Ongeveer 30 pet. van Yan Kinderen (KVP): College heeft gefaald Bols wil restaurant in 5,De Goudsbloem- Zes Schiedammers op ontwerplijst PvdA Rijnmond GEDEPUTEERDE STATEN GEVEN VERZUIM TOE BALDADIGHEID GROTE SCHADEPOST TAALLES VOOR GASTARBEIDERS GERESTAUREERD PAND WORDT KANTOOR OVER PRIJZEN Nieuwland Geluiden Vergadering VVD met rs Voorstel verhoging elektriciteitstarieven gekraakt „We zitten er niet om te springen' pinsdag 28 februari 1974 COURANT 4 pagina's 99ste jaargang no. 24954 Broersvast 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 ONAFHANKELIJK DAGBLAD klachten dienst 25! 211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Verreweg de meeste branden in Schie dam worden veroorzaakt door baldadigheid van jon geren. Dat blijkt uit het, jaarverslag van de-brand- weer over 1971, dat door personeelsmoeilijkheden nu pas is verschenen. In dat jaar ging voor ruim drie miljoen gulden in vlammen op. Niet alleen Is baldadigheid de meest voorkomende oorzaak bij kleinere branden, ook van de zes uitslaande branden die in 1S71 woedden was de lieltt daar door veroorzaakt. Van de in to taal 185 branden uit «lat jaar werden cr 56 door de lieve jeugd veroorzaakt. Van nog eens veertig branden kon de oorzaak niet worden achter haald. Bij vier branden was het vuur aangestoken. In totaal rukte de brandweer 265 keer, uit Dat was zestien'keer meer dan het jaar. er voor, 55 keer meer dan in 1S69 en 89 keer meer dan ia 1968. Het 'schadebedrag nam van 276.800 gulden in 1966 tot 3.182.790 gul den in 1971; - Alleen in 1968 was het meer: ruim vier miljoen, gulden. Het leeuwendeel van deze schadebedragen wordt aan gericht bij ndustriebranden. Maar tien keer hoefde de brand weer in 1971 voor loos alarm uit te rukken. Vier keer brak brand uit aan boord .van een in Schie dam dokkend schip. Een daar van werd veroorzaakt door bal dadigheid vanjongeren. Zeer grote schade ongeveer 2,5 miljoen gulden werd op 1 fe bruari 1971 veroorzaakt bij Wil ton F ijenoord op de Britse bulk carrier Darius, waarbij een ma chinist om het leven kwam. Iets meer dan honderd keer lce»-. der. de sirenes voor een zogehe ten buitenbrand. Dat betrof on dermeer branden in acht auto's en in .vijftien sloopauto's. Behal- .ve^dat de brandweer zes-keer. uitrukte voor een uitslaande brand, werden cr 64 binnen branden geblust.. HULP Vaak verleende dé brandweer hulp cp ander dan brandweerge- bied. In totaal zelfs 56 maal. Wat wil zeggen dat het gemid deld ten minste een keer per week voorkwam. Deze hulp va- rieerde van het drie keer hulp verlenen bij het bevrijden van mensen uit auto's na verkeers ongevallen, het leegpompen van .een lek woonschip, vier keer bij het openen van een huisdeur, tot op stormdagen los gewaaide tv-antennes, zonne schermen en dergelijke vastzet ten of verwijderen. Aan het einde van het jaar waren er rechtstreekse telefoonlijnen met de alarmcentrale vanuit, het i Passage Theater, de ,verffabriek Veveo, de werf Wilton Fijen-. oord, het Gemeente Ziekenhuis. het kantoorgebouw aan het Sta- tionsplein, het Gemeente kan toor Overschiesestraat, de werf Nieuwe Waterweg en'de Hema- Op dat moment telde de beroeps brandweer twintig man perso neel en warén er 66 vrijwilli gers. Sindsdien is het aantal be roeps ongeveer verdubbeld, maar er Is nog steeds een te kort aan kader. Binnenkort zal de brandweer deze magrrus-wagen in de ga rage hebben staan. Het is een 'kruising tussen een ladderwa gen en een'hoogwerker. Deze fwagen is zeer geschikt voor het redden van mensen uit aofa's orvder water, omdat