SCHIEDAMSCHE COUR wijk k dl parkachtig 1 pet hoger Katja blijft diep in de zorgen Buurtpark West' nog meewerkt: dit voorjaar klaar IEESTER GEEFT STARTSEIN Man hakt rond met vleesmes toch mvloed Tl TT J. G. W. de Groot nieuwe brandweer commandant Na verbetering huizen door Geoproject NW geelt belastinglinlp Borg voor lening ontbreekt kranten voer één prijs Koren geven kerkconcert ALS HET Imd RUSTHOF GRASVELDEN BOSPLANTSOEN SPEELHOF - Donderdag 21 februari 1974 pagina"* 99ste jaargang no. 24950 ONAFHANKELIJK dagblad Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De dertigjarige ijzer- werker G. F, is gisteravond gearresteerd, nadt hij een ruzie met zijn vrouw en schoonmoe der met een vleesmes wilde be slechten. De twee vrouwen en een op bezoek zijnde 49-jarige boekhouder liepen daarbij vlees wonden op. De ijzerwerker die met zijn vrouw in een echtscheidingspro cedure s: verwikkeld sloeg eerst een raam bij -de familie O. aan de Van Oldebarneveldstraat in waarbij hijzelf een slagader lijke bloeding opliep. Dat ver hinderde hem niet alsnog de wo ning binnen te dringen, er. links en rechts met het vleesmes ror.i te slaan. De gewenden werden behandeld in het Nolet- zieke.ohuis. G. F. was even voor de ruzie weggelopen uit een .Rotterdams ziekenhuis. Schiedam De ge meente heeft een kan didaat op het oog voor de opvolging van brandweercomman dant Passchier, die per 1 april ontslag heeft genomen. Het is de 34-jarige .T. G. W. de Groot uit Was senaar. Hij is nu werkzaam bij de hoofdafdeling B rand- weer van het ministe rie van binnenlandse zaken. Aanstaande maandag zal de ge meenteraad over zijn benoeming per I nieï beslissen. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema heeft vanmiddag het officiële startsein gegeven voor de eerste fase van het bouwplan Ketbel-Oost, waar in totaal 242 woningen zullen verrijzen. De burgemeester deed dit met het omdraaien van enkele panelen, waardoor het verschil tussen de hui- dige en toekomstige situatie duidelijk werd. Hij verrichtte de handeling.ïn het wijkcentrum „De Rank" aan de Schiedamseweg, waar een bij eenkomst werd gehouden met vertegenwoordigers van de bouwmaatschappij. Er werd on der meer een maquette van het plan getoond. De burgemeester hield vooraf een korte toe spraak. Vandaag is begonnen met het in aanbouw nemen van de eerste 84 woningen, waarvan de ople vering vermoedelijk :vanaf de tweede helft van het jaar plaatsvindt. De prijzen van de woningen zijn nog niet definitief bekend, maar zullen afhanke lijk van ligging en grootte waarschijnlijk rond de .100,000 gulden liggen. De gemeente heeft in samenwer king met de opdrachtgever, de NV Bouwfonds Nederlandse Ge- De «"„gen een woon- meenteo, een aantrekkelijk plar. ^ntl ~»f 32 S ontwikkeld. Handhaving yan een de S™ltt of 32 .o! 40 v,er' „steenachtige" pleintjes en stra ten, die onderling zijn verbon den door grote groenzones. Doordat alleen de woningen met entree en terras worden onder heid zullen In de groenzones verzakkingen optreden. Zo ont staat een „heuvelachtig" groen- terreln. De bebouwing noemt het Bouw fonds gevarieerd en verras send". Er zullen woningen met drie lagen plus kap en twee la gen plus kap worden gebouwd. Aan de rand van het plan zullen 17 bungalows worden gebouwd. Door variatie in. de daken van de woningen zal men een afwis selend straatbeeld krijgen, al dus het Bouwfonds, WOONWENSEN Schiedam - Voor de Srhiedamse leden van het N\*/ bestaat evenals vorige jaren de moge lijkheid weer om deskundige medewerking te krijgen bij het invullen van het aangiftebiljet Inkomstenbelasting 1973. NVV-Ieden kunnen deze hulp uit sluitend op zaterdag aanstaande aanvragen. Van 10 tot 1 uur kan men terecht in het zaaltje aan de Stadhouderslaan .119. De in gang daarvan is bij het par keerterrein. De leden hoeven alleen hun be wijs van lidmaatschap mee te nemen, telefonische en latere aanvragen worden niet aan- vaard. Schiedam Wethouder Bolmers van stadsontwikkeling mag met zijn college verder in zee gaan met Geoproject. Deze maatschappij heeft zoals onze krant zaterdag meldde de gemeente aangeboden alle oude woningen in de stad op te knappen. De leden van de commissie stads ontwikkeling reageerden positief op verdere uitbouw van de contacten met de maatschappij uit Nieuw Vennep. l ..Schiedam «rfiHoe-is derv'.' Bolmers aan^'Öe maatschappij Geoproject gekomen? De vraag ven. commissielid Aad Wieg man werd door de wet houder vrij simpel afge daan. „Ach, dat is ge woon een kwestie van ie mand tegen het lijf lo pen", aldus de wethouder. „Ik heb eens een gesprek je gehad met de heer De Haan van Geoproject. Via andere kanalen op het ministerie heb ik - los van. het gesprek - ook van deze maatschappij ge hoord". Volgens de wet houder zou het best eens kunnen gebeuren, dat als de gemeente met Geo project een, jaar lang heeft samengewerkt, er gens anders in de stad met een andere maat schappij in zee zal wor den gegaan. aantal natuurlijke elementen en hei aanbrengen van grote groenzones zorgen er voor dat Kethel-Oost een parkachtig woongebied zal worden. De wijk •ligt onder meer aantrekkelijk kante meter, vier slaapkamers en één of twee badkamers. In een later stadium zullen voor de bewoners nog allerlei individue le woonwensen kunnen worden ingepast. voor velen door de aanwezig- jje auto's komen de wijk binnen heid van een vijverpartij (Bea- trixpark) en de - oude Polder vaart. LAAGBOUW In het. plan Is nadrukkelijk ge streefd naar laagbouw In de :i¥,-&jopsec|or,inaan,aanleid,jng.vaiu: een mark tand erzoekV De bebou wing is gegroepeerd rondom via twee hoofdontsluitingen en lopen als het ware dood in de woonkernen. Door onder meer het aanbrengen van „drempels" zal de snelheid van de auto wor den vertraagd. De voetganger zal zo volgens het Bouwfonds een gelijkwaardige positie te- "gönover dis van de automobilist krijgen. Schiedam Misverstanden zijn er de oorzaak van dat de fi nanciële positie van het kinderdagverblijf Katja aan de Lan ge Haven uiterst zorgelijk blijft. De directie van. het kinder dagverblijf heeft laten weten dat als niet vóór het einde van deze maand geld op tafel komt. de achttien personeelsleden per 1 april zullen worden ontslagen. Wethouder Bert Kapteln ver keert in de veronderstelling dat deze maatregel onnodig is, omdat de directie in staat moet zijn een lening te slui ten. „Dat moet kunnen op grond van de door de raad toegezegde subsidie van 90.000 gulden," zo meent hij. „Een maand geleden belde de directie mij in paniek op met de «mededeling dat zij de sa larissen niet kon betalen. Ik heb ze toen op de moge lijkheid van een lening gewe zen. Daarna heb ik niets meer gehoord, dus zal het wel in orde gekomen zijn," aldus de wethouder. Directrice A. Goederend ont kent dat pertinent: ,,Wij heb ben geprobeerd geld te le nen, maar een lening is ons geweigerd. Wij hebben geen borg en de gemeente is niet bereid om garant te staan. Door geld uit alle hoekjes bij elkaar te schrapen en zo veel mogelijk te bezuinigen, hebben we toen de salarissen van het personeel nog net kunnen uitbetalen." „Deze maand za! het mis schien ook nog lukken. Daar na gaat het niet langer, on danks dat wij in januari in overleg met de gemeente het tarief hebben verhoogd tot dertien gulden. Ik west ook niet hoe het verder moet. We kunnen toch niet al die kift- deren op straat zetten." Een ander misverstand betreft het bij Katja vorig jaar bin nengekomen geld van de ge meente vandaan. In juli kreeg het dagverblijf 3S.M0 gulden. Daarbij stond dat het efen voorschot over 1972 betrof, In 1972 heeft Katja echter hele maal geen subsidie van de gemeenteraad gekregen. Vermoedelijk zal het daarom een voorschot zijn geweest op de subsidie van 50.000 gulden voor het jaar 1973. Merkwaardig is dan echter dat Katja eind december. 