SCHIEDAMSCHE COURANT in Amerika van IHC werk voor Gusto Goed gekozen orgelspel Teerstoof luistert gespannen naar mar Politiek toneel in Toverbal Gemeente knapt aantal straten op i gaat uitbreiden Moutwijn- fabriek VERGADERING CPN OVER ENERGIECRISIS Steekpartij bij dancing boudt GERUCHTEN WORDEN ONTKEND Addie de Jong in museum Kinder boerderij op andere tijd open 2 kranten voor één prijs Vlaamse kleinkunst werd weer onderschat SCHIEDAM - De moutwijnlabriek Holiandia aan het 's-Graveland gaat haar inrichting voor de fa bricage van graanelcohol uit breiden. De Fabriek heeft hier voor de nodige vergunningen aangevraagd. Inzake de 'wet op de luchtveront reiniging heeft de directie ook een vergunning aangevraagd bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holiand. - Maandag 18 februari 1974 6 pagina's 99ste jaargang no. 24947 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De kinderboer derij in het Prinses Bea- trixpark heeft andere ope ningstijden, Met ingang van vandaag zijn de vol gende tijden vastgesteld: De boerderij is voortaan op zaterdag en zondag ge opend van 12 uur tót 4 uur en op de overige da gen van half twee tot half- vijf. De praktijk wijst uit ..."dat op de2e tijden het pu bliek gewoonlijk komt. Buiten die uren blijkt er weinig aanloop te zijn. Als 't slecht weer is blijft de kinderboerderij dicht, omdat er dan toch nie mand'komt, Dit zal bij de ingang warden aangege- ven..- Bij druk bezoek in de zo mer zal de beheerder"er assistentie bijkrï jgen, vooral voor het geven van uitleg en voorlichting aan kinderen. Prcütear «vS.van'het unieke aanbod 2 k«ft!en te emtuangert voor de prijs van j één: de Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en heil Rotterdamsch Nieuwsblad met het 'taaiste binnen- en buitenlandse nieuws.B Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting.] da sC en RN te bezorgen en ontdek zelf de vele pluspunten. Oeze bon in epen envelop.-zonder poslzageh sloren naar Rottardamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam «uur m.ï.v,:de SC en RN 1^ cfagen gratis naar: naam straat ^s&rjvvt-,v woonpl. telefoon In het Open Jongeren Centrum De Toverbal in de Reinerstraat in Maasluis trad zaterdagavond een Leidse toneelgroep op. Americaliente heette het stuk, een politiek 'toneel spel, dat geschreven is door Jorge Diaz uit Chili. Het onderwerp ïn dit stuk dat de mensen die het ge zien hebben aan hel den ken moet zetten, is uitbun dig en onderdrukking van verschillende volkeren in Zuid-Amerlka. De Zuid amerikaans e volksmuziek Yaravi zorgde voor de mu ziek. De plannen om de Mariastraat, zoals wethouder Cor Bolmers zegt „duidelijk van de grond te halen1' zijn er al een tijd. Het gevolg van die verbetering zai zijn dat de Westfrankelandse- straat herbestraat wordt. Door van de Mariastraat een zoge naamde woonstraat te maken, zal de Westfrankelandsestraat meer in gebruik worden geno men door het autoverkeer. Ook het gebied in Oost, ten noor den van de Lorentzlaan tussen de Fahrenheitstraat en de Ho- genbanweg, zal echter tegen de wii van een aantal bewo ners worden verbeterd ten gunste van de voetganger. Voor al de veiligheid van de o» straat speiende kinderen zal worden bevorderd door het snel verkeer te dwingen langzamer te rijden. Dat zal onder andere gebeuren door zogehet/.n „drempels", verhogingen op de rijbaan. De „kinderhoofden" op de Nieuwe Haven zullen verdwijnen. Het gedeelte van de Nieuwe Haven tussen de Oranjestraat en de Hoofdstraat zal namelijk wor den geasfalteerd. Het verdere onderhoudsprogram- ma van de straten heeft betrek king op Schiedam-Zuid (rehabi litatie), Spiringhoek (herbestra- ting) en het Boerhaaveplein (re constructie. BEZWARESV Öp de vergadering van de com missie van verkeer en vervoer uitte het PvdA/PPR-raadslid mevrouw J, Krikke haar bezwa ren tegen de op de trottoirs ge parkeerde auto's in de Nieuw Mathenesserstraat. Zij wilde van wethouder Bolmers weten wat daartegen gedaan zou kun nen worden. Bolmers: „Het is niet de taak van de verkeerscommissie om maat regelen te treffen, waardoor het de voetganger wel mogelijk wordt gemaakt om op de stoep te lopen. Ieder heeft zijn verant woordelijkheden, en dit is een taak van de dienst Gemeente werken," De aanpassingen en reconstruc ties, die de gemeente wit aan brengen in Schiedam, zijn gewo ne onderhoudstaken. De raad zal dus geen kredieten hoeven te verlenen. Schiedam De strop, die de werfcombinatie IHC in de Verenigde Staten heeft opgelopen, betekent dat de Schie- damse dochterwerf Gusto meer werk krijgt Dat bestaat uit het bouwen van booreilanden. De moeilijkheden met de Amerikaanse vestiging van IHC, die leidden tot de sluiting van deze „dochter" zullen geen gevolgen hebben, voor de ongeveer 5800 personeelsleden in Nederland, waarvan er ver over de duizend in Schiedam werken. Met het fiasco van de werf Mari ne Corporation in Portland in de Amerikaanse staat Texas zou de IHC ongeveer dc helft van haar vermógen hebben ver- speelfï. Niettemin zijn de voor uitzichten gunstig. In de order portefeuille zit voor ongeveer een miljard gulden aan op drachten. De president van de raad van be stuur van IC, de heer D. Smit, heeft gezegd, dat het opzetter, van het Amerikaanse bedrijf 'n duidelijke beleidsfout is ge weest. „Het was te riskant om een nieu we werf te beginnen, daarover een onbekende directeur aan te stellen en op die werf een nieuw soort booreilanden te gaan bou wen", aldus de heer Smit. De ontwerpen van deze booreilan den waren afkomstig van dhr. Le Toumeau, die tevens direc teur was van de Amerikaanse, vestiging. Hij zouechter geen goed manager zijn geweest. Sa men met de 550 andere Ameri kaanse werknemers is hij ontsla gen. De achttien Nederlanders die er werkten, komen terug. EILAND Van de drie booreilanden die bij het Amerikaanse bedrijf in de portefeuille zaten, is, het eerste bijna klaar. Deze zal worden af gebouwd. Over het tweede booreiland be staat nog onzekerheid. Gepro beerd zal worden het te annule ren. IHC wil de termijnen met rente en schadevergoeding te rug betalen. De opdrachtgever, de Braziliaan se maatschappij Petrolbras, zou daar echter niets voor voelen. De maatschappij wil zo snel mogelijk'gaan boren. Als de fi nanciële schikking niet door gaat, zal het hefeiland bij Gusto worden gebouwd- De oplevering van het eiland zou dan echter op zijn vroegst pas aan het einde van 1975 kunnen plaatsvinden. Eigenlijk had dat ar in september van het vorig jaar moeten gebeuren. GEAKNULEERD Het derde booreiland dat zou wor den gebouwd, in opdracht van A. P. Moller uit Denemarken, Is geannuleerd; Daarvoor in de plaats komt een verbeterd ont werp, dat bij Gusto zal worden gerealiseerd. President Smit van IHC heeft meegedeeld dat het nettoverlies dat in Amerika is geleden, wordt geschat op 65 miljoen gul den. Hij heeft geruchten ontkend, dat de werfcombinatie nog schade claims tot een bedrag Van 200 miljoen gulden te wachten zou staan. „Dat is uit de lucht ge grepen", zo zei hij. Aanvraag vergunning luchtvero n treimging Schiedam De afdeling Schiedam van de CPN houdt morgenavon een openbare vergadering in het wijkcentrum aan het Dr. Wibaut- piein. Sprekere zijn wethouders E. Collé en F. Schoenenberg, respectievelijk over de noodzaak van een prijzenstop aan de bron en over de ener giecrisis- De toegangsprijs voor deze