de lodder 4n een hoek naar beneden "kan steken, waarlangs de redders Ikurmen "afdalen**. Schiedam/Vlaardingen De afde lingen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis van de VVD hou den op maandag 4 maart een openbare bijeenkomst in ge bouw Irene aan de Nieuwe Ha ven 155 in Schiedam. De lijsttrekker van de VVD in Zuid-Holland bij <le komende provinciale verkiezingen, het lid van gedeputeerde staten G. van der Zande; zal daar spreken over aktuele provinciale aange legenheden. Over milieu-problemen zal het woord worden gevoerd door het statenlid dr. L. Ginjaar, terwijl een neg onbekend Tweede Ka merlid als derde spreker het zal hebben over algemene politiek. Na de betogen van de drie spre kers is tijdens deze vergade ring,1 die om kwart over acht 's avonds begint, gelegenheid tot discussiëren en het stellen van vragen. Schiedam Het maandblad van de wijkve ren: ging Nieuwland heet voorlaan Nieuwland Gelui den. De jeugdhaven Nieuwland heeft met een redactiemedewer ker een vast plekje veroverd in het blad. Door deze nauwere samenwerking ontstond de behoefte de naam te veranderen. De omslag van het maandblad is uiterlijk het zelf de: blauwe kaft met molen en flats. Schiedam Het geven van taal lessen aan buitenlanders. Met 'dat doei heeft kort geleden eên aantal Schiedammers de werk- groep ABC-Schiiedam opgericht Dat' in navolging van de alfaba- tiseringscursussen in Rotterdam ->Daar hebben v/lj nog medewer- Irorc \rr<f*r n-vrt-o" te*a t nu bewust te. laten worden van de. situatie waarin hij verkeert, de taal is daarbij een middel. Da groep wil daarom taalles gaan geven", aldus de heer Louis. en Vlaardingen. 7 -.v.; „Het eerste waarmee de bultem landers in aanraking komen is meteen een van de moeilijkste -dingen, de taal", meent dé heer S.!4Louis van de. werkgroep Ze verstaan niemand; ze kunnen niet gewoon even iets vragen, kopen, contacten leggen. Digën- Tijk' is het enige wat van hun - gevraagd wordt werken en ver der liever geen praatjes' „Wijhebben de werkgroep opge richt om de gastarbeider zich kers voor nodig",- zegt .hij .„Nee, .er is.geen onderwjserva- ring nodig, al is dat natuurlijk wel meegenomen. Meer hebben wij' aan enthousiasme en begrip -voorde situatie van - de gastar- beider".10 Inlichtingen zijn donderdag 28 fe bruari te krijgen tijdens een voorlichtingsavond over metho de, doel en aanvang van de les sen. Het adres is Tuinlaan 18 en het begint om 19.45 uur. Het ini- tlatief van deze actie is afkom stig van de daar gevestigde Schiedamse Stuurgroep Buiten landse Werknemers. Schiedam Binnen één maand gaat het college van b. en w. met Rotterdam praten óver de verhoging van de elektriciteitstarieven. Tij dens een zitting van de gemeenteraad vonden (en speciaal wethouder Kaptein} de zaak teveel op zijn beloop had gelaten, Rotterdam had al in december besloten tot een tariefs verhoging van zes procent. Schiedam is contractueel gedwongen de tariefsherziening te volgen. Er is ech ter een bepaling in het contract «astgelegd, dat als de verhoging hét gevolg is van bedrijfseconomische over-, wegingen, er overleg met Rotterdam kan plaats vin den of deze ook voor Schiedam gefden. Mr. M. van Kinderen, woordvoerder van de KVP, {feed tijdens de discussies, een felle aanval op het college en wethouder Kaptein. „Het college heeft deze verho ging aan zien komen. "Wat heeft ze er eigenlijk aan gedaan? Waarom is deze zaak niet tijdens de begro tingsbehandeling meegedeeld?" „Uw college en de betrokken wethouder is sterk in ge- breke...gebleven,U bent.'