Ze malen sfeer. Te wéinig geld Lions-cïiib achter liet herstel van molen in Schiedam /.Y BEDRIJF VOORBEELD biruien- SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 9 APRIL 1974 Zeven molens in Zuid-Hol- Jand-Zuid worden gerestau reerd. Zo'n mededeling spreekt altijd weer even aan, al zouden het er voor het échte mooie anderhalf maal zoveel moeten zijn. Zeven wind-industrieën uit vroeger eeuwen worden in ere hersteld. Ze zijn an tiek, dus niet horizon-ver vuilend, Ze brengen de sfeer waar elk modern mens zozeer naar verlangt. Ze trekken toeristen en til len zo op geheel eigentijd se wijze ons land econo misch boven water. Subsi die-voorwaarde was dat ze „in bedrijf" zouden zijn. Of het nu voor het malen - van graan, water of toeris ten geldt, wordt wijselijk in het midden gelaten. Over enkele maanden zul len ze er weer als vanouds bijstaan met in het begin duidelijk nieuwe stenen, balken, raampjes en wie ken. - 4: - In de hongerwinter voorkwa men de molens van Zuid- Holland dat de graanoogst verloren ging door een te hoge waterstand. Tegen woordig brengen ze veel eer brood op de pfang van Amerikanen-importeurs en hun economische verwan ten. In een; tijd van ener gie-schaarste' wordt er weer met andere ogen naar de met stoere kracht rondzwierende wieken ge keken. Zou/monumenten zorg dan tóch nog nuttiger zijn? Voor .dit serietje van zeven mo lens komen de kosten,op enkele tonnen.Exploitatïemogeiijkhe- den zijn er weinig] Hier en daar wórdt er iets geroepen over „il lumineren bij feestelijkheden". Elders maken de warme bakkers kahs op met windkracht gema len meel.]En nog weer verderop zijn er kansen voor. een horeca bedrijf. Eén molen is sinds eni ge tijd in gebruik als expositie ruimte en. atelier; De rest maalt uitsluitend „sfeeH'. - Voor Amerikanen, - Duitsers en Belgen is die sfeer voldoende om er heel wat geld voor over te{ hebben. Je.zou alle Nederlandse molens voor goed geld kwijt kunnen aan overzeese geïnteres seerden, die dan meteen niet meer naar Nederland behoeven te komen om te kijken. Daar is echter van overheidswege indertijd een stokje voor gesto ken;" Als tweede woning is een molen ook bijzonder geliefd. De aan koopsommen zijn' (net als met kastelen) niet bijzonder hoog. Heb je zo'n .antiquiteit eenmaal in je dan komen wel zeer hoge opknapkosten opdagen. Eige naars van tweede woningen zijn lang niet altijd de meest ideale figuren om molens tot in de puntjes bij te houden. Zodra de eerste bezits-roes er een beetje af is, komen de onderhuidse veranderingen, de „verbeterin gen", de foutjes die maar geto- knappen te duur zou zijn. In het lereerd worden omdat echt op- ergste geval biijkén de kosten tenslotte toenerg tegen te val len. Als zo'n molen dan weer op de7,markt" komt, is er weinig restauratie-eer 'meer aan te be thalen. ff.;. Sinds enige jaren vallen de restau raties onder verantwoordelijk heid van de rijksdienst voor monumentenzorg. Deze dienst heeft als maatstaf voor restau reren, dat het om in bedrijf zijn de molens moet gaan of om mo- lens diealsnog weer in bedrijf gesteld kunnen worden. De ge meenten hebben er bijna geen kosten aan; Slechts zo hier en daar word; er voor-gefinan cierd, omdatmolens niet op subsidies' kunnen wachten. De ruim dertig molenmakersbedrij- ven in Nederland hebben er druk werk aan, al loopt deson danks het molenbestand ziender- ogen achter uit. Ér wordt namelijk te weinigge restaureerd. Het raolenbezit teertin. Er iste weinig geld beschikbaar. Even een voorbeeld var» enkele jaren terug: Brabant had toen 117 molens, maar daarvan wa ren er vijf in bedrijf. Vijftig wa ren ronduit te classificeren als „brandhout". In heel Neder land zijn er nog maar 950. mo- •lens, waarvan er 270 werken. Het is met molens als met hui zen: Als je ze leeg laat staan dan verkrotten ze,- sterven ze. Alleen al om rotting door stil staand water in de onderste wiek te voorkomen moet de mo- len regelmatigdraaien. En er zijn nog veel mëer redenen. Iets wordt hier aan gedaan door cursussen voor molenaars. Ama teurs die een wat bijzondere hobby willen ontwikkelen kun-' nen tot molenaar opgeleid wor den. Ze kunnen dan zo hier en daar ingezet worden om wieken te laten draaien en. onderhoud te plegen. Het lijkt ook' na .die cursus, in niets op het echte oude molenaarsvak dat „buien wist te zitten" .en dat door bleef raa ien zo lang er wind was en slechts sliep bij windstilte. De amateur-molenaars krijgen een vaardigheid, die volgens oude rotten in het vak gelijk staat aan die van een goed willende, aan komende molenaars-knecht... In Dordrecht is de molen Kyck over. den Dyck in ge bruik als galerie en potten bakkerij. Het herstelwerk heeft er drie weken stilge-, legen omdat er gewacht moest worden op een be paalde houtsoort. Het werk is hier in oktober gestart en men verwacht er in mei mee klaar té zijn. Enkele onderdelen van de kop yan de molen moesten wegens verrotting vervangen wor den.. Door dit karwei kan de molen weer draaien. De stelling]is geheel opnieuw gesteld en de naam van de molen is opnieuw aange- bracht. Momenteel moeten de raamkozijnen nog ver- meuwd worden. Het werk komt op een bedrag van 25000,— wordt gezocht naar minstens 26 industrieën die garant willen staar voor de kosten van de molen, V> V De restauratie' moet omstreeks april klaar zijn. De Lionsclub heeft een brochure ontwikkeld over de geschiedenis en de mo gelijke nieuwe functie van da molen om gegadigden te trek ken.