SCHIEDAMSCHE von jaar aanzien! i 1 PPR-Zestien- hoven moet verdwijnen Zallemenut nog 'li keertje «verdoen? Gorzen krijgt twee speelpleinen gaat niet door Verwarming werd eerder teruggedraaid Geschatte daling gebruik elektriciteit 10 procent li Op 't kantje af... I m OVER BESTEMMINGSPLAN CENTRUM Petaio is weer weg Program vastgesteld Geslaagd voor supermarkt- loma i üiC'dftïööpsom icatércontracti Donderdag 14 febr. 1974 4 pagina's 99ste jaargang no. 24944 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het gasverbruik van zowel particulieren als de industrieën in Schiedam, is ïn de laatste maanden van 1973 met sprongen ge daald. Hoewel ïn vergelij king met 1972 meer gas werd verbruikt (van 69 naar 76 miljoen kubieke meter) is in de maand ok tober, maar vooral in de maanden november en de cember als gevolg van de energiecrisis veel minder verbruikt. Dafjde toename van het gas- "verbruik in. Schiedam" in het afgelopen jaar nog ze ven miljoen kubieke meter bedraagt, schrijft, de direc- "leur. van de Gemeentelijke Technische Bedrijven (GT B)de heer J. van Wil ligen, toe aan het feit dat ér enkele grootverbruikers in de stad zijn bijgeko men.; De directeur: „Over het alge meen hebben we echter de in druk, dat het gasverbruik sterk Is afgenomen. We zijn van die cijfers vrij zeker, omdat dit door ons vrij makkelijk is te contrateren/'. De .heer Van Willigen denkt dat de bezuiniging bij de particulie ren vooral te danken is aan het eerder terugdraaien V&n de ver warming in de huizen, mede dankzij de uitgebreide adverten tiecampagne hierover. De GTB schatten dat; het verbruik in de laatste maanden van 1973 onge veer het niveau van de winter 1971/1972 benadert. „Inderdaad is er een kleine besparing ver geleken met de cijfers van dat jaar", beaamt de directeur, „terwijl de verkoop van bij voorbeeld gaskachels toch ge woon is doorgegaan." De cijfers over. het hele jaar 1973 laten zien dat de afname van de industrieën met ongeveer 33 procent steeg en hethuishoude lijk" gebruik met maar ongeveer vier procent. Het gemiddelde werd eind oktober, toen onge veer de energiecrisis begon, omlaag gehaald". In de maand zeif nam het verbruik in de par ticuliere sector nog met 13 pro cent.toe (ten opzichte van 1972) en bij de industrieën met liefst verbruik op ongeveer 20 procent 65 procent. meer steken. DALING In november daalden deze percen tages ai aanzienlijk. In het huis houdelijk gebruik kwam men nog tot een toename met.3 pro-, cent en in de industriële sector met 45 procent. In de laatste maand van het jaar haalde het huishoudelijk gasverbruik een dieptepunt: ongeveer .2' procent minder dan in december 1972. De industrieën bleven in hun "Wat betrei, de elektricitettrcijfers kan de heer Van Willige.v nog geen'exacte cijfers geven, om dat de meteropnemïrg pas en kele maanden tater geschiedt 'dan het verbruik. De directeur:; „Globaal kunnen we wel stellen, dat de groei ook in die cijfers 'er wel zo'n beetje jit is. Rotter dam, waarvan wij als elektrici teitsbedrijf deel uitmaken, heeft geconstateerd dat de laatste maanden :n 1973 een verminde ring van ongeveer tien procent te zien was, vergeleken met de oorspronkelijke prognoses van dat jaar. Landelijk ligt dat cij fer op ongeveer acht procent." VERLICHTING Wel hebben de Technische Bedrij ven de besparingen voor wat betreft de openbare verlichting uitgerekend. De vermindering van de verlichting zal een be sparing met ongeveer achttien procent ten gevolge hebben. In de wintermaanden ligt dat pro centueel veel hoger volgens de gegevens van de GTB, alleen al in de maanden december, ja nuari en februari op ruim acht procent. In geld uitgedrukt wordt een besparing op jaar basis verwacht van 63.250 gulden. Schiedam De PPR Zuid-Holland streeft naar een uitge breid programcollege op basis van afspraken vóór de ver kiezingen. Daarom heeft het PPR-congres minimumvoor waarden geformuleerd voor samenwerking met de PvdA, PSP en D'66. Gesprekken over die eventuele samenwer king zijn inmiddels gestart. Dat blijkt uit het programma dat de radicalen'hebben vastgesteld ter voorbereiding op de komen- de statenverkiezingen. Centrale punten uit dat programma zijn: Er dient een krachtig milieube leid te komen, dat zal moeten worden uitgevoerd door een op te richten eigen provinciale mi- lieudienst. Er mogen geen kerncentrales komen. ■aMJ: Schiedam V).er Schiedammers rijri geslaagd voor het examen Supermarket-maneger, dat zij onlangs aflegden. Samen met 51 eveneens geslaagde landgenoten zullen zij op dinsdag 19'februari het., diploma ontvangen van de voorzitter van de stichting Het Merkartikel, de heer A. B. C. A. Koster. De uitreiking zail plaats vinden in hotel Smits, Vredenburg ïn Utrecht, de plechtigheid begint .op 2 uur 's middags. De. Schiedammers die hiervoor zijn geslaagd zijn: de heer W.