trsps Den Boer: 'Te laat ingegrepen1 Sociale Werkplaats naar voor pand van Wenneker aan minister Personeel verslagen HET RIJK ZWICHT EN GEEFT TOCII SUBSIDIE Auto rijdt door rood li. lil Kanttekening y lil Vrijdag 7 juni 1974 Tijdens een persbijeenkomst maakte de directie de sluiting ivan Schiecarfon bekend.'Van links naar rechts de heer l, v. Wfderneft, general manager M. Paris, A. An dros {directeur Europa) en J. Achterkamp. Schiecarton aan de Burgemeester Bonneriage Gretelaan 270 man op straat Eind september tra'! de cartonnage'hal een even troosteloze aanbirk bieden als gisteren, toen •het personeel van de liquidatie op de hoogte werd gesteld. 'Schiedam - Diepe verslagen heid heerste er vanmorgen onder de 270 werknemers van Schiecarton. Hoewel de fabriek onder Amerikaanse vlag het de laatste jaren niet bepaald voor de wind ging - vorig jaar september werden er reeds 18 man op straat gezet, heel het personeel werkte sindsdien drie kwar tier extra zonder loon te vangen - kwam deze beslis sing van de Amerikaar.se ba zen toch als een harde klap aan. De extra-werktijden zullen we- Lswaar alsnog worden ver goed maar vele werknemers hebben het gevoel aan lijntje te zijn gehouden door de hoge bazen. De beslissing kwam zo onverwacht dat men gisteren niet eens op de gedachte kwam enigerlei ac tie te ondernemen, doordat het personeel tijdens een speciale bijeenkomst in de fabriek aan de Burge meester Honnerlage Grete- laan werd ingelicht dat zij per 30 september zijn ontsla gen, heeft de directie nog een gesprek gehad met de ondernemingsraad.. Ook bur gemeester R. Roelfsema werd ingelicht over de komende sluiting.' De KVP'er Van der Sanden gaat over de affaire Schie carton enige vragen stellen in De Tweede Kamer. Onge twijfeld zullen ook Schiedam- se raadsleden het college van b. en w'. met vragen be stoken. ïn september 1973 heeft de di rectie, reeds contact gehad met 'de bonden over de situa tie rond Schiecarton,die er toen al niet rooskleurig uit zag. Over de definitieve li quidatie werd echter pas vo rige week gepraat. De week daarvoor had American Can besloten de fabriek op te doeken. Eén der directeuren, L.Widen- felt verklaarde gisteren dat. Schiecarton al vijf jaar gele den, toen het in Amerikaan se handen overging, geen flo rerend .bedrijf meer was. „Sinds 1962 is de winst al flink omlaag'gegaan." Het en thousiasme, dat er was toen het -bedrijf werd ge kocht. blijkt niet gerecht vaardigd te zijn", aldus Wi- denfelt. Concurrentie én hoge papiér* prijzen hebben volgens hem Schiecarton de das omge daan. Ook een prijsverhoging van de produkten - in okto- - ber vorig jaar in overleg met de regering - kon de fa briek niet redden. Er werden zelfs daardoor orders verlo ren.In februari en maart hebben de machines regel matig stil gestaan. Een brok werkgelegenheid voor Schiedam .is hiermee verloren gegaan. Voor -het personeel zal volgens Ameri can. Can. een goéde .af vloeiingsregeling gelden. Da vier miljoen gulden die hier voor nodig is zal uit de zak van de Amerkaanse firma moeten komen. Want Schie carton is failliet. Schiedam De NV cartonnagefabriek Schiecarton gaat dicht. Met ingang van 30 september komt het gehele per soneel van 270 man op straat te staan. Met de grafische bonden is overeenstemming bereikt oyer een afvloeiings regeling. De directe aanleiding tot het besluit van de aandeelhouders van het Amerikaanse concern American CAN eigenares van Schiecarton om tot een totale sluiting over te gaan is de conclusie dat ook dit jaar weer enige miljoenen guldens verlies zou worden geleden. Deze 'verliezen waren on- {jij het bedrijf werken zijn tot hun pensioen verzekerd van het- danks reorganisaties en on- zeifde inkomen. - •danks acties van. het perso- American Can zegt men onge- park, het zijn allemaal argu menten die door diezelfde Ame rikaanse „big brother" worden genoemd als reden tot sluiting. De grote vraag blijft, echter waar om American Can er dan brood in zag. Van de eerste'dag af dat men Schiecarton heeft gekocht is er volgens woordvoerders van dit concern geen' cent verdiend. Alleen maar. verloren. De gehe le „Schiecarton-affaire" heeft American in totaal(aankoop, verlies én afvloeiing) niet min der dan 25 miljoen gekost. Niet bepaald een bedrag om grap- veroudering van hei machine- jes over te maken. 