Geen vleugje Vlaams? „Ongerust over gat in woningmarkt" Discotheek grasmat Siem van den Berg stopt ermee Schiedam Siem van den Berg heeft het volste vertrouwen in het huidige college van burgemeester en wethouders. Hij vindt dat de gemeenteraad zich niet met alles moet willen bemoeien. Als de raad niet bereid is te delegeren aan het gemeentebe stuur, dan moet ze dagelijks gaan vergaderen. Het zijn zo maar wat zinnen opgetekend uit de mond van dit socia listische raadslid, dat dit jaar voor het laatst een zetel bezet. Zijn woorden wijzen op vertrouwen in het huidige linkse progranicollege, dat de laatste tijd veel kritiek heeft moe ten verwerken. Het zou veel te zwak zijn op sommige pun ten,".terwijl van een beleid zelden of nooit sprake zou zijn. Schiedam |n de Instuif (zon dagavond in Arcade) komt dit weckend de Berkelse discotheek Acapulco: één van de meest uit gebreide disco's die Nederland kent. Gesteund door vloeistof-dia's zul len vanaf half negen de twee disc-jockeys; Henk de Vogel en Nico Treurniet, hun plaatjes op de draaitafel leggen. Toegang tot Arcade, waar Acapul co al vaker is geweest, kan worden verkregen tegen betaling van een rijksdaalder per per soon. Ket is voor de organisatie te hopen dat ntet weer de stoppen door slaan: dat gebeurde vorige week twee keer door de power waar mee de groep Lucifer toen speelde. Lucifer Is ongetwijfeld één van de meest professionele groepen van manager Frans Na ter op. Zange res Margriet Eshuys heeft een bijzonder zuivere stem en bas sist Dirk Buys man (ex-Dizzy Man's Band) Is, mede doordat hij zijn basgitaar vaak als solo gitaar bespeelt, erg stuwend. Wordt daarbij het clowneske van drummer Hennie Huisman gevoegd, dan k3n met recht worden gesteld dat deze band een goede toekomst heeft. Volgende week Is er carnaval in de Instuif. Bestuurslid Harry Krlescher heeft ai een feestneus gekocht! Voor het eerste elftal van Excel sior '20 zondag op de grasmat verschijnt, Js er een voorwed-, strijd tussen de vrouwelijke voetballers van Excelsior en de Instuifdnmes. De wedstrijd be gint om kwart voor één. - v Schiedam Na de Vlaamse pop-jazz-speclalist Johan Ver minnen wordt het vanavond de tweede „Belgische avond" in het Zoldertheater in de Teerstoof. Dan treedt namelijk het Antwerpse echtpaar duo Mlek en Roel opt Vlaamse troubadours, met als begleiders Philippo Malfalt piano en fluit) en Jacques Albin (bas). Het optreden van Miek en Roel is een deel van het Vlaams Festi val: een evenement in het ka der van het Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord. Zowel het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk als het Belgische equivalent hier voor verlenen hun medewerking aan deze voorstellingen door Belgische artiesten, fet programma van Miek en Roel heet ,,Tom.Paxton en an deren". Deze ietwat ongebrui kelijke titel hebben zij gekozen omdat bet echtpaar een gmot bewonderaar Is van deze En gelse zanger. I de uitspraak van de Belgische troubadours valt geen vleugje Vlaams te bespeuren, volgens het .Belgische impresariaat Spiraal-Flash althans; dus moet' dit moet een korreltje zoul worden genomen. „Want-Belgen weten niet wat Nederlands' is" aldus één van de. toeschouwers vajr het optreden van de uit om streken van Brussel afkomstige Johan Verminnen, „dus ook het verschil tussen Nederlands en Vlaams' niet. Laat staan dat ze weten wat Vlaams is"' - Miek en Roe] zijn weliswaar trou badours, maar ze hebben niets weg van Elly en RikkerL. Vooral de presentatie is professioneler, Behalve het basspel van Jacques Albin valt vooral het prachtige fluitspel van Philippe Malfait op. Deze Belg begeleidde tot voor kort Johan Verminnen. Drie weken geleden trad hij echter.: in hel huwelijk, en dit nieuwe leven, gecombineerd met zijn studie aan het conser vatorium, neemt te veel van zijn tijd In beslag onv ook de Belgische jazz-pop-zanger nog eens te vergezellen. Wel maakt Philippe nog deel uit van de Belgische jazz-formatle Jaycee, waarin naast Jean-Luc van Lonimel ook nog Koen de Buy- ne en Frans leven spelen, die Johan nog wel begeleiden. Het optreden van Miek en Roel in de Teerstoof begint om negen uur. De entreeprijs bedraagt zes gulden, Volgende week is de derde Vlaamse avond in het Zolder theater, Dan geeft de cabaret groep Sursum Corda een voor stelling. Reserveringen voor de optredens van Miek en Roel en Sursum Corda kunnen worden geboekt bij het VVV-kantoor in Schiedam (tel. 26600Ö). v:. ELPEE TOP 10 1. (1) Jesus Christ Super Star film-soundtrack 2. (2) Planet waves Bob Dylan Band 3. (3) Greatest hits Demls Rous-, sos 4. (5) Three Degrees Three De-, grees 5. (4) Burn Deep Purple 6. (S) Tales from topographic oceans Yes 7. Tubular bells Mike Old ■.field". 