Uitzicht niet riant Gemeente nog niet akkoord met Rotterdams besluit SCHIEDAMSCHE COURANT Werkloosheid Popgroep Lizzy Bee in première Gemeente kooptv school yoor één pnilden Geld voor mouterij De Goudsbloem pas m 1980 Nog meer ontslagen te verwachten Spreekuur over huur verhoging - Commissie onderwijs ver, OVER VERHOGING ELEKTRIQTEITSTARÏEVEN: Industriebond N W houdt oog op prijzen De conjunctuur Iaat zich ook zien in de vraag naar arbeidskrach ten; Het aantal aanvragen daal de in januari van 637 naar 509, De vraag is nog maar een der- de van het beschikbare aanbod. Daarin is nog niet begrepen de verminderde werkgelegenheid in de horeca, automobiel- en gara- Bewoiiers- yeremgingWest Schiedam „De jaarlijks terug kerende huurverhoging is alleen verplicht, als de onderhoudstoe stand van de woning niets te wensen overlaat.". De 'bewonersvereniging Schie- dam-West heeft: dat raeegecleeld naar aanleiding van de brief die huiseigenaars binnenkort zullen versturen aan hun huurders over de verhoging per; 1 april. 1-.De' mensen'5; moeteh:': "£icK' 'daa"r-' door-niet late^ intimideren"', zo heeft de vereniging.'laten weten. „Ze kunnen nooit zonder meer 'uit hun woningen worden gezet". „De huurwet staat -geheel aan de kant van de bewoner, .Vaak is. weigeren van de huurverhoging het enige middel om bij de huis eigenaar goed onderhoudvan de woning af te dwingen", zo deelt de vereniging mee.- Voor het 'krijgen van informatie over de,j mogelijkheden tot het weigeren van huurverhoging, houdt de bewonersvereniging elke maandagavond spreekuur in centrum De Kreek aan de Lange Haven 92 van 18.30 tot 19.30 uur. Schiedam De 'commissie voor onderwijszaken houdt maandag li februari om 20 uur in het Stadskantoor, een vergadering. Er wordt ondermeer een voor stel behandeld tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling vande subsidiëring van de On derwijs Begeleidingsdienst met betrekking tot de verdeelsleutel V van de kosten. ge-bcdrijven en benzinepompen, waarveel werktijdverkortingen, zijn verleend. De. ontslagaanvragen moeten vooral gezocht worden bij de middenstandszaken of filialen, waarvan er óp het moment veel worden opgeheven. Een andere grote groep van ontslagenen vormen vertegenwoordigers, die - onk al door de verslechterende conjunctuur - onvoldoende om zet boeken. Ook Iri de bouw vallen harde klappen. In een jaar tijd liep het aantal personen, dat in de bouw werkzaam is terug van 1547 naar 1011. „En dat ver klaart", volgens direkteur Har berts, „voldoende het ver hoogde aanbod vanen de ver minderde vraag naar bouwvak kers". Ook de vooruitzichten voor de bouw zijn verre van rooskleurig, mede door de afna me van de bevolking in Schie- Schiedam De gemeente gaat voor de symbolische prijs van één gulden de Koningin Wilhel- minaschool voor kleuteronder wijs aan de Leliestraat 10 over nemen. De Stichting tot beheer der bezit tingen van de. voormalige Nuts- bewaarscholén heeft de school te koop aangeboden omdat de stichting wordt gelikwideerd. Uit ideële overwegingen wil zij dit voor een symbolische prijs doen. De gemeente huurt de school al jaren voor ruim tweehonderd gulden per jaar. In het gebouw is naast een bijzondere kleuter school ook een filiaal van de openbare bibliotheek gevestigd. Onderhoudskosten en het schoon houden van" Het gebouw en de opstallen wordt ook al door de gemeente betaald, evenals de brandverzekering. dam en Vardingen en het ge ringe aantal bouwrijpe projec- ten, Harberts: ,,De invoering van de minimum.jeugdlonen "zal moge lijk leiden tote eén restrictiever beleid bij het aantrekken van nieuw personeel en een strenge re selectie daarbij. Ook zijn ont slagaanvragen wegens te hoge personeelskosten niet uitgeslo- ten"..' Ook het aantal werkloze vrouwen is - na de incidentele daling in december - weer gestegen. Ook zij delén m-.de malaise. Het aantal werkloze vrouwen steeg .in januari van 351 tot 418. Daar entegen daalde de-vraag naar vrouwelijk personeel van 228 naar 205. In het gewest Nieuwe "Waterweg. Noord is de totale ge registreerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen met ruim tweehonderd mensen - toêgen'o- men. Elke argeloze voorbijganger zou kunnen denken dat deze stoel in de St. Annazusterstraat is neergezet om nog even te kijken naar de troosteloze bouwval van het asiel. Met daarbij in zijn achterhoofd onze primeur van afgelopen maandag/, waarin wij meldden dat de moeilijkheden over het nieuwe ^r^as'ielV.t assen-: de gemeenteen ■••de-dierenbeschcrmingf'voorbiij- Zijn.