15.000 gulden kreeg, waarbij werd vermeid dat het een voor schot voor 1973 toe trof. Dat zouden twee voorschotten zijn, met een totaalbedrag even groot als de subsidie. Het is nog de vraag of Katja geld krijgt voor het einde van de maand," Wethouder Kaptein zegt niets te kunnen aoc.. ce nnuuCicie commissie de boeken van Katja heeft doorgenomen. Daaruit zou blijken dal het ver- bift over vorig jaar een te kort heeft van ruim dertig duizend gulden. Mevrouw Goederend deelde desge vraagd mee, dat de boeken inmiddels zijn opgestuurd naar. de. gemeente. Het gaat in Schiedam1 om het re habiliteren van blokken 1 huizen in de Gorzen, het Westen en Singelkwartier De maatschappij zal optreden als projectleider en zal de contacten verzorgen tus sen bewoners, eigenaars en ge meente en Rijk. Geoproject zal zich onthouden van aankoop- en bouwactiviteiten. Hierbij zullen (Schledamse) aannemers wor den ingeschakeld. De gemeente voert het nodige aankoopbeleid. Volgens de plannen van Geopro ject zullen de bewoners in spraak krijgen. In de te rehabi literen wijk zal eerst een enquê te worden gehouden, waarin men allerlei wensen kenbaar Prtiileer nü van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor i}t prijs v éèn: <le Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en t notterdamsch Nieuwsblad met het "laatste binnen- en buitenlandse» nieuv Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC en fiN te bezorgen en ontdek zeil de vele pluspunten. I Deze boa in open envelop, zonder postzegel, sluren naar RoUefdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur m.J.v.: de SC en RN 14 dagen gratis naar; naam - straat woDnpl. kan maken. Daarna zal'er een bouwtechnisch onderzoek van de woning plaats, vinden. Verder let men op de inrichting (sani tair, douches en dergelijke). De financiële consequenties voor de huurder zullen betrekkelijk laag komen te liggen. Volgens drs. E.H. de Haan van Geopro ject zal de huurverhoging over het algemeen op ruim elf pro cent komen te liggen, waarvan drie \a vier procent ten laste van de huurder komt. Als de verbouwing bijvoorbeeld 20.009 gulden kost, zal de huur der zes A achthonderd gulden per jaar huur moeten betalen. De zeven acht procent die over blijven zullen door het rijk worden betaald. woningen dus gebruiken), het creëren van een „caravan- kamp" (een vrij kostbare oplos sing) of een aantal woningen aankopen die toch moeten wor- dèn gesloopt. ,-,Je zou de wonin gen dan voorlopig kunnen laten staan. Het is echter een beetje in strijd met de wet, maar voordelig voor de gemeente", aldus drs. De Haan. MINDER AUTO'S Het Geoproject zal. alleen de wo ningen aanpakken. Het is de be doeling dat de gemeente voor de „rest" zal zorgen: minder auto's in de wijken (verbod be halve voor bewoners), meer leef- en speelruimte, meer groen en een eventueel aan/uit* koopbèleid ten aanzien van „hinderlijke" bedrijven in de straten. Over de Inbreng van de gemeente in dit milj oenenproject staat nog niets vast. Wethouder Bol mers zei de commissieleden dat er een kostenberekening zal plaats moeten vinden tussen b en w en Geoproject. „De ge meente zal er een bepaald be drag in moeten steken", aldus Bolmers. „Maar dat zullen we niet verhalen op de huiseigena ren". Een van de problemen die nog moeten worden opgelost is de vervangende woningruimte tij dens de verbouwing. Commis sielid L. Knipscheer (SGP) kreeg van drs. H. de Haan te horen dat de bewoners in ieder geval naar elders moeten uitwij ken. Hij leverde hiervoor drie sugges ties: een deel van de wijk „sluiten" (geen nieuwe bewo