Steeds meer mensen gaan 'om Een nieuwe methode van uren Tien met griffel voor commissie PvdA en PPR Conflictje tussen burgemeester en wethouder Schiedam Steeds mensen gaan „om". Zij geloven niet meer voor de volle honderd procent in het - globale bestemmings plan voor de binnenstad. En het zijn niet de mln- sten. •Ondermeer burge meester H. Roelfsema èn de geestelijk vader achter de plannen wethouder C, J. M. Bolmers (PvdA). Sa men zijn ze op bezoek ge weest bij Rijnmond-ge- committerde Roozemohd, meer Pal achter de maatschappij die ia feite, de plannen heeft bedacht en die ook voor. de uitvoering zou zorg dragen. Tot dan had hij uitsluitende schampereop merkingen gemaakt over de cij- fers van Rijnmond, „Ze maken niets klaar, behalve een hoop papier", was één van de beste. En. nu is zelfs, hij dan een klein beetje om.Daarbij moet wel worden vooropgesteld dat het niet uitsluitend de verdienste "is van Rijnmond. Eerdèr begonnen de werkgroep Schiedam en twee commissies binnen de PvdA (en PP.R) met hun stormlopen. En het was tijdens de behandeling van, dé rapportenvan een van die commissies.dat vastberaden Bolmers vorige week zijn ware gezicht'toonde. En daar is het dan gebeurd. Is burgemeester Roelfse- op zich is het geen geringe ver- ma er van overtuigd ge raakt, dat het plan zoals bet er nu ligt, niet ideaal is. Hij nog een Ietsje meer dan wethouder Bolmers. Dc burgemeester gelooft niet meer in een verlengde Passage „op hoogte". De wethouder doet het (nog) wel. ste verdienste is van deze com-, missie, waarin duidelijk sporen van de PPR cn de jongere le den van de PvdA te vinden zijn. Want Stel dat ze eens een eind rapport hadden afgeleverd dat nergens op sloeg. Dat als een losse flodder in het rokerige zaaltjo van Irene was afgegaan. Dan had eigenlijk niemand ver baasd mogen zijn. den zien als een nederlaag voor wethouder Bolmers en andéren als een bevestiging van het feit dat de wethouder geen helder: ziende kan zijn en daarom met een andere tong moet praten dan hij eerst deed. Maar deze laats ten-bekijken ihet wat te,simpel. Een voorbeeld: toont dat aan. Toen de project ontwikkelingsmaatschappij Em- peo eenpaar jaar geleden be gon, met de plannen voor de binnenstad, werd een aantal uir- gangspunten vastgesteld. Zo ging. de Empeo er van uit dat Schiedam op den duur 90.000 in woners zou tellen. Geloof maar niet, 'dat welke dere partij dan ook,hiertoe.Vin, staat was geweest. Tegengas geven aan een wethouder, die voor een- deel van de leden verbazinff wekte het dat de Maar tóch' sfe' dae hii,id was se" L mg nei' aat weest van een andere partij, wethouder vorige week oP - een ledenvergadering van de PvdA (en PPR) zijn vinger omhoog priemde, °tn daarmee te onder schrijven dat de cijfers van de projectontwikke lingsmaatschappij Empeo niet langer als uitgangs punt voor de plannen mo gen dienen. Tot dan leek hij er pal achter te staan. dienste voor een partij om op een dergelijke manier tegengas te kunnen geven aan een eiger.- wechouder. Behalve de PvdA (en de PPR) komt geen enkele partij daar aan toe. Nu zou dat ook 'moeilijk kunnen, want wet houder Bolmers was' de enige die zich personificeerde met zijn. plan, er als het ware zijn eigen geesteskind var. maakte, en hij is nu éénmaal lid van de PvdA, de partij die samen met ce PPR één fractie in de raad Omdat deze partij bij monde van middenstander G. Verhuls- donk zich verschuilt achter het feit dat het de huidige gemeen teraad zal zijn. dié moet beslis sen over het plan. Daarbij ver getend dat het de komende raad. zal zijn die het plan zijm defini- tieve lijn moet geven. Want waar haal je de deskundig heid vandaan om zo iets als een globaal bestemmingsplan voor de. hele binnenstad door te lich ten. Daarom valt ook de partij en.: die daar-niet aan toe kwa men, niets te verwijten. Mét uit-- zondering van de VVD mis schien. vormt. s,o„ afg^ N'« da Maar ta ^rappon vaa KVP, noch de PCG en zekér niet de VVD, welke partij als een politieke hond trouw aan de 'halsband haast wethouder. Bol mers blijft lopen. commissie verdient bewonde ring om de deskundigheid die eij' van afstraalt. Om de duidelijke taal die er in wordt gesproken. En om het kort samen te vatten van de problematiek. VERDIENSTE t>.