foutje toe Disney 'sti-ta-tovenarij in 'Heksen en bezemstelen Niet meer treinen naar Maassluis-West milieu door hinderwet Harpe Davids in Passage theater Wilton van plastic bezoekt Schiedam Brief PPR verschoven naar volgende vergadering Rijnmond-programma van do PvdA Raadslid Krikke: „We hebben een schone VROM" SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1374 3 Schiedam De commissie woningdienst zal de brief van de PPR inzake de flat aan het Van Beethovenplein later be handelen, Op de eerste openbare vergadering kwam na melijk een blundertje van de zijde van het college van b en w aan het licht. Oorzaak van de fout was min of meer het openbaar vergaderen. Sinds kort is dat nieuw voor een aantal commissies, en proble men zijn daarmee nog niet van de baan. Punt 5 op de agenda: de brief van de. radicale partij. Toen dit punt aan de orde kwam, namen de commissiele den daarom de brief ter hand. „Leuk hoor" was even jlater het oordeel, „maar wat moeten wij nu met de brief aan?" De'ver warring was groot. Omdat de commissie slechts de brief had gekregen, zonder enige aan tekening daarbij van b. en w. Daarom plaatste raadslid Aad Wiegman de zeer terechte op merking: „Ik snap het niet. Het enige wat we krijgen isde brief. ,Is het nu de bedoeling, dat de commissie advies uit' brengt aan het college, waar mee b en w rekening houden in hun antwoord? Of moeten we deze brief slechts als kennisge ving aannemen? Of nog iets an ders?" Wethouder Eef Collé, die de ver gadering voorzat, werd wat ze nuwachtig door ditblundertje van het college, dat uitgerekend net op die eerste openbare ver gadering naar voren kwam. Schiedam Voordat na de pauze de beroemde film The Glenn Miller Story begint, zal op don derdag 7 maart de jaarlijkse uitvoering plaatsvinden van de Christelijke Muziekvereniging Harpe Davids in het Passage- theater. Kaarten voor het muziekprogram ma (dirigent is - de heer A. L. Giotzbach) zijn verkrijgbaar bij de volgende personen: W. A. Folst, Dresdenplein 32, tel. 71 II 35: W, H. de Bakker, Van Hogendorpstraat 15, tel, 70 82 08; M. de Bakker, Burgemees ter Knappertlaan 247a, tel. 26 12 d8; L. A. Aiebregtse, Stork- straat 24, tel. 70 42 06; P. A. Planqué, Puttershoeksestxaat 6; fin C. van Vliet, Boerhaavelaan ,80a, te]. 26 81 61. voorstelling begint om kwart voor acht 's avonds. Hoofdrol speler in de kleurenfilm, die na de pauze draait, is de beroemde acteur James Stewart. „Ik kan me voorstellen, dat u dit niet begrijpt", moest hij toege ven. „Maar het college past nieuwe methoden toe, nu de meeste vergaderingen openbaar zijn geworden. Vroeger, gaf het college zonder meer een ant woord op dergelijke brieven, of dat nu bevredigend of onbevre digend was. Omdat de vergade ring nu openbaar is willen b -en w de commissie erbij betrek ken." *-': Daarom werd het voorstel van Aad Wiegman om de_ brief Op een volgende vergadering te be handelen aangenomen. Zodat de commissie volgende keer een standpunt heeft kunnen inne men. Schiedam De ergenamen van oom Walt weten het wel als zij een aardige film willen maken vol vreemde, ongelooflijke za ken. Zij steken van het nuchtere 'Amerika over naar Engeland, waar de mysteries nog volop aanwezig zijn in de tochtig© landhuizen. „Heksen en bezem stelen", deze week in PASSA GE, gaat door vanuit de stijl, die In „Mary Poppins" is ont wikkeld. Alle kunstgrepen wor den te baat genomen om aan veel variatie toe, te komen. Het onderwerp in een aantrekkelijk verhaaltje is daar ook naar. U wist het misschien nog niet, maar de Duitse invasie Is in de late zomer van 1940 aan Enge- lands kusten voornamelijk ge keerd door een lief hekspersoon, die juist bijna in de magische kunsten was afgestudeerd. Zij brengt een historisch museum in het geweer aan hamassen, speren, pijlen en bogen, goeden dags en