lonair zich over leeg Organisatie KAM Eén man licht gewond PvdA ers vragen over Bethelkerk Bewonersvereniging Sciiieciam-Ziiid: 'Communicatie bevorderen en kiezen voor de zwakste' Spectaculaire brand wee roef ening scheepswerf Drie panden aan lange Haven worden gerestaureerd Plan voor bank en woningen Schiedamse inbrekers drinken veel Naar aanleiding van artikel in SC: Geen discrimina tie in Mariastraat i Vrijdag 31 mei 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 6 pagina's Ij 99ste jaarlang no. 23031 |f| ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De panden van Musis Sacrum aan de Lan ge Haven zullen worden verbouwd tot woningen en een kantoor. De onder Mo numentenzorg staande hui zen zullen daartoe aan de voorkant grondig worden gerestaureerd en binnen worden verbouwd. De eigenares van wat eens de „cultuurtemper van Schiedam was, heeft onge veer twee maanden gele den voor een niet bekend gemaakt bedrag de drie panden verkocht aan Euro- plen B.V. in Wassenaar. De eigenaar-directeur daarvan ïs de 63-jarige miljonair H. Th. Planken- Her en der wordt ge fluisterd dat Schiedam van ge luk kan spreken dat deze „pro ject-ontwikkelaar" zich heeft ontfermd over de totaal ver waarloosde panden. De heer Planken: „Ik ben nu te oud geworden om met mijn" in feite een-mans-zaakje nog vee* aan te" pakken. Ik wil echter niet helemaal niets meer doen". „Ik vind het leuk om enkele van dit soort projecten rustig aan. te pakken. ïn het verleden heb ik veel oude' panden gerestau reerd", aldus de heer Planken. Omdat de drie panden op de Mo numentenlijst staan, zal de res tauratie een kostbare zaak wor- den. Ze moeten in de oorspron- i kelijke staat met het oude ma teriaal worden 1 hersteld. De kans is niet gering dat de eige naar er geld bij moet leggen. „Dat is helemaal niet erg", vei- telde de Wassenaarder Planken ons daarover. „Ik doe dit meer 1 uit liefhebberij, dan uit' winstbe jag". „Musis Sacrum is ongeveer dertig meter diep. Als je het aan de voorkant moet handhaven, is het misschien wel mogelijk er achter iets te doen wat winstge vend Is. Maar de plannen daar over zijn nog vaag". WONINGEN „Voorlopig zijn we van plan om te proberen voor de begane grond een bank geïnteresseerd Je krijgen. Of dat allemaal lukt is nog onzeker. Boven zouden aardige woningen kunnen ko men met uitzicht op de Haven" aldus de heer Planken. ,Kort geleden zijn. we begonnen met het overleg met de gemeen te Schiedam en Monumenten zorg. Ik schat dat we bij elkaar mm De panden van Musis Sacrum aan de Lange Haven. zekér nog een jaar nodig heb ben om alles rond te krijgen- Ook het restaureren en verbou wen zal ongeveer zo lang duren. Bij elkaar dus nog zeker twee jaar voor het allemaal klaar is", besluit hij. Musis Sacrum, waar In de zalen, eens toneelvoorstellingen elkaar afwisselden, wordt al jaren niet meer gebruikt. De ruiten zijn kapot en het is zwaar verwaar loosd. Vroeger zat in het middelste van de drie panden de grote zaal, m het linkerpand zat de foyer en een kleine zaal en recrtts zat het klein, gezellige zaaltje De Brcn onder een bedrijfsruim. Musis Sacrum heeft een bewogen geschiedenis. Zo waren er tij dens de eerste wereldoorlog Po len geïnterneerd. De laatste huurder was de delicatessen zaak Hosman, die enkele maan den terug 2ljn zaak elders in de Lange Havën heeft gesloten. Schiedam Deze maand zijn er een groot aantal inbraken