- Evenals veel van onze andere lezers, zou hij daaruit de ver- keerde conclusie kunnen trekken dat, voordat het nieuwe asiel in de boerderij aan de HargaJaan een feit is, het slechts eén kwestie is,van een paar nachtjes slapen. Maar dan zou hij net als die andere lezers, waarvan er sommigen zelfs de asielbeeerder kwamen feliciteren, te optimistisch zijn. Want behalve dat de bouw nog wei ongeveer een jaar in beslag zal nemen, komt nu eerst nog het bouwplan van de dierenbe scherming ter discussie. En ondanks dat de omstreden stal In dat bouwplan is opgenomen, blijkt de gemeente nog kritiek te hebben. Het zal daarom rtog wel even duren voordat deze problemen zijn opgelost en er vergunning wordt gegeven voor - de bouw. Alles bij elkaar een kwestie van lange adem. Het beste is dan maar in de leunstoel te gaan zitten en droef te kijken naar de bouwval die nu asiel "heet. En dat is een allesbehalve riant uitzicht. Schiedam Voor het eerst zal de nieuwe groep Lizzy Bee voor het voetlicht treden. Dat gebeurt vanavond in de sociëteit de Tempel aan de Overschiesestraat. Lizzy Bee is opgericht in septem ber van het vorig jaar met de bedoeling, om een eigen reper toire op te bouwen. Dat doel is Schiedam Als de voormalige mouterij Dé Goudsbloem op de monumentenlijst wordt ge plaatst zal het niettemin nog tot 1980 duren voor het Rijk geld beschikbaar stelt voor de. res tauratie. Wethouder B. E. Collé heeft dat. gezegd op een verga, deriag van de commissie ge- meentewerken. Eerst komen na melijk'het. eveneens op de lijst staande Proveniershuis ende molen De Noord voor Rijkssub sidie in aanmerking, Dezen werden eerder op de lijst geplaatst dan de Goudsbloem. De; molén is intussen al hele maal gerestaureerd. Het geld daarvoor is voorgeschoten door eeh dochteronderneming van Bois. Als de rijkssubsidie af- komt, zal het geld worden gege ven, aan deze onderneming. Intussen handhaaft de stichting werkgroep De Goudsbloem een groep jongeren die al gerui- me tijd bezig is met.het op knappen van de mouterijhaar plan" om de Goudsbloem te hu ren bf te kopen van de gexneen- te, Bertus Notenboom, lid' van de werkgroep: „Wij hebben al" een jaar contact met monumenten- zorg.. Door ons toedoen is nu het plan ontstaan om het op de lijst te zetten" Het liefst willen wij zo snel moge lijk van die illegaliteit af. Als wij het gekocht zouden hebben en dat: hoeft niet tegen een symbolische, prijs gaan wij geld in de restauratie investe ren. Dat zal in de honderddui zenden guldens lopen" NOODZAAK „Wij hebben de vakbekwaamheid om het op te knappen. Wij wil len proberen de beschikking te krijgen over materialen uit sloöppanden. Opknappen is pure noodzaak" aldus Bertus Noten- boom. Wethouder Collé meent daarente gen dat de jongeren in gebreke, zijn gebleven. „Wij hebben overleg gepleegd met de groep. Daarbij hebben we duidelijk ge maakt dat als het pand eenmaal, op de Monumentenlijst staat,, er niets meer aan mag worden ge daan/Er mag dan alleen nog maar iets gebeuren als Monu mentenzorg er toestemming voor geeft". VOORSTEL ,Na dat overleg zou de werk- groep met reacties komen. Daar zitten we nu nog steeds op te wachten, aldus de wethouder. De commissie gemeentewerken ging er mee akkoord dat aan het. ministerie, van CRM waar- j onder monumentenzorg valt, zal j worden voorgesteld het gebouw op de monumentenlijst te zet ten. Wel meenden de commissieleden dat het pand zo snel mogelijk een bestemming moet krijgen en in geen geval geblindeerd mag worden. Bertus Noten boom: „Wij hebben onderzocht wat. je er mee zou kunnen doen" i „Het college van burgemeester en wethouder weet het niet. Wij. zijn nu verder aan het onder- zoeken wat er voor wensen on der de Schiedamse jeugd leeft ten aanzien van de Goudsbloem" aldus dit lid van de werkgroep, i Schiedam De gemeente gaat waarschijn lijk een gesprek voeren met het gemeen tebestuur van Rotterdam over de verho ging van de elcktriciteitstarieven. Schie dam wil zich niet zonder slag of stoot neerleggen bij de nieuwe tarieven, hoe wel de gemeente kontraktueel verplicht Is dit te accepteren. De nieuwe tarieven zullen intussen