4 atenve. fit ti' till dHwapppappwapaapw - -* - *V\ -4-r - 2- Veeuieid van taken Maart dan verdeeld 1974 is een verkiezingsmaand; Nederland gaat naar de stembus om uit te maken wie in de komende vier jaar het bestuur van onze provincies vormen. Die statenverkiezingen spreken in het alge meen minder tot de verbeelding van de kiezers dan die voor gemeenteraden en Tweede Kamer, bij bet werk waarvan wij ons meestal directer betrokken voelen. Die houding tegenover het provinciaal be stuur berust echter op een onderschatting van het belang der provinciale activiteiten en die onder- schatting is weer het gevolg van een tekort aan bekendheid met de vele en vaak belangrijke zaken, die door.de provincie in ons aller belang behartigd worden. bare weningen die in een bepaalde periode gebouwd mogen wor den) door GS over de verschil- lende wordt. Geschillen 'Een heel belangrijke taak vervult de provincie als scheidsrechter in geschillen tussen overheid {gemeente, waterschap) en bur gerij of tussen overheidsinstan ties onderling. In verschülendè- wetten zijn GS aangewezen om in dergelijke administratieve geschillen een beslissing te ne- men. Te denken valt hierbij aan besluiten van. gemeentebestu ren met betrekking tot. vorder ring van woonruimte, onbe-j woonbaarverklaringen, dran-.' kwet-- en taxivergunningen' en scholenbouw. Beslissingen wor-' den altijd pas genomen nadat Voor we straks naar de stembus gaan, heeft het dus zekér zin- oor die zaken' eens op een rijtje tePleun G. Reedijk zetten en ons. zo een beeld te TT vormen van dei betekenis die 20>n uitkering dan een het provinciaal bestuur voor scherpt toezicht op hun finan- ons heeft. ciële doen en laten Wie zich afvraagt wat die beteke- pc hphh^n wdomt nis dan wel kan zijn en pro- 01 beert een overzicht te krijgen van al hetgeen met name de provincie Zuid-Holland zoal doet, blijkt haar op tal van terreinen te ontmoeten én daar van is dat van de ruimtelijke ordening zeker niet het onbe-' Prt" langrijkste. Ruimtelijke ordening Die ruimtelijk ordening bedoelt orde te scheppen in het gebruik van de beschikbare schaarse i ruimte in een bepaald ge- ...t bied, om te bereiken dat alle daarbij van belangzijnde .as- pecten zo goed mogelijk tot hun recht komen. In de gemeenten '1 gebeurt dat door het maken - 'van bestemmingsplannen, waartoe alle gemeenten bij de wet verplicht zijn. Die- plannen; worden door de gemeenteraad vastgesteld,; maar krijgen pas rechtskracht .als ze door .het dagelijV.'i >éstuur._yan de pro-.- v vincie '.gedeputeerde staten) zijn goedgekeurd. GS moeten i zich bij die beslissing laten ad- viseren door de provinciale pla- nologische commissie (PPC). Gemeentebesturen, die dat wil- len, kunnen ook al bij het op- stellen van hun bestèmmings- plannen, advies krijgen van de PPC en van de PPD (provincia- - Ie planologische dienst). Het toezicht van de provincie op gemeentelijke bestemmings-- plannen heeft ook betrekking op de financiële kant er van. De provincie heeft r.aast dit toe zicht op de gemeenten ook 2elf een taak op planologisch ge- 1 bied. te weten het maken van streekplannen. Zo'n geeft aan wat als de wenste ontwikkeling in een paalde streek beschouwd wordt. Het dient als richtsnoer voor de gemeentebesturen bij het maken van gestemmings- plannen en voor gedeputeerde staten bij het beoordelen van die plannen. Het kan, waar dat nodig mocht blijken, voor GS ook de basis zijn om. een ge meentebestuur een „aanwij zing" te geven voor het maken van een bestemmingsplan. De streekplannen ontwikkelen zich overigens meer en meer van globale bestemmingsplan nen voor een hele streek tot ontwikkelingsprogramma's,- waarin naast de ruimtelijke jn- deling ook sociale en culturele aspecten, veel aandacht krijgen. Streekplannen worden vastge steld door provinciale staten, uitgezonderd voor het-gebied van Rijnmond, waar het ge-, beurt door de Rijnmondraad. Voor dat plan .is dan echter, weer de goedkeuring van GS vereist. Bij de voorbereiding van eery streekplan spelen PPC en PPD een belangrijke rol, evenals het overleg met gemeentebesturen en andere ook particuliere instellingen. De