BI iiiiiviunilooii- regelinj „verstoort" vakantiewerk' 'Alles onthullend slot' KMO Archeologen zoeken „'Verdwenen" muur Kat ja pleit voor verhogen subsidie Waterscouts Zomerkamp ging toch door Torenvalk - met jongen - op Stadskantoor Jongeren kunnen maar moeilijk een tijdelijk baantje vinden Opgravingen middenberm Huis te Riviereweg Dank zij nieuive scheepsmotor Nieuw jeugdloon aanslag op portemonnee Maandag 8 juli 1974 99ste jaargang no. 25092 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2S2566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL SCHIEDAM - Veel sdholieren en studenten diie dit jaar. in de vakantie wat wilden bij verdienen izijn van een koude kermis thuis geko- rrïeiL De minimum-loonre- ■geling' van de regering heeft ervoor gezorgd dat sommige bedrijven minder jeugdige vakantiewerken^ m dienst nemen, Wei zijn er daarentegen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord veel meer aanvragen om werk bin nengekomen. Bij de Werkwinkel op de Korte Dam wordt de deur door jongeren plet gelopen. Zij worden doorgestuurd naar de heer H. J. Param van het ar beidsbureau aan de Slingeiandt- straat in Vlaardingen. ,Ik heb al ruim viereneenbalfhm- •derd aanmeldingen binnengekre gen. Iedere dag worden dat er meer", vertelt de heer Parrim, ,4e jongeren zijn dit jaar erg aktief. De meeste firma's, voor al de kleinere winkelbedrijven, nemen er echter juist minder Vreugde bij Schiedam, dat elk optimisme omtrent een beslis- sïngsduel bij PSV definitief doofde. Uitzinnige vreugde ook, want direct nadat ook het publiek de kampioenen had gehul digd stoven twee Schiedammers pfemeltjebïoot over de hnn- ken. Jarige Maarten Koudenberg cn winnende pitcher Ad van' de Hamer wonnen daarmee hun weddenschap en zorgden te vens voor een alles onthullend slot van een sensationeel honk balfestijn. Een flonkerend kampioenschap, dat er voor zorgde dat de oppenent uit de „lichtstad" uitgeblust huiswaarts moest. Voor uitgebreide verslagen over deze unieke Jionkbal- happening verwijzen wij naar onze Sportpagina, SCHlEOAMSCf stuur de bon «i open envelop, zonder postzegel, naar antwoofdnr, 834. fl dan» Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombrnatie 14 dagen lang, gratis en geheel vnjolijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor da prijs van een. Profiteer ervan! P.S Mocht u 'n leuke vergelijking kunnen bedenken als aartvi/ïïng op onderstaande zin m de bon, dan maakt U Kans opeen exclusieve gasaansleker dia wij wekelijks u moven vow demaesl onginele inzen ding. IA stuur nij gratis I JA personeel in dienst door de nieuwe loonregeling die dit jaar is ingesteld". Actieve jongelui laten zich door deze woorden niet ontmoedigen en gaan zelf de boer op om werk te zoeten. Op de fiets of brommer werken zij dan een zelfgemaakte lijst met grote be drijven af. Ook daar krijgen zij vaak nul op rekest. Soms is dat aan hun zelf te wijten. Veel jon geren denken eerst te gaan wer ken en dan met het verdiende geld op vakantie te gaan. Dat willen er te veel. Eén van de bedrijven waar men dat gemerkt heeft, is de NV Glasfabrieken aan de Buitenha venweg. Bedrijfsleider R. Peter sen: „In jufli en augustus heb ben. wij eigenlijk alleen inval lers nodig, omdat veel vast per soneel dan op vakantie gaat. De scholieren willen echter direkt m het begin van de schoolva kantie werken. De tweede moei lijkheid is dat wij een continue- bedrijf hebben, waarin de leef tijdsgrens van 18 jaar geldt. Bo vendien is het hier moeilijk om in korte tijd ingewerkt te wor den". Bij de glasfabriek zijn dan ook maar twee vakantie werkers, bij d-e afdeling admini stratie. De scholier of student die nu nog werk zoekt vist ook achter het net bij Bottelo B.V., een bedrijf dat doorgaans bij de jongeren erg in trek is. „Iedereen die nu nog komt moet ik wegsturen", vertelt de heer A. Velsrnk, be drijfsleider. „In april kregen wij al aanmeldingen binnen en daarom hebben wij voorlopig genoeg jongens". Vijftien scholieren staan bij dit bedrijf voor ongeveer vijfhon derd gulden in de maand aan de lopende band. Zij controleren ondermeer of de flessen met het bruine nat goed gevuld -en niet beschadigd zijn. Da bottelarij wil alleen jongens met een flink pokuur. Volgens het gewestelijk Arbeidsbureau bestaat ongeveer de helft van de werkzoekende scholieren en studenten uit meisjes, die voor het zware til- werk niet geschikt zijn. Zij heb ben meer kans in de winkelbe drijven. Bij het grootwinkelbedrijf HEMA aan de Lange Kerkstraat bestaat tijdens de vakantie het perso neel voor meer dan de helft uit vakantie werkers. Plaatsvervan- gend-chef W. H. van der Walle is uiterst tevreden over het werk dat de scholieren-verkoop sters verriohten, „Minimum loonregeling of geen minimum loonregeling, het werk moet gewoon doorgaan", zegt hij. SCHIEDAM - Het Zomerkamp van de Schiedamse Water- scouts is op het allerlaatste moment toch nog doorge gaan, Aanvankelijk leek het erop dat de plannen voor deze twee weken durende werk-vakantie niet zouden worden gerealiseerd, omdat de motor van het schip „Alex de Groot" het begaf. Dankzij de medewerking van een Schiedamse scheepswerf die verder onbekend wenst te blijven, 15 er een nieuwe motor in het schip geplaatst." Verder is tijdens deze repa ratie dat aan alle veiligheid seisen kon worden voldaan. De reis van de Waterscouts ging allereerst naar de Bïes- basch waar zij ondank.' het vaak slechte weer toch een week bleven voor allerlei .wedstrijden. Op het pro gramma stonden onder meer: roei-, zwem-, zeil- en wnkwedstrijden. De tweede week zal worden doorgebracht op de Zeeuwse wateren waar een „zwerf tocht" zaL worden gehouden. Schiedam Op het platte dak van het Stadskantoor heeft een echtpaar Torenvalk twee jongen grootgebracht. De op de veertiende etage werken de gemeente-ambtenaren hebben hier vrijwel constant van het „groter groeien" van de jonge valken getuige kunnen zijn. v Aanvankelijk zagen zij steeds hoe het mannetje af en aan vloog om de moeder en kin deren van voedsel te voor zien. Later volgden zij met aandacht hoe de kleine vo gels de eerste vlieglesen van hun ouders ontvingen. Het meest bijzondere var. deze broed-idylle is wel dat To renvalken meestal de toren van de Singelkerk als woon plaats prefereren. Dit echt paar weiide zeker eens 'duur* gaan wonen. Op de Smgelkerktoren zijn de afgelopen jaren heel wat broedsels uitgekomen. Dat was echter nog nooit op het Stadskantoor gebeurd. Ook de toren van de St. Janskerk heeft regelmatig als broed- kamer voor deze sierlijke roofvogels gefungeerd, die tegenwoordig eerder nuttig dan schadelijk worden ge noemd. De valken voeden zich namelijk met muizen en insecten en gaan vrijwel nooit op vogel jacht. Desalniettemin zal een valk een vogeltje dat zijn pad kruist niet versmaden. Het komt ook wel voor dat zij niet de juiste plek voor een nest uitkiezen. Enkele jaren geleden lag er een nest met eieren m een vensterbank aan de buiten kant van de toren van de St. Janskerk, goed zichtbaar voor de bezoekers van de klokkentoren. Te vaak moest het wijfje het nest verlaten als ze werd opgeschrikt door nieuwsgierige kijkers, Bij stormachtig weer is toen het nest met de eieren van de toren geblazen. Schiedam Over anderhal ve week zal de grijksdlenst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek toch de veertiende eeuwse funda- Aanvankelijk zouden de archeolo- meer spoed vereiste, is dit ult- menten onder het middne- êen 1"eeds in april met de op- gesteld, plantsoentje aan de Huis gravingen begonnen 2ijn, maar Onder de middenberm zal het te Riviere,weg bloot leggen. door de vakantie van de veld- technicus en een opgraving die tweede complex gebouwen van het kasteel Mathenesse worden 2 zoals g 9 Hoort OtJ - - - B zo Hoon de Schiedamscne Courant b»j het flostetdamsch B Mieunst)l«id SCHIEDAM Het kinder dagverblijf Katja aan de Lange Haven wil dat de gemeente de subsidie die het verblijf sinds kort krijgt, gaat verhogen. De aanleiding hiervoor is de sterke stijging van de jeugdlonen van de perso neelsleden In een gesprX: met wethou der Bert Kaptem van So ciale Zaken heeft de direc teur van het dagverblijf, de heer B. Goederond, er op aan gedrongen de 90.000 gulden die Katja als subsi die ontvangt te verhogen. Voornaamste reden naast de voortdurende kostenstijgingen is de maatregel van de regering om de minimumlonen voor jeugdige werknemers drastisch te verhogen. In het begin van het jaar met ruim drie procent en in juli zelfs met ruim tien procent. Omdat het dagverblijf achttien personeelsleden telt die allen onder dat jeugdloon vallen, kampt het met een kostenverho ging die volgens de directeur een flinke aanslag op de porte monnee betekent, „Die 9O.QD0 gulden, zijn, hoewel we cr ontzettend blij mee zijn dat nu ook de Provincie het heeft goedgekeurd, eigenlijk niet meer toereikend. „We hebben nu met de wethouder afgespro ken dat we een begroting gaan maken", aldus de heer Goede rend. De voorlopige begroting voor de eerste helft van 1974 zal nu defi nitief worden opgesteld. Voor de tweede helft van het jaar zal een voorlopige begroting worden gemaakt, „Misschien zullen we een aanvullende subsidie vra gen", aldus de directeur. Een probleem voor Katja is ook de invoering van een nieuwe draagkrachtregefng per 1 sep tember. „In Rotterdam is deze nieuwè regeling al in uitvoering en dat is een fiasco geworden", aldus de heer Goederond. „De dagverblijven ontvangen gemid deld zo'n zeven gulden per dag en dat is te weinig. Op het ogenblik krijgen wij der tien gukfen per dag per kind. Ouders die dat niet kunnen be talen, kunnen het via de Alge mene Bijstands Wet regelen dat zij toch hun kind hier kwijt kun nen. Wat het met die nieuwe re geling gaat worden weet ik nog niet. We houden ons nu eerst be zig met de subsidie. Want het ziet er naar uit dat als we niet meer krijgen dat we er niet uitkomen. We gaan in ieder geval op kor te termijn bekijken of we wat bezuinigingen kunnen doorvoeren", aldus de heer Goederond die samen met zijn vrouw het kinderdag verblijf aan de Lange Ha ven leidt. •fyiKQi blootgelegd. Rijksarcheoloog Dr. J, G. N. Renaud heeft op deze plek in 1948 al enige fundamen ten opgegraven. Hij is su echter bijzonder nieuwsgierig naar de plaats van een eeuwenoude muur aan de zijde van de Sin gelkerk, die nog niet gevonden is. De mogelijkheid bestaat - volgens Dr, Renaud - dat de ze muur in de vorige eeuw is weg- gegtaven voor de aanleg van een, al weer verdwenen begraaf plaats. Indien dit het gevai is, kan aan de hand van verkleu ringen in de grond toch worden, vastgesteld waar de muur heeft gelegen. Het beeld zoals het kasteel er oor spronkelijk heeft uitgezien za! dan compleet zijn. De Rijks dienst in Amersfoort heeft er(al theori-een over. De r.og bestaan de ruïne vormde het hoofdge bouw, waar de edelen in de mid deleeuwen leefden. Hier omheen stonden een paar kleine ge bouwtjes, zoals een keuken en een kapelletje, In het tweede complex, het nog op te graven stuk, waren de „dienstwoningen" gevestigd.In vergelijking met de hoofdburcht was dit opmerkeijk groot, waar schijnlijk 26 bij 55 meter. Aan de zijde van de Broersvest stond een hoge muur me^ kante len, van waar eventuele bela gers konden worden beschoten. De voorburcht was met de hoofdburcht verbonden door een. brug over de slotgracht. Een gedeelte van deze slotgracht is enkele weken geleden opge graven. Dit de gracht kwamen verschillende interessante vond sten, zoals een versierde haard steen, een beeldjs en eer zoge naamd Jacobakannetje. Ook in de middenberm van de rij weg verwacht Dr. Renaud weer middeleeuws aardewerk te vin den, dat dan in het Stedelijk Museum zal worden tentoonge steld. Het museum aan de Hoogstraat bewaart ook een tin nen lepel en. bord, dat de rijks archeologen jaren geleden op deze plaats hebben gevonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1