Het YVD-briefje en cie ainkse billen die bloot kwamen ZATERDAG 13 JULI 1974 SGKlJiJLJAMtiE COURANT 3 Vertinde (PvdA) rijtje eisen. Verhulsdonk tweede zetel.. de PPR gemaakt over een ko mende samenwerking. Mis schien wat voorbarig was men er toen vanuit gegaan dat én de PvdA én de PPR dikke winst zouden maken. Dat gebeurde echter* met; "di PPR Tnvarazélfs een kleine twintig stemmen te kort om aan een tweede zetel in de gemeenteraad te komen. Een begeerde zetel omdat nu achteraf blijkt dat socialisten en radicalen dan 18 zetels had den gehad. Met andere woor den, de meerderheid plus een. 'KLAP Problemen waren er din niet meer geweest Een college van één PPR'er en drie (of vier) PvdA'ers zou dan zeker geko men zijn. De klap kwam hard aan in het progressieve kamp. Wat nu? zo vroeg men zich af. Er is een tijd geweest dat dit soort zaken nauwelijks proble men gaven. Per slot van reke ning leven we met z'n allen in een klein landje en hebben we zelf de democratie gewild, dus moeten we ook maar met el kaar samenwerken. Ondanks onze verschillen van mening. Zon „probleempje" werd dan op gelost door met elkaar rond de tafel te gaan zitten- De plaatse lijke partijprogramma's - ge drukt op doorschijnend papier - werden op elkaar gelegd en meestal slaagde men er dan m het op een groot aantal punten eens te worden. En om een zo groot mogebjke steun, in de raad te garanderen. MONDDOOD Dit zogenaamde „afspiegelings college" is echter lang niet meer zo Jn" als vroeger. Velen zijn de mening toegedaan dat met zo'n college de raad eigen lijk monddood wordt gemaakt omdat „dwars liggen" en „er politiek tegenin gaan" in feite betekent dat je de poten van de stoel van je eigen wethouder zit door te zagen. Anderen daarentegen zijn voor stander van de polarisatie. Deze groep vindt dat je gewoon met bepaalde partijen niets tot stand kan brengen. „Je kunt met de verste tegenstander al tijd wel een paar punten vinden waar je het samen over eens bent. Maar in feite wordt er dan maar een zeer slap aftrek sel van het verkiezingsprogram ma gerealiseerd", zo stelt men. Het niet behalen van de absolute meerderheid in de raad door de PvdA en de PPR was dus een tegenvaller en betekende tevens dat er nog „een club" bij zou moeten worden gehaald om die meerderheid te behalen. Maar wie? Het is bekend dat slechts een deel van de PvdA een voortzetting van de samenwerking met de CPN wenst Anderen zijn daar zelfs principieel tegen, maar al len zijn het er wel over eens dat een verdere samenwerking met de communisten veel „wissel geld" zal gaan kosten omdat de CPN - terecht - de prachtige „wi p-positie" zal proberen uit te buiten. Samen met de confessionelen, het Christen Democratisch Appèl," in zee gaan lijkt vele progres sieven ook niet aanlokkelijk. Deze club is in veler ogen veel te behoudend en in feite verwijt men de combinatie KVP/ARPZ-i CHU dat men „eigenlijk niet weet wat je aan ze hebt"- DUIVEL Een vierjarig bondgenootschap met de WD tenslotte klinkt bij de PvdA - en ook de PPR - net zoals het voorstel om een he melse engel met de duivel te laten samenwonen. Nu heeft men dat nooit zo erg hard en concreet gezegd, want door Rien Van den Anker - polarisatie of niet - voor de verkiezingen kon je niet weten hoeveel „die jongens van Wie gel" nu weer zouden winnen. Niet dat men nu rücksichtslos achter de „grote broers op het Binnenhof' wil lopen, maar ook Schiedam heeft geen super goede herinneringen aan sa menwerken met de liberalen. En toen was de impasse een feit Wie moest nou met wie? In Den Haag zouden za er dan een Ruppert of een Burger bij halen, maar die is vermoedelijk niet in Schiedam te vinden. In het politieke wereldje was het toen eigenlijk alleen maar af wachten op wat de PvdA als groolste fractie zou gaan doen. Dat duurde Verhulsdonk net even te lang Hi; schreef „rijn" brief je en gooide daarmee de knup pel in het hoenderhok. Bij de PvdA schreeuwde men „moord en brand" over deze „wande ling buiten de normale paad jes". Maar Verhulsdonk kreeg toch zijn zin. En natuurlijk het ant woord op wat hij weten wilde. „Of ik nu wel of met mee mag doen, is eigenlijk met de vraag", moet hij hebben ge- dacht, „in beide gevallen wil ik wel een duidelijk antwoord hebben". Nou dat kwam. Eerst van CDA- fractieleider Rosman. Hij had de persoonlijke brief toch wel een beetje „officieel" gevonden en had eerst maar eens overleg gepleegd met rijn eigen fractie. „Wij staan niet afwijzend tegen over een vergadering zoals voorgesteld", luidde het concre te antwoord, al werd eraan toe gevoegd dat men ook in chns- ten-democratische kringen wat verbaasd had gekeken naar de „move" van liberale zijde. En daarom kreeg ook