8. Ella André Moss 9. Ice Water Leo Kottke 10. (6) Band on the run Paul McCartney Wings SINGLE TOP 10 j 1- (4) Dynamite Mud 2. (1) Den Uyi is In den olie Abraham Koekoek 3. (2) Dirty ol' man Three De- - grees 4. (3) Kiele kiele Koewti Farce Majeure 5. (6) J ail ho use rock Elvis Presley 8. (8) Je t'aime moi non plus Jane Birkin en Serge Gains- bourg 1. (7) Mrs. Vanderbilt Paul MacCartney Wings - 8. (9) The most beautiful girl Charley Rich 9. (5) Is everbody happy Jack pot - 10. Maar wie holt van me kaar Gerard Hoeben STUIVERTJE Nummers 1, 2 en 3 zijn blijven staan; 4 en 5 hebben stuivertje gewisseld (waarbij opmerkelijk is dat „Burn" nu r eer aan hec zakken, is). Vijf ;tr gellof. de platen dus aan de top van de elpee-ranglfjst. De rest varieert nogal wat. Verheugend ls daar bij wel de rentree van de prachtige elpee van Oldfield en het binnekomen van de Kottke's Ice Water. Veel interne veranderingen in de single top 10.. Er is slechts één nieuwe schijf in te bespeuren, op nummer 10. Als vervanger van de Cats-rockcrs, die ook op nummer 10 stonden genoteerd. Verder geen opmerkingen. Dylan. Deze keer komt in de serie Siem. Nog voordat de voor hem zitten die er op. werk. Toch is Siem van Rnnri PPn kaarten werden geschud Siem van den Berg is den Berg een poüti- bij het opstellen van de geen raadslid dat de pu- eus met een aparte-kijk raadslid aan bod, dat na kandidatenlijst, liet hij bliciteit zoekt. Dat hij het op de zaken. Ondermeer de verkiezingen eind mei weten niet meer in can- ontloopt is te veel gezegd. op de binnenstad en de niet terugkomt in de ge- merking te willen komen s Maar yodr hem hoeft het woningmarkt. Een van meenteraad. De 48-jari- v00r raadszetel. Hij eigenlijk niet. Ook in de onze verslaggevers legde vindt dat een raadslid - raadsvergaderingen is hij de mening van dit raatfs- vc^ er b. K. van aen niet langer dan twee pe- nooit haantje de voorste, lid in het verhaal op deze voor zijn vrienden riodes moet blijven en Onopvallend doet hij ;zijn pagina vast, r Sigarenwinkelier Siem 'van den Berg ziet dat duidelijk anders. „Dit college is een hemelsbreed verschil met het vorige. Dat was toen een afspiegelingscolle ge. Van het huidige program- macoüege krijgen we veel meer informatie". Dit college doet meer". „En dat is nu precies wat naar mijn mening een college moet doen. Zij moet dc raad van de zaken in kennis stellen. Maar de besluitvorming moet bij b. en w. liggen „Daarbij stel ik wel duidelijk voorop, dat het college de inten tie moet weergeven, die de raad heeft. Als wij achtergrondinfor matie hebben, moet zoiets kun nen werken", aldus dit raadslid. Siem van den Berg praat zeer ge decideerd. Hij lijkt iemand die snel zijn mening kan geven. Niet lang twijfelt. Antwoorden op vragen komen snel. Minder snel ging het maken van een afspraak voor interview met hem. ,,My home is my caslle", zegt hij op zijn Engels. Wat betekent dat het verhaal gemaakt moet worden In zijn winkel aan de Gerrit Verboon- straat. Af en'; toe wordt het ge- sprek dan ook onderbroken door een binnenkomende klant of een 'vertegenwoordiger. Behalve dat hij 48 jaar oud Js. wil .hij niets kwijt over zijn privé leven. Het is typerend :voor deze PvdA'er die ook in de raad on- opvallend zijn gang gaat en op de. achtergrond zijn aandeel in het werk opknapt. .Hij aarzelde dan/ook even.voor hij instemde met een interview. STOPPEN Waarom stopt hij met raadswerk? „Ik. vind dat een raadslid niet lan ger dan twee periodes van elk ..vier 'jaar moet "blijven. Mijn tweede periode, zit .er nii op. Vandaar. Tk ben in april 1969 als vervanger in de