-.::rriK'e vis J'n ook ■'P 'ie 1«- En het merkwaardigste is dat dit denvergadering de eerste stap eieenlijk nog nfet eens de groot* gezet naar wat sommigen zou* WILLEKEURIG Dat getal werd volstrekt willekeu- rig gekozen. Evengoed had men een miljoen inwoners of een stuk of duizend kunnen kiezen. Er is nooit enig onderzoek ge daan om die cijferste onder steunen. Terwijl wel alle plan nen er op berekend werden. Wethouder Bolmers ging achter de cijfers staan.-Begon ze te verde digen, toen ze voor het eerst werden aangevallen door de werkgroep Schiedam (een groep jonge intellectuelen die zich on gerust maakt- .over het cen trum). Om dat waar te maken, beweerde hij te geloven, dat op den duur I de „trek naar de stad" zou terugkeren. Dat dan de bevolking weer zou groeien ver boven de 80.000, waar we nu zelfs al beneden zitten. Rijnmond houdt er echter reke ning mee -en dat is gebeurd ha grondig onderzoeken - dat Schiedam- maar 77.500 inwoners zal gaan tellen. En dat daar door Schiedam aanzienlijk min der winkeloppervlakte nodig zal hebben dan in het globale be- stemmingsplan staat aangete kend. Volgens het plan zou dat moeten groeien van 21.000 vier- kante meter naar 38.000 vier kante meter. Nee,zegt Rijn mond het moet. 17.000 vierkante meter worden. Een verschil zo groot, als de huidige vloeropper vlakte. Dat is niet niks. FASES Nu heeft wethouder Bolmers - en niet helemaal ten onrechte - al tijd beweerd dat men met zijn plani alle kanten uitkom Dat er in fases werd gewerkt en dat dus bijsturen mogelüjk is. Het is de verdienste van de commissie uit de PvdA en de PPR om op die zwakke piek te wijzen. Met een ingewikkeld betoog over twee verschillende soorten plan ning. Eén waarbij je het einddoel eerst vastlegd en vervolgens daar in fases naar toe werkt, (methode Bolmers) en één waarbij je na elke fase kijkt of je einddoel niet een ander moet worden (methode commissie). Dat deze laatste methode de voorkeur verdient, en waarbij de raad bij elke fase de beslissing neemt, is duidelijk.-. Dan pas kan echt worden gesproken voor bijstur ren. :L Daarom is. de bewering van de. VVD ook onzinnig, dat de huidi ge gemeenteraad ever het plan moet beslissen. De raad zal ia maart alleen het plan starten en verder niets. Daarna zal nog moeten worden gepraat, na elke fase weer, over het aantal wo ningen, het aantal winkels,etc. En daarbij komt men er niet door te zwaaien met het hoekje „Liberalen op nieuwe wegen", want dat kent uitdrukkingen als „doorbraak Broeresvest" niet. .En dat zijn nu juist de dingen waar het om draait, omdat die punten van discussie vormen. Nu is het wel zo dat de PvdA- wethouder Bolmers zijn „mis stappen" niet al te kwalijk neemt. Duidelijk is geworden dat hij in tegenstelling tot wat eerder intern" was'uitgemaakt mag terugkomen als wethouder. Was dat aanvankelijk 'alleen nog beperkt tot de portefeuille financiën, nu hij een beetje om is, schijnt hij zelfs weer in aan merking te mogen komèn voor stadsontwikkeling. Want als nu toch de bevoegdheden bij de ge meenteraad komen te liggen en niet bij de wethouder..,? In het oppositionele kamp, met uitzondering van eerder ge noemde VVD, gééft zo'n verga dering -nogal wat verwarring. Er zijii er die na dc vorige week begonnen te twijfelen aan de plannen, omdat er pure winst werd geboekt door de commissie. Her en der met steun van de wethouder zelf. WAT TE DOEK? Maar cr moest toch in ieder geval leis gebeuren, mompelde een van hen vertwijfeld. En daar had hij schoon gelijk in. Ieder een Is daarvan overtuigd. Zelfs de felste tegenstander van de plannen van wethouder Bol mers. Want zo kan het centrum er niet bij blijven liggen. Het gaat er alleen maar om. wat er precies wordt gedaan. En daar schijnt nu precies eert klein meningsverschil te om staan tussen Jan en alleman. Iedereen weet het beter. Ieder een heeft een mening.' Weinigen zullen het bij het rechte eind blijken te hebben, ails over twin tig jaar de binnenstad er staat en Schiedam een kleine honderd miljoen gulden armer is. Daarom ook .dat conflictje tussen burgemeester Roelfsema en wethouder Bolmers. .Over de verlengde Passage, waar de burgemeester niet meer in ge looft na het bezoek aan Rooze- mond, omdat dat het plan veel te', duur maakt. Misschien, is het daarom ook wél dat de burge meester de bijeenkomst bij hem thuis van de baan schoof. Een bijeenkomst, waar hij de fractievoorzitters bij elkaar