vergadering Brandweer blust vuur in Musis Sacrum snel ABG CURSUS LOOPT GOED Zonder rijbewijs achter stuur AMBROSIUS HEEFT EIGEN VAANDEL Museum kap. trots zijn op zijn collectie 1 Meeste Gorzenaren zijn tevreden: GEPAKT NA WILDE RIT Inbraak in pompstation Il l l i JA Matige vangst uit Noordzee: 150 kantjes Max geeft zakken in Vlaar dingen Vlaardingen weer minder inwoners Dinsdag 4 juni 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL I pagina's S 99ste jaargang »o. 25033 ners mogen blijven!' Schiedam Door onbe kenden is gistermiddag ...in. gebouw Musis Sa- -•crum op twee plaatsen brand gesticht. Dankzij de waakzaamheid van twee surveillanceagen ten, die de brandweer ogenblikkelijk inscha kelden, konden beide vuurtjes snel worden ge- v blust. Toen de twee agenten 's mid dags hun ronde deden, zag één van hen door'de-ramen van Schiedams vroegere cul tuurcentrum vlammetr.c- op laaien. Zij waarschuwde® de brandweer, die direct uitruk te en snel daarna de brand jes meester was. „Er is wel degelijk sprake van pyroma nie", meent men bij de brandweer. „Als er op twee plaatsen tegelijk brandjes uitbreken, geeft dat wel te denken". Waarom men heeft geprobeerd het oude gebouw in vlammen te doen opgaan (Musis Sa crum ligt tussen het- kinder dagverblijf Katja en dans school Sitton) is niet bekend. De panden van Musis Sacrum zijn pas verkocht aan de - Wassenaarse „project-ont wikkelaar" H. Th. Planken (63) die het gebouw wil res taureren en er een kantoor in wil vestigen. Het al oude gebouw, dat onder Monumentenzorg staat, zou behoorlijk verwaarloosd zijn. Daardoor zal het nog min stens tweejaar duren voor het gebouw helemaal is op geknapt. „Als de brandstich ters tenminste niet nog een keer toeslaan" aldus een woordvoerder, van de.politie. Maassluis Eind vorige wee .s inMaassluis aangehouden de 33-jar:ge F.Z.. wonend in Maas sluis. Z. reed met een auto ter wijl zijn rijbewijs was ingetrok ken. Enkele weken geleden was ditzelfde strafbare feit ook al in Naaldwijk geconstateerd. De po litie nam de auto in beslag. Na verhoor werd Z. op vrije voeten gesteld. Daaraan, was een con- frontatie aan vooraf gegaan met de Naaidwijkse politie. Hij ont- kende namelijk dat hij in Naaldwijk zelf de auto bestuurd had. Zijn poging onder het bo trijs uit te komen mislukte. Maassluis In de nacht van 30 op 31 mei werd na een achter volging door de Haagse ge meentepolitie in Maassluis de bestuurder van een Mercedes- personenauto klemgereden. Hij had in Den Haag een stopteken genegeerd. Na zijn arrestatie bleek hij de auto de nacht tevo ren in Monster te hebben gesto len. De verdachte is aan de ge meentepolitie overgegeven. Schiedam Het overgrote deel van dc Gorzenaren beeft zich uitgesproken vóór handhaving van de VROM-contai. ners. Daarmee is de enquete, die de gemeentelijke Reini gingsdienst heeft gehouden in Schiedam-Zuid, tegen de verwachting van de bewonersvereniging Zuid in toch posi tief beantwoord. Tachtig procent van de mensen, die hun enquêteformulieren aan de dienst retourneerden, bleek tevreden met het ver vangen van ophaalwagensdoor containers in Zuid. „De positieve uitslag bewijst dat het experiment met de contai ners is geslaagd", aldus de te vreden directeur van de dienst E. T. Kraan. „Het is echter nog niet zo dat de ophaalwagens van de VROM nu in de hele stad verdwijnen en dat onmid dellijk overal containers worden geplaatst". Wel zou het de bedoeling zijn dat over enige tijd in elke wijk van Schiedam afvalbakken worden neergezet. De heer Kraan: „Daar gaan nog wel enkele ja ren overheen". Hoewel verreweg de meeste Zuid schiedammers die aan het on derzoek van .'de VROM meede den hun goedkeuring gaven aan de containers, bleek er wel een groot aantal klachten te. zijn, dezelfde klachten, die er bij het begin van de proef van de VROM al waren. Zo wordt er nog steeds geklaagd