SCHIEDAMSCHE COURANT Vraag vanuit bedrijfsleven nog erg laagmaar: meer eeuwen Molen komt voor de bakker Vissen Beatrix- park krijgen schoner ENQUêTE OVER BINNENSTAD VOOR IEDEREEN initiatief van VVD ;eren starten Hnlpaktie HARPE DAVIDS OP DE v GOEDE TOER- Eerste onderzoek naar wensen bevolking Auto slipt en botste Korte celstraf voor oplichter Gravers hebben succes E Nieuwland jeugd naar de Veluwe FINALE MET BEKERS o meer'winkels.. Vrijdag 8 maart 1974 4 pagina's 99ste jaargang no. 24961 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 26S091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL GAB: MINDER Rotterdam De 32-jarfge uit Maassluis afkomstige glazen wasser A. H. is door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot 35 weken gevangenisstraf, waarvan 30 weken voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. De man had een verzekerings maatschappij opgelicht door bij zichzelf in te breken en vervol gens zonder blikken of blozen het verzekeringsgeld te innen. De officier van justitie had ne gen maanden voorwaardelijk gcCist. - i Vlaardingen/Schiedam Het aantal werk- I lozen in het gebied Nieuwe Waterweg- Noord is in februari niet onaardig ge daald. Zes procent minder mannen en zes procent minder vrouwen dan in januari dit jaar stonden eind februari als werk loos ingeschreven aan het Gewestelijk Arbeidsbureau. Hoewel de werkloosheids cijfers veel zonniger zijn dan in februari vorig jaar wil GAB-direkteur Harberts dit nog niet opvatten als een indikatie voor een „niet verder verslechterende ekonomische situatie". Wat de optimistische cijfers over februari iets min der zonnig maakt is de nog altijd zeer lage vraag van het bedrijfsleven. Die geregistreerde vraag steeg weliswaar tien procent .bij de mannen eq daalde tien procent bij de'vrouwelijke werkne mers), maar bleef nog steeds ver beneden het ni veau van verleden jaar februari. Op een duidelijke verbetering van het totate cijfer op korte termijn is weinig zicht, zegt drs. H. J. Harberts, en wijst in dat verband op de toename van de aantallen werknemers waarvoor ontslag- is aangevraagd, ai is verleend of binnenkort wordt verleend maar waarvan de procedure nog niet is afgerond. De afname van het aantal werklozen ziet het GAB vooral in het goede weer: meer werkloze, bouw vakkers dan begin vorig jaar kunnen zo werk vinden. Ook levert de metaal en riet onaanzien lijke bijdrage voor de afname van de geregi streerde arbeidsreserve) ladaed dit keer r.a een De daling van het werkloosheidscijfer (de geregi streerde arbeidsreserve) daalde dit keer na eo forse sb'pging over december en januari; de da ling bdroeg zes procent. Deze ontwikkeling, sig naleert het GAB. is tegengesteld aan die van ja nuari/februari vorig jaar, toen het cijfer met 'drie procent steeg. Ook bij de vrouwen is de ge registreerde arbeidsreserve me: zes procent ge daald, tegenover een stijging van 12 procent in de overeenkomstige.periode van 1373. He: niveau van die arbeidsreserve ligt echter nog wèl steeds ruim dertig procent hoger dan over februari 1973. Werkloos bleken in februari dit jaar 130Q mannen ne 392 vrouwen. .De geregistreerde ar beidsreserve bedroeg .1421 (mannen) en 409 (vrou wen). De geregistreerde openstaar.de aanvragen van uit het bedrijfsleven waren in totaal561 (mannen en 180 (vrouwen). Dat die vraag naar werknemers cp zich echter weinig aanleiding tot optimisme geeft illustreren de respekt-evelijke: cijfers over februari1 vorig jaar, die'.allebei maar liefst dubbel zo hoog lagen. Molen De Vrijheid zal in ere worden