SCHIEDAMSCHE COURANT ZWEMBAD ZUID IS MODERN EN GEZELLIG FAMILIEBAD Moeilijkheden opgelost; saterdag open Zaterdag en zondag gratis duik Wethouder Bolmers li^dt nederlaag Petaio is er wéér EERSTE LEGE RIT Binnenkort voorstel in gemeenteraad Peter H. blijft in arrest Explosie doodt machinist Emotionele vergadering PvdA Gerechtelijk vooronderzoek Groep heeft tandarts en heft zich op Empeo-coimnissie pas na uitwerking plannen hijeen „Toch wel bijzonder pand Mag zigeunergroep nog blijven? Schiedam - Na maanden van geharrewar over het wel of niet opleveren en ingebruik nemen van het inmiddels be ruchte Zwembad Zuid aan de Westfrankelandsedijk is bet zaterdag aanstaande eindelijk zover. De kassa's zullen dan echter niet voor 't eerst rinkelen, want er is besloten dat het publiek op zaterdag en zondag vrij toegang krijgt om het water te "proeven", van negen tot half zes. Wanneer de officiële opening plaatsvindt, is nog niet be kend. Dat zal waarschijn lijk in de maand maart ge beuren door "iemand dJe representatief voor Schie dam is", aldus de heer O. Rens, gemeentelijk sport ambtenaar en zitting heb bend in de Stichting Zwem baden Schiedam. Deze stichting liet vaor zo'n drie miljoen het zwembad door In- terpool neerzetten vlakbij het omstreden bedrijf Tanker Clea ning. Oorspronkelijk zou hel bad al in augustus worden opge leverd, maar door allerlei moeilijkheden van bouwtechni sche aard werd de oplevering ruim een half jaar uitgesteld. Een extra-krediet van de ge meente van driekwart miljoen moest redding brengen, vanwe ge de extra kosten. Interpool zelf schoot er 20.000 gulden bij in. Die meer-kosten weiden door ver schillende ("niet voorziene", al dus Rens) moeilijkheden veroor zaakt. De firma, die de regel-' kast van de elektriciteit in orde moest maken, werd bijvoor beeld buiten de deur gezet, om dat zij er een warboel van had gemaakt. „Het was een ongelooflijk arbeids intensief werk om dat weer in orde te maken", aldus de di recteur van Interpool B.V., de heer C. P. K Kotterer. "AI die draadjes hadden, ze niet genum merd, Een regelrechte ramp". Ook een ramp was het bijna "voor Interpool, dat een Duitse firma failliet ging, omdat de directeur met een slordige zes miljoen mark het hazepad naar de Ba- hama's koos (waar hij overi gens niet lang van zijn pfennigs kon genieten, want hïj....ver- dronk). Direkteur Kotterer: „Wij hadden slechts een zijdelinge band met die firma: een uitwisseling op technisch gebied. We hebben er wat bij verloren, je kan zeggen dat het een slechte vriend was. Het vertrouwen van Schiedamse zijde is daardoor echt niet in het gedrang gekomen". STEEKPENNINGEN Fnv.iksnd voor de publiciteit was ook het feit, dat in Rotterdam, waar Interpool ook voorberei dingen tot de bouw van een zwembad heeft getroffen, een gemeente-ambtenaar steekpen ningen van Interpool zou hebben aangenomen. De directeur daarover: „Dat ver haal werd gelanceerd door een technische firma, waarvan de plannen werden afgekeurd. Om dat wij weinig tijd hadden - de plannen moesten binnen veer tien dagen in de gemeenteraad - heeft een ambtenaar ons voor een vergoeding geholpen". Moeilijkheden met onder andere de chloorzuiginstallatie in Zuid zijn volgens de stichting nu op gelost, Het zwembad Zuid is het eerste project in Nederland dat door Interpool 20 is neergezet De makers zijn ervan uitgegaan dat het een soort "familiebad" moest worden. Geen sportbad dus, behalve dan voor scholen die er al sinds september druk gebruik van maken. GEZELLIG Zwembad Zuid is een uiterst mo dern én gezellig bad geworden. De schoolkinderen, die anders alleen het