over stankoverlast, ongeschikte, plaatsing van de containers en „vreemd." vuil, afval dat door mensen andere wijken naar de containers wordt getrans porteerd. „Het is inderdaad nog niet de ideale toestand", geeft de heer Kraan'toe. „Wij werken hard aan de verbetering ervan, om alle problemen van de Gorzena ren op te- lossen. Wat de VROM ■■.betreft'.ris—dékostenbesparing-. het uiteindelijke- doel, nog niet optimaal. De containers worden nog' niet goed gebruikt" Dat werd vorige week ook be toogd op 'een vergadering van de bewonersvereniging Zuid door het PvdA-raadslid me vrouw J. Krikke-Hein. Als voor zitter van de vereniging en daarin de enige die altijd heeft gepleit voor de containers meende zij dat de Gorzenaren verkeerd gebruik maken van de afvalbakken. „Het is geen wonder dat men het vermoeiend vindt om het vuil naar de bakken te brengen, als men dat vuil eerst thuis, op spaart om het daarna in één keer naar de container te bren gen. Men moet het afval gelijk wegbrengen, niet eerst thuis op hopen". Enkele maanden geleden al werd er in een vergadering van de VROM-commiss ie gesproken over groenaanplant rondom de containers. Ook zouden ze een kleurtje moeten krijgen. „Di-e plannen zijn er nog steeds", al dus m evrouw Kr: kke-He in. „Dat zal binnenkort wel gebeu ren", VROM-direkteur Kraan echter: „Er zijn inderdaad plannen. Maar ofdie kunnen worden uitgevoerd en wanneer, dat 3s nog niet bekend". Morgenavond zal de heer Kraan in een openbare vergadering van de VRQM-commissïe in het Stadskantoor een advies geven aan het college van burgemees ter en wethouders. Waarschijnlijk zal dan ook ter sprake komen dat de Gorzena ren, die voor hethandhaven van de containers zijn," vinden dat de dertig containers die nu in Zuid staan onvoldoend® zijn. De bakken zouden te gauw vol zijn en bovendien zou In sommige gevallen de loopaf stand van de woningen naar de dichtsbijzijnde container nog te groot zijn. I De drumband St. Ambrosius rukte vrijdagavond voor de eerste keer uit met een eigen vaandel. Met het peloton majorettes zette de drumband muzikale luister bij aan de feestelijke intocht van de Avondvierdaagse-lopers. V<5ór de mars naar het punt van samen komst overhandigde vice-voorzitter Gé van Rijswijk officieel het nieuwe status-symhool aan vaandeldrager Thijs Dröger. enkele ja ren geleden ontstond de drumband uit'het korps tamboers van het uit 1890 daterende Se. Ambrosius, De nieuwe tijd.vroeg ook hier om veranderingen, waarin de harmonie-vereniging niet wenste achter te blijven. Het gevolg hiervan was een structuurwijziging: De har monie onderging een totale verjonging terwijl de drumband geheel op eigen benen, kwam te staan. Er kwamen nieuwe uniformen^.eerst voor de leden van de drumband en de majorettes, later werden de muzikanten geheel in het nieuw gestoken waarbij de tunieken plaats maakten voor hippe vrijetijdskledij in moderne kleuren. Waar het de drumband nog aan ontbrak was een eigen vaandel. De geldelijke middelen hiervoor werden bijeengebracht met het houden van een inzameling van oud papier. Nu de wens is verwezelijkt, gaat het be stuur weer denken aan de aanschaf van een nieuw instrumentarium voor de tamboers. Ket geld hiervoor moet langs eenzelfde weg bin nenkomen. Structuren van R. D. E. Oxenacr Maassluis In het Mobü-servi- cestation De Stenen Dijck aan de Westlandseweg in Maassluis is ingebroken. Er werden (Continental-) horloges gestolen. SCHIEDAM??. Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombfnatle 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de. bus krijgen. Het Roiterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. f Twoo kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan! P.S. Mocht u 'n leuVe vpfgfl'ijkïng kunnen beCwiVen sh aanvu'.Kng op ondefSlaa-iSft zift ift de bon. dan maakt U Kans oo een exclusieve gasaansieker dm wij wekelijks uitloven voer de meest 01.5 nele iiuen- öing. «tuur de boft in open envelop, ionder postzegel. naar antwoordnr. 934, R dam. stuur mij grate vrijblijvend het RN Schiedamsche Cc want toe. woonpiaau telefoon: I hoort bi] -rj E zo hoort de Schiedamsche Courant bij het Rotterdamsch Nieuwsblad. 0 door Jan H. Oosterloo Schiedam Dc tentoonstelling van de eigen collectie gra fiek vult twee grote zalen van het Stedelijk Museum in Schiedam. Ze bestaat een periode van het begin van de jaren zestig tot heden en geeft een vrij volledig.overzicht van de Nederlandse grafiek van vandaag. Daarmee ge tuigt zij ook van het goede en gerichte aankoopbeleid dat het museum in dat tijdvak heeft gevoerd. Het pleit weer eens voor mijn al eerder geponeerde stelling, dat men daarin een museumdirectie grote vrijheid dient te laten. litho Krijgsman met steekwapen en van Spermon treft men enige van zijn merkwaardige verha lende aquatint-etsen' aan, waar van. ik. in het bijzonder noem Stoel I en Omgevallen stoel en parasol. Naar voren tredende grafici van de jaren zeventig zijn Erik Pape en Sjef Henderlckx. Van De waardering met betrekking tot het samenstellen van de collec tie sluit niet uit, dat ik toch wel werk van enige belangrijke fi- guren uit de wereld van de gra fiek node in de collectie mis. Geen prenten heb ik kunnen ontdekken van Koomstra, Mon- tijn,- Peter Struycken en Marte Röling. Zelfs Berserïk en Weste- rik zag ik niet. Of zou ik er overheen hebben gekeken? Maar dat kan ik me moeilijk voorstellen. Afgezien dus van enige afwezigen, wier ontbreken wel voelbaar is, blijf ik erbij, dat de collectie van ons Schie- damse museum bijzonder waar devol is, zeer gevarieerd is en een breed beeld geeft van de Nederlandse grafiek van de laatste tien jaar tot vijftien jaar. Het oudste werkje, dat nog voor -die periode valt, is een kleine ets van Kever van Wout van Heusden. Zij dateert van 1952. Ook van de jaren vijftig is eert kleurenlitho Affiche van de Cobra-kunstenaar Anton Roos- kens. Maar hiermee is het dan wat de „vroege" grafiek betreft wel bekeken. De jaren zestig beginnen met een litho Nuage van Robert Chailtoux. Verder gaande ontmoeten we verschei dene grote namen: Anton Hey- boer, Hannes Postma (Antons zwager), Daniël den Dikkenboer en C. Spermon. .Van Heyboer zijn er twee composities, regi straties van zijn filosofie in de voor hem kenmerkende kleuren oker, menie en wit, respectieve lijk symboliserend het vrouwe lijke mogelijke, de verleiding en het wezenlijke. Mooi en specta culair 2ijn de grote kleurenetsen van Hannes Postma: De val. Geometrisch grensgebied en Le- Ten vliegen. Van Den Dikken boer ïs er een prent,* de kleuren- Stedelijk Museum, Hoogslr. 112: Tentoonstelling van de eigen collectie grafiek. Open van 19—17 uur; op zondag van 12.3ft—rl7 uur. Tot 1 juli. Pape zijn er drie grote etsen uit de periode waarin hij sterk was geïnspireerd door de oude school wandplaten. Een van de etsen heet dan ook School wand plaat I en is een combinatie van ets en blinddruk evenals Lls- dod. Zijn derde ets js Meikever. De ets zonder titel van Hen- drickx valt op door de sterke contrasten en de fijne structu ren in de lichte partijen. Naast nog grafiek van Zoltin Pee ter, Bouke IJlstra, John Hessei- berth. Lucebert en Dick Cassée, noteerde ik verscheidene biaden van kunstenaars, die geïnspi reerd bleken te zijn door de Deltawerken. Biaden met de ti tel Haringvliet zijn er van Auke de Vries, Jan Kuiper, Ben Ike- laar en Jan Otte; voorts zijn die waterwerken onderwerp int de etsen van Frits Lensvelt en de vlotte kleurenlitho van Mart Kempers, De zeefdrukken vormen in de col lectie een aparte groep en ne men een groot deel van de bo venzaal in beslag. Daar treft men aan de geometrische com posities in rood en blauw van Bonies en Arie Berkulin, de cou reurs van Kees van Bohemen