laatste ontwik keling in deze Inspraak is dat bij de voorbereiding van het streekplan Zuid-Holland West een. viertal streekeómmisiès is "ingeschakeld, bestaande uit be langstellenden, die In het be trokken gebied wonen. Toezicht Een belangrijke taak van de pro vincie is het toezicht op de ge meenten, dat door gedeputeer de staten wordt uitgeoefend. GS beperken zich bij dat toe zicht .tot het er op toezien dat de gemeenten een verantwoord financieel beheer voeren, pas send in het algemene finan-, cieel-economische beleid. In be ginsel maken de gemeenten: zelfstandig uit welke belangen zij zuilen behartigen, maar voor een groot aantal besluiten heb ben zij de goedkeuring van GS nodig.. Dat betreft onder meer de vaststelling van begrotingen, het kopen, ver kopen, of in erf pacht uitgeven van grond (be halve'voor gemeenten met meer dan 100.000 inwoners), het slui- ten van leningen en het geven van garanties. Een speciale taak hebben GS bij de toepassing van de centrale financiering. De regering heeft bepaald dat gemeenten, die geld moeten lenen, dat alleen maar mogen bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Wat die bank voor de provincie aan leningen beschikbaar heeft, wordt door GS over de gemeen ten verdeeld en zij geven daar bij tevens aan, waarvoor het geld besteed moet worden. Gemeenten, die er niet im slagen met de beschikbare middelen toe té kómen, hebben de bemid- deling van GS nodig om in 1 aanmerking te komen voor een t extra uitkering uit het gemeen- I tefonds. Zij moeten in ruil voor re zitting hun standpunt heb-' ben^ kunnen toelichten. Een be langrijke groep in deze be roepszaken wordt gevormd, door besluiten in verband met dé Alg. Bijstandswet. Als scheidsrechter treden GS oók op als er bezwaren zijn ge maakt tegen door-gemeentebe sturen vastgestelde bestem mingsplannen. Ook in deze ge vallen worden steeds hoorzittin gen gehouden. Waterstaat Vooral de bewoners van het wes telijk deel van ons land zijn in het algemeen diep doordrongen, van het enorme belang van een' goede zorg voor de waterstaat Die zorg voor.de waterkeringen •en voor beheersing van het wa- - terpeil berust vanouds bij de waterschappen (polders en hoogheemraadschappen). Het provinciaal bestuur heeft sinds lang de opdracht toezicht te houden op de manier waarop de waterschapsbesturen hun taak vervullen.Gedeputeerde Vanuit dit kolossale ge bouw aan de Haagse Ko- ningskade wordt de pro vincie Zuid-Holland be stuurd. Behalve het dage lijks provinciebestuur zete len in dit gebouw ook en kele honderden ambtena ren: Staten kunnen zelfs bevel ge ven werken uit te voeren, die voor de veiligheid direct nood-, zakelijk rijn. Provinciale Staten kunnen water schappen stichten, opheffen, of samenvoegen en hun reglemen ten vaststellen of veranderen. Van deze bevoegdheden hebben de staten gebruik gemaakt om een sterke concentratie van wa terschappen tot stand te bren gen. Honderden polders en pol- dertjes werden (of worden voor een deel nog) samengevoegd tot veertien grote waterschappen; die door hun omvang zowel fi nancieel als administratief en technisch betere mogelijkheden hebben voor een krachtig be stuur. De noodzaak daartoe vloèide onder meer voort .uit het feit dat de taak van de waterschapsbesturen steeds omvangrijker wordt Zo hebben zij ook de zorg voor de kwali teit van het polderwater gekre gen; zowel de passieve (verïe- nen van vergunningen voor lo-, zing van afvalwater) als de ac-, tieve (bouw en beheer van rei nigingsinstallaties) zorg ligt in,' handen, van de waterschapsbe- sturen, maar ook weer onder toezicht van de provincie, die hierbij stimulerend optreedt en; soms ook financiële steun ver leent. Met uitzondering van de rijkswe gen behoort aanleg en onder-, houd van nagenoeg alle wegen tot de taak van de provincie,, die daarvoor een provincieel wegenplan heeft. Haar gelang de provinciale wegen meer of minder belangrijk zijn, worden ze onderscheiden in secundaire- tertiaire- en quartaire wegen (wegen van de tweede, derde en vierde orde). De zorg voor deze. Straks worden de leden van Provinciale Staten weer gekozen. wegen is