hersteld. Als de ge meenteraad een aanvullend kre diet van 15.837 gulden goedkeurt (gisteravond zei de commissie Gemeentewerken er al „ja" te- Schiedam Het water van de vijvers in het Prinses Bea- trixpark moet een veel betere kwaliteit krijgen, vindt de commissie Gemeentewerken. De leefbaarheid voor de honderden vissen (na de aanzienlijke vissterfte vorig jaar is men flink geschrokken) moet sterk worden ver groot. In de openbare vergadering van de commissie stonden de leden geenszins afwjzend tegenover een te verlenen krediet van 28.500 gulden, waardoor de ver vuiling tegengegaan zou kun nen worden. Alleen KVP'er Cces Lansbergen had de indruk, dat het-viswater (ook de slo ten. in het volkstuinencomplex Tburlede) slechts op één manier kan worden schoolgehouden. Veelvuldig baggeren of een ge forceerde doorstroming vooral dat laatste is een voor de hand liggende oplossingis niet effectief genoeg, verwacht hij. „De tuinders zijn de grootste vervuilers",.; meende hef 'KVP- raadslid,. „Ais ér minder door hen in het water terecht, komt, is het voldoende om de vijvers, zoals nu gebeurt, 'alleen te be luchten". Zijn PvdA-coIlega Arie Verlinde dacht er duidelijk anders over: „Op aandringen van de hengel sportvereniging Schiedam en omstreken werden de vijvers al verdiept. Omdat er deze winter anders vast en zeker diepvries- vis was gekomen. Dat scheelt natuurlijk iets in de vervuiling. Maar toch blijkt nog, dat het beluchten van het water niet voldoende is. Het moet effectie- ver' ververst worden", aldus de fractievoorzitter van de socialis- ten. I.Vorig jaar hielden de-vissen het niet meer uit. Binnenkort", meer voor kunnen tornen. een grote vissterfte als toen niel gen) dan gaat de molen aan de Noordvest weer volop werken. Maar wel als bakkersmolen, niet meer zoals vroeger als brandersmdlen. Die tijd is. voor bij. De restauratie zal het de bakkers mogelijk maken om op een efficiente manier mpt de - molen een produkt te leveren, dat hen waardig is. En dat ter wijl de molen slechts door één man zal worden bediend, Daar- jfl voor moeten natuurlijk wel een aantal voorzieningen worden ge- troffen. Voorlopig riet het er wel naar uit .dat .dat nog een be« hocrlijke tijd in beslag gaat ne- men. Dat hangt natuurlijk ook af van de snelheid waarmee de restaurateurs werken. Als ze het maar niet te bruin bakken. Want dan komt De Vrijheid tochwat daat voor de bakkers, Schiedam De kinderen uit Nieuwland. kunnen" dit jaar met de wijkvereniging van' 29 juni •tot en met 6 juli op vakantie naar het landgoed de Haere in Jt Harde op de Veluwe. Voor dit kamp kan men zich aan melden bij- mevr. J. Schuijn, Van Manen straat 37 of de heer J. H, Bernard, Mozartlaan 163, tel. 70.39,51. Van de zeventig gulden kosten, moet 32,50 gul den bij aanmelding worden be taald. Schiedam Er zijn toch unieke vondsten gedaan bij de op gravingen bij het gemeentearchief, achter de Nieuw- straat en het Oude Kerkhof. Hoewel er dinsdag na bet blootleggen van enkele begijnenbuisjes werd verwacht, dat het bij de funderingen van de woninkjes zou blijven, zijn er gisteren toch potten, scherven en andere ou c voorwerpen naar boven gekomen. Rotterdamse stadarchcoloog C. Ondermeer zijn - vingerhoeden, naalden en een schouw voor de dag gekomen. Dankzij D'66-wet- houder Bért Kaptein, die toe stemming gaf om de opgra vingswerkzaamheden voorlopig voort te zetten. Uit de belastingaanslagen van de toenmalige hertog van Bourgom die, Philips de Schone' (die van Johanna de. Waanzinnige) blijkt dat de vrouwenbuisjes, die nu opgegraven zijn, op 14 mei 1494 grotendeels door brand zijn ver woest. - De brandlaag in de grond wijst daar ook op. Evenals de Interieurs van de huis jes werden ook de naaidoosjes verwoest; de vingerhoeden en naalden bleven wel bewaard. Sommige resten tonen ook aam dat voor de stenen begijn eohuis- jes houten woninkjes hebben ge staan op die plaats. 