Sportfondsenbad tot hun beschikking hadden (uitge zonderd 's-zottiers het onover dekte Groenoord) zijn er mee in hun nopjes, evenals de volwas sen Gorzenaren die eindelijk hun "eigen" bad hebben. Er z:jn uitstekende douchekabines en kleedhokken (met een ver warmde vloer) en het 25-meter- bad heeft onderwaterverlichting. Het speciale mstruktiebadje is 10 meter lang. Er zijn bijvoor beeld ook voorzieningen getrof fen voor gehandicapten, zoals een rolstoel die in het water kan rijden zodat men de betrok kenen niet uit de stoel hoeft te lichten. Achter het zwembad is nog een "zonneweide" gepland met een speelvijver! je. Dit terras zal In verbinding staan met het eigen lijke zwembad. De stichting hoopt dit terras al van de zo- mer in gebruik te nemen. 4 pagina's Donderdag 7 februari 1974 9hT HÉS? E 9 k I t» 11 H mSJT XSfflT 99ste jaargang no. 24938 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCffi DAM EN KETHEL Schiedam - De voormalige mouterij De Goudsbloem op de hoek van de Noordvest/Sint Annazusterstraat wordt op de monumentenlijst geplaatst. Het Ministerie van CRM heeft er bij de gemeente op aartgedrongen dit te doen.Op de jaarlijkse aanvullende lijst van beschermde gebouwen die CRM verstrekt aan Schiedam, staat ook de mouterij vermeld. Schiedam De 37-jarige kunste naar Peter H. blijft ten minste tot en met begin volgende week in arrest; ;Dat is gebeurd op last van de rechter commissaris, na dat Peter H. dinsdag bij de offi cier van justitie werd voorge leid. De rechter-commissaris heeft daartoe besloten in afwachting van de uitslag van het gerechte lijk vooronderzoek. Daarbij wordt de zaak nog eens van alle kanten bekeken. Met de voorgeleiding bij de offi- cier ging de eerste termijn in van zes dagen, dat - in afwach ting tot de afronding van het gerechtelijk onderzoek - een verdachte kan. worden vastge houden. Daarna heeft de rechtercommis saris een aantal mogelijkheden, Eén daarvan is dat hij de ter mijn met zes dagen verlengd. Ook kan de verdachte telkens met periodes van dertig dagen wurden vastgehouden tot de dag van de rechtzaak. Een andere mogelijkheid is dat hij na de eerste of de tweede termijn van zes dagende ver dachte vrijlaat: in afwachting tot de zaak voorkomt. Peter H. werd afgelopen vrijdag gearresteerd, nadat in een week tijd twee keer brand uitbrak in zijn flat. Ook vorig jaar ont stond er aan het Bart Verhal- ienplein, waar hij woont, twee keer brand. Omwonenden zijn er van overtuigd, dat de kunste naar branden sticht, omdat hij volgens hen geestelijk gestoord is. Niet uitgesloten is dan ook, dat In een psychiatrische kliniek zal worden onderzocht in hoe verre Peter H. toerekeningsvatbaar kan worden geacht. Officieel zal de gemeenteraad een voorstel hierover, opgesteld door Gemeentewerken, nog moeten goedkeuren. Het voor ste! is door Gemeentewerken al in juni vorig jaar naar het col lege b. en w. gezonden. De gemeente heeft toen een on derzoek ingesteld naar de histo rie van de mouterij. Als conclu sie kwam toen naar voren, dat het „toch wel een bijzonder pand was". Om de historische waarde van dit pand veilig te stellen en om „mogelijke ondes kundige werkzaamheden aan dit pand te voorkomen" wilde ge meentewerken het destijds al opnemen in de monumentenlijst van Schiedam. De werkgroep/stichting „De Goudsbloem" die tegen de wil van de gemeente nog steeds be zig is met het opknappen van de mouterij, zal dit uiteraard van pas komen.. AI in een zeer vroeg stadium vroegen zij zowel gemeente als provincie de mou terij als monument aan te mer ken. Dat de stichting in feite nu haar Schiedam Wethouder C