ners toelaten en de vrijkomende Als het hele project doorgang zal vinden zal het Geoproject aller- tftRRENG eerst met een „proef" begïn- nen. In een bepaalde wijk - waarschijnlijk in het Oude Wes ten" zal dan eerst een complex woningen worden verbeterd, daarna zal het hele rehabilita tieplan worden vervaardigd. Schiedam - In de Magnalïa Dei- kerk geven morgenavond zes Schiedamse zangkoren een con cert. De koren zullen niet geza menlijk zingen, maar ze wisse len elkaar af: om beurten zul len de koren een kwartier zin gen. De koren zijn: Bel Canto, Laus Deo, Excelsior, het Senec Tute- koor, het Schiedams Vrouwen koor en het Schiedams Christe lijk Mannenkoor. Schiedam— Nog het komend voor jaar kan het buurtpark beneden de Vlaardlngerdijk, bij flat Sfricklede, zijn voltooid. In het begin van deze week is de ge meente gestart met het grond werk voor de aanleg van het park. Het terrein, dat zo zal worden aangelegd, dat het park zo veel zijdig mogelijk wordt begrensd door flat Stricklede aan de Nieuwe Damlaan, de Vlaardln gerdijk, de oude rooms-katholie- ke begraafplaats en do Burge meester Stülemetjeriaan. Het park wordt aangelegd om bet woon- en leefmilieu in de aan grenzende woonwijk Schiedam- West te verbeteren. Omdat het terrein als gronddepot heeft dienst gedaan voor de berging van bij de aanleg van het hoofdriool vrijgekomen grond, kan de noodzakelijke terreinver betering met ophogingen en reliëfvorming snel woraen gerealiseerd. Daarna volgt de aanleg van de beplanting. Uit het gebruikmaken van hoogte verschillen in het terrein, het vergroten van het areaal bos plantsoen en het ontwerpen van aaneengesloten gordels bos blijkt, dat de gemeente rekening heeft gehouden met een alterna tief plan voor een park Strickle de. Dat plan werd in november 1972 al' opgesteld door de heren A. Het buurtpark zal voor vee! doel einden geschikt moeten zijn, om in het tekort aan groenvoorzie ningen en speelgelegenheden in het Oude Westen te voorzien. In het bijna twee hectare grote park krijgt de wandelaar een bosplantsoen met rond 400 me- D. Sprong en A. S. Penders en werd op verzoek van de ge meenteraad toen door Gemeen tewerken onderzocht. Het advies van de dienst Gemeentewerken had uiteindelijk tol gevolg dat het plan niet de goedkeuring van de gemeenteraad kon ver werven. Het plan van Sprong en Penders Wijkt nu toch van invloed te zijn geweest op het plan dat nu in uitvoering Is. ter aan wandelpaden, Dit bos plantsoen wordt opzettelijk ruig gehouden, volgens het plan van Sprong en Penders. Ter aanvul ling van deze beplanting van el zen, berken, meidoorns, haag beuken, hazelaars, krenten, beu ken, ligusters, eiken, acacia's en struiken van de Gelderse roos worden ook een honderdtal grotere bomen geplant: esdoor- nen, pla'tanen, populieren, wil gen, linden en iepen. Op de open stukken, den kan men ongestoord sporten en ravotten. De sleeheüing blijft gehand haafd. In de witte wintertijd zal men daar van de dijk kunnen glijden. In de zuid-oostelijke hoek van he: terrein komt een speelhof voor,; de kleuters, met een zandbak en- andere speelgelegenheid. Voor de oudere kinderen komt er een speelfort met een uitkijktoren-. De speelhof wordt van het zege- 1 naamde rustpark bij de bejaar- denflat Stricklede gescheiden door een grondrug van ongeveer anderhalve meter hoogte. Dat rusthof zal een siertuin worden met rosarium en bloemperken en korte smalle paden. Ook zul len er veel banken worden ge plaatst. Het nieuwe buurtpark za! ver scheidene toegangen krijgen. Het bestaande voetpad van de dijk n2ar de begraafplaats komt echter te vervallen en wordt- vervangen door een ander. Als de weersomstandigheden mee werken, zal het buurtpark West nog dit voorjaar klaar zijn. U 4a*i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1