openbare vergadering is vijftig cent. De avond begint om 20.00 uur. KinderhoofilenNieuive Haven gaan teeg Schiedam De gemeente wil een groot aantal straten gaan opknapr pen. Nadat waarschijnlijk al in maart zal worden begonnen met re constructie van de Mariastraat en het gebied ten noorden van de Lorentzlaan, zullen ook de Nieuwe Haven, de Westfrankfclandse- straat, het Boerhaaveplein, de omgeving van de Spierlnghoekflat en ScMedam-Zuid worden behandeld. Schiedam Tijdens een vecht partij voor café-dancing Havan na aan Admiraal de Ruyter- straat is de 21-jarige waterklerk D. A. A. ufit Vlaardingcn met een mes gestoken in de rechter schouder. Het betrof een wraakactie van enige Portugezen, die na de steekpartij de benen namen. De gewonde man, die na behande ling in het Gemeente Ziekenhuis bij de bureau aangifte deed, fungeerde voor de Portugezen als een soort „koppelbaas". De Portugezen waren echter onte vreden over hem, omdat ze nog steeds geen werk hadden gekre gen. De gemeente maakt bekend dat eventuele bezwaarschriften ui terlijk op 2 maart in net bezit moeten zijn van b. en w. van Schiedam. Het is ook mogelijk om mondeling bezwaar aan te tekenen tegen het verlenen van de vergunning tijdens een te houden, hoorzitting. Deze hearing wordt gehouden op dinsdag 12 maart in de recrea tiezaal van het Stadskantoor, 's ochtends om negen uur. Belang hebbenden kunnen dan persoon lijk via een door hen gemachtig de protest aantekenen. Schiedam Voor de Wetenschapt- pelijke Kring te Schiedam en Vlaardingen zal professor doc tor IL M. van Praag (hoogle raar in de biologische psychia trie in Groningen) vanavond een lezing houden. Dat zal ge beuren in het gebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Westvest (nummer 92). De lezing begint om 8 uur 's avonds en heeft als onderwerp „Hersenen en gedrag, de bete kenis van psychofarmaka voor de psychiatrie". In de lezing wordt daarom een in druk gegeven van de behande lingsmogelijkheden met psycho farmaka, Verder wordt de plaats aangegeven van de biolo gische psychiatrie temidden van de medische disciplines. Iedereen is welkom om de lezing bij te wonen, dus ook niet-leden van de Kring. Schiedam Afwisselend en uiterst melo dieus, met voortreffelijke teksten. Die drie componenten maakten het optreden van Miek en Roel, zaterdagavond in het Zoldertheater in de Teerstoof, tot een bijzonder geslaagd programma. En hel publiek wist dat uitstekend te waarde ren. Geen -wonder 'dus, dait zowel de toeschou wers als het Belgisch echtpaar en hun begeleiders voldaan huiswaarts keerden, na afloop van de voorstelling. Die bege- leider, de 28-jarige gitarist Marian Woj- tulewski, zo-u dan ook'later zeggen: „Dij was een ontzettend fijn publiek. Wij hadden nimmer verwacht dat het. Hol lands publiek zo gespannen naar ons zou luisteren.". Er was voor het over het algemeen jonge publiek reden genoeg om gespannen te luisteren- De zang van het Vlaamse echtpaar-duo werkte door de aangename klank erg kalmerend, de teksten waren daarentegen erg boeiend. Die combinatie bleek in te slaan. Minder zoet en lief dan Nederlandse troubadours als Elly en Kikkert Zuiderveld dat doen, werk ten Miek en Roei van Bambost hun repertoire af, tot en met het verzoeknummer „Jan met de pet", de tweede toegift? Wel dankzij de steun van gitarist Marian. Het is weliswaar niet zo, dat Roel (31) te kort schooi in zijn akoestisch gitaarspel, maar de elektroni sche geluiden die Marian produceerde werkten bijzonder aanvullend. Toch was het jammer dat bassist Jacques Albin, gitarist en mondorganist Roland van Campen- hout, fluitist en saxofonist Philippe Malfait en gitarist Jean-Luc Manderiier verstek