J.M. Bolmers heeft gisteren tijdens een le denvergadering var» zijn „eigen" achterban, de PvdA/PPR enkele forse nederlagen geleden. Dat gebeurde tijdens de bespreking van het rapport, dat door een commissie uit die partijen is opgesteld over het globale bestem mingsplan voor de binnenstad. j De vergadering verliep zo emotio neel, dat achtereenvolgens het bestuurslid De Laat en het ge meenteraadslid P. van der Lub- be woedend de zaal verlieten. De eerste deed dat omdat hij het woord niet kreeg, de tweede omdat hij vond dat de wethou der onredelijk hard werd aange pakt. Ondanks veel woedende gezichten, meenden de meeste leden echter na afloop dat het een zinvolle avond was geweest. De ledenvergadering ging onder meer er mee akkoord dat: de bestaande rapporten van Em- peo niet als basis mogen dienen. De cijfers van Rijnmond als uit gangspunt moeten worden ge bruikt (ondermeer wat betreft het winkel vlo erop per vlak). De doorbraak bij het Broersvest onaanvaardbaar is. Eerst duidelijk moet zijn wat de financiële gevolgen zijn van het plan, alvorens het te aanvaar den. Wethouder Bolmers kreeg zijn zin op de volgende punten: Ei komt één parkeergarage. De heslissing over al dan niet een metro is verschoven naar een later tijdstip. De wethouder kreeg gisteravond de lachers op zijn hand met de opmerking: „Wat in het bestem mingsplan staat, hoeft niet te worden uitgevoerd", waarme* hij zich verdedigde tegen enkele aanvallen. De Goudsbloem gaaf voorbeeld ui' de bloeitijd von de mouterij Gaardingen De Groep van tan- da rtslpze, patiënten, die streed voor het vestigen van een tand arts, heft zichzelf op. Doordat tandarts Van Thull met een Vlaardingse praktijk begint en gezien het gunstige verloop van de gesprekken, die de gemeente met diverse tandartsen voerde, vinden de aktievoersters het niet langer noodzakelijk te blij ver» bestaan. Schiedam De 33-jarige Spaanse hoofd mat hinistA. -Castro.-is op slag gedood bij een explosie op een schip op de werf Wilton-Fij- enoord. De machinist controleerde op het Cyperse schip Aristo Trader, dat gisteren was binnengelopen, een compressor. Deze machine explodeerde plotse ling. De machinist werd getrof fen door rondvliegende meiaal- delen en was op slag dood. De oorzaak was dat de compressor warm gelopen was. Schiedam De reden dat de Be geleidingscommissie Samenwer kingsovereenkomst Empeo sinds mei vorige jaar niet meer bij een komt is, dat verdere uitwer- k:ng van de overeenkomst pas na uitwerking en detaillering van het bestemmingsplan I plaatsvinden. Dit deelt het college van b. en mee op vragen van PvdA/PPR- raadslid Voorwald. De2e vroeg zich. af waarom de commissie de laatste acht maanden nie: meer bijeen was gekomen. De bedoe ling van het college is. dat dit ook voorlopig nog niet za: ge beuren. zin krijgt, betekent niet dat de 1 oorspronkelijke bestemming van het pand - de opvang van be drijven uit de binnenstad - ge wijzigd moet worden. De ge meente is alleen verplicht het pand in zijn oude staat (gevels etcetera) te bewaren. De stichting verstuurde in juli vo rig jaar een brief aan Gedepu teerde Staten, waarin zij stelde dat de mouterij door de ge meente werd verwaarloosd en dat zij bereid waren het gebouw van de gemeente te huren. GS antwoordden daarop dat zij de problemen zou gaan onderzoe- ken. Een direct gevolg daarvan kan geweest zijn, dat nu het mi nisterie van CRM de mouterij op de monumentenlijst wi! heb ben. Uit het onderzoek van de gemeen te, dat vorig jaar door het ar chief werd verricht, is gebleken dat (als een gaaf voorbeeld uit de bloeitijd) bewaring en her stel van het pand