- L. de Koning, Hargplein 60; de heer D, W. J. de Leede, Nas- j saufaan 29; de heer J. Schenk, j Meeuwensingel. 5ién de heer J. Zegwaard, Westfrankelandse- t straat 12B. i Aan het diploma Supermarket- manager wordt in kringen van handel en industrie hoge waar de toegekend. Daarnaast zijn ook instanties, die zich op het tc-rre'.n van projectontwikkeling en financiering bewegen, geïnte resseerd in ondernemers die deze graad hebben bereikt. Het Centraal Onderwijsinstituut voor de levensmiddelen branche j men werken, verzorgt tal van cursussen op dit vakgebied. Su permarket-manager is de hoog ste graad in het totaal van die opleidingen. Het vliegveld Zestienhoven moet worden opgedoekt. Er moet worden gestreefd raar behoud van de spaarzame open ruimte in het Hollandse middengebiecL Er moet een democratisch energsebelid komen. Er zal wor den gestreefd naar een door Provinciale Staten gecontroleer de elektriciteitsmaatschappij. Er zou een provinciaal ver keersplan moeten komen, met voorrang voor het openbaar vervoer. - Verder verzet de PPR Zuid-Hol land zich tegen de Rijnpoortha- ven en willen de radicalen zo veel mogelijk openbaarheid van het bestuur van de staten. De lijst van de PPR wordt aange voerd door de Rotterdamse le raar E. J. van Dongen. De 31- jarige lijsttrekker is oud-secre taris van de PPR en één van de oprichters van die partij. Daar voor was-hij jongerenvoorzitter van de KV P. Met zijn voor wielen al hangend boven hef water. Zo 'kwam gisteren deze aulo aan de Lange Haven nog nef op tijd lot ■stilstand. Op het nippertje ont komen aan een ■plans in hef water. Het weer met alle vier zijn wielen op de vaste wal krijgen van de auto ging mett een, twee,'drie. Een auto met een sleepkabel 'kreeg hel niet voor «1- koar. Een takel wagen wel. Aan de foto te zien, had'deautoer voor die tijd -al lang genoeg van en probeerde het vergeefs op een akkoordje te gooien met het bootje dat al Vuil uit Jiet water scheppend op de voorgrond voorbij vaart. AlaafDe eerste 5chiedamse Prins Carnaval kwam gisteren met zijn gevolg aan ïn café "Sport" aan de Singel. Vooruitlopend op de echte carnavalsdagen 124, 25 en 26 februari) gingen ze er gisteren, flink tegenaan. De raad van elf - met de prins uiteraard gekleed in bonte kostuums - was ook present om een neutje te drin ken en er een feestelijke boel.van te maken. Aan het einde v©n de avond, waar de diverse schlagers de pan uTivlogen, waren ze net aflemaal met Adèie eens: "Zallemenut nog 'n keertje overdoen Want het was wel naarhun zin Schiedam Het Rozenburgerpleïn en het "Wilhelmlnaplelrt in de Gor zen worden speelgelegenheden voor kinderen, De dienst gemeente werken zal de uitgewerkte plannen hiervoor ter zijner tijd aan de bewonersvereniging Zuid voorleggen. De speelplaatsen, zullen worden betaald uit het gedeelte van de afkoopsom van het watercon tract dat voor deze gelegenhe den was weggelegd. De gemeenteraad stelde voor ver betering van de welzijnsvoorzie ningen in de stad destijds 2.500.060 gulden beschikbaar uit de afkoopsom van het watercon- tract.' Voor wat betreft de plannen van speelgelegenheden in andere wijken is nog niets bekend. Wei zal hier. ook óverleg worden ge pleegd met de wijkorganisa- tie(s) en de Sociale Adviescom missie. i Het merendeel van de miijoeneh zal worden gebruikt voor verbe tering van de wijkakkommoda- ties. Het college van b. en w, stelt dat die som slechts gezien kan worden als een soort start som, gezien de werkelijk te ver wachten kosten. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema heeft de bijeen komst van de fractieleiders die bij hem thuis op 22 fe bruari zou worden gehouden afgelast. Tijdens die bijeenkomst was het de bedoeling om met de leiders van alle politie ke partijen die in de raad zitting hebben, te praten over het globale bestem mingsplan voor de binnen stad. Omdat het de bedoeling was de bijeenkomst zeer informeel te houden is er geen enkele rucht baarheid aan gegeven. In poli tieke kringen is men van me ning dat tijdens het gesprek de verscheidene opvattingen zou den worden afgetast. Dat vooruitlopend op de vergade ring eind maart van de gemeen teraad waarin de definitieve be slissing valt over het bestem mingsplan voor het centrum. Daarbij zou de burgemeester te vens speculeren op het gezonde verstandDergelijke informele bijeenkomsten tussen de fractie voorzitters werden vroeger ge- regeld gehouden. Nu gebeurt dat vrijwel niet meer, omdat af dan niet terecht —de indruk wordt gewekt dat alles binnens kamers wordt bedisseld. Tegen de bijeenkomst bij de bur gemeester op 22 februari waren dan ook al dc nodige bezwaren gerezen. Volgens geruchten zou den die ondermeer komen uit de hoek van de KVP en de PCG. Mevrouw R. Taverne, fractievoor zitter van de KVP: ,,Ik heb de burgemeester opgebeld om hem te vragen waarvoor die bijeen komst was. Hij zei mij toén, dat de bijeenkomst niet doorging en dat hij de mededeling daarvoor al had verstuurd". „Het is dus niet zo, dat de bij eenkomst op ons verzoek is af- gelast. Ik wilde alleen weten waarom die bijeenkomst werd gehouden. Ik bedoel wat is de zin er van? Fractievoorzitters die niet zitting hebben in de commissie stadsontwikkeling hebben het plan nog niet in hun bezit. Waar moeten ze dan over praten?" aldus mevr. Taverne. „Zij kunnen nog geen mening hebben". - BEZOEK Niet bekend is of de afgelasting- al dan niet direct verband houdt met een bezoek dat de burge meester en wethouder C. Bai rn ers onlangs hebben gebracht aan de vice-voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond C.M.L. Roozemond, die het glo bale streekplan voor de Rijn mond heeft opgesteld. Her en der wijkt dit plan sterk af van het plan voor de binnenstad, dat onder supervisie van wethouder Bolmers is gemaakt. - Tijdens dat bezoek schijnt' de heer Roozemond de burgemeester, en in mindere mate de wethouder, er van te kunnen hebben over tuigen dat het plan voor de Schiedam.se binnenstad in zijn huidige vorm nogal wat fouten herbergt. Langzaam nadert de 28e maart, de dag waarop tie beslissing valt. Op pagina 3 van deze krant vindt u vandaag een ach tergrondverhaal over de recente ontwikkeling rond het plan. KVP-fractievoorzifster mevr. iTaverne; "Wij hebben niet ge vraagd om hef niet 'doorgaan vort. de bijeenkomst", it- Het geld zal vooral dienen om in vesteringen die alleen op deze manier kunnen worden gefinan cierd mogelijk te maken. Ook oorspronkelijk 'onrendabele in vesteringen zullen hiermee wor den gefinancierd. Voor het besteden van het geld zal een .specialecommissie zorgdragen. Deze zal volgens b. sen w. zo moeten worden samen gesteld, dat inspraak van de wijkbevolking is gewaarborgd. Er zal een termijn van één jaar worden gesteld, waarin de plan nen moeten zijn uitgewerkt, .vsj In de commissie zuilen zijn verte genwoordigd: het college van b. ert w.; de dienst gemeentewer ken;. de instellingen en gemeen tediensten werkzaam op sociaal en maatschappelijk terrein en vertegenwoordigers van de wij ken. Deze commissie zal binnen een half jaar verslag uitbrengen van haar voortgang met de plannen. Dit voorstel zal vanavond in de Sociale Adviescommissie (20.00 uur. Stadskantoor) worden be handeld. Andere agendapunten zijn: de verordening op de kin- deropvangcentra,, het subsidie beleid van het SAC, voorzienin gen voor de sociale werk plaats, bet JOP-rapport en de positie van de sociaal raads man. Schiedam Zigeunerkoning Coco Petaio is weer met zijn gevolg uit Schiedam verdwenen. Giste ren verdwenen de caravans met nog onbekende bestemming van het terrein aan de 's Gravc- landse weg. Hst was de derde keer in enkele maanden, dat Petaio Schiedam opzocht. Toen hij vorige week binnenkwam, werd afgesproken dat hij mocht blijven, staan tot hij niet cncer ziek was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1