gepleegd waar bij drank Is gestolen. Uit een groentewinkel aan de Hoogstraat 74 zijn fles sen frisdrank en uit de n'et afgesloten kassa een geldbedrag van 35 gulden •.gestolen. In he; Sportpark Thurlede zijn uit de kantine van de hockeyclub Asvion zes flessen drank ter waarde van 72 gulden meegeno men. Eerder deze maand zijn on der andere drankdiefstal- !en gepleegd in het club huis van Martinlt, hand balvereniging Schiedam en. in ee.u school aan de Hugo de Grootstraat. Schiedam De organisatie rond bet Jeugdland 1974 (vroeger on der de naam...Kinderdorp),, is vrijwel rond. Naast de tien wer kers uit de Schiedamse club- en buurthuizen zijn vijfenzeventig „losse" medewerkers aange trokken die het festijn in goede banen moeten lelden. Jeugdland \vordt- georganiseerd door de Federatie von Schie damse Instellingen vcor Sociaal Kulturee! Werk en Samenle vingsopbouw in samenwerking met de sporthal Margriet en het Algemeen Dokumencatie Cen trum. Vroeger was het evene ment in handen, van de SRJJ, die inmiddels echter min at meer is opgeheven. Het kinderfeest begint op maan dag 29 juli in de grote sporthal en duurt tot en met vrijdag 3 augustus. De jeugd van vijf tot twaalf jaar de organisatoren verwachten zo'n duizend kinde ren per dag kunnen voor twee gulden en vijftig cent per keer terecht. Voor dat bedrag kunnen zij deel nemen aan allerlei activiteiten. Dok is er een lunch (broodjes, limonade) bij inbegrepen. Voor die kinderen die meerdere da- gen in de sporthal willen door brengen bestaat er de mogelijk heid een knipkaart voor vijf da gen (voor tien gulden) te kopen. De voorverkoop is in handen van de VW. Evenals vorig jaar zijn de moge lijkheden voor vermaak, erg groot. Verven, kleinen, spel, film en zelfs eigen, poffertjes bakken .--zijn er ..-enige,van. .Ook, zal - er. weer eèh levensgroot luchtkus sen in - de hal wórden gezet,- waar dé kinderen op kunnen ra votten.. Voor de kleintjes is er een kleuterhoek ingericht Voor de wat oudere jeugd (vanaf dertien jaar) wordt er een apar- te avond georganiseerd; Zij kun nen één keer in de sporthal te recht en wel op de laatste avond (vrijdag 9 augustus) voor een popconcert van de Deiftse formatie Alquin. De toegang be draagt hiervoor vier gulden en vijftig cent. Om het feest te laten slagen heeft de organisatie van Jeugdland veel materiaal nodig om alles op te bouwen. Het nodige speel goed kan bijvoorbeeld niet alle maal van de beschikbare gelden worden gekocht. Daarom doet zü een beroep op de Schiedam mers die „Iets" over hebben. Blokken, fietsjes of stepjes, rnon- tagespeelgoed, spelletjes, lapjes en dergelijke zijn welkom. Men kan deze goederen afgeven, bij het Algemeen Dókumentatie Centrum aan de Korte Haven 33. Het kan ook opgehaald wor den (telefoon 268183). Voor (andere) Informatie kan men ook terecht hij Gerard Vos, Centrum de Kreek, Lange Haven 92 (telefoon 267767) of bij Roel Rasker, Jeugdhaven Nieuwland, Alberdastraat 69 (telefoon 704671). CHIHDANl?g Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geneel vrijoüjvend. in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal niouws; de Schtedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voorde prijs van eeruProfiteerervan! p.s. Mocht u 'o trjke wrgoi.'jWJng kunnen bedenken als aanvuTing op onderstaande iin in de bon. dan maakt V kans op ewn ejciusiev» g as aansteker cie wij wekelijks uitloven voorde meest opginelerfuen- ding. Muur Sa bon n opan envelop, ïonoef postzegel, naar antwoordnr, 83*. R'dam. 9 I K stuur nrii g»al>s en vrijbi'ivend het HN plj$ Scn-eda-nscne Courant toe. naam: I adrer. woonplaats: telefoon; 1 zoals-- - I I hoot bij I zo neon de Schiedamsehe Courant bij het Rotterdams eh Nieuwsblad. ^9 Schiedam .