orgel voor St.-Jan Uniek o m - VOOR HALF MILJOEN GULDEN: 1 VIERING. EEUW- FEEST MET SPORT OVERLADEN Schiedamse Schone' Desiree beste miss- majjorelte: 1 v> 'II 8 SCHIEDamSCHE COURANT DONDERDAG 13 JUNI 1974 SchiedamEen klein orgeltje vult de inmense ruimte van de kerk met zoete klanken. Het instrument valt in het niet bij het indrukwekkende intérieur van de Grote 'of St. Janskerk aan de Lange Kerkstraat. Het kan eenvoudig de functie van zijn „grote broer" niet vervullen .Toch moet het. Want een lelijke kale plek achterin de kerk illu streert het gemis van een echt kerkorgel. Het echte werk - de plaatsing var» het orgelfront - gaaf binnen kort beginnen. Op de plaats van. het orgel is nu een lelijke kale plek. Gelukkig voor de Hervormde Ge meente en voor de kerkgangers Is het slechts tijdelijk. Pas gele den werd het schitterende kerk orgel met front en al gesloopt. Het uit de achttiende eeuw date rende orgelfront één van de Interessantste oude orgelfronten In ons land zal na enige wij zigingen weer in de kerk ver schijnen. Daarachter wordt ech ter een geheel nieuw orgel ge bouwd. Het oude instrument is inmiddels gedeeltelijk aan een sloopbedrijf verkocht. Wanneer de gezangen en psalmen weer worden begeleid met de schitterende klanken van een kerkorgel weet men nog niet met zekerheid te zeggen.Drs. G. van der Feijst, lid- van het kerkbestuur (en gemeente-archi varis) zegt daarover: „In au gustus hopen we het nieuwe or- gel wel te hebben geïnstalleerd. Maar dan moet het pas begin nen. Dan komt het vakwerk er aan te pas. Men zal het orgel moeten intoneren en dat kan een tijdje in beslag, nemen". Voor eind september hoopt het- kerkbestuur dat dit karwei ach ter de rug is. Het orgel moet namelijk bewerkt worden tij dens een constante tempera tuur. Als in september oktober het stookseizoen begint is het vrijwel onmogelijk om het orgel te intoneren. Waarschijnlijk zal het als alles goed gaat, eind van het jaar in gebruik worden genomen door de vaste organist van de St. Jan, de heer J. Bek kers. BEWOGEN Het orgel als geheel heeft een be wogen geschiedenis achter zich. De St. jan, die in 12fi2 werd ge bouwd, maar tot omstreeks 1500 diverse verbouwingen onder ging, kreeg waarschijnlijk pas een orgel aan het eind van de vijftiende eeuw. Volgens ds. J. G. Jansen in zijn boek „De gro te of St. Janskerk van Schie dam" is de historie van het or gel erg triest. In 1524 is het toenmalige instru ment waarschijnlijk gerestau reerd, terwij! er in 1553 een heel nieuw orgel werd gebouwd. Dit zou dan gebeurd moeten zijn dcor Hendrik Ntjhoff, lid van een bekende familie van or gelbouwers. Zij hebben diverse waardevolle instrumenten op hun naam staan; onder andere m de St. Servaas (Maastricht), de Oude Kerk In Delft en de St. Jan in Gouda. Na diverse wijzigingen werd in 1726 het orgelfront gebouwd zoals het nu nog bestaat. Des tijds bezat het ongeveer zestien honderd pijpen. De organist uit die tijd, Maximiliaan de Bonte, kon zijn hart ophalen omdat het zowel als liturgisch als concert instrument gebruikt kon wor den.- De jaren daarna werd het orgel zelf diverse malen veranderd. In 1775 was de toestand zo slecht dat men overwoog een nieuw te laten bouwen. Maar de dood van de aangewezen orgel bouwer, Johan Godfried Hilde- brand, doorkruiste dat plan zo- dat het orgel maar weer werd gerestaureerd. Maar toen begon de ellendepas goed, aldus ds. Jansen in zijn boek. De man dia het zou gaan herstel* len, ene Stans, bleek zo oncapa- hel voor zijn werk. dat hij op staande voét werd ontslagen. De kerkmeesters werd aangera den zióh „gratieuselijk van dee- sen man te ontdoen en het res- teerende ter voltrekking op te draagen aan ifemand, die de fij ne schaafj weet te gebruijc- ken..." Albertus Grui/zeit» die het ondankbare werk op zich mooht nemen vertelde, dat het pijpwerk „zodanig verdestrueert had gevondendat het veeleer na nen geruineert als gerenoveert Orgel geleek". VERFLAAG In 1915 werd tenslotte een hieuw modem orgel achter bet front geplaatst. Ondanks verzoeken van ondermeer de minister van binnenlandse zaken voor een vooronderzoek om het orgel te behouden, werd dit werk uitge voerd. Tientallen jaren daar voor was het orgelfront wir ge verfd, zodat er weinig karakte ristieks aan over bleef. Uiteindelijk werd in 1945 besloten de witte laag er af.te halen, zo-: dat de oorspronkelijke beschil dering weer tevoorschijn kwam. In 1952 werd door de firma Flentrop uit Zaandam het orgel zo goed mogelijk hersteld. Drie registers werden ondermeer vervangen.-Dezelfde firma heeft nu opdracht gekregen het nieu we kerkorgel voor Schiedam te bouwen. In zijn boek besluit ds. Jansen met te zeggen dat het herstel slechts tijdelijk zou kunnen zijn, •gezien de slechte staat van het instrument.. „Binnen afzienbare tijd zal er een hieuw moeten ko men", zegt hij, Ook hij kon des tijds (het boek werd in 1962 uitgegeven) niet vermoeden dat met de bouw van een nieuw or gel nog 12 jaar heen zouden gaan. Ruim een half miljoen gulden heeft de Hervormde Gemeente over voor dit orgel. Met een le ning en gedeeltelijk eigen geld zal nien het. instrument finan- ciëren. „De oude kast valt on der monumentenzorg", aldus da heer Feijst. „We hebben hier subsidié op gevraagd maar het is helaas afgewezen. Kom maar eens in 1975 terug zeiden zé". Ondanks dat de kast echtér als monument wordt aangemerkt zal deze niet toestemming worden gewijzigd omdat anders het nieuwe orgel er niet in past. De zijvleugels zullen, bijvoor beeld naar voren moeten wor- - den gehaald. SLECHT Het ou'de orgel fe intussen gedeeltelijk vöot de stoop verkocht. Slechts enkele onderdelen, zoals een paar frontpijpjes uit de acht tiende eeuw worden be waard. D»e heer. Feijst: „Het oude orgel was slecht, zegt anen. Het bracht bij ..de Sloop bijrra niets op. Maar ja, de me- - ningen hierover zijn ver- 'deeld....", zegt hij beteke- niisvof. I Het oude orgel van de Grote Kerk. Het front zal weer terugkeren ynet d.oaraciWte,r een gdhee! nieuw fÖeitlffo.'p-'or.gél. Schiedam De viering van het zevende eeuwfeest van de stad Schie dam zal volgend jaar zeker niet ongemerkt voorbijgaan. Opvallend is wel dat het speciale comité ter voorbereiding van de feestelijkhe den,, dat een budget van ongeveer ÏOO.OGO gulden ter beschikking heelt, zeer grote nadruk heeft gelegd op het sportieve clement. Daardoor lijken de andere activi teiten, zoals bijvoorbeeld op muziek- en puur amusementge- bled, een beetje naar de achter grond gedrukt. Erg origineel is daarbij wel de ouderwetse markt die op vrij dag 30 mei tegen het historische decor van Grote Kerk en Stad huis zaï worden gehouden. Heel eventjes zal men dan een In druk kunnen krijgen hoe Schie dam er 700 jaar geleden werke lijk uitzag. Hieronder volgt een uitgebreid overzicht van het programma: I Eind maart '75: Nationale in door tenniskampioenschappen. Zaterdag 26 april tot en met 4 mei: Schiedam Promotion, een manifestatie van de Schiedamse middenstand en industrie in de Sporthal. De Schiedamse kun stenaar Frits Hendrerickx is aangezocht voor het maken van een „middeleeuws" decor in de 11 mei: Nationale schermwedscrijden Begin mei: Toonkunstconcert in de Grote Kerk. Op het pro gramma staat onder meer Vival di's Vier Jaargetijden. 17 en 18 mei: Badmimontoer- nooi in de Sporthal. Vrijdag 23 mei: Opening van de eigenlijke festiviteiten in de Grote Kerk. Onder meer met een historische rede, de opening van een historische tentoonstel- 'ing in het Stedelijk Museum. I Zaterdag 24 mei: Zwemwed strijden in het bad Groenoord, georganiseerd door de Schie damse Reddings Brigade. Grote ■«"andelmars met défilé langs het stadhuis, georganiseerd door de Schiedamse Tippelaars. Rui- terdemonstraties en wedstrij den, georganiseerd door de Rui tersportverenigingen Schiedam jjn Spalandruiïers. Jeugdtoneel door scholieren in de avondu ren. 1 Zondag 25 mei: Waterpolo-toer- "ooi ;n Bad Groenoord. georga niseerd door SZC. Wielerwed strijden op de baan in Harga. jeugdtoneel door scholieren in ee avonduren. Maandag 26 mei: Volleybal toernooi in de sporthal. Schaak wedstrijden in het Stadskan toor. Muzikale evenementen zoals pleinconcerten en dergelij ke. Dinsdag 27 mei: Grote gym- nastïekdemonstratie door de ge zamenlijke verenigingen op net parkeerterrein Broersvest. Brid- gewedstrijden in het. Stadskan- toor. Woensdag 28 mei: Uitvoering door Schiedamse Muziekschool. Zaalvoetbadtoeroooi in de Sport- hal. O Donderdag 29 mei: Koorzang in de Grote Kerk, afgewisseld met declamatie, Zaalvoetbal- toernooi in de SporthalBridge- wedstrijden in het Stadskantoor; O Vrijdag 30 mei: Ouderwetse markt met attracties in de Lan ge Kerkstraat/Grote Markt/Hoogstraat Gerekend wordt op ongeveer 150 kramen. Onder meer zal. een standwer- kersconcours worden gehouden. Damweüstrijden in het Stads kantoor. Zaterdag 31 mei: Sportdag, - Onder meer met pupiïlenwed- strijd tussen Vlaardingen en Schiedam, 's Middags een ge- kostumeerde voetbalwedstrijd, voorafgegaan door een tocht door de stad. Daarna volgt nog een rugby-wedstrijd, 's avonds groot bal m de Sporthal. Naast deze dag-evenementen zijn. er ook' nog feestelijkheden die gedurende enkele dagen Worden gehouden. Zo komt er een Ré vue in het Passage-theater. Ver der is er een etalagewedstrijd in een Ken-Uw-stad-spel, samen gesteld door gemeente-archiva ris Van der Feijst. Daarnaast zal er-voor de bejaar den nog een expositie in het Dienstencentrum worden gehou den, In de wijken komen er ook poppenkastvoorstellingen en het optreden van een fcindercircus. Tenslotte zal Schiedam ook nog enkele cadeaus ontvangen. Zo zullen dé Schiedamse Rotary. Lions en Kuund Table de stad een mi.ii-gcifbaan. aanbieden die vermoedelijk in het Prinses Bestrrzpark zei kernen. De ge- zc:rc.d:jks vrouwenorganisaties witte een v/ar.dklesi gaan ma ken dat fcüvo: ccn plaats in liet stadhuis zou kunnen krij- gen. 9 DESIREE (18) welgevormde leiding Scihiedam "Er kunnen wel 21 mooie dijen omhoog gaan, maar als dat niet gelijk gebeurt, is het niet om aan te zien". De 18—jarige "Schiedamse schone" Desiree Panis kan het weten. Afgelopen weekeinde nog werd zij uit negen groepen tijdens een festi val in Rotterdam gekozen tot de beste miss-majorette. Een niet on verdienstelijke prestatie voor deze goedogende, zwartharige juf frouw, die ïn het dagelijks leven een Schiedamse oogarts assisteert "Het kan soms drie maanden duren voordat wij met de 45 man sterke drumband van OBKL door de straten kunnen parade ren. Er komt heel wat meer bij kijken dan dat er simpelweg maar een paar meisjes door de straatlopen".' Desiree is trots op haar prijs, de lucht ingaan en dat er wat Over het algemeen was de .festi jn aar zij beseft terdege dat zij variatie in het showwerk zit, dit resultaat niet in haar eentje maar de andere meisjes zelf .had kunnen bereiken. kunnen je dan maken, of bre- Tk moét er dan wel voor zorgen ken". dat die benen allemaal tegelijk En vakkundig-voegt zij eraan toe: val jury erg enthousiast over het werk van de OBK-meisjes. uit Schiedam. "Zeer pittige, meis jes" luidde hun oordeel. Een conclusie die adjudant pijper W. Hoekstra, de. voorzitter van de jury, geheel kan onderschrijven. En reken er maar op dat déze vakman op dit gebied echt niet •alleen maar dromerig naar de benen vande meisjes heeft zit- ten staren, INDRUK Presentatie, marsdisclpllne, varia tie, show-element, make-up, het zijn allemaal zaken waarvoor de heren van de jury zich veel meer interesseren. Een andere belangrijk facet bij hun bcoor- deling is de algemene indruk die zo'n stel majorettes maakt. Het is overigens niet de eerste keer dat Desiree met haar 21 meisjes -gemiddeld, ongeveer 16. jaar- in de prijzen is gevallen. Onder haar leiding zijner. be- kers en bokalen uit Breda, Charleroi en Lomme wegge-: sleept. Het is dan ook voor een ieder be-, grijpelijk .dat dergelijke resulta ten niet zomaar een-twee-drie tot stand komen. Het blijft we kelijks een kwestie van soms urenlang serieus oefenen. En verder maar oefenen, oefenen en oefenen.. Tot het uiteindelijk perfect gaat. Maar het feukst blijven altijd de shows. Per jaar worden er zo'n 25 gegeven. En volgend jaar gaan de OBK-meisjes voor het eerst meedoen aan een landelijk concours. "Maar dat betekent wel dat we voortaan zeker zes uur per week móeten gaan trai nen", zegt Desiree nadrukkelijk. Natuurlijk gebeuren er bij die majorettes ook wel leuke, gekke dingen. Desiree vertelt lachend: "Een paar jaar geleden liepen. we mee in een Sinterklaas-op tocht,. Maar van al dat lawaai werden die paarden die achter ons liepen een beetje zenuwach tig. Die beesten ghrgen steeds harder lopen en wij werden steeds vérder opgedreven'-'. Soms worden de meisjes na af loop van een optreden gevraagd om neg even na te blijven. Om nog even gezellig na te praten. "Dat vinden w-e best leuk èh vaak doen we dat ook. Maar dan gaat wel eerst het uniform'; uit", zegt ze guitig/ "En de dagelijkse kleren, aan, na-.'.' tuurlij k", voegtOBK-drum- band-voorzitter Van der Dussen er snel aan toe, "Om misver-, standen tc voorkomen tl 3 1? 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3