had willen hebben om een beroep te doen op hun gezond versland. Gezond verstand waarvan, hij wilde dat ze het zouden gaan ge bruiken in maart bij de behan deling van het. plan in de raad. Maar het blijkt dat de fractie voorzitters misschien wel meer vertrouwen zullen hebben dan de burgemeester, in de plannen. Zij zijn dan ook niet bij .Rooze- mond geweest,,, Ben stad met een holle kies. Dat is de binnenstad van Schie- dam. Een stadshart waar duide- - lijk iéts aan moet gebeuren. Maar wat precies? Zoals elke; luchtfoto die nu wordt gemaakt, zal deze in zeer korte tijd histo risch 2ijn. Duidelijk in het cen trum staat de Lindenhof, waar- 9 Eén ."stad met een hölle kies. Dat is de binnenstad van Schiedam. Eén stadshart waar duidelijk iets aan moet ge beu- ren. Maar wat precies? Zoais eike luchtfoto, die nu wordt gemaakf, zal deze in zeer kor te tijd historisch'zijn. Duidelijk in het centrum staat de Linden- hof, waarvan bet fraaie ach tergebouw zeer spoedig onder de slopershamer zal vallen. Daarmee hef rottend gat nog aanzienlijk vergrotend. Het on derste deel van deze foto houdt zich overigens precies aart de grenzen die de plannen voor het nieuwe, stadshart kent. De bovenste lijn wordt gemarkeerd door de lange Kerkstraat err1 Huis te Riviere* weg. Op de foto gemarkeerd door de Grote Kerk [links in het midden) en het Stadskarv- toor het hoge witte gebouw rechts).Dé uiterste noord grens van het plan is de Schie, waarover duidelijk zichtbaar", bij het Proveniershuis de. ge lijknamige brug loopt, Ook he» stukje rechts, op de foto van het Singelkwartier valt buiten hél,: plan, van het fraaie achtergebouw zeer spoedig onder de 'slopers- hamer zal vallen. Daarmee het rottend gat nog- aanzienlijk ver grotend. Het onderste 'deel vart' dezè foto houdt zich overigens precies aan de grenzen die de plannen voor het nieuwe stads hart'; kent. De bovenste lijn. wordt .gemarkeerd door de Lam ge Kerkstraat en Huis te Ri» viereweg. Op de foto gemarkeerd door de Grote Kerk; (links N-; het midden) en het Stadskar* toor (het hoge witte geboUvl rechts). De. uiterste noordgpeni van het plan is de Schie, waar over duidelijk riclnbaar bij hei Proveniershuis dc gelijknamig, brug loopt. Ook het stukj* rechts op de foto van het Singel kwartier valt buiten het plan. Langzaam nadert de da tum, waarop de gemeen teraad zich zal moeten uitspreken over de toe komst van Schiedam. Waarop het „gezicht" van de binnenstad voor ten minste de eerste hon derd jaar wordt bepaaid. 28 maart. Dan is het zo ver. Dan staat de raad V voor een financiële uitga- ve, die voor de komende jaren als een loodzware last op de stad zal druk ken. Geleidelijk aan beginnen de gebeurtenissen rond deze voor Schiedam zeer be langrijke dag in bewe ging te komen. Een be zoek van burgemeester Roelfsema en wethouder Bolmers aan Rijnmond- gecommitteerde Rooze- mond. Een meningsver schil tussen hen. Een ver gadering van de PvdA, waar de wethouder ogen- schijnlijk tegen zijn ei gen plannen stemt. Eerder hebben wij getracht met verhalen als „Schie dam, krottenstad van de toekomst" de zaken op een rijtje te zetten. Nog steeds wordt onze krant in politieke kringen be schouwd als het dagblad dat het eerst de plannen daarmee in een helder licht zette. Zaken die wet houder Bolmers zich per soonlijk aantrok, omdat hij zich één had gemaakt met zijn geesteskind. Evenals de vorige keren is het ook met dit achter grondverhaal niet de be doeling om de man te spelen in plaats van de bal. Duidelijk moet zijn dat het ons een zorg zal zijn wie wethouder van stadsontwikkeling is. Als hij zijn werk maar goed doet. Daarnaast moet het kunnen om kritiek, te heb ben op zijn plannen. En lovend te spreken over de positieve kanten er aan. Het verhaal op deze pagi na doet een poging om de ontwikkelingen van de laatste weken, die bepa lend kunnen zijn voor de beslissing over anderhal ve maand, op een rijtje te zetten en onder de loep te nemen. Duidelijk wordt in ieder geval lang zamerhand dat het plan niet ongeschonden de eindstreep zal halen. Dat de wethouder concessies zal moeten doen. Dat er wijzigingen zullen worden aangebracht. Want er zijn te veel mensen „om", dat het plan In zijn oorspronkelijke vorm gerealiseerd zou kunnen worden. SCHIEDAMS CHE COURANT DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3