in handen van de pro vinciale waterstaat gelegd, die deze zorg ook uitstrekt tot bruggen en andere kunstwer ken en verder ook belangrijke vaarwegen onder haar hoede, heeft, zoals Gouwe, Aarkanaal,* Heimans- en Woudwetering,' Rijn en Rijn-Schiekanaa! (in be-' langrijkheid de vierde binnen-; vaartweg van ons land). J Een provinciale verkeersverbin ding is tenslote nog het veer tussen Maassluis en Rozenburg. De provincie laat op het ogenblik een diepgaand verkeersonder-' zoek uitvoeren, waarin alle pro blemen op dit gebied binnen de provincie betrokken wórden en dat bedoelt de weg te wijzen naar een serie samenhangende en op elkaar afgestemde oplos singen. Met hetrekking tot de cultuur voert de provincie Zuid-Hol land een subsidiebeleid, dat \'ooral gericht is ap ontwikke ling en de zelfwerkzaamheid van de bevolking en op sprei ding van cultuur over de .pro vincie. In dit beleid speelt de Culturele Raad van Zuid Hol land een voorname rol: Van de steun. van. de provincie profite-* ren volkshogescholen, vor mingsinstituten, leeszalen en bi- bliotheken, conservatoria en .muziekscholen, maar cok bon den van zangers en muziekge zelschappen. Gesteund worden verder orkesten - waaronder als belangrijkste het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland koren, toneel-, baliet en pantomimegroepen, jeugdfestivals en musea en dat alles met als eerste doel uitin gen van kunst binnen het be- reik van alle belangstellenden binnen de provincie te brengen. Ook jeugdwerk en sport kunnen rekenen op actieve steun van 'provinciale zijde; op dit terrein w.erken de provinciale jeug draad en de sportraad. Vari ouds draagt de provincie ook bij' in de kosten van restauratie van gebouwen e.d., die verdie nen behouden te blijven. Een. speciale plaats hierbij nemen de molens in, waarmee de pro vinciale molencommissie zich bezighoudt. Via een wetenschappelijk fonds stélt zij verder geld beschik- baar voor publicaties, die voor de provincie van belang zijn: zij steunt oudheidkundig bode monderzoek en plaatst beeld- 1 bouwwerken in de provincie. De provinciale taak op hét gebied van het onderwijs beperkt zich- voornamelijk tot het buitenge woon lager- en het muziekon derwijs. Een provinciaal studie fonds maakt het mogelijk toela gen te verlenen voor opleidin gen, waarvoor het rijk geen stu dietoelagen kent- RECREATIE Vecï wordt door de provincie gedaan op het gebied van het, lamdschapssqhoon en de recrea tie. Een verordening ter be scherming van landschap en bodem maakt het haar moge lijk op te treden, tegen ontsie- rende reclames, vuilstortplaat sen en autosloperijen, terwijl tij met behulp van de woon- IT'. schepenverordening zo nodig het landschap eveneens tegen "aantasting kan beschermen. Omdat ook zowel grot^'-als kleine kampeerterreinen ont sierend kunnen zijn en andere schadelijke gevolgen voor het milieu kunnen hebben, is er een caravan- en tentenverordening gemaakt, die voorschrijft dat voor het plaatsen van een cara van of tent een vergunning van de provincie nodig is, ook al gebeurt dat op eigen terrein of op een gehuurd stukje grond. Belangrijk financiële $teun krijgt de Stichting Zuidhollands Landschap, die op verantwoor de wijze probeert tegemoet le komen aan de- groeiendebe hoefte aan recreatie. Dat doet zij b.v. door aankoop van ter reinen, die dan voor het publiek worden opengesteld en ook wel door aanleg vari kam peerter rein tjes. Actief neemt de provincie deel in een aantal recreatieschappen, naar het voorbeeld van het re creatieschap Brielse Maas, dat als eerste werd gesticht. Daar- na kwamen andere als Oude Maas, Rottemeren, Reeuwijkse Plassen, 't "Weegje en Licke- baert terwijl aan, weer andere nog gewerkt wordt (Midden- Delfland, 's-Gravenwoude, Gra- venwoude, Alblasserwaard, Grevelingenbekken). Óm polders, ptassengebied en duinen beter toegankelijk te maken voor 'de stadsbewoners werd een provinciaal fietspa denplan gemaakt, dat in gedeel ten wordt uitgevoerd. Daarbij wordt zo veel mogelijk gebruik gemaakt van bestaande (kleine re) wegen. MAATSCHAPPELIJK WERK Via de stichting voor maatschap pelijk opbouwwerk helpt de