-' Spijkenisse is aan het voor-finan cieren geslagen, omdat de mo- len Nooitgedagt er erg slecht aan toe was. De gemeenteraad heeft een krediet van 88. micle beschikbaar gesteld in afwach ting van de rijkssubsidie die pas. over enige tijd moet afkomen. Inmiddels is wel gebleken dat de restauratie met die 88 mille bij lange na niet bekeken is. Er is nog een forse aanvraag voor een aanvullend krediet op weg li' naar de gemeenteraad. Het hele wiekerthuis is gerestau- reerd. Het muurwerk heeft een beurt gehad. Er moest een nieu- we kap op, een nieuwe omloop en er moesten nieuwe wieken komen. Het draaiwerk is intact gebleven. Er komen niéuwe mo lenstenen in. De molen kan over drie maanden malen. Er is dan driekwart jaar aan gewerkt. De Arend van. Zuidland is uitwen dig gereed. Hij heeft al een keer gedraaid; Eind maart zul- Jen- de molenmakers hier ver-. trekken. Het uitwendige is afge- bikt. Nieuwe steentjes werden ingevoerd. Omloop en wieken werden vervangen. De molen die sterk bepalend is voor het silhouet van het dorp, vanuit het zuiden gezien, is een kleine twee jaar in restauratie. De ge meente heeft de. geiden die het. rijk zal fourneren, op voorhand op tafel gelegd, omdat de molen niet tot 1975 kon wachten. De nu dus weer rechtgezet gaat stellingmolen werd voor ƒ7800 worden, gakocht van een particuliere - handelmaatschappij. De restau- De molen is langzaam scheef ge- ratie zal -omtrent de twee too zakt doordat er aan de buiten komen, De gemeente heeft nog zijde een knii-werk aangebracht geen vast omlijnde bestemming was. Dertig centimeter uit het voor de molen. Misschien kan lood stond hij en dat was bij het hij geïllumineerd en wel bij kruien van de wieken een zware .feestelijke gelegenheden handicap. De molen is inmid- draaien. dels recht gezet. Het binnen- werk dat geheel ontzet was, is De Hondsdijkse molen bij Koude- ook herste'd. Het oorspronkelijk kerk aan den Rijn za! jn zjjn oer- begrote bedrag van ƒ37.500 zal vorm worden teruggebracht. Er nu óp 125.000 neerkomen, iets moet nog heel wat gebeuren, dat niet zomaar beschikbaar is. maar dan is Zuid-Holland dan ook een echte binnen-kruier De gemeente heeft een dec! voor rij k. Deze restauratie is iets gefinancierd, 'maar de rest is heel bijzonders. De molen is in haar toch te gortig. Dat kan pas Leiden in. 1644 als binnenkruiergebeuren ais de subsidies !os!o> gebouwd,] een molen dus waar men, dus in 1975. De Drie Le men de wieken binnenshuis op ly's in Maasland zal in de zo de wind kon draaien. Op zijn mer weer in zijn volte glorie als huidige plaats is hij als buiten- korenmolen schitteren. De rno- kruier neergezet, een „fout" die len was er slecht aan toe. De wieken, raderwerken en deuren moesten vernieuwd worden. Het werk startte in november. De molen is nog vrij jong. Hij werd in 1767 gebouwd. De molen staat op c-nkslc honderden me ters afstand van de watermolen- die in 1969 gerestaureerd were. Samen vormen ze een mooi span langs de weg van Schiplui den naar Maasdam. De wipmolen van de polder Bon- repas en Noord te VHst is vorig jaar grondig vernieuwd. Maan denlang stond hij er totaal ont takeld bij. Op 27 september werd er eet gloednieuw boven huis en dito ka; op geplaatst. Op 9 november was tie molen weer rr.aalvaardig. De molen makers leggen nu de laatste hand aan het werk van de2e in teressante molen, bij Schoonho ven. In Schiedam wordt druk gedok terd aan de molen De Vrijheid. Het is de laatste Schiedamse molen (in totaal vier) die onder handen wordt genomen. De kap was niet best meer. Het werk moest geheel vernieuwd worden, evenals een deel van het metselwerk. De Schtedamse Lionsclub staat hiér achter de exploitatie. Er zijn plannen in voorbereiding om er weer echte molenaar inte zetten en deze meel voor de warme bakkers te laten ma len. Voorwaarde is uiteraard dat het meel aande moderne eisen voldoet, .Vroeger had je 26 „portie-houders", een soort aan deelhouder-afnemer. Dit wil de Lionsclub in. ere herstellen. Er

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3