ónzeboodschappenjongens en wij niet-de irwe. U'had allang moeten beslissen over een gesprek met Rotterdam. Nu zijn we wel genood zaakt de tariefsverhoging door te voeren", aldus Van Kinderen. Ook PvdA-fraotieieider VerJinde had kritiek op het col- lege-beleid. „Mijn fractie vindt 't niet juist dat wij de begroting van Rotterdam sluitend moeten maken. De oorzaken moeten duidelijker worden, aangegeven in hét voorstel en ook de motieven spreken mij niet aan." Wethouder Kaptein kon de 'aanvallen maar met moeite pareren. Hij verweerde zich met het feit dat het colle ge, twee keuzemogelijkheden had: Of de verhoging niet accepteren en mogelijk later een naheffing aan de bevolking opleggen (als het gesprek mislukt), of het contract volgen en ..er dan alles aan gaan doen om tot een overeenkomst te komen". BRIEF. De verhoging niet doorvoeren was voor de wethouder ondenkbaar. ,.Het zou een zure zaak zijn als we dan de bevolking eventueel een naheffing moeten laten be talen", aldus Kaptein. Hij beloofde wel dat er al van daag eer. brief uit de deur van het Stadskantoor ging naar het Rotterdamse college om tot een gesprek te komen. Zowel de PvdA als de KVP hadden er duidelijk moeite mee om deze oplossing te accepteren, maar gingen na ampele overwegingen wel akkoord. Een motie van Vertinde, waarin het college werd bevolen binnen één maand een gesprek met Rotterdam te voeren, werd gezien de toezegging van de wethouder zonder slag of sloot aangenomen door de gemeenteraad. Schiedam Als de gemeente van plan is de voormali ge mouterij „De Goudsbloem" op de hoek St. Anna- zus terstraat/Noor dvest een horecabestemming te geven heeft Amager B.V. (dochtermaatschappij van Lucas Bols) interesse om het pand,als restaurant in t^richten. Amager exploiteert reeds sinds vorig jaar de tegenover de mouterij1 gelegen Noordmo- len ais proeflokaal. Volgens directeur Vlasman is die in teresse niet van de laatste tijd: „Toen het pand pas was bezet door ,de jongeren wa ren we bezig met 'de restau- .ratie van de Noordmolen." .,Ik heb toen eens in een ge sprekje met de gemeente ge- zegd, dat als er ooit over zou worden, gedacht in. het ge bouw eenhorecabedrijf te (vestigen,, dat we er dan eens over zouden komen praten", aldus VJasman. „Maar we zitten, niet te roepen: we moeten zo nodig". Evenals de heer Vlasman heeft de heer Mulder' van Amager B.V. respect voor de jongeren die op het ogenblik de boel aan het opknappen zijn, Hij: „Het is knap wat die jongelui daar doen. Per soonlijk vind ik dan ook, dat de mouterij eigenlijk veel be- ter de bestemming' kan krij- -:geh die de jongeren voorstel- Ten." „Het is echt overdreven dat 'wij grotebelangstelling voor het gebouw koesteren; We hebben wel eens contact ge had met de gemeente, maar nu zijn. we volop bezig met „de ^Noordmolen. Onze visie .alsexploitant is echter, 'dat 'hét een schitterend pand zou zijn voor elke zaak die zich daar vestigt. Alleen al door die geweldige 'entourage. Een horecabedrijf zou d2ar geweldig lopen," aldus de heer Mulder. GESPREK Vandaag heebben de jongeren, verenigid in de stichting „De Goudsbloem", ..een gesprek met wethouder Collé over een eventuele huur- of koop som jvan het pand. Hun ei gen plannen voor de moute rij hebben ze al klaar liggen. Het eventueel vestigen van een horecabedrijf in „De Gouds bloem" zou volgens hen on denkbaar zijn. Ze willen het historische gebouw, dat bin-' "nenkort als beschermd mo nument wordt aangemerkt, een zodanige bestemming ge ven dat de hele Schiedamse bevolking er iets aan heeft. Hel pand