'Maar mis- Schiecarton is niet meer. Ruim 270 -werknemers en hun ge zinnen zullen dit aan den lij ve voelen. Maar niet alleen zij, ook de rest van de bevolking is •opgeschrikt door het bericht dat het bedrijf op 30. september de finitief haar poorten sluit. Het leek aanvankelijk 7.0 goed te gaan toen het -bedrijf in 1968 door het superconcern Ameri can Can werd overgenomen. Maar zelfs het Amerikaanse geld uit de Verenigde Staten heeft niet geholpen. Een „ongelukkig" beleid van een vroegere directeur, later de sterk stijgende wereldprijzen „van de grondstof papier, de schien wel de moeite waard om er een vroegere concurrent mee „Om zeep te helpen". De echte waarheid zal vermoedelijk wel nooit huiten de muren van de directiekamers op het hoofdkan toorvan American Can komen. De naar buiten erg sociaal lij kende afvloeiingsregelingen heb ben echter ons wantrouwen ge wekt. „Sociaal zijn" en, „geld zomaar weggeven" zijn geen uitdrukkin gen. die normaal gesproken in het woordenboek yan Ameri kaanse multinationals voorko men; American Can zou ons van bet tegendeel moeten over tuigen dat dat bij. haar wel het ygeval is. ""•- n-eél -dat vele onbetaalde overuren'heeft gemaakt niet te verkleinen. Dit kwam volgens de Ameri kaanse directeur, in Schie dam, de heer Michael Pa ris, onder meer door de enorme stijging, van de pa- pierprijs op de ■wereld- markt. Verder zou het machinepark bij het bedrijf niet voldoende aan de moderne eisen hebben vol daan om goed te kunnen con curreren met gelijksoortige be drijven in Duitsland. „Het kon zo echt niet langer", aldus de 'beer- Paris, die-' pas .negen maanden general manager in Schiedam is. „In «die vijf jaar hebben we een totaal verlie3 van 13 miljoen gemaakt". De aflopende geschiedenis van deze voormalige Schiedamse Cartonnagefabriek NV is eigen lijk al zo'n tien jaar geleden be gonnen. De winsten werden steeds kleiner en aanvankelijk leek het er op dat het bedrijf toen het in 1968 door het Ameri kaanse reuzenconcem American Can .werd overgenomen, weer op de goede weg zou worden ge holpen. Volgens de beer' Paris zou de toenmalige directie vöorai in de fierste jaren geen juiste cijfers aan het hoofdkantoor in de Ver enigde Staten hebben doorgege ven. Dat is volgens hem dan ook de reden dat het zo lang heeft geduurd dat er werkelijk 'maatregelen werden genomen. Wel gaf hij toe dat er in 1971 ruim een jaar lang een Ameri kaanse 'directeur isgeweest, maar die zou zich zeker niet aan wanbeleid hebben schuldig gemaakt. „De oorzaak zit 'em vooral in de hoge - papïerprijzen. Met onze machines konden we 'niet zo mei werken als de concurrent. Aanvankelijk werkten we met een volle orderportefeuille en met lage prijzen. Maar toen le den we wel verlies. Vorig jaar mochten we van het ministerie onze prijzen verhogen, maar toen - werd de orderportefeuille weer dunner". Vorig jaar september vielen toen de eerste ontslagen. Achttien man kwam op de keien te staan en het personeel besefte dat de situatie érnstig was! En bloc toonde men zich bereik om drie kwartier per-dag te gaan over werken zonder daarvoor iewor den betaald. Het heeft echter 'niet mogen1 baten. „Die actie le vert per jaar ongeveer 4 ton op. Vorig jaar verloren we echter alleen al 3,5 miljoen.Hét is diep tragisch" licht manager Paris toe. - Toen onlangs de prognoses voor de tweede helft van dit jaar werden gemaakt kwamen de aandeelhouders tot de conclusie