vaandels om de 'Wehr- machtsoldaten verschrikt de Noordzee in te jagen. Maar dat is slechts één kant van het ver haal, dat zich volgens traditie wel spannend, maar nooit echt eng naar zijn einde spoedt, want zelfs geen edelgermaan legt het loodje. „Heksen, en bezemstelen" kojnt natuurlijk juist op tijd, nu Ange la Lans bury met haar vissen- blik de ti-ta-tovenares kan uit hangen, die drie Londense kin dertjes, uitgeweken voor de bombardementen, tegen haar zin in huis neemt. De jonge bla gen blijken nauwelijks te impo neren en als Angela betrapt is bij het vliegen op een bezem steel wordt ze bedreven gechan teerd en het draait op een vlie- gende coöperatie uit, die in Lon den aanlegt bij een charletanne- rige goochelaar, met toch een hart van goud. Koersend van liedjes (het minst geslaagde aspect van de film) naar show- dans en een vervaarlijke voet balwedstrijd op een dierenei- land, waar het neg minder dan bij de mensen vredig toegaat als tekenfilmintermezzo, komt de invasiestrijd aan de orde. De gelefcende voetbalwedstrijd tussen twee diercnelftcMer» in de Disney-fllm Een gezellige rommelpottenj, je griezel en hokus-pokus. Niet hebben het weleens minder ge- erg lief gehouden met een snuf- onaardig, de Disney-studio's daan. (P-R-) Schiedam/Maassluis - Het is niet mogelijk de kwartier- dienst van de Nederlandse Spoorwegen tussen Rotter dam—Schiedam—Maas sluis uit te breiden tot het station Maassluis-West. De treinen, die tussen de ste- den rijden, keren na aan komst direct in tegenge stelde richting. Doortrek king van de lijn naar Maassluis-West zou beteke nen dat het keren onmoge lijk wordt gemaakt. Dan moet er een extra trein inge zet worden en dat kan niet. De NS hebben a! alle beschikbare materieel ingezet. Bovendien is, volgens de Spoorwegen, op het traject Maassluis—Hoek van Holland nog voldoende vervoers capaciteit aanwezig. Burgemeester en wethouders ant woorden dit op vragen van het- protestants christelijk raadslid drs. De Geus. Het college zegt, dat het al diverse malen met de Spoorwegen over een verhoging van de frequentie van het trein verkeer van en naar Maassluis- West gesproken heeft. De NS hebben tot nog toe afwijzend ge reageerd. Wel hebben de besprekingen met de Spoorwegen ertoe geleid dat momenteel de plannen om de spoorbrug over de haven, door middel van een elektrische in stallatie beweegbaar te maken, in een vergevorderd stadium verkeren. De wijze van bedie ning van de spoorbrug maakt t dat kortere openingsperioden mogelijk worden, waardoor het treinverkeer minder wordt be lemmerd. Over de extrabusdiensten van Maassluis naar Den Haag en Delft - lijnen van West-Neder land - waarom De Geus vroeg, zeggen b. en w. dat omzetting van de busdienst Den Haag- MaassluisRotterdam van een halfuurdienst in een kwartier- dienst, niet nodig is gebleken. Ook uitbreiding van het traject van en naar Delft vindt Westne- derland niet nodig. Het college heeft de brief van De Geurs gestuurd naar de gecom mitteerde voor verkeer en ver voer van Rijnmond. Hij zal de zaak bespreken met de inspec teur voor het verkeer in het di- trict Zuid- Holland, met Wesne- ideriand en met de RET, Een peperduur plastic schip. Ongelovelijk, maar waar. Dat is de Britse mijnenjager H.M.S. Wil ton, die voor een slor dige twintig miljoen gul den uit polyester werd gebouwd. Het grijze schip. is. een drijvend en varend probeersel, .dot uiterlijk en innerlijk pre cies hetzelfde is, als de ouderwetse houten mij nenvegers. Het is de be doeling dat hef plastic schip volgend jaar met het zevenhonderdjarig bestaan van Schiedam hier heen vaart vanuit de thuishaven Ports mouth. Een geslaagde toevalligheid is de naam van het schip. Er be staan hechte banden tussen de scheepsbouw- familie Wilton en Enge- geland, a! meer dan een eeuw. Aan boord van de