Alles- wat je niet hoeft af te breken, moet je laten staan" Arie, jij als zoontje van de commissaris... Wie is eigenlijk die meuwe burgemeester? 55 Drs. A. J. LemsSchiedams nieuwe burgemeester: Mevrouw Lems houdt niet vgn lintjes doorknippen Zo'n veertig jaar geleden woonde in de Rotterdamse wijk Het nieuwe westen een klein jochie dat in het uithalen van kattckwaad niet onder deed voor vele van zijn leeftijd genoten. Datzelfde kereltje werd óok wel eens betrapt bij zijn activitei ten buiten het rechte pad. Samen met zijn vriendjes kreeg hij dan zijn verdiende straf. Maar -Vrijwel altijd kreeg hij nog als extraatje te horen: „Arie, jij als zontje van een commissaris van politie moet toch beter weten..." Dat stak Arie behoorlijk. Het was trouwens niet het enige wat hem dwars zat. Later ontdekte hij dat er in de streng hervormde kring van zijn ouders regematïg met twee- maten werd gemeten. Dezelfde negatieve daad of uitlating die door hen scherp werd afgekeurd in iemand van buiten de kring, werd vrij gemakkelijk vergeven als het „een van hen" betrof. Dan kon Arie wel ontploffen.. ^Hetzelfde kleine jochie is inmiddels „groter gegroeid" tot een volwassen man. Deze week is Hij zelfs bij Koninklijk Besluit benoemd tot burgemeester van Schiedam, hetgeen dan tevens Lf-oudt dat hij ook aan het hoofd van de politie staat. Zijn naam: drs. Arie J. Lems. Op dit moment is hij nog voorzittr van de PvdA-fractie in de Rotterdamse gemeente raad en directeur van de Stichting Huisvesting Bejaarden „Humanitas". Geborenen getogen in Rotterdam, maar dat behoeft zijns inziens geen handicap te zijn voor de nieuwe baan. De komende Schiedamse burgemeester zegt hierover: „Ze zeggen wel dat Rotterdammers een beetje melancholiek zijn. In feite is dat wel.een beetje 20. Ik moet bekennen dat ik met een beetje weemoed uit Rotterdam vertrek". Zn hij vervolgt dan: „Maar ach, Schiedam is dichtbij en mijn vrouw en ik hebben ons voorgenomen om zo snel mogelijk echte Schiedammers te worden. Ik heb er genoeg kennissen en vrienden wonen.'Ik hoop alleen dat we ook zo snel door de bevolking^worden geaccepteerd en opgenomen". Naam en voornamen: (voluit, eventueel met titels) Drs. LEMS, Arie Johannes. Geboren: Rotterdam, 12 juni 1923. Huidige woonplaats: Sinclair Lewisplaats 205, Rotterdam 1 Opleiding: (wetenschappelijke en/of andere) HBS-b. Docto- - raai examen economische wetenschappen. Levensloop: 19461948 Studie NEH kandidaatsexamen; 19491951 Reserve-officier Koninklijke Marine, onder meer in Indonesië.; 1951—1955 Administrateur van de Ziektever zekering Gemeentepersoneel te Rotterdam; 1952—1955 Doc toraal studie NEH.; 1955—1961 Administrateur van de Ammanstichting; 1961—1967 Zelfstandig bedrijfs- en be- leidsadviseur; 1967—1972 Lid van de Tweede Kamer (Pv dA); 1972-1974 Directeur Stichting Huisvesting Bejaarden „Humanitas"; 1974Burgemeester van Schiedam. Onderscheidingen: Het zogenaamde Jenever-kruis, ontvan gen als luitenant-ter-2ee IIKMR. Publikaties, composities, tentoonstellingen en dergelijke: - Vertaler van Tóp-reacties van Alfred Marrow (uitgave: N. V. Universitaire Pers) Functies: (in heden en verleden) Secretaris van de Amman stichting, Voorzitter van het instrumentenfonds van de scholen voor doven, slechthorende en spraakgebrekkige kinderen „Ik hoor nu", Penningmeester van de gemeentelij ke stichting voor avond-ulo. Voorzitter van de Federatie Rotterdam van de PvdA, Lid van de PvdA-partijraad, Lid van de Rotterdamse gemeenterad; later tevens voorzitter van de PvdA-fractie.; Lid van de Rijmondraad.; Lid Pro vinciale staten van Zuid-Holland.; Docent voor diverse' bedrijfscursussen voor hoger- en middenkader. DOOR RIEN VAN DEN ANKER Schiedam/Rotterdam „Men moet zijn grenzen kennen", zei drs. A. X Lems, de kersvers benoemde burgemeester van Schiedam in augustus 1970 in een interview toen hem werd gevraagd of hij nog aspiraties had. Ook toen ai was hij PvdA- fractieleider in de Rotterdamse gemeenteraad". Mïk zou mij kunnen voorstellen", antwoordde hij toen bedacht zaam, „dat ik mijn carrière zou kunnen af sl ui tem met een bur gemeestersbenoeming, in een niet al te grote plaats. Of heel misschien zit er een staatssecretariaat voor econo mische zaken of defensie in. Maar voorlopig voel ik me met mijn tweeenveertig jaar nog te jong voor dergelijke functies". Nu, vier jaar later, voelt hij zich blijkbaar niet meer te jong. Al lange tijd was het bekend dat Lems graag een burgemeester spost ambieerde. In de „roddel praat" rond de opvolging van de Rotterdamse burgemeester werd ook zijn naam regelmatig genoemd. Hij zegt daar nu over: „Dat ver haal is in de wereld gekomen me met die zaken in Schiedam te bemoeien". ment dat ik nog Kamerlid was. Toen er verkiezingen kwamen heb ik gezegd dat ik ermee wilde stoppen. Ik zat toen al in Polarisatie de Rotterdamse raad. de Ka mer en de parlementaire Bene- Is hij ook voorstander van polari- funetie hoorde, sprong ik een gat m de lucht. Wij, mijn vrouw en ik, hebben er echt zin in. We hadden dan ook wel een feeste lijk weekend. M"n verjaardag gevierd, Vaderdag en dan nog dit", zegt hij, terwijl hij een klein sigaartje opsteekt „Maar eigenlijk moet ik nog een beetje wennen aan de gedachte dat ik nu burgemeester ga worden". Drs. A. J. Lems is eep man die niet van poes-pas en van bla-bla houdt Een toegewijd par tijman met een ge zonde eerzucht, zo is hij in het verle den wel eeris gety peerd. De nieuwe Schiedamse burge meester is wel een man die van zijn vrijheid houdt En van gemakkelijke vrijetijdkleding. Een andere hobby is gezellig samen met zijn vrouw T fietsen langs de Rotte. Hij houdt van moderne lite ratuur, zwemmen, film, kryptogram- men oplossen en van culinaire expe-. rimenten. Voor het klaarmaken van een goede Wie ner Schnitzel, be reid volgens het originele recept is. hij bereid lekker een uurtje in de keuken te gaan kokkerellen. Over zijn huwelijk zegt hij: „We laten elkaar behoorlijk vrij. Mijn vrouw- heeft ook gezegd dat ze met liefde een bijdrage wil le veren aan mijn functie, maar dan wel alleen met za ken die werkelijk functioneel zijn voor Schiedam. Kijk, bijvoorbeeld wel praten met be jaarden of met jeugd in tehuizen. Over hun proble men. Maar niet een lintje doorknippen, gliml' chen en dan weer weggaan. Nee, daar voelt mijn vrouw niets voor..." toen ik in het gewestelijk be- Heeft hij nu geen spijt om op zo'n stuur zat en er over de opvol- korte termijn zijn werk bij Hu- ging van Thomassen werd ge- manitas achter te laten? Hij sproken. Toen zei er iemand: knikt en na een trekje aan de „Doe jij dat maar, Arie". Ik heb sigaar zegt hij: toen gezegd dat ik best burge- „Ja, ik laat hier wel wat achter, meester- wilde worden maar Van een opzegtermijn van drie niet in zo'n grote stad. Daar moet je iemand met ervaring voor nemen. Bovendien am bieerde ik een plaats, waar er tenminste nog contact met de burgers is". De nieuwe Schiedamse burgerva- maanden is geen sprake. Kijk, je hebt hier een paar jaar ge werkt en je hebt er wat opge bouwd. Dat laat je nu ineens achter. Een opvolger is er nog niet en dat doet je dan toch wel wat" der ontvangt ons in de fraaie Hij vertelt dat bij zijn komst in totaal vier etages van het ver pleegtehuis bewoond waren. Nu alle tien. In feite leidt hij nu een bedrijf met zo'n 1500 bejaarden die of verpleegd of verzorgd moeten worden door zo'n 700 man personeel. Toch wist hij eigenlijk van tevoren al dat hij niet lang bij Humanitas zou blijven. Tussenfunclie ,Toen ik van het kabinetsbesluit om mij voor te dragen voor die „Het begon eigenlijk op het mo-' directiekamer van het verpleeg tehuis „Humanitas" aan de Rot terdamse Kruisstraat Gekleed in modieus blauwgrijs pak, ruitjeshemd en een felblauwe strop biedt hij ons een plaats aan op de bank. Zijn grijzend krullend haar springt op som mige plaatsen naar alle kanten. Cal tux-raad. Nu kan ik zo'n con centratie van functies toch al niet zo waarderen en bovendien vind ik dat je politiek eigenlijk maar tijdelijk moet doen. Je creativiteit slijt ervan. Toen kwam het bestuur van Humani tas, waar ik toen ook lid van. was, met het voorstel om mij ||||j directeur te laten worden. Ik ||p heb toen gezegd: Best, maar als er ergens een bestuurlijke func- tie vrijkomt, ga ik solliciteren.- Het was dus eigenlijk een tus- senfunctie hier. Maar als je dan 20 ineens weggaat, doe het je toch "wel wat. Ik heb dan ook toegezegd dat ik zeker nog een 'S aantal maanden in het bestuur wil-blijven zitten. Als het nieu- we Schiedamse college er ten- - minste geen bezwaar tegen heeft", besluit hij, nu al reke- ning houdend met zijn nieuwe x\ positie. I 'i De vraag rijst of deze rechtgeaar- de socialist wel in zijn nieuwe jji functie boven alle partijen kan j- staan. Per slot van rekening was hij in Rotterdam de woordvoerder van de PvdA. „Als burger mag ik nog steeds alles zeggen, ook al heb ik v*vx* daarbij een baan van burge- IvV meester "Maar ben ik in functie dan moet ik iedereen evenveel recht doen wedervaren als zij hun mening zeggen. Dat is ook stellen dat ik in Schiedam best 5+j wel eens een PvdA-vergade- ring ga bijwoen. Maar dat wil ook zeggen dat ze bij de VVD niet gek moeten kijken als ik daar eens naar de vergadering kom, Ik zal dan echt niets zeg gen, maar ik wil gewoon als burgemeester een functie met hele andere verantwoorde lijkheden dan dat ik nu heb goed geïnformeerd worden". En hij gaat verder: „Hetzelfde geldt voor de vorming van het college. Ik ben voorstander van een programcollege. Dat is be kend. Maar ik ben niet van plan moet het wel op politieke on derwerpen gericht zijn en niet op personen. Ik ga er nog steeds van uit dat ik de mening van een tegenstander moet res pecteren. Als deze maar demo cratisch is". Het is begrijpelijk dat de nieuwe burgervader bij 20'n eerste ge sprek nog maar weinig dingen over Schiedam kan zeggen. Toch heeft drs, Lems er al 20 zijn eigen ideeën over. Karakter „Ik weet zo ongeveer wat voor moeilijkheden daar spelen. Een leefbare binnenstad, het milieu, allemaal dingen die ik uit Rot terdam ken. Ik vind het best als zo'n binnenstad veranderd wordt, maar dan moet wel zo veel mogelijk het eigen karak ter bewaard blijven. AJles wat niet afgebroken hoeft te wor den, moet je laten staan. En dan moet je verder zorgen voor betaalbare huren. Ik vind het ook zeer terecht dat de plaatse lijke politici direct na het be kend worden van mijn naam hebben geroepen: Eerst maar afwachten. Natuurlijk, daar hebben ze gelijk in. Ik zal het nu waar moeten maken'" „Ik ben de laatste weken niet in Schiedam geweest. Onlangs wa ren mijn vrouw en ik nog van plan naar het Stedelijk Mu seum te gaan. Ik heb het maar niet gedaan, anders heb je gauw dat men zegt: „Hij komt zeker de boel even bekijken", Zo'n burgemeesterssoliicitatie is geen gewone sollicitatie. Je kan niet iemand alleen en dan vragen: Hoe staat het er nou mee?" satie? „Ach, polarisatie als doel is zeer onvruchtbaar, maar als middel tot duidelijkheid vind ik En ongevraagd vertelt hij even het aanvaardbaar. Maar dan later: Hart en ziel Vier jaar geleden wist hij 20 pre cies te vertellen wat hij nog ambieerde. Is dat nu nog zo? Drs. Lems blijkt werkelijk in die korte periode ouder gewor den te zijn. „Daarvoor moet ik .een beetje op- I de filosofische toer gaan. Als je 1 tijdens een diner aan de soep zit, dan moet je niet aan het hoofdgerecht denken. En als het vlees opgediend wordt, niet I aan het toetje. Je moet genieten van het moment waar je zit. Je hoeft niet pertinent naar de toe- I komst te kijken. Ik stel me ook I niet de vraag: Wat doe je over tien jaar? Ik sta nu voor deze I taak en daar stort ik me met hart en e ziel bovenop".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3