Teun Verboon juicht zwemmarathon toe klassering bij acht m 19 VZC-ers naar Nationale VLAARDINGSE ZWEMMERS IN UTRECHT Protest definitief afgewezen Aad van Asten r aan Paniek Groots ontvangst voor Johnny Mc Irony' m Politie geeft geen toestemming voor ronde van Retliel ZONDER „GOUD-GROSSIER" RENE VAN DER KUIL MUGGENRONDE DOOR NEDERLAND Hoek van Holland Stockholm VRIJDAG 19 JULI 1974 Van orue sportredactie Vlaardingen Negen- tien zwemmers van de Vlaardingse Zwem Club hebben een startbewijs verdiend voor de Natio nale, die vanaf morgen een week lang zwemsta dion „De Hommel" in Ut recht beheerst. Een onge kend hoog aantal, dat vooral is toe te schrijven aan de jongste lichting van de "VZC: een duide r-lijk bewijs dat de Vlaar dingse club sterk is in de breedte. Hun namen: Ada Pors, Yvonne van Heyst, Petra But, Marianne Vermaat, Marianne But, Diane Edelijn, Irene van der Laan, Karin Nieuwstra- ten, Mar jon van .Neuren, Connie Boer-Buys, Use Verhey en Anneke van derEnde. Heren: Frits Jan Edelijn, Rob de Gier, Paul Gast, Pim van der Werff, John Bot, Pieter Kop en Ger- f it Buys jr. Be Vlaardingse zwemfor- matie staat onder leiding van trainer Teun Ver boon, die geassisteerd wordt door Lenie Tee- kens. De zwemploeg Is vanochtend vertrokken naar het trainingskamp „Scouts Home Oase" in Utrecht. Waar Nel en Kees Vermaat van de VZC de scepter zullen zwaaien. TEUN VERBOON, ...geen prognose... Van een onzer verslaggevers Vlaardingen De KNZB stelt orde op zaken. Meppel '7S, het zwemfeest bij uitstek voor de jeugd, gelardeerd met kwalificaties in het Vlaardingse Kolpabad, dat overigens snel genoeg was voor negen records, behoort definitief tot het verleden. Ada Pors zijn in principe aan gewezen om naar de EK in Wenen te worden afgevaardigd waardoor hun explosie jammer genoeg uit twee delen bestaat" Hoewel voorrang voor de jeugd begrijpelijk is, ge zien de stormachtige ont wikkeling die het jeugd- zwemmen in ons land doormaakt, volgt vanaf morgen bondscoach Bert Sitters in zwemstadion „De Hommer' weer het oude en beproefde sys teem: een Nationale in drie delen, voor de jeugd onder 10 en 12 jaar, de lange afstand en volgen de week zaterdag en zon dag de all-in finales. Een marathon feest van voorheen, dat weliswaar ïwaar belast is, maar door sfeer en prestaties meer aanspreekt dan de twee weken wachttijd die er tussen Meppel en Vlaardingen vorig jaar, lag.; Enthousiaste Bert Sitters, die on der de mislukking van Meppel *73 gebukt ging, is er van over tuigd dat op die manier het vaderlandse zwemmen uit het slop kan worden gehaald, ook al kost zo'n week in het voor dergelijke evenementen goed geoutilleerde zwemstadion „De Hommel" in Utrecht veel geld. Ook VZC begroet bij monde van trainer Teun Verboon het be proefde systeem, „want," zegt hij, „het verschil van twee we ken tussen Meppel en het Kol pabad in Vlaardingen ging ten koste van de concentratie en ook is de organisatie daarvoor te lang." „Op een Nationale, zoals vanaf morgen, moet de explosie ko men van een jaar lang hard trainen. In dit verband," zegt Verboon, die met 19 Vlaardin- gers vertegenwoordigd is in Ut recht, „is het jammer dat er zwemmers bij zijn die een maand later wederom een top prestatie moeten leveren." „Rob de Gier, Diane Edelijn en PRESTATIES De Vlaardingse trainer waagt zich geenszins aan een progno se: „De tijd zal het leren of de Vlaardingse zuemclite vooruit is gegaan," Wel wil hij kwijt, dat de positie van de topzwem mers is aangetast nu de DDR tijdens de Nationale in het Oostduitse Rostock zich ster ker dan ooit heeft gepresen teerd en dat zelfs bekroond zag met vier wereldrecords, een Europese toptijd en vier beste seizoenprestaties. De Vlaardingse Zwem Club is vooral uitgebreid door zijn jongste lichting, waarvan Pieter Kop en Marjon van Neuren ta lenten zijn uit het Holybad. Jammer genoeg is dat aantal nog niet zo groot, „maar ik verwacht," vult VerböOn aan, „dat dit jaar nog meer talenten uit het Holybad tevoorschijn zullen komen. Want het iser VZC aan gelegen dat er door stroming blijft.1" Niet voor niets is de Vlaardingse formatie, in de breedte op een na de sterk ste van ons land en die reputa tie wil het handhaven. Schiedam De beslissing van de KNZB, om voor de komende nationale kampioenschappen terug te grijpen op het oude systeem van één week voor de gehele kampioenschappen, is ook in Schiedam gun stig ontvangen. De zwemmers herinneren zich nog maar al te goed de titelstrijd van vorig jaar, toen het geheel in drieën werd gesplitst: lange afstand in Lelystad, jeugd onder 18 jaar in Meppel en de all in finales in Vlaardