Grote zaal Irene komen na eeuwen weer voor de dat Wijkvereniging en omstreken is actief Afronding van verkiezingscampagne Werkgroepen gaan gemeenten helpen Milieurapport Rijnmond is yerkiezingsstunt Met stadsvenrieuwins eai stedebouw: Schrijver Har log 70 jaar dood NIET ALLEEN VOOR DE GEZELLIGHEID Bingo voor bejaarden Uitweg voor confessionelen Steeds meer zwerfkatten CAR EN MAN IN OPEN BRIEF: Gewond na slip IS fi'oensdag 6 maart 1974 4 pagina's 99ste jaargang no. 24961 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Twee avonden zal de grote zaal van het gebouw Irene aan de Nieu we Haven dit jaar funge ren als verkiezingscen trum. Dat gebeurt zowel bij de provinciale verkie zingen deze maand, als In mei bij de gemeenteraads verkiezingen. Elke politieke partij in Schiedam zal op die avonden een hoekje krijgen in de zaal, waar van daan gespannen de verkiezings uitslagen kunnen worden ge volgd. Doordat eJke belangstel lende welkom is, zal er een ge- zelBge drukte ontstaan. „We hebben hef vcor het eerst ge- daan bij de kamerverkiezingen 'in november 1972", vertelt Rob Lutz van Irene. „We gaan dn kant van een traditie op, nu we het^eer doen". De eerste keer dat de grote zaal '.van Irene centrum zal'zijn van de. politieke verkiezingskoorts in Schiedam, is op 27 maart wan neer 's avonds de uitslagen van de 'provinciale verkiezingen be- kend worden. De tweede keer'is met de'ge-- meenteraadsverkiezingen op 29 mei. Twee. televisies op het to- reel en eer. directe lijn met het Stadskantoor zullen er voor zor gen dat de uitslagen op de voet kunnen worden gevolgd. Op het toneel zullen verder lijnen worden gespannen, waaraan pa- pieren met daarop de uitslagen van vorige verkiezingen komen te hangen. De hoekjes en de heen en weer lopende mensen zuilen de zaal veranderen'1 in een sfeervolle chaas. Sob Lütz is van plan om onge veer een week voor de gemeen teraadsverkiezingen in mei een speciale vergadering te houden. Daarbij zullen plaatselijke poli- •tieké'-kopstukken-.worden uitge-. V jfM sis®?!» nodigd acte te présence te ge ven. Het is de bedoeling hiervaa een soort afrondende, avond van dn plaatselijke verkiezingscampag ne te maken. Na Inleidende praatjes; van vertegenwoordi gers van de partij en.zaiieder- een in de zaal in de gelegenheid zijn om vragen te stellen. Dis cussies tussen de verschillende partijen beloven een interessan te avond. v;-:" Verwacht wordt dat de meeste partijen gehoor zullen géven aan de uitnodiging 'om op de twee uitslagenavonden in Irene te zijn. In november 1972 waren alleen de PCG en de SGP niet aanwezig^;-. Schiedam Als een voorstel van Gedeputeerde Staten wordt aange nomen, dan zal elke Zuidhollaadse gemeente voortaan bij de provin cie kunnen vragen om de hulp van een werkgroep, die de gemeente bijstaat bij de voorbereiding.en ontwikkeling van een aantal projec ten op het gebied van stedebouw en volkshuisvesting. Dat service-team zal alleen op aanvraag deskundige praktijk gerichte .en toch wetens chappe- lijk'verantwoorde hulp verlenen. •Een andere werkgroep zal zich onder de naam „Woning en woonmilieu stadsrvemiewing" gaan bezighouden met het bege leiden van projecten voor stads vernieuwing en verbetering van woonomgeving. Die problema tiek doet zich in Zuid-Holland voor in de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam, Delft, Dordrecht, Den Haag, Gouda, Leiden, Gorinchem en Schoon hoven. Door het karakter van de binnen- stadsproblematiek en de verga derfrequentie zullen echter riiet meer dan drie steden tegelijk kunnen rekenen op de steun van de werkgroep. Aan de gemeenten zal 'daarom de voorwaarde worden gesteld, dat zij beschikken over een organisa tie die het project effectief kan begeleiden. Verder moeten de steden een zodanig tijd-werk* - schema hebben dat de werk groep er met haar werkzaamhe den op kan inspelen. In de werkgroepen zullen onder andere zitting hebben: een so ciaal-geografe, een socioloog, een sociaal-psycholoog. een woonecologe, een kunstenares, een architect, een constrcutie- deskundige en een woningbouw- deskundige. - Bij opgravingen op de open plek in het midden van het stadscentrum (het parkeer terrein bij het gemeentear chief, bij de Nieuwstraat en het Oude Kerkhof) zijn de resten van oude begijnen- huisjes gevonden. Alleen de funderingen zijn over van; de;l huisjes die.in de vijftiende of dé zestiende eeuw gebouwd moeten zijn. De kans bestaat dat een heel begijnenhofje wordt blootgelegd. Maandat is men begonnen met de -werkzaamheden. „Dat moest, zo vroeg gebeuren om nog wat onderzoek te kunnen verrichten voor wethouder Bolmers.hier wil bouwen," aldus Chris de Roo, één van de mensen die bij de opgra* vingen is betrokken. „Het is alleen jammer dat er te wei nig geld is om uitgebreide onderzoekingen te doen." De opgravers denken nog ruim twee weken nodig te hebben om alle resten van dë verga-' ne leefgemeenschap van de devote vrouwen na honder den jaren weer in het zonrie- tjë te zetten (als hetweer tenminste meewerkt). Dan pas zal men precies kunnen beschrijven hoe het hofje. er. vroeger heeft; uitgezien. Eï is zeer weinig kans dat er nog middeleeuwse voorwer pen worden opgegraven. Schiedam Dit jaar is het zeventig jaar geleden dat de SchJedamse schrijver- onderwijzer Henri Hartog overleed. De onderwerpen voor zijn verhalen vond hij in wijken als de Bran- dershuurt. On pag. 3 vandaag een arti kel over deze sterk so ciaal bewogen schrijver, dat voor Onze krant werd geschreven door de neer landicus drs. J. Noorder- graaf. Schiedam De wijkvereniging Groenoord en Omstreken heeft'er wat moeite mee om de image van „gezellig heids-vereniging" kwijt te raken. In het komende jaar zal de vereniging trachten om vooral de nieuwe bewoners van Schiedam-Noord een inzicht te geven in de.vele ande re activiteiten, die voor het grootste deel zijn gericht op het algeheel wezijn in de wijk. In het jaarverslag vap van heidszorg en de Stichtmg Sa-, de wijkvereniging meldt de se* menlevingsopbouw Schiedam- cretaris van de vereniging Jan Noord. van Schaverbeke (redacteur werd een opbouwwerkster van het wijkblad Noorder. Voor Schiedam-Noord aange- Akoorden), dat de wijkvereni- steld. tlffi!?™ i™ v?,l! Dcror de in 1972 gestarte boom- i_j__ ,m plair.t actie werd Groenoord in Schiedam-Noord te bieden. Verder zette de wijkvereniging zich ook 'in voor behoud van het oude raadkhuisje in Kethel (vergeefs. Is nu bebleken bij de afronding vanhet winkelplan voor.Kethel), er werd geageerd tegen de inmiddels sterk gewij-' zigde binnenstadsplannen, men nam deel aan de zogenaamde 'Watergeld-inspraak' en tenslot te verrichtte de werkgroep Ke thel veel werk voor de omleg ging van de route van bus 5.1. Bovendien bleken de onderafdelin gen van de wijkvereniging, vooral bedoeld voor het brengen van amusement en ontspanning, bijzonder in trek bij d"> Noord- schiedammers. leden heeft verloren door hun vertrek uit Schiedam. Door. de aanmeüding - van nieuwe leden is het aantal leden toch nog ruim zes honderd gebleven Omdat dit gezinnen betreft, mag worden verondersteld da» de wijkvereniging in totaal on geveer 1800 leden telt. In 1973 heeft de wijkvereniging Op initiatief vande wijkveremgmg, talrijke activiteiten aan de dag startte op 4 juli vorig j-ar da gelgd. Er vonden regelmatig be- hulpactie Noord-Icrland. In sa- sprekingen plaats met school- menwerking met kerken werd groener', de bomen- en planfen- markt die werd gehouden in samnwerking met een aantal scholen bracht bovendien bijna 1500gulden op. Aan hdat geld zat in het komend voorjaar een goede vestemmLg worden gege ven. hoofden, de gemmente en de po litie en ook kwam men tot sa menwerking -. met de Gezond- voldoende geld opgehaald om 38 jongens en meisjes uit Noord- Ierland een drieweekse vakantie Vlaardingen Tn het diensten centrum aan dé Emmastraat 71 houdt de Algemene Stichting Vlaardingse Bejaardenzorg cp donderdag 14 maart een bingo ochtend. Alle Vlaardingse be jaarden kunnen aan dit uit bin- golond Amerika overgewaaide spel meedoen. Ze moeten dan wel om half tien »n de Emma straat aanwezig zijn. Het gezellige gezelschap van Coos van de Velde komt op woens dagmiddag 20 maart voor de be jaarden naarde Stadsgehoorzaal. Het programma van die middag heet „Gezelligheid kent geen tijd", met daarin een dynami sche diabolo-act, een illustere il lusionist en een harmonieuze hammond-organist. Het begint die middag om twee uur. Op dinsdagmiddag 23 april komt het gezelschap van John Weg man naar de Stadsgehoorzaal. Het programma dat zij brengen zit vol variété nummers. „Op de vrolijke toer", zo heet de show die begint 's middags om twee uur. Voor de beide midda gen in de Stadsgehoorzaal kun nen de bejaarden op dinsdag 12 maart tussen tien en twaalf en tussen twee en vier in het dien stencentrum kaarten kopen voor één gulden. Schiedam —Hoewel de inschrij ving van politieke partijen bij de gemeente voor de verkiezin gen In mei is afgesloten, is nog niet definitief besloten door de KVP en de ECG of zij zullen uitkomen met één lijst.onder de naam CDA, Om de mogelijkheden open te houden hebben zij voor, dé laat ste inschrijfdatüm 4 maart de namen KVP, PCG en CDA laten' registreren. Dat geeft hun de uitweg om zowel afzonderlijk als samen de 'verkiezingen in mei in te gaan. Verder hebben alle partijen die nu zitting hebben In dé gemeen teraad en DS"70 en de PSP zich ingeschreven. Of er nög meer partijen zijn die ïn mei in Schie dam aan de verkiezingen mee doen, wordt eind volgende week bekend. Vlaardingen Het aantal zwerf katten in Vlaardingen wordt steeds groter, temeer daar het asiel geen plaats heeft voor de zwervers. Het asiel heeft maar dertien plaatsen voor- katten ter beschikking, zodat niét eens alle aangeboden huisdieren kunnen worden opgenomen. Hét gew meenteraadslid van de PCG mevrouw Bellingwout-Rooden- burg heeft het kollege van b. en w. hierover vragen gesteld. Vlaardingen/Schiedam Het Milieu Aküeccntrum Nederland en het Centraal Aktlekomité Rijnmond hebben zicht laatdunkend uitgelaten over het geïntegreerd milieuonderzoek van het openbaar lichaam Rijnmond. De groeperingen hebben er geen enkel vertrouwen in. dat Rijnmond zijn beleid gaat afstemmen op de gegevens van dit rapport. Woordvoerder Re my Poppe van CAR en MAN: „Voor maar liefst drie miljoen gulden is Rijnmond nu achter zaken geko men; die wé allemaal al wis- •vten". Het MAN-CAR is van mening dat deze laatste publikatie in een •reeks van rapporten niets te .-maken heeft met een toekom stig beleid; maar alles met schone verkiezingsbeloften. „Dit om het ontbrekende vertrouwen in 'dit overheidslichaam wat op te vijzelen, kort voor de verkie zingen", aldus beide groeperin gen in een open brief aan het dagelijks bestuur eh 'de raad van het openbaar lichaam Volgens CAR en MAN" heeft Rijn mond, met het rapport aange toond ia al die jaren van zijn bestaan machteloos tc hebben gestaan tegenover de groot maenten van de partikuliere in dustrie. Het moet. zo zeggen ze. maar eens afgelopen z:ja roet het geknoei „met de mening van de man op straat" op kos ten van die man. Schiedam Een zestigjarige bromfietser is op de Nolenslaan gevallen doordat hij slipte. Met een hersenschudding is hij ter observatie naar het No'etzieken* huis gebracht. Schiedam De kullen in het bruggetje van de oprit naar de boerderij Landvreugd zijn gedicht. Direct nadat in onze krant van afgelopen zaterdag het bericht verscheen dat „bot brug getje in miserabele toestand verkeert", is men maandag be gonnen met het lichten van de putten in het wegdek- Het is overigens niet duidelijk wie de gaten heeft gedicht. Bij de dienst Gemeentewerken schijnt men van niets te weten: men geeft er als verantwoordelijke instellingen de volgende suggesties: de afdeling Bestrating, de afdeling Plantsoenen en de politie. AI is het dichten r.og zo stuntelig gebeurd, boerderij beheerder Jan Crama vindt het echter zo al lang best: „Het had slechter gricund," meant hij..... En de reactie van de heer J.B. van Oosterhout van de Dienst Gemeentewerken: „Het is op zijn zachtst gezegd merkwaardig als er pas wordt gereageerd na een bericht in de krant. Dat is wel vrij laat!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1