Wilton wordt dan ook gefluisterd, dat ir. Bart Wilton misschien wei meer van het schip weet dan de beman ning zelf. Overigens is het schip niet genoemd naar een van de heren Wilton (al zeggen som migen van wel maar naar het stadje Wilton in Engeland. Als het plastic schip hier een maal aan de kade ligt volgend jaar, zullen be langstellenden een kijk je kunnen nemen aan boord van het schip, dat 38 bemanningsleden heeft. Begin februari bracht de Wilton een bezoek aan Vlaardin- gen. Daar werd deze fo to gemaakt. De juiste bezoekdata aan Schie dam zijn nog niet be kend. Schiedam „Het beleid om de woongebieden bij industriële stank- bronnen nfet uit ie breiden doen de woningbouw op sommige plaat sen wel stagneren maar draagt met wezenlijk bij tot de zo nodige krachtige sanering van het gebied." Een zinsnede die overduidelijk slaat op de Vlaardingse en Schiedamse woonsituatie in veel woon wijken. Ze staat in het definitieve verkiezingsprogramma van de PvdA voor de hele Rijnmond, Het programma-onderdeel mileube- heer pleit dan ook voor een wijziging van dat beleid. „Milieubezwaren",' licht de tekst verder toe, „zijn een onderdeel van de planologische kriteria waaraan uitbreidingsplannen moeifen wor den getoetst; zij zullen in het streekplan zijn verwerkt." En: „Het mlleubeleid zal zich richten op de industrievestigingen en niet op de woningbouw." Voor een beter inzicht in de milieubezwaren in woongebieden is een overzicht van hinderlijnen erg belangrijk, vindt de PvdA-Rijnmond. Met het opstellen van die lijnen moet worden doorgegaan. Zo kan een beter inzicht ontstaan, meent het verkiezingsprogram, spoor met dat betere inzicht de veroorzakers van. de hinder op en tref dan je maatregelen. Een werktuig om greep te houden of te krijgen op een goed milieu Is de hinderwet, iedereen za! het daar over eens zijn. Dus ook het PvdA'program. Daarover de volgende frase: „Rijnmond zal niet toestaan dat bedrijven zonder vergunning krach tens do hinderwet in werkrng zijn. Rijnmond zal bedrijven, die een inmiddels verouderde vergunning hebben, opdragen een nieuwe ver gunning aan te vragen. Aan aanvragen om vergunning zal ruime bekendheid worden gegeven. Aan vragen dienen een stofbalans, of in ieder geval een opgave van alle emissies te omvatten. Bedrijven moeten -aan maximaal toelaatbare emissies worden gebonden. Geen. vergunning zal de Rijnmonddeur uitgaan of er is in opgenomen dat de uitstoot op betrouwbare en kontroleerbare wijze voortdurend moet worden gemeten, en waarin vermerid staat dat de ambtenaren van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond te alle tijden is toe gestaan zich op elke plaats in het bedrijf .te begeven, teneinde kon tmie uit te kunnen oefenen. In tegenstelling tot wat nu veelal oogluikend vrordt toegesaan zal te gen overredingen van voorwaarden die aan vergunningen zijn ver bonden, krachtig worden opgetreden." De voorlichting die Rijnmond over zijn. milieubeleid geeft acht de Rijnmondse PvdA-kieskring bepaald onvoldoende. Die voorlichting moet, zo spreekt het program uit, „maximaal" zijn. Een ombuds man voor milieuproblemen moet de bevolking wegwijs maken in de verschillende wetten en verordeningen op milieugebied. Ook zou hij de bevolking voorlichting moeten geven over de bestaande moge lijkheden iets te ondernemen tegen schade of hinder. Erg belangrijk, al komt het achteraan het. hoofdstukje milieubeleid, -fs dat het PvdA-Rijnmond-program wil dat de CMRK-gegevens over luchtverontreiniging openbaar zullen zijn, „waarbij aaai bedrijven geen beschermende anonimiteit zal worden verstrekt." Verdere punten uit het verkiezingsprogramma, waar ocöc Vlaardingen met name baat bij zou hebben: - opstelling van een regionaal evakuatieplan door Rijnmond: -Oprichting van een Rijnmond-Rampenbestrijdingsorganisatie; - centralisatie