'Voorlopig wordt er nog verder, ge graven. Als het meezit vinden de gravers aangevoerd door de Hoek, ook de andere geestelijke huizen, die er al stonden in de lijd van Karei de Stoute. Schiedam In de Hargalaan slipte een auto door de door re gen glad geworden weg. De wa gen botste daarop tegen een lantaarnpaal, de bestuurder, de 62-jarige heer E. B.» raakte daarbij gewond aan zijn beide handen. Hij werd naar het Holyziekenhuis gebracht, maar kon na behan deling aldaar naar huis terugke ren. Schiedam In het Francois Haverschmidthuis start de Jongeren Hulpaktïe Schiedam op 24 maart haar actievi- teiten. Het is de bedoeling dat een aantal jongeren weke lijks bij toerbeurt een bejaardentehuis gaan bezoeken pm de mensen een beetje te gaan heipen of zomaar een praatje te maken. De Hulpaktïe *s enige maanden ..gelden op gang gekomen, nadat men een tv-uitzending zag. over de Aktiegroep X uit Veenen- daal, die al jaren bezig was met op deze wijze helpen van be jaarden of zwakzinnige kinde ren. Twee jongeren In de leeftijd van vijftien tot dertig jar krijgen voor dit doel een tehuis aan gewezen in Schiedam. Het is de bedoeling dat z'j dit een jaar lang doen, om de vier we ken. Op zondag 3 maart is er een bij eenkomst in het tehuis „De 81 ij- hof" georganiseerd voor kennis making met de deelnemers. Dit gezinsvervangend tehuis is ook op het lijstje van de aktiegroep gezet, evenais de bejaarden eentra „Thurlede", „Mathenes- ser Boogcrd. en „Spaland". Belangstellenden voor dit werk kunnen zich aanmelden bij de heren J. C. van Lieshout (tele foon 710718) en R. Vos (telefoon 26592£). Schiedam - De Christelijke Muziekvereniging „Harpe Davids" (diri-. .?ent A. L. Glotzbach) gaf donderdagavond in het Passagetheater eert concert met een programma dat werd afgewisseld door het op treden van het tamboerkorps onder leiding van D. Gelderblom, die hiervoor enkele nummers had gemaakt. Na enkele koraalwerken -o.a, de Fantasie. „Halleluja, eeuwig dank en ere" van Joh an Wage naar bewerkt door W.Boer - waarin de zuiverheid-niet altijd, werdbewaard, speelde het or kest composities van PietStal- meier, Rode, Oertel-Rijken, Ted Huggens, -Malando-Vlak en Javnloyes. „Graf Waldersee" van Oertel-Rijken vond ik als compositie- wel het minst ge slaagd. Hierin wordt het beken de zegekoor uit Handels „Judas Maccabaus" verwerkt op een wijze waarvan dit gedeelte be paald niet is opgeknapt. Men kan met het arrangeren van meesterwerken niet voorzichtig genoeg zijn. Beter kan men ze maar in de originele bezetting houden. bNew Baroque Suite" van Ted Huggens kreeg een frisse weer gave. Het best geslaagd vind ik de fuga daarin. Het stuk heeft een tamelijk tweeslachtig ka rakter: nu eens een klassiek idioom, dan weer moderner klanken. Het concert werd on derbroken voor de huldiging van enkele jubilarissen, de he ren Nobel, Tak en Zagwijn. die ieder een speld kregen en bloe men voor hun dames. Twee po pulaire werkjes - Lastima van Malando-Vlak en El Abanico van Javnloyes - besloten het muzikale gedeelte. Na de pauze werd de film „The Glenn Miller Story" vertoond. W. P. VERHEUL Maassluis De Jeugdmuziekwed- strijden van de Stichting Maas- slutse Gemeenschap zijn ge weest, maar nog niet helemaal afgerond. De