-...Een felle brand brak gisteravond uit hi een scbuur aan de Schiedam se weg In Bij dorp. Toen de brand ontstond - de oorzaak is nog onbekend - was één persoon, de heer Kees van Huigen, in de schuur aan wezig.Met brandwonden aan handen en benen moest hij later naar het ziekenhuis worden ver-^ .vóèrd^ ""V VI De brandweer onder leiding van commandant De Groot wist het vuur snel te blussen. Eén ruim te van de schuur, eigendom van tuinder A. Vroegindeweij, brandde echter geheel uit. In die ruimte stond de auto van Kees yan Huigen, die er zijn vér.'oersmiddel' regelmatig kwam onderhouden. Van de wa gen bleef weinig over. In de schuur waren verder ge reedschap, veel houtwerk, kunstmest en gasflessen aanwe zig geweest, waardoor de vlam men snel konden oplaaien. Toen de brandweer het vuur bijna ha<L gebqofd, met. behulp van 'en rzé vén 'lage* drukstralen, ontplofte nogeen gasfles, waarna de brand even opnieuw dreigde uit te slaan. Kees van Huigen verkeert in goe de toestand. Het tuinde rsbe drijf Is verzekerd. Schiedam De twee raadsleden J. K. Looy en A. Verilnde van de PvdA hebben het college en kele vragen gesteld over de waarschijnlijke sloop van de Bethelkerk en over de bedoeling daar een wijkcentrum voor Zuid neer te zetten. ■?.- Zij" vragen dit:"naar :aitüeiding,? van. een artikel uit de SC van dinsdag 16 met. Daarin stond dat de Bethelkerk, die al sinds 1959 mankementen vertoont, ge sloopt zou worden omdat het restaureren van het gebouw te duur zou zijn vcur de Hervont*- de Gemeente. Het kerkbestuur heeft daarom aan de gemeente voorgesteld de kerk te laten slopen en de vrij gekomen grond té bestemmen voor de bouw van een wijkcen trum. Dit zou dan worden gefi nancierd urit de watenrnljoenan. De raadsleden^;vrggepirriëh*raKfn situatie geschikt is. om op die plaats een wijkcentrum te bou wen. Verder willen zij weten of er ec«i programma van eisen bestaar voor het centrum én of er dan overleg is gepleegd .met de bewoners van Schiedam- Zuid. i Schiedam „Bij de aanleg van speelstraten moeten bewoners en gemeente een keus maken voor combinatie van de diverse ver- keerssoorten, waarbij de meest zwakke het centrale uitgangspunt moet zijn". Dit is de kern van het betoog wat de heer van der Vlist gisteravond voor de bewonersvereniging Schiedam Zuid hield. De heer van der Vlist, in het da gelijks leven ambtenaar bij de afdeling volkshuisvesting van de gemeente Schiedam, vond ver der dat bij woonstraten, zoals hij ze noemde, rekening gehou den moet worden met de ver schillende activiteiten die in een straat plaats moeten kunnen vinden. Zo moet er ruimte zijn voor de kinderen, parkeergelegenheid, voor groenaanplant en sociale en culturele voorzieningen, zo zei hij. Daarbij komt, 20 zei de heer van der Vlist, dat met name in de oude wijken de ■ruimte beperkt is. Voor de plan nenmakers is dit een moeilijk aspect bij het ontwerpen van nieuwe plannen". Tevens moet gezorgd worden voor een aansluitende bebouwing; het opknappen van de huizen moet hand in hand gaan -met de woonom gevingsopknap- beurt". „In de oude wijken