nummer 103 aan de lange Hoven is na een grondi ge restauratie Ingericht als kan toor van -de Otterboer-groep. Het -Is een grachtenpand uil de ■achttiende eeuw dat «amen me< Monumentenzorg an oude glo rie is hersteld. Het pand wordt .vrijdag a.s. officieel in gebruik genomen. Tegelijkertijd met het betrekken van het kantoorpand viert de Otterboer-groep hei vijfentwintigjarig bestaan. Het dochterbedrijf Den Boer's Han delsonderneming viert zelfs 'het (zestigjarig bestaan. Vrijdag zal tevens tijdens een receptie ■de president-directeur Yan het (bedrijf, de beer'.P. A. Otter, af scheid némen van zijn functie; 'Hij wordt gedelegeerd presi dent-commissaris van het con- Schiedam Tn samenwerking met het Konsumentenkontakt houdt de Schiedamse afdeling van de Industriebond NW op maandag 4 maart ;een bijeen komst over de problemen rond prijsstijgingen: NVV stelt dat ondanks dat door de minister van economi sche zaken een. verscherping van het prijsbeleid is afgekon digd en volgens het CBS de prijsstijgingen rond de jaarwis seling zijn meegevallen; het dringend noodzakelijk is om de prijzen in de gaten ie houden. heer G. de Reuver, oud-bonds- bestuurder van de metaalbe- drij fsbondvan het NVV zal een inleiding houden- tijdens de bij eenkomst, die wordt gehouden in het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein om 20.00 uur. Schiedam De Partij van de Arbeid heeft de ontwerp kandidatenlijst voor de Rijnmondraadverklezingen bekend gemaakt. De eerste Schiedammer op de lijst Is ir. C. Boerman die de zeventiende plaats bezet. Hij zit al in de Rijnmondraad. Op de eerste plaats staat gekomit- consulent (op de achtentwintig- teerde C. W. L. Roczemond uit ste plaats, zit al in de raad) ir. Rotterdam. De tweede laats H. G. de Block (de directeur wordt ingenomen door de Vlaar- van Gemeentewerken). De heer dhrgse vakbondsbestuurder S. De Block heeft nog niet eerder Barendregt, die ook al in de in de Rijnmondraad gezeten, raad zitting heeft. Nieuw is de Gekommiteerde M. D. J. Stolk Vlaardingse wethouder' A. G. moet het met een vijfendenisge Kloots die op de derde plaats plaats doen en G. va-^ der Lin- staat. den (werkzaam bij de Rijkspo- lar.ologische dienst) staat op de Onder de in totaal zestig kandida- éénenveertigste plaats. Vak ten bevinden zich nog vijf bondsbestuurder J. Scheffers. Schiedammers. Het zijn A. J. die al in de raad zit. neemt de Tigges, gemeentelijk onderwijs op twee na laatste plaats in. Schiedam/Vlaardingen De rontreiniging ter inzage liggen. Vlaardingse Vereniging tegen Deze aanvragen werden ook he- Milieubederf in en om het nfcu- kemd gemaakt in de STAATS- we Waterweggebied is door ge- CORUANT MET UITZONDE- deputeerde staten van Zuid-Hol- RING ECHTER VAN DE AAN- land inhet gelijk gesteld. Het VRAGE TOT UITBREIDING college heeft de Vereniging toe- VAN DE RAFFINADERIJ VAN gegeven, "dat bij de vergunnln- Guoff. De VTM maakte daar gaanvraag van do Gulf Oil Raf- bezwaar tegen finuderij op Rozenburg niet de Gedeputeerde staten zeggen inder- juistc procedure is gevolgd. daad te hebben verzuimd da Op 18 december van het vorig vergunning aanvraag van de jaar maakte het provinciaal be. raffinaerij in de Staatscourant: stuur in een aantal gemeenten en in een of meer dagbladen bo- in het Rljnmoradgebid bekend leend te maken. Dit zaJ nu als- dat er gelijktijdig vier aarrvra- nog gebeuren. Zodat de bezwa- gen voor vergunningen krach- renprocedure opnieuw wordt g»- tens de Wet inzake de Luchtve- start X; '>S i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1