lieten gaan. Deze vier treden echter aileen met Miek (30) en Roel op als zij voor een groot publiek spelen. Om de vergelijking met hun vrienden Elly en Rikkert door te trekken, de teksten van Miek en Roel waren vaak ook „harder": een sociale bewogenheid bleek duidelijk, dramatische ge beurtenissen en de lugubere gevolgen (de scho lier met het ontplofte hoofd) werden bezongen zonder een spoortje van medelijden. Zeifs met (of ondanks?) die „harde" instelling werden de drie zuiderlingen op hun beurt ge confronteerd met een dankbaar publiek. Dat, zoals het merendeel van de noordse buren van België, de Vlaamse kleinkunst aanvankelijk ten onrechte ongetwijfeld onderschat te. Ichiedam De organist van do Goede Herderkerk te Schie- broek. Addie de Jong, gaf zater dagmiddag in de aufa van hot Stedelijk Museum een orgelbe speling met een goed gekozen, op het instrument afgestemd pro-/ gramma, dat begon met eén voor clavecimbel bewerkt Con certo in F van Antonio Vivaldi. W, P. VERHEUL eze frisse muziek kreeg van .de'"' organist eep prima geregistreer» de navenante vertolking waarbij de drie delen prachtig tot hun recht kwamen. an de Zuidnederlandse compo nist Willem de Fesch, die o.a. aan de Onze-Lieve-Vrouwefcerk te Antwerpen ais organist werk zaam was tot hij in. 1731 naar Londen vertrok, speelde Addie. de Jong een Cavotte et doublé (variatie) en van con anonieme componist een Siciiiano, welke., werkjes óp het Hess-orgeltje bijzonder aardig klonken. Zoals meestal het geval is deden. G. F. Handels z.g. „Black. smith"-variaties die voor clave cimbel zijn geschreven het op 't orgel erg goed. Heel andere muziek beluisteren we in 24 pièces en style libre, opus 31 van Louis Vieme, waar uit Adde de Jong drie deeltjes speelde: Franse romantische muziek met een pittig karakter die de organist uitstekend bracht. Op orgfrlgebied is de Deense com ponist Carl Nielsen een vrijwel onbekende figuur die toch voor-' treffelijk voor het instrument j wist te schrijven. Dit bleek uit de vertolking van vier kleine praeludiën, een m een liedvorm en drie in de contrapunctische, stijl. Vooral de polyfone stukken waren bijzonder interessant dm naar L té luisteren. Met een improvisa- tie besloot Addie de Jong zijn vrij goed bezochte orgelconcert. Schiedam - Geruchten als zou het kledingbedrijf C en A van plan zijn haar filiaal in Schiedam te sluiten, worden hef tig ontkend door het bedrijf. „Wij draaien fantastisch", vertelt bedrijfsleider W. Zewald, van het filiaal in Schiedam- „Dus blijven we. Die geruch tenzijn uit de lucht gegrepen". De geruchten ontstonden, omdat het er voorlopig niet naar uit ziet, dat het filiaal snel "een plaatsje krijgt in het nieuwe stadshart. C en A zou er niet veel voor voelen nog lang aan. de Koemarkt te blijven zitten. De heer Zewald ontkent dat: „Wij hebben inderdaad bij de ope ning van dit filiaal gezegd dat het een tijdelijk onderkomen is. Maar wij hebben geen vaste termijn verbonden aan dat tij delijk. Nee hoor, we zitten hier voorlopig prima". Het moet een gezellige stad werden om te vertoeven". I k geloof dat wij als grootwin kelbedrijf daarop een. stimule rende werking kunnen hebben. Het winkelen moet een stuk recreatie worden. Als we er met z'n allen de schouders onder zet ten, dan lukt het". „Je kunt ontzettend veel doen, met weinig geld. Sfeer scheppen bijvoorbeeld. In ieder geval moet geen afwachtende houding worden Ingenomen", aldus de heer Zewald. Als een van de mensen van de winkeliersvereniging City Centre heeft hij trouwens wei een me ning over het toekomstig cen trum: „Wij moeten iets doen om het interessant te maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1