kan ruimte gemaakt worden voor allerlei voorzieningen door, bij voor beeld, huizen die in een zeer slechte staat zijn .te slopen, zo dat ruimte vrij komt voor het aanleggen van speelplaatsen, groenvoorzieningen met banken, fietsenstallingen en mogelijke andere voorzieningen", zo zei hij. De leesbaarheid van de wijk moet worden bevorderd door de wijk bewoners weer met elkaar in contact te brengen, en dat kan door het aanbrengen -van een leefmilieu waarin de mensen zich thuis voelen, bereikt wor den, zo Uconden zijn woorden worden samengevat. De voorzitster van de vereniging, mevrouw J. Krikke-Hein, had 'Huizen en woonomgeving can elkaar B De heer Van der Vlist: aanpassen", dit in het foegin van de avond De heer J, Looij,.die in de nieuwe ook ge-zegd: ,,De mensen heb- raadsperiode weer voo r de ben behoefte om mét elkaar te "PvdA zitting neemt in de raad, 1 praten, en. dus moeten allerlei hield vérvolgens een uiteenzet- maatregelen worden genomen ting over het plannen maken om contacten te bevorderen". voor een wijkcentrum. Zonder sirenes maar met fel blauwe zwaailichten kwamen gister avond een vijftal brandweerwagens van de Schiedamse vrijwilli gers één van de werven aan de Nieuwe Waterweg opstormen. Op nieuw werden zo'n veertig vrijwilligers (er zijn ér in totaal zestig) aan een grondige test onderworpen door hun brandweercomman dant J. de Groot. Dit keer was er sprake van „groot alarm". In een reusachtige loods op de werf, die gedeeltelijk bestemd was voor de sloop, werd een stapel hout overgoten met bonderden li ters metylalcohoi en olie. Onder het toeziend oog van onder andere burgemeester H. Roelfsema en gemeente-secretaris M. Blok werd de stapel daarna aangestoken. Ongeveer tien minuten later toen de vlammen inmiddels hoog oplaaiden, verschenen de Schiedamse vrijwilligers. Nadat de eerste spuitgasten het vuur in de loods zelf te lijf gingen (zie foto), werd later ook nog een ladderwagen inge zet om de vlammen van bovenaf te bestrijden. Met water uit de Nieuwe Waterweg, dat over vrij grote afstand via tientallen me ters slang werd toegevoerd, kon men al gauw het sein „brand meester" geven en aan het nablussen beginnen, f 4- I Schiedam - „In de Mariastraat Ia geen sprake van discriminatie van buitenlandse kinderen. Ge ruchten hieromtrent blijken op niets te berusten", dit zegt da heer Vos, lid van de Sociale Ad viescommissie. Reden voor de geruchten was het feit dat enkele buurtbewoners - een klacht hadden ingediend te gen het op muren en deuren - krassen van kinderen uit de Mariastraat. "Deze baldadigheid was, en fs, het gevolg, aldus de heer Vos, van het nijpende tekort aan speelgelegenheld in en om de Mariastraat." Dat het hier om kinderen van gastarbeiders zou gaan, is een misverstand dat waarschijnlijk ontstaan is doordat de vernie lingen in een smal deel van de straal, waar veel gastarbeiders wonen plaatsvinden. Er is echter geen sprake van dis criminatie. Bij navraag door de Sociale Adviescommissie bleek, dat ook de buitenlanders zelf graag een verruiming vande speelgelegenheid voor de kinde ren zien. Naar verwachting zullen de moei lijkheden daarmee zijn opgelost. Een poging om dit op de hoek van de Mariastraat en de Nieu we Haven te verwezenlijken, bleek niet levensvatbaar. Het gemeentebestuur ziet nu naar, alternatieve mogelijkheden uit, - di C

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1