raad geko- Itiert''..; „Ook een wethouder moet niet te lang blijven. Eigenlijk vind ik dat een wethouder maximaal twaalf jaar moet zitten. Een pe riode meer, omdat hij langer nodig heeft om 2ich in te wer ken dan een raadslid' „Overigens is een wethouder die te kort aanblijft 'n groot gevaar. De bouwstenen voor het beleid 9 „Renovatie is iels, waar ik als socialist mei pijn in het hart aari rn-ee werk", v moeten worden aangedragen door de ambtenaren, het beleid zelf moet van de wethouder ko men". „Als je als wethouder tc weinig kennis hebt, dan zul je ook niet snel genoeg ingewerkt zijn en ga Je voor de bijl. Dan gaan de ambtenaren de dienst uitma ken". y.;.--; '0 „De rrleeste wethouders hebben twee tot drie jaar nodig. Er is geen school'voor wethouders. Je' moet betuit de .praktijk Ieren. En dat bewonder ik nü: iii BoH mers. Hij was zo ingewerkt". Siem van den Berg'is een van de; mensen waarbij bet socialisme met de paplepel werd ingegoten.: „Ik zal twee dingen nooit; doen", zegt hij. „Dat is mijn. abonnement op Het Vrije Volk opzeggen en mijn lidmaatschap bp de Vara beëindigen. Nee, de Schtedamsche Courant lees fik nooit' Deze handicap weerhoudt hém er niét van te zeggen, dat de publi citeit over. het. raadswerk slecht is. ,,!k moet vaak tegenover klanten dingen ontkennen die in de krant hebben gestaan. Ze ho ren iets en dan publiceren ze maar", waarbij hij desgevraagd toegeeft dat dat op Het Vrije Volk slaat en niet op ons. Het gesprek gaat over op de plan nen voor de binnenstad en met name de vergadering van.; de PvdA en de PPR vorige weck, waarbij het eindverslag van een commissie over die plannen ter sprake kwam. Dat eindverslag bevatte veel kritiek op de plan nen. ,Ik vond het een prettige verga dering. Er waren duidelijke te genstellingen. Je moet dan pro beren tót elkaar te komen. Lukt dat nietl dan moeter worden gèstemd". ';r" Ik vind overigens wel dat van een verkeerd uitgangspunt wordt uitgegaan door die com missie. Een grote omloop in het centrum is niet haalbaar. Je ;moet wel een bestemmingsplan zo wijd mogelijk maken en bet dan aanpassen aan het beschik bare geld en gegevens die tot je beschikking staan. Dat wil zeg gen ook de cijfers van Rijn mond er bij betrekken". „Als je dat niet doet, loop je de kans, dat je over een jaar wo ningen moet gaan ombouwen tot winkels. Ik geloof dat het best met het ter visie gelegde plan kan. Misschien wordt dc toeloop wel groter dan werd gedacht". „Ik heb me nooit zo'n zorgen ge maakt over de binnenstadsplan nen. Ik ben eerder ongerust over de woningbouw in het alge meen. Er zit een gat tussen vraag en aanbod op de woning markt". „De mensen willen een betere wo ning. Door de inflatie stijgen de bouwkosten sterk. Dat geeft hoge huren. En die kunr.en de meeste mensen dan weer niet betalen". „Het beleid moet er op gericht zijn dat verschil tussen vraag en aanbod zo klein mogelijk te maken. Maar dat is erg moei lijk. Overigens biedt ook het bouwen van huizen met een ho gere door de daarna volgende doorstroming wel enig soelaas". „Dat heb je gezien met die 196 eengezinswoningen in Woud- hoek-Zuid. De gemeente heeft uitgezocht dat daardoor in to taal vijfhonderd mensen ver- huisden. Dat er ock verschuivin gen kwamer. in woningen, tr.et een lagere huur". RENOVATIE Zou het meer doen aan de renova tie geen oplossing kunnen bie den? „Renovatie is iets", aldus Siem van den Berg, „waar :k als so cialist met pijn in het hart aan mee werk. Je helpt daar het particulier woninghozit. En daar ben ik maar ten dele voor". „Waarom zijn die panden zo ver- krot? De huurinkomsten zijn bij oude woningen gering. Door de inflatie stijgen echter de onder houdskosten. Daarmee ver dwijnt de rcr.tabili-.eit". Bovendien zou je eigentijk wonbi- gen, waarvan je weet uat ze over tien jaar een krot zijn, niet meer moeien opknappen. Maar als je ze sloopt, dan verdwijnen aiie woningen met een lage huur. Dat kan niet". „Tenminste nu niet. Dat kan pas als je dat gat in die woning markt hebt weggewerkt. Tot dan zul je moeten opknappen. Ook al kost dat soms veel geld door technische moeilijkheden".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3