dat het onmogelijk'was het be drijf nog rendabel te maken. Men besloot -een koper te zoe ken, maar die is tot op heden nog niet gevonden.. Veertien da gen viel toen. het besluit; tot een definitieve sluiting. „We: hebben j echt van alles geprobeerd om de zaak te redden. We hebben gedacht aan een combinatie met een gelijksoortig bedrijf van ons in "het Franse Lille. Het kon niet. Er zijn overwegingen ge weest om nieuwe machines te kopen. Het zou niet geholpen hebben. Dit was nog het enige wat overbleef", zegt Paris die de indruk wekt onder het gebeu ren gebukt te gaan. Opvallend is wei dat het Ameri kaanse concern naar buiten al les wil doen om de gehele affai re 20 sociaal mogelijk af te slui ter.. Afhankelijk van leeftijd en het aantal dienstjaren is een af vloeiingsregeling opgesteld. De enkele personeelsleden boven de £D jaar die al meer dan 20 jaar veer 4,5 miljoen gulden vrij te maken voor het personeel. Dit bedrag is onderverdeeld over salarissen en pensioenen. „We betalen zelfs meer dan dat we volgens de CAO en de wet ver plicht zijn", aldus Paris. Tot 30 september zal worden gepro beerd om de nog lopende orders af te handelen. Schiecarton be zat ongeveer3procent van de Nederlandse cartoxuiagemarkt". Schiedam - „De reorganisatie - is veel te laat uitgevoerd. Als dat twee, drie jaar geleden was gebeurd dan had de zaak. wel te redden geweest". Dat is de eerste reactie van de heer Den Boer van de Alge mene Nederlandse Grafische Bond, Volgens hem is er veel te Iaat ingegrepen om van Schiecarton een gezond bedrijf te maken.' De heer Nutsaer3 van de Ne derlandse Katholieke Grafi sche Bond: „We dachten dat in de fabricage van de dozen voor de sigarenindustrie nog Duitsland, kon Schiecarton geen weerstand bieden", al dus de woordvoerder van de NKGB. perspectief lag (Schiecarton De heer Boomgaard, van de Christelijke Grafische Bond noemde het „een hopeloze zaak". Hij vond wei dat de afvloeiingsregelingen gezien de omstandigheden redelijk goed waren. „Waarschijnlijk moeten de sigarendozen nu wel worden geïmporteerd", aldus de heer Boomgaard. heeft veertig procent van de Nederlandse markt, red.). Maar dat bleek een valse illusie". „Het verlies is wel de laatste jaren gedaald", aldus Nut- saers „maar tegen de con currentie, vooral van West- Hot pan'd van 'Wen n elk er In de St. Annazusstraat. Schiedam De Sociale Werkplaats gaat verhuizen naar het pand van Al deze acties zijn nu succesvol Wenneker aan de St. Annazusstraat. Vanmorgen is bekend gewor- gebleken. Het Rijk heeft den dat het Rijk de voor de verhuizing benodigde gelden ter be schikking zal stellen. Hiermee is een einde gekomen aan een slepende affaire van veie jaren. De huidige huisves ting van de Sociale Werkplaats aan de Boterstraat was velen een doom in het oog en het voorstel van het gemeentebe- stur óm de SW naar het pand geld ter beschikking tc stellen ts van alles gedaan om de menin gen van staatssecretaris Mer- tens en zijn Haagse ambtenaren te wijzigen. Er werd zelfs een telegram naar het' privé adres van de staatssecretaris gezon den. zelfs meer geld gegeven dan men aanvankelijk had ver wacht. Voor de Sociale. Werk plaats betekent dit dat men de eerste jaren goed ruim komt te zitten. In de nieuwe huisvesting zullen de werkplaats, admini stratie, hoofdarbeiders, kantine en bedrijfsbureau.zonder moeite een plaats kunnen vinden. van Wenneker te verhuizen Ten einde raad werd het D'66- op dit moment werken ongeveer werd dan ook door iedereen toe gejuicht. Het Rijk dreigde echter een spaak in het wiel te steken, toen men aanvankelijk weigerde het ge vraagde subsidiegeld te geven. Al vete jaren was het duidelijk dat de gemeentelijke SW niet l langer meer ïn de oude gebou wen aan de Boterstraat kon blijven. De gemeente, bij mon de van wethouder Bert Kaptein, kwam daarom met het voorstel om ais. een soort langdurige tus senoplossing het pand aan de St. Annazusstraat te huren. Wet zou er dan een aanzienlijke verbouwing moeten plaatsvin den.' Het gebouw zou ten dele .moeten worden opgeknapt en bovendien zou de inrichting be hoorlijk moetenworden veran derd om te kunnen voldoen aan de eisen die het ministerie van sociale zaken voor dit soort werkplaatsen vraagt. Toen bleek dat het Rijk om tot op heden nog niet geheel duide- li^Ce. redenen weigerde om Tweede Kamerlid Nypels bij'de arm genomen en deze stelde de staatssecretaris vragen over deze affaire. 