wel voorlopig worden ingevoerd. Als de on derhandelingen eventueel niet zouden luk-, ken, dan zou het volgens wethouder G. Kaptein zuur zijn voor de bevolking als er een naheffing zou moeten worden be taald. Ds suggestie tot een gesprek met Rotter dam werd naar voren gebracht in de commissie technische bedrijven. De wet houder wil een deel van het college, aan gevuld met enige commissieleden meene men naar de Maasstad. Het voorstel zal in "de commissie algeméne bestuurlijke zaken worden besproken. De verhoging van de tarieven zal een gun stig effect hebben op de winstcijfers van het GEB in Schiedam. De verhoging in Rotterdam heeft- tot doel de begroting 'al daar sluitendte maken, maar het Schie damse bedrijf had voor 1974 al een winst van ongeveer anderhalve ton geraamd. Die zal nu waarschijnlijk worden verdub beld, In de loop van dit jaar zal in ieder geval worden overgeschakeld op een ander ta rievenstelsel voor het elektriciteitsver bruik. Het huidige tarief is gebaseerd op de oppervlakte van het bedrijf, dat de elektriciteit verbruikt. Het nieuwe tarief zal zijn gebaseerd op het vermogen. Voor de kleinverbruiker zal de verandering geen gevolgen hebben. RIGOREUZE De heer J, van Willigen, directeur van de technische bedrijven in Schiedam: „Het \c een rjgoreus voorstel waar wij al jaren aan hebben gewerkt. Schiedam en ook yiaardingen hebben er bij Rotterdam op aangedrongen dit door te voeren". „Het za' :i'ct in een handomdraai kunnen worde:, verwezenlijkt", aldus de direc teur. „Elke aansluiting moeten we op het geïnstalleerd vermogen controleren en dan moeten we de prijs gaan bereke nen." Het gevolg van het nieuwe tarievenstelsel is. dat een verbruiker met een klein op pervlakte aan bedrijfsruimte maar met veel vermogen een stuk meer zal moeten, gaan betalen. Degene echter met een groot oppervlakte en klein vermogen zal er bij winnen. LIMIET Directeur Van Willigen verwacht .dat deze tarieven gemiddeld zes procent hoger zul len Hggen dan met het. huidige stelsel het geval is. De verhoging kent een limiet, van twintig procent. „Maar dat zal een exceptioneel geval zijn", volgens de di recteur. Als het vermogen in een bedrijf wordt ge wijzigd zal de eigenaar verplicht zijn dit door te geven aan het GEB. Als dit niet gebeurt, kan het GEB hét; verschuldigde bedrag met terugwerkende kracht vorde: nu verwezenlijkt, met een rock opera die is gebaseerd op een Engels kinderprentenboek over vlinders en andere insekten, die naar een gemaskerd bal gaan. Lizzy Bee bestaat uit RenMos- cou (bas), Gerard Huigen (drums), Peter Frings zang en solo- en slaggitaar), Jos Stahl- höfer (fluit, percussie en zang) en Marcel Rozenberg (zang en solo- en slaggitaar). Geluids mixer is Frans Ekel, roadies 2ijn Jimmy Moscou en Fred Boomsluiter. De Tempelzaal is open vanaf half acht, het optreden van Lizzy Bee begint om 9 uur. Toegang 3 gulden. In de bar van de sociëteit is van avond een disc-jockey aan het werk. De disco-avond begint om 8 uur, i :v; Schiedam De industriebond NVV wil in samenwerking met het Kons urn enten Kontakt prij zen gaan controleren. Als: reden wordt de steeds toenemende prijsstijgingen opgegeven. De. afdeling Schiedam van de In dustriebond doet daarbij een be roep "Qp. alleleden van de vak beweging om mee te werken. Inlichtingen kunnen worden ver- i kregen op het spreekuur van de bor.d op maandagavond in het i W.jkcentrum aan het dr. Wi- bautplcin tussen zeven er. acht uur. 4 pagina's Zaterdag 9 februari 1974 MB? B B ^Mfir 'vW Bi M ÜSai ^88^ XwA? K r'f KI ®6 B ##stê jaargang no. 24940 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 2SS091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen/Schtedam De werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg Noord Stijgt met spron gen. Waren er in december van het vorig jaar nog 1249 mannen zonder werk, blijkens cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau is dit aantal ia januari gestegen tot 1394; een toeneming van maar liefst elf procent. De schrikbarende stijging doet zich over een breed front voor. Direkteur Harberts van het GAB gelooft dan ook niet in in cidentele of seizoenmatige factoren, maar wijt de vermeerdering van het aantal werklozen aan een algemeen slechter wordende conjunctuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1