provincie mee aan het maat schappelijk werk in Zuid Hol land. Zij geeft financiële steun aan het werk voor zwakzinni gen, voor ongehuwde moeders," aan bureaus voor gezinsmoei lijkheden, militaire tehuizen, vormingsinstituten voor leer plichtige jeugd, huishoudelijke voorlichting op het platteland e.d. Met haar hulp zijn in vele ge meenten jeugd- en verenigings gebouwen gesticht Op grond van de wet op de be jaardenoorden houdt de provin cie toezicht op de bejaarderite- huizen {inrichting, verzorging en tarieven); GS laten zich hie rin bijstaan door de Commissie Bejaardenoorden. Andere door GS ingestelde com missies zijn o.m. dié voor de zorg voor chronisch rieken en bejaarden, voor beroepenvoor-. lichting, voor bedrijfsvoering, sociale werkplaatsen eri voor coördinatie van het welzijnsbe leid. Al meer dan honderd jaar heeft de provincie de zorg om te voorzien in. plaatsruimte voor verpleging van geesteszieken en zwakzinnigen. In Zuid-Holland gebeurt dat door overeènkom- sten met;particuliere instellin gen. De provincie subsidieert ook de voor- en nazorg voor geesteszieken via de sociaal- psychiatrische diensten van Rotterdam enDen Haag eri, buiten die gemeenten, via de' kruisverenigingen samenwer- kend in de sociaal psychiatri sche dienst Zuid-Holland. Financiële steun van de provincie ontvangen verder zuigelingen zorg, tbc-be strijding, open- luehtscholen, kinderuitzending, geneeskundig schooltoezicht, kleuter-, kraam- en prenatale zorg, kankerbestrijding, ge- brekkigenzorg en revalidatie, consultatiebureaus voor alcoho lisme, rheumabestrijding, voor- en nazorg voor. leerlingen van het buitengewoon lager onder wijs, medisch pedagogische bu reau's e.d. Een belangrijk adviesüchaam op dit uitgebreide terrein is de pro vinciale raad voor de volksge zondheid. ECONOMIE De agrarische bedrijvigheid in Zuid-Holland wordt ook al krachtig gesteund door de pro vincie, die b.v, meewerkt aan ruilverkavelingen en probeert de intensieve (glas)tuinbouw met bijbehorende veilingen te concentreren in daarvoor aan gewezen gebieden. Grote aandacht krijgt de voorzie ning van de landbouw met goed oppervlaktewater cn via subsi dies wórdt veel gedaan voor de verbetering van dc kwaliteit van het vee. Door financiële steun aan proefstations e.d. be vordert de provincie de kwali teit van land- en tuinbouwge- wassen. Op het gebied van de drinkwater en gasvoorziening streeft de provincie met redelijk succes naar de vorming door sa mensmelting b.v. van flinke bedrijven, die de problemen aankunnen. Een door GS ingestelde provin ciale commissie voor de werk gelegenheid heeft tot taak een „voorraad" aan te leggen van werken, die in tijden van werk- loosheid uitgevoerd kunnen worden om te zorgen voor aan vullende werkgelegenheid. HOE WERKT HET? Als we het over „de provincie" hebben, praten we in feite over drie verschillende hcsluursin- stanties met elk hun eigen ta ken en bevoegdheden. Dat zijn dan provinciale staten, gedepu- teerde staten en de commissa ris der koningin. Zij kunnen het best vergeleken worden met resp. de gemeenteraad het college van burgemeester en wethouders en de burgemees ter in een gemeente. De provinciale staten (ook wel kortweg staten genoemd) wor den eens in de vier jaar geko zen door inwoners van de pro vincie. In Zuid Holland tellen de staten 83 leden. De provin ciale staten bepalen het beleid in de provincie, o.m. door het vaststellen van verordeningen en van de begroting en ook doordat rij de hoogte van de provinciale belastingen bepa len. Zij oefenen verder controle uit op het bestuur door gedepu teerde staten en hebben verder als belangrijke taak het kiezer, van de ieden van dc Eerste Kamer. Van die Eerste-Kamerlecen wordt elke drie jaar de helft (d.w.z. de ene keer 37 en de andere keer 38) vervangen. Dc provincies zijn daarvoor ver- deeld in vier groepen, waarvan er elke drie jaar twee aan de beurt komen om Eerste-Kamer leden te kiezer. Groep I bestaat uit Noord-Brabant, Zeeland. Utrecht en Limburg; groep 2 uit Gelderland. Overijsel, Gro-i ningen en Drente: groep 3 uit? Noord Holland en Friesland cn groep 4 wordt gevormd door Zuid Holland alleen. De groe pen kiezen resp. 21. 19. 17. en 18 Kamerleden, afwisselend de groepen 1 er. 3 of 2 en 4. In 1972 waren ce groepen 2 en 4 samen aan de beurt; de eerst volgende verkiezing van Eerste- Kamerlecten gebeurt dus in 1975 door de groepen 1 en 3. Gedeputeerde staten vormen, sa men met de commissaris der koningin, het dagelijks bestuur van de provincie. He: college van GS heeft de commissaris als voorzitter en telt verder zes leden, de gedeputeerde, die door de provinciale staten uit hun midden worden gekozen. Gedeputeerden zijn dus statenle den. zoals in een gemeente de wethouders ook leden var. de gemeenteraad 2ijn. Dat ligt principieel anders dan bij de rijksregering: ministers rijn geen lid van het parlement. De taak van GS omvat voorname lijk voorbereiding en uilvoering van door provinciale staten ge nomen beslissingen plus het be heer van de provinciale finan ciën. Daarnaast is het college van GS nog belast met het toe zicht op de waterstaat, de wa terschappen en de gemeentebe sturen; met het adviseren van de regering, het meewerken aan de uitvoering van een aan tal wetten cn net beslissen van administratieve geschillen. Voor het toezicht op de gemeente besturen zijn GS aan de provin ciale staten alleen verantwoor ding schuldig voor zo ver het de algemene lijnen daarvan be treft: voor hun beleid in admi nistratieve geschillen bestaat die verantwoordingsplicht hele maal niet. De commissaris der koningin wordt, evenals eer. burgemees ter door de Kroon benoemd. Hij is voorzitter van provincial staten (waarin hij een advise rende stem heeft) en van gede puteerde staten (met volledig stemrecht) en houdt o.m. toe zicht op de burgemeesters in de provincie. Daaronder vaJt ook de zorg voor de politie. De commissaris adviseert verder de regering bij benoemingen van burgemeesters, commissa rissen van politie en notarissen en bij het verlenen van konin klijke onderscheidingen. Hij werkt mee aan de uitvoering van verscheidene wetten, waar onder de wet op de luchtveron treiniging een belangrijke plaats inneemt, ma.ir waarbij ook gedacht kan worden aan het afgeven of weigeren van paspoorten en rijbewijzen. Tot zijn taak behoort daarnaast de voorbereiding van de bescher ming van de bevolking in oor logstijd en de leiding van een organisatie voor hulpverlening bij rampen in vredestijd. Bo vendien heeft de commissaris een uitgebreide representatieve laak en houdt hij zich door middel van werkbezoeken op de hoogte van de situatie in de \'crschi!lende gemeenten. AMBTELIJK APPARAAT Het provinciaal bestuur kan bij de uitvoering van zijn taken steunen op een goed functione rend ambtelijk apparaat, waar in in hoofdzaak drie diensten onderscheiden kunnen worden, t.w. de griffie, de waterstaat cn de planologische dienst. De provinciale griffie in Zuid- Hoiland is onderverdeeld in ze- *1 ven afdelingen plus een afda ling kabinet ten dienste van dé,- commissaris der koningin. De griffie staat onder leiding van de griffier. De provinciale waterstaat heeft een technische staf en enkele administratieve afdelingen in Den Haag en verder ongeveer 600 ingenieurs, technische amb tenaren, opzichters, brugwach ters en kantonniers verspreid over de hele provincie. De provinciale dienst beschikt over een staf van planologen, sociologen en andere dcskur.di- gen. Hij wordt bijgestaan door verschillende adviescommis sies, waarin vertegenwoordi gers, van handel, industrie en landbouw zitting hebben, even als stedebouwkundigen en ge-, meentebestuurders. Een indrukwekkend geheel dus, die provincie, die voor ons le ven van alledag veel belangrij ker is dan we ons over het algemeen bewust zijn. Er is dan ook alle reden om op woensdag 27. mam heel bewust een keu ze te maken uit de zich aandie nende kandidaten voor het lid maatschap van provinciale sta- ten. Zij immers bepalen in de komende vier jaar wat er in onze provincie gebeurt of nage laten wordt en via onze stem men kunnen we daar samen, toch een misschien wel beslis sende invloed op uitoefenen. -i:i| CÜURAivX ZAïiiKDAG Ti MAAK197-1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3