en de min of meer surrealisti sch voorstellingen van, Ton Klop. Heel opvallend zijn de structuren in zwart en wit, gedrukt in. off set, van R. D. E. Oxenaar.Het meest trekt wel de aandacht die met de draaiend lijkende struc turen, die ontleend ztjn aan de met behulp van een computer gemaakte structuren op de 20- merpostzegels 1370. Schiedam De pasopgerichte bewonersvereniging Schiedam-Oost zal woensdag haar eerste ledenvergadering houden, in Centrum Oost aan de Dr. ZaraenhofstraatI53. De vergadering, waarop ook niet leden weiomen zijn (men kan zich er in ieder geval als Md oge- ven), begint om acht uur 's avonds. De mensen die zich b:j de oprich ting van de vereniging beschik baar stellen om de vereniging te besturen hebben voorlopig de taken verdeeld: er zijn een aan tal werkgroepen ingesteld die de verschillende wïjkproblemen zullen gaan aanpakken. Een ieder die zien voor de leef baarheid van Oost wil inzetten, kan. zich. op de vergadering van morgen bij die werkgroep voe gen. Schiedam De alfabetiserings cursus voor buitenlandse gastar beiders, een initiatief van de werkgroep ABC-Schiedam, loopt uitstekend. Zondag's wordt er in „De Kreek" aan de Lange Haven les gege ven aan buitenlanders, die in Schiedam werken. De bedoeling is hen wegwijs te maken in de Nederlandse taal om zodoende meer contacten te kunnen ieg- gen. De cursus wordt grotendeels voor vrijwilligers gegeven. Er wordt in twee ploegen gewerkt van 12 tot 14 en van 14 tot 16 uur. In lichtingen over deze cursus kan men krijgen bij de heer S. Ph. Louis. B Verhailenplein 117, te lefoon 703579. VlaardingenVlak voor de Pinksterdagen zijn uit de Noordzee precies i50 kantjes maatjesharing door Vlaardingse schepen gevangen en:. aan de wa] gezet. De schepen die de haring leverden die op de Vlaardingse. afslag werden ver handeld waren: VI .1 met 39 kantjes, VI 121 met 34, VI90 met 41, VI 34 met 16, VI 131 met 7 en de VI 153 met 13 kant jes. Da prijzen van de maatjes haring: klein f 469, zeer klein 4&g eo groot 320. Vlaardingen - Max komt Vlaar- dingen de zak geven. Die Max is de moppentapper en ij veraar voor zieken, bejaarden en min der draagkrachtigen ,Max Tail leur. Op maandag lft juni start de actie "Geef Max de zak" op het parkeerterrein aan de Galg kade achter het station. De hele week worden door alle wijken van Vlaardingen plastic^ zakken uitgedeeïd.dïe gevuld- weer worden opgehaald. De in- houd,gedragen kleding en tex-':- tiel, wordt gewogen en ver-: kocht. De opbrengst is bestemd voor gratis vakantiereizen voor minder draagkrachtigen, zieken, eenzmen en bejaarden. Aan henderden mensen heeft Max Tailleur een reis naar Mallorca kunnen bieden door soort gelij ke acties die in andere steden zijn gehouden. Op de piatic zakr de de brievenbus in komt glij-. - ■den, staat de datum aangegeven wanneer de zak met kleren aan de stoeprand moet worden ge zet. Het ophalen gebeurt met behulp van een grote geluidswa- gen, gevolgd door vrachtwagens en 'een team. van medewerkers. Max roept Vlaardingen nu al op om oude vergeten of versleten kleding uit de kasten te halen. Vlaardingen De bevolking van Vlaardingen is weer geringer in aantal geworden. Per 1 mei wa ren er 133Vlaadingers minder dan op 1 april. Begin vorige maand woonden er 79529 men sen en woonden er 51 vrouwen meer dart mannen in de ge meente- In Vlaardingenvestig- den zich. in april 45 gezinnen, 1 maar 115 gezinnen verlieten de stad.Er werden 113 kinderen geboren en .44 mensen zijn dié maand overleden. Gedurende april zijn 482 personen ofwel 118 gezinnen binnen'de gemeente verhuisd. In vergélij- king met de stand van zaken per 1 januari 1974 is de bevol king van Vlaardingen aardig te ruggelopen. Per, 1 mei (in; Vier maanden) woonden er bijna vijfhonderd mensen minder in d&j gemeente dan per 1 januafcj.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1