250 mensen in de SW. Boven dien zijn ook de Maassluise hoofdarbeiders in Schiedam ge vestigd. Schiedam Een ernstig verkeers ongeluk heeft zich ap de krui sing Burgemeester van Haaren* laan/Nieuwe Damlaan voorge daan. Een jongen en een meisje moesten met beenbreuken in het ziekenhuis worden opgeno- De jongen liep daarbij een gebro- I een geparkeerd staande auto op. De 17-jarige bromfietser Robert Schoenmaker en zijn duo passa- giere, zijn twaalfjarig zusje Mo nique) kwamen daardoor ten val. Het ongeluk ontstond toen een personenwagen bestuurd door de, 21-jarige V. J. van D,, een assistent-bedrijfsleider uit Rot terdam door rood licht reed. De 18-jarige H, V. A. Z. reed daar-, door met zijn auto tegen hem op.'V;vx;.in Door de botsing schoot de Rotter dammer met zijn auto vervol gens tegen twéé bromfietsers en ken linkerenkel en een gebroken rechterbovennbeen op. Zijn zusje bleek, een gebroken linkerboven been te hebben. Belden werden per ambulance naar het zieken huis gebracht. De tweede bromfietser, die bij het ongeluk was betrokken, de 17- jarige scholier C. de R„ bleef ongedeerd. Hij had slechts en kele schaafwonden.Zowel de beide brommer als de auto',s lie pen iware schade op. Den Haag Hebben de bewinds lieden kennis genomen van hei door de topleiding van Amer* can Can Company genomen be sluit met betrekking tot de ge leidelijke opheffing van Schie carton B.V. te Schiedam, welkt opheffing gepaard gaat met eet ontslag voor ongeveer 270 perse neelsleden. D-it .heeft het Tweede KamerlH Van Zeil (KVP) gevraagd aar de minister van Economisch) Zaken en; Sociale Zaken. Delen de bewindslieden de me ning, dat dit bsluit .moeftij3 valt te rijmen met de in.xsep tember 1973 voor de concernlei ding genomen besluiten, dii neerkwamen op het aanvaardei van een beleidsplan, dat me; bijzondere vormen van mede werking van de ongeveer 271 personeelsleden tot een geleide lijke verbetering van de bedrijfs resultaten zou moeten leidei terwij] gezegd kanworden, da' de ontwikkeling van de bedrijfs resultaten ïn de sedertdien ver stréken periode conform de ge dachten van het beleidsplan li verlopen? Waarop de afwijzing van de doo: Schiecarton aan de minister) gevraagde hulp en medewerkinj ten behoeve van voortzetting van de onderneming gebaseerd vraagt de heer Van Zeil. Zien de bewindslieden nog moge lijkheden bijv. door middel vat overname van Schiecarton doo: een of meer andere ondeme mingen voor voortzetting v.an d< bedrijfsactiviteiten yan deze on dememing, met name vai Schiecarton door een of mee: andere ondernemingen voo: voortzetting van debedrijfsacti yiteiten van deze onderneming met name ten. behoeve van di ongeveer 270 personeelsleden en zo ja zijn zij in staat en be reid daarvoor het. nodige; t< doen of daaraan medewerkinj te geven? Aldus vraagt de hed Van Zeil. V>: fADVERTENT/El '7 -t MEDEDELING AAN ABONNEES j Met verwijzing naar de speciale vakantie-opgavebon, die u 1 vandaag in de andere krant kunt vinden, j maken wij u erop attent, y dat toezending van de krant uitsluitend mogeiijk is in Kombinatio met dit t nieuwsblad. Aan oortokosten zali 1 1/2 x het tarief dat in de bon staat vermeld worden gerekend. administratie j SCHIEDAMSCHE COURANT: 99ste jaargang no. 2503S ONAFHANKELIJK DAGBLAD. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1