zeker de moeite waard is De historische gegevens gaan terug tot het jaar 1734, toen de erven van Cornells Harmense van Bot'Es eigenaar waren. Het-;.gebouw werd-:eerst gebruikt als branderij. .Waarschijnlijk is ;"het tussen 18(17 en 1830 als mou terij in gebruik genomen. Waar- Schiedam Zigeunerkoning Coco Petaio is weer met zijn groep in Schiedam teruggekeerd. Nadat er gisteren op de Proveniersbrug wat kleine strubbelingen waren met de politie, die hem wilde wegsturen, hebben de woonwagen bewoners nu hur. t.amp opgeslagen aan het einde van de 's-Gravenlandseweg in het industriegebied in de Spaanse polder. schijnlijk is het ook gebouwd met de bedoeling een mouterij te zijn. Omstreeks het jaar 3830 was deze mouterij in handen van Cornel is Adrianus van Bol'Es. Na het rapport heeft de gemeente zelfs nog overwogen om in af wachting van een nadere be stemming het leegstaande pand tijdelijk te blinderen. De begane i grond ramen zouden dan dicht-1 gemetseld worden wat „wellicht de enig. afdoende maatregel is".] De commissie gem^aiesiéciCES1 zal het voorstel vanavond be-j spreken. i Na het vertrek op vrijdag 1 fe bruari uit Schiedam „vestigde" de groep Petaio zich in VIaar- dingen. Toen leek het de bedoe ling van de zigeuners om de. grote oversteek naar Amerika te wagen. Het schijnt echter, dat één van de vrouwen uit de zigeunergroep in het Gemeente ziekenhuis in Schiedam ligt. Daarom zou Pet aio voorlopig hier willen blijven. Gisteren, omstreeks twaalf uur, deed de Schiedamse politie een vergeefse-poging cm de adgeu- rens te doen keren. Op de Pro- veniwsbrtig reden de caravans en de auto's van de groep ech ter langs een groepje agenten heen en vervolgens begaven zij zich naar het parkeerterrein tussen de Hema en de Boter- straat. Daar stelde de groep zich nogal wantrouwig op tegen enkele nieuwsgierige toeschouwers. On der het roepen van „Wij zijn geen kermis" en „Loop door" stuurden zij een ieder weg. Een praatje van enkele politie mannen met „koning" Coco Pe taio zelf (achter gesloten deu ren) had we* als ressltaat, dat de zigeuners zich in hun voet- tuigen begaver. en verdwenen naar het industriegebied. Interpool B.V. heeft bij de ge meente te kennen gegeven, dat zij ook graag het toekomstige mstruetiebad ïn Groenoord wil bouwen. De firma is daarmee één van vier genadigden die zich bij de gemeente heeft opge geven. In verband met een ver dere toename van de bevolking i'n Schiedam-Noord (Woudhoek) is de gemeente van mening dat zo'n bad naast het bestaande openluchtbad gewe.."t is. Het ïn structiebad zal een eerste aan zet zijn tot een eventuele grotere badinrichting, als dat gewenst is. Kosten van de eerste fase: 1.233.000 gulden. De plannen zui len in overleg met de dienst ge meentewerken en de Stichting Zwembaden Schiedam worden opgesteld. De eerste taxi, die na het herstel van het openbaar vervoer in Kethel-Noord vertrok, is niet gebruikt: zonder passagiers begaf de chauffeur zich op de Kerkweg. Zowel op de heen als op de terugweg van Kethelc i naar de kerkbuurt reed hij voor niets. Niet zo verwonde» - blijkt achteraf. Want de m^esr* Kethelaars wisten nog m< ns dat er weer zij het enigszins gebrekkig openbaar. ervoer was. Daarom ver scheen gisteren in Het Nieuwe St**!-"olad een stencil, waardoor zij nu wel op de hoogte zijn. Waar-chijnl ijk is dat ook de re den waarom de taxichauffeur geen sigaar of een bloemetje heeft gehad, omdat hij de eerste was die de Kethelaars tegen acceptabel tarief kon vervoeren. En dat kreeg de laatste bus chauffeur, die op dat traject reed, wel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1