de PvdA nog even een „christelijke" kat: „Dat de PvdA het initiatief niet genomen heeft is echter minder relevant omdat deze fractie de afgelopen weken voorbij heeft laten gaan zander kenbaar te maken hoe rij zich de gang van zaken rond het te voeren, over leg voorstelt". De CPN liet mondeling aan Ver hulsdonk weten dat zij rich, ze ker niet aan zo'n gesprek zou onttrekken. Een antwoord dat wat lijkt op „de kat uit de boom' kijken". Zeker omdat een en ander niet op schrift is gezet Daarna kwamen de brieven van de PPR en de PvdA Wel pre cies op een tijdstip waarop men in principe al kenms had kun nen nemen van het CDA-ant- woord. De Radicalen in casu htm raad slid Van da- Wilk, schreef dat hij, samen met de PvdA alleen maar met andere partijen wilde praten als daarvoor de nood zaak onomstotelijk vaststond. „En dan nog uitsluitend op ba sis van program", zo voegde hij eraan toe. En toen eindelijk kwamen de linkse billen bloot Zich base rend op de programvergelijking kwam Van der Wilk tot de con clusie dat dan samenwerken, met de WD moet worden uit gesloten. „Enerzijds omdat de fundamente le verschillen tussen de WD en de PPR nauwelijks te overbrug gen rijn", zo schreef hij. „An derzijds omdat de plaatselijke afdeling van de WD niet over een, op de Schiedamse proble men toegesneden program be schikt, hetwelk onzerzijds als minimumeis is aangemerkt" Bij de PvdA ging de broek nog verder naar beneden. Voorzit ter Verlmde beantwoordde de „persoonlijke" brief niet eens alleen maar namens de gehele fractie. Kort en krachtig werd gesteld dat ook de socialisten „geen be hoefte'1 hadden aan een ge sprek. Niet dat men niet wilde praten, maar dan moesten die gesprekspartners wel aan een. rijtje eisen voldoen. Er moest bijvoorbeeld al een samenwerk ingsverband met de PvdA be staan; of de betrokken partij moest nu in het college zitting hebben. En tenslotte moest men, als men met de PvdA zou willen praten, maar eerst een program laten zien waarin duidelijk naar vo ren komt dat men tenminste heeft nagedacht over wat er in. Schiedam zou moeten gaan ge beuren. Kortom, allemaal din gen waaraan de WD in socia listische ogen niet voldoet (Het niet hebben van een plaatselijk program wordt overigens door de WD fel tegengesproken) DUIDELIJKHEID Maar Verhulsdonk had toen zijn. zin. Zijn briefje had het gewen ste effect gehad. Het gesprek samen met de WD 2al wel niet komen. Schiedam zal nu vermoedelijk wel een college krijgen van pro gressieven met communisten of van progressieven met confes sionelen. Een en ander hangt af. of we in de toekomst nu vierl of vijf wethouders krijgen. Maar Verhuisdonks briefje heeft niet alleen duidelijkheid gege ven. Dank zij zajn „persoonlijk schrijven" heeft hij zichzelf en zijn fractie op snelle en effi ciënte wijze „buitenspel" gezet De vraag njsi of hij wel op zo'n botweg „nee" gerekend had, an ders had hij toch geen toenade ring gezocht In feite is daarmee ook de broek bij de WD op de knieën te rechtgekomen. En met een kaartje van 11 bij 14 centimeter kan je niet veel bloots bedek ken... Het was maar een klein briefje dat VVD-fractieleider Verhuls donk op 14 juni jl. aan enkele „bevriende collega's uit de ge-' meenteraad" toezond. Een kaartje van 11 bij 14 centime ter met daarop - geschreven met de vulpen - het voorstel om zo snel mogelijk een Open bare vergadering te beleggen met de leden van de nieuwe raad. Tijdens deze bijeenkomst - Ver hulsdonk stelde de recreatie zaal van het Stadskantoor als vergaderruimte voor - zouden de Schiedamse politici eens rustig en uitgebreid over de wethouderszetels van het nog te vormen nieuwe college moe ten gaan praten. Niet meer en niet minder. Een aardig briefje dat eigenlijk niets officieels had. Niks geen ondertekening van „WD-frac- tieleider Verhulsdonk" of „Na mens de VVD-fractie". Nee, ge woon een briefje met de aanhef „Amice" en onderop nog even gezellig „Met vriendelijke groe ten". Dat ogenschijnlijk zo simpele briefje is inmiddels een eigen leven gaan leiden. Denk maar niet dat de vriendelijke toon door een ieder in dank is afge nomen. En bij de PvdA én bij de PPR is het briefje juist in het verkeerde keelgat gescho ten. Vooral bij de socialisten. Nou is dat wel een beetje be grijpelijk want binnen de huidi ge regels van ons democratisch bestel is het nog steeds een goed gebruik dat na de verkie zingen de grootste fractie het initiatief neemt tot de vorming van het nieuwe college. Dat wilde men wel bij de PvdA, maar ja, er waren zoveel ande re zaken, die men aan het hoofd had. Per slot van reke ning had de PvdA al voor de verkiezingen een afspraak met

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3