echte finale Is deze week vrijdag in gebouw De Ark aan de Rembrand daan en begint om half acht 's avonds. Dan zullen de 24 win naars van de wedstrijden (in verschillende kategorieën) ieder gedurende zes minuten ouders en beiangsteJIenden nog eens la ten horen wat ze kunnen op mu zikaal gebied. Wethouder Van der' Knaap (kulturele zaken) reikt de bekers uit.'Meyrouw. J. Vons-Penning presenteert allés, en het kost.allemaal niets. kruis het vakje van "Uw keuze aan. I. Hoe stelt U zich-hec toekomstige stadscentrum voor 1 öSehiedam De WD gaat peilen hoe de Schiedam mer denkt over „zijn'* binnenstad. Datgebeurt aan de hand van tien vra gen. Het is de bedoeling de uitslag bekend te ma ken voor de gemeente^ raad op 28 maart over de stadsplannen beslist. Het afdelingsbestuur van cte VVD -was eerst- van plan de enquête te houden on- dér de leden.'Voorzitter A.-de Jong: „Wij vonden het een goed idee om dat wat uit te breiden door ie dereen de gelegenheid te geven, zijn of haar me ning te geven". .yVanavond plaatsen wij een ad vertentie in het huis-aan-huis- biad Het Stadblad met de vra genlijst. Iedereen kan die uit knippen en zonder postzegel op sturen": raldus' -de-heerv De Jong. Met dit Initiatief var de VVD 2. Wat verdient voorrang bij het bouwen, in her stadscentrum. X 3. Passage doortrekken naar de Hoogstraat 1 wordt voor de eerste keer een poging gedaan de .mening van de bevolking te peilen over de binnenstad. VVD-fraclievoorzilter Gerard Verhulsdonk: „Dat is me te gengevallen van de Enpeo, Ik vind dat deze projectontwikke lingsmaatschappij eigenlijk ze'nt onderzoekhad moeten houden". De vragen voor de enquête rijn opgesteld door de propaganda- commissie van de afdeling, daarbij geholpen door een lid dat door zijn dagelijks werk REACTIES gespecialiseerd is in deze vorm van onderzoek. De heer De Jong „Wij hebben geen definitieve sluitingsdatum voor het inzenden gesteld. Maar wij verwachten dat de mensen of met enkele dagen of helemaal niet reageren. Ik hoop dat er genoeg reacties komen, zodat wij er iets mee kunnen doen". „Het is logisch dat als er maar een paar mensen reageren, dat wij er dan niets mee kun nen doen. Dan is het niet re presentatief. Komen er wel voldoende vragenlijsten, dan is er nog wel enige tijd nodig dm de zaak «vetcnschappelijk te verwerken". „Wc zullen Er ieder geval ons uiterste best doen om met de uitslag te komen voor de ge meenteraadsvergadering van 28 maart, besluit de heer Da- Jong, A. Geeft de voorkeur aan: 5., Vilt U een uitgaanscentrum 6. Vindt U hec openhaar vervoer naar het centrum van Schiedam: 7. Wilt U parkeergarages t Zo ja; a) G ondergronds, O bovengronds. 9, la welke wijk woont F 10. Vat is Uw leeftijd herbouw van.het centrum in de geest van ou. groots opgezet, modern', «oais Vlaardingen. overdekt winkelcentrum, zoals Rotterdam-Zuid. winkels met hoogbouwuoningen, zoals Gj Mgr. Nolenslaan, G open voon-vinkelkern, zoals Lijnbaan. O warenhuizen. O winkels. woningen. winkels met woningen. O 3a- O neen. D geen mening» een groot warenhuis. ja. neen. Q goed. matig.' slecht. P 5a- neen. b) D aan de rand van het centrum. Q in het centrum. centrum. vest. Hièuviand. Woudhoek. Q zuid. oost. Q Croenoord. Xechel/Spaland. O beneden de 20 jaar O 20 tot 35 jaar 35 tot'50 jaar G 50 tot 65 jaar 65 en ouder G man. vrouw 2end de ingevulde vragenlijst zo spoedig mogelijk in een open envelop zonder postzegel aan: ANTWOOIDNIPPIER 6S SCHIEDAM. Aon de hand van deze keuzevragen kunt u uw mening geven over hel stadshart. 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1