van de brandweer In het Rijnmondgebied; organisatie van het apparaat in handen van Rijnmond; - koördinatlebevoegdheden in handen van Rijnmond met betrekking to het inzetten van diverse diensten die betrokken zijn bij het bestrij den van kalamfteiten; - centralisatie van bepaalde politionele taken als'verkeer, milieii. en bouwpolitie en onderbrenging daarvan bij Rijnmond. ïchiedam De Gorzenaren hebben er mee ,,In het begin was het wel leuk'1, is de me ieren leven: de containers, die de VROM in Schïedam-Zuid heeft geplaatst, lijken steeds rneev: in trek te komen bij de aan vankelijk tegen de bakken protesterende bewoners. ning van een klein aantal bewoners, Het overgrote deel van de bevolking bleek ech ter niet tevreden met de komst van de der tig containers, die de VROM-dienst bij wij ze van proef plaatste, ruim een half jaar geleden. Er rezén nogal wat bezwaren: vooral de wat oudera mensen hadden, er moeite mee om hun volle vuilnisbakken te sjouwen naar de container, waar zij hun afval konden deponeren, Onvoorzichtigheid met het ledigen van de vuilnisemmer had vtot gevolg, dat veel afval op straat viel. „En dat is geen mooi en schoon gezicht", vinden de Gor zenaren. De containers zelf bleken trou wens' ook het aanzien van de wijk naar beneden te halen. „Maar dat zou kunnen worden verholpen", aldus VROM-direc- tenr E. T. Kraan, „door de con tainers een vrolijk kleurtje te geven". Ook waren er klachten vaa de Gorzenaren, dat ook mensen uit andere wijken hun afval trans porteerden naar containers in Zuid. „Zodat de bakken op een gegeven moment te vol wer den", aldus de bewoners. Tedere morgen worden de contai ners echter door de vuilophalers geleegd. Dat blijkt voor. de ge meente zelfs goedkoper te zijn .dan hei twee maal in de week ophalen van vuilniszakken. Van de mensen, die de container vlak voor hun voordeur kregen geplaats, vond een groot aantal het „een rotgezicht". Toch wa ren er ook enkelen, die meen den: „Of je nou een auto of een container voor ja deur hebt, dat maakt niets uit. Het is wel gemakkelijk, zo'n stortplaats dicht bij huis". De klachten zijn nu, na een half jaar experimenteren van de VROM, sterk verminderd, Me vrouw J. Krikke, gemeente raadslid voor de PvdA/PPR, zegt daarvan: „Ik b2n altijd al een voorstandster geweest van de containers. Daarom ben ik blij dat de Gorzenaren er nu mee hebben leren leven. Er zijn meer voordelen dan nadelen aan de containers verbonden, en dat gaan de bewoners nu in zien". Een aantal voordelen: plastic mi lieu-verontreinigende zakken hoeven nu niet te worden ge bruikt, de mensen brengen hun vuil vaak in de pruilebak weg; de vuilniszakken worden dus niet meer aangeschaft, dat is nemers minder tijd nodig heb- ben voor het ledigen van. de containers dan voor het ophalen voor de Gorzenaren goedkoper; voor de VROM is de maatregel ook goedkoper omdat de werk- van de vuilniszakken; en ook hoeven de bewoners niet meer te sjouwen om '.on zware vuil nisbakken zoais vroeger voor de deur te zetten. re kunt het vuü immers ook beetje bij beetje naar ae contai ner brengen", vindt mevrouw Krikke. „Zoveel meer energie kost dat niet: als je toch naar de kruidenier of de bakker gaat, kan je meteen wel even je pruLIebak leegmaken". j zegt dat het afval, dat naast de container terecht komt, echt niet zo veel is. „Daarom denk ik wel. dat de enquêtte die de VROM over twee h drie maan den zal houden positief zal uit vallen voor de container. Want we hebben dan wel een strenge VROM, die oUg dwingt om met de containers om te gaan maar we hebben ook een mooie, scho ne VROM. En mensen die het daar niet mee eens zijn, die vin den dat de containers weer weg moeten, die moeten maar een alternatief opgeven. En volgens mij Is dat er niet*'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3