I m 'Zenuwen in bedwang houden Wie wint de sportprijs van het jaar? i SPORT STIPS OPENINGSVLUCHTEN bi De vrouw in de duivensport: SVDPW-trainer Sander Hoek: CHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 30 MAART 1874 Schiedam Alvorens te worden Ingezet in ver- enigings- en bondsviuchten, gaan ook de Schie damse postduiven binnenkort op de wieken in trainingsvluchten op de korte afstand. De P.V, Schiedam organiseert hiervoor twee vluchten vanuit Roosendaal waarin ook de overige plaat selijke duivenliefhebbers hun snelvliegers kun nen testen. De eerste is morgen reeds. Inkorven van acht uur tot half negen in het clublokaal aan de Lange Haven. De tweede is op zondag 7 april waarvan het inkorven op eenzelfde tijdstip plaats vindt. Tevens staan weer de nodige eieren-vluchten op het programma. Het zal van de duiven afhan gen of er in de gezinnen van de deelnemers met Pasen een extra eitje op tafel zal komen. Dergelijke vluchten houden de verenigingen De Vrijheid en De Postduif op zondag 13 april en gelden tevens voor het verenïgingsklassement in het vüegprogramma van de CCR Nederland se Algemene Bond waarbij beide verenigingen zijn aangesloten. Schiedam Ook voor de Schiedamse houders van postduiven staat het nieu we vliegseizöen voor de deur. In de hokken is mo- menteel volop activiteit. De nieuw gevormde kop pels duiven verzorgen hun eerste jongen en in de vlieghokken verblijven, reeds de vroege "piepers" die over twee maanden hun luchtdoop krijgen te ondergaan. Vanaf het moment dat de duiven zich uit'de eierschaal bevrijden staan ze bloot aan het observe rende oog van de liefhebbers. Van een gunstige ontwikkeling hangt het af of ze bruikbaar wor den voor de prijsvluchten, waarin niet alleen eer ophet spel staat,maar tevens het fas cinerende poulewerk, te verta len als "gewin". Slechts duiven .met karakter, he- hebt met een vurig oog en goed ontwikkelde spierbundels, wor den uitverkoren om hun vlieg- hokken ie gaan vertegenwoordï- gen. Als de tijd van selectie daar is, geldt ook hier het ge zegde: „Velen zijn geroepen, maar wéinigen uitverkoren". Het is dan ook een uitgemaakte zaak, dat de duivenliefhebbers tijdens.de broedperiode elk vrij uurtje benutten om bij hun dui ven te 2ijn. Wie hiervoor vrijwel geen tijd beschikbaar heeft, is aangewezen op echtgenote of vrienden. ONMISBAAR Wie in de duivensport zijn vrouw niet aan zijn zijde weet, kan er gerust mee stoppen of beter nog, er nooit aan beginnen. Dit leidt tot de boute uitspraak „een vrouw ïs in de duivensport V onmisbaar". Deze stelling zal door elke liefhebber worden er- kend als een juiste. Als de duiven wegens slechte weersomstandigheden niet tij dens bet weekeinde geconsta teerd kunnen worden en eerst maandag of later binnenvallen. dan zal de vrouw deze taak op zich nemen. Wie is er secuurder met het op tijd voeren van de duiven als manlief op zijn werk 35 dan de vrouw? Zij is *t ook die in veel gevallen de hokken schoonmaakt, iets waar dan geen "Franse slag" aan te pas komt, maar even grondig ge beurt als - betrof het een deel van haar huis. Ons land telt momenteel zo*n 70.000 georganiseerde postdui- .venliefhebbers. Het aantal vrou wen hieronder dat zelfstandig het auivenspel speelt is niet bij benadering te zeggen. Het zijn of felle er veel en hun aantal neemt het het jaar toe. Het is de ge woonste zaak van de wereld dat hun namen voorkomen in de jaarlijkse kampïoenskl asse menten van verenigingen en ge coördineerde vüegverbanden. Ze staan, hun mannetje in deze tak van sport en dienen zich meer en meer aan als geduchte con currenten van hun mannelijke collega's. SOIGNEURS Mensen met zakelijke beslomme ringen en een goede beurs trek ken voor hun duiven verzorgers aan in vaste dienst. Ze dragen de verantwoordelijkheid voor de onder hun hoede gestelde lucht- renstallen, maar- dan ook in to taliteit. Zij zijn het die hun broodheer adviseren bij het aanwijzen van de duiven voor de wedvluchten. Als seigneurs bereiden ze de dieren hier ook op voor. Ook op deze belangrijke post zijn de nodige vrouwen ie vinden. Hier in Schiedam is het Fran- cien Trudïger van de Windt die als sotgneuse werkzaam is bij A.P. van de Berg van de PV De Vrijheid. Over haar taak vertelt ze zelf: „Dagelijks de duiven volgens een vast tijdschema voederen in een juiste dosering. Regel maat is geboden bij het schoon maken van de hokken en het witten van de wanden en zolde ringen. Hygiëne moet er zijn in de duivenverbiijven die boven dien op tijl gelucht dinen te worden. Ook het ongedierte •moet geweerd worden bij. de duiven zelf en in de hokken. Een enkele mug kan onrust zaaien onder de duiven. De insecten hebben het gemunt op d'e poo- jes en de oogranden van de duiven. Vooral de nacht die aan het in korven vooraf gaat moet rustig - verlopen. De.duiven diemee gaan moeten goed uitgerust de reismand in gaan, dit hoort nu eenmaal bij de conditievor ming". Voor Francien zijn demuggen dan. ook "staatsvijanden nr. één". Als de heer van d'e Berg niet aanwezig is als de duiven moeten komen, dan pakt Fran cien ze zelf. Dit kan een voordeel betekenen van kostbare seconden. Een vrouw heeft méér geduld met dieren dan mannendoorgaans hebben. Haar zachte stem over reed een "buitenblijver" eerder dan een geïrriteerde- mannen stem" om. als dB donder maar binnen te komen". Ook bij het afnemen van de gummiring gaat'een'vrouw doorgaans zorg vuldiger maar vooral zachtzin niger: te werk dan de" mannen dit vaak weten te doen. Er ont staat dan ook eerder een ver- - trouwènssfeer tussen "duifen vrouw" dan tussen "duif en man", iets wat de praktijk "dui* delijk aangeeft. Het ringen van de jonge duiven behoort ook tot de taak van deze soigneuse. Eerst Hep ze twee jaar stage en ontpopte zich als een. vrouw met feeling voor Hel succesvolle duo. Achler de tralies de heer A. P. var de Berg en soigneuse Francien Trudiger. ,.i(. ,;.r dit soort werk met een goede kijk op de duiven. ZELFSTANDIG Sinds de heer van de Berg jn Zwijndrecht ging wonen werkt ze geheel zelfstandig en doet dit to| volle tevredenheid van haar baas. Leergierig als ze is, wil Francien haar kennis over de duivensport verder uitdiepen eti benut hier voor de bestaande literatuur. Het vlïeghok van Van de Berg is gerenommeerd om zijn pres taties met dc jonge duiven. Her haaldelijk is hij kampioen in ei gen vereniging. Ook met de oude duiven doet hij mee aan alle hierop gerichte wedvluchten waardoor hij zich jaarlijks on- der de "Generaalkampioenen" weet te plaatsen. Al 31 jaar speelt deze liefhebber ret duïvenspel. As jongen van zes jaar bij zijn vader in de Oosterstraat- Voordien bezat hij een klein hokje ergens in da Bellsfraat. In zijn bedrijfspand In de Geervlietsestraat richtte hij een moderne luehtrenstal in. Zijn kweekkoppels zijn samen gesteld uit duiven van de beken de liefhebbers en kenners, Gijs Barzilay en. Hagers uit Berkel. Hoe hij het feitelijke duïvenspel speelt, is iets waar de heer van de Berg zich uiteraard niet over uitlaat. Elk duivenhok he&ft dien aangaande zijn geheimen die nimmer worden prijsgegeven. Francien Trudiger kent ze na- tuurlijk wel maar zwijgt hier over als het graf. Met haar baas heeft ze maar een verlan gen, namelijk dat de aöor haar verzorgde en vertroetelde dui ven in het komende seizoen weer pijlsnel zullen vliegen. Sander Hoek geeft aanwijzingen een titel voor SVDPW zit er in Schiedam - Morgen kan het gaan gebeuren. Dan kan SVDPW kampioen worden. Het is wel af hankelijk van bepaalde factoren maar dat neemt niet weg dat er een zeer reële kans inzit dat men morgen op het terrein van dc Schiedammers kan gaan bouwen - aan een kampioens feest. Dan zal in de eerste plaats eerst moeten worden af gerekend met tegenstander ASB. En wat van nog veel groter be lang is is dat de grote concur rent, St.Lodewijk in ieder geval één punt zal moeten verliezen. SVDPW-trainer Sander Hoek heeft er we! vertrouwen in: „Onze te genstander. ASB, staat in de on derste regionen dus daar moe ien we var. kunnen winnen. Met het kampioenschap in zicht zul len de jongens wel extra geladen het veld inkomen dus ik heb er het volste vertrouwen in. En wat St.Lodewijk betreft, zij spe len tegen het op degradatie staande SCO en dat kart dus best een moeilijke wedstrijd voor hen gaan worden. Tenslot te moet SCO kost wat kost de degradatie-kans proberen te ont springen." Toch is Sander Hoek niet overdre ven optimistisch. Op de vraag of zijn team morgen kampioen wordt is zijn directe antwoord: „Ik hoop het. Dejongens zou den het zeker verdienen maar eerst moeten we afwachten tot het. zover ïs." Het duidt er dus wel degelijk op dat Sander Hoek 2ich voorzichtig wenst uit te laten over het kampioen- schap. SVDPW moet tenslotte met allerlei factoren rekening houden. Eén daarvan zijn de zenuwen, die de spelers ongetyijfeld parten zutlen gaan spelen. Sander Hoek: „Het is voor hen natuur lijk, een uiterst belangrijke wed- strijd. Met dat kampioenschap voor ogen zullen ze zeker met een 'extra druk spelen. De zenu wen moeten dan in,ieder geval in bedwang gehouden zien te worden." Een andere factor ïs de onder schatting. Sander Hoek kan daar kort over ztjn: ,.Onder- schatten zullen we ze zeker niet. We" hebben de 'uitwedstrijd te gen ASB gelijkgespeeld en we weten dus drommels goed wat we aan ze hebben." ROULATIE SVDPW zal dus beslagen ten ijs verschijnen. Over de opstelling valt nog niets te zeggen. Sander Hoek: ,,We hebben een soort roulatiesysteem wat betekent dat alle dertien spelers die ge selecteerd zijn aan de beurt ko men. Met z'n dertienen hebben we hard gewerkt aan dit kam pioenschap dus zou het onrede lijk zijn twee Spelers er bij voor baat al uit te laten. In ieder ge val hebben we geen last van blessures." Morgen kan dus een belangrijke dag gaan worden. Na DRZ zou de tweede Schiedamse kam pioen bekend kunnen worden. Althans, als St. Lodewijk mee werkt. Anders is er nog niets verloren maar zal het kam- pioenschap misschien vallen in de week dat SVDPW vrij is, na- melijk volgende week. Sander Hoek: „Als dat zou gebeuren zou het natuurlijk wel jammer zijn maar dan zijn we uiteraard blij dat we er toch zijn". Men wacht gespannen af. jfc Deze rubriek, die dc pretentie heeft kwa inhoud subtiele voor valletjes die net geen nieuws werden aan te stippen, maakt deze keer geen woord meer vuli aan de recent gehou den vergadering van de1 ge meenteraad. PCG'er R. van Kaalte negeerde de wens van de sportcommissie (incl. de meer derheid van een ruim 20.000 man tellende achterban). En daarin was niets leuks meer to ontdekken. i Anders was dit tijdens de pers conferentie van jubilerend Her mes. Ccmakshalve vergeten we 'vaak de toevoeging DVS. Leuke vraag daarom, tussen de heer lijke hapjes door, „wat betekent nu eigenlijk DVS?" Glunderen de Rinus van Dijk, sinds jaar en dag de blauwwitte schatbe waarder, gaf prompt het ant woord: „Door Vriendschap Sterk", Instemmend geknik bij de overige aanwezigen. Dit was het dan, althans dat dachten we, want historicus en samen steller van het jubileumnummer Ruud Baris kon het daar niet mee eens zijn: „Welnee, het is Door Vereniging Sterk, ik heb het in de notulen nagekeken". En zo is het ook. Rinus heeft de hele avor.d met een rood hoofd gezeten. I IjsKouwe Henk („Charley") Bosveld kreeg na de confronta tie met SVV luidruchtig boehgeroep zodra Charley de bal beroerde de bewondering van het verzamelde persvolkje, Charley negeerde alles en ieder een en dronk na afloop ontspan nen zijn pilsje in de overvolla kantine. Toch dapper. Onze medewerker Frans de Mol, Hermes' kenner bij uit stek, klapte enige tijd geleden in deze rubriek uit' „de privé- sfeer", Niets vermoedende Frans kreeg, net toen de gladiatoren het veld betraden, daarover lik op stuk. Een nieuwe uit het blauwwitte kamp, ook privége- tint; Henk Nebbeling rijdt ai drie jaar in dezelfde auto. SC-verslagever Kor Kegel advi seert de spelers van Martinit, aan de vooravond van de topper tegen koploper Dubbeldam, even voor de match een bezoek je te brengen aan het bij het veld geplaatste toilet. Daarin staat, in rijmvorm: „Herenvoor-, kom lelijke gezichten door mid den in de pot te richten". Het lijkt een kampioenformule. Serieus bedoeld is het volgen de. Op 10 april a.s. zijn alle plaatselijke- en semi-plaatselijke sportredacteuren tussen half vijf en zes uur onbereikbaar: uw stad onbestuurbaar en de politie stuurloos. Op dat tijdstip zijn uw burgemeester, de commissaris van politie en de plaatselijke sportpers in conclaaf bijeen. Dan ook wordt de sportman vrouw of club van het Jaar ge kozen. We houden ons aan de af spraak en laten 't nieuwste voor val tijdens de recente gemeente raad uit deze kolommen. De SBLO mag wel, want de chaos is tenslotte compleet. Ver terug bladerend In de agenda van '73 lezen we op 2 november de noti tie: SBLO officieel „ingesla pen", Maanden later wordt dit bij mende van, wethouder me vrouw Verweij verbasterd tot „winterslaap". In de sportraad tot dat moment geen merkbaar verschil, want toen onze foto graaf Stef Breukei (prijswin naar in de categorie „hapy news" van World Press hoto '73) onze sportbestuurderen kiekte, keek iedereen wakker uit Zijn ogen. i Nochtans meent mevrouw Ver weij dat achter deze fiere blik ken een blijkbaar niet waar-. neembare vermoeidheid schuil gaat: ,\Ze hebben door gepraat en geschrijf de nioed verloren". Dat laatste zit ons'jriet; lekker. Het is juist dat wij op sommi ge leden van de raad -kritiek hebben, maar over een andere categorie die zonder: inbreng hebben we nooit iets geschre ven. Die kunnen dan ook nooit de moed verloren hebben. Al thans niet door ons. Nevenstaande fotostrip is deze keer bedoeld als prijsvraag. Deelname uitsluitend voor leden van de Schiedamse gemeente raad. De vraag: Wie hoort in dit rijtje niét thuis? We hadden eerst nog willen vragen wie zijn deze personen, en waar spelen de voetbalclubs waaraan zij verhonden zijn o« waren? Na de recente vergade ring van de gemeenteraad heb ben wij deze opgaaf ingetrok ken: te moeilijk. Tot slot nog dit. De kans dat Papendreeht-spits Joop Molen dijk volgend seizoen voor Her mes gaat uitkomen is klein. Een blauwwitte deputatie kwam niet tot overeenstemming met de goaltj'esdief uit de equipe van Berry Janse. Wij informeerden - officeel bij de bestuurderen van. Papendrecht, maar die wisten ook officieel van niks. Boos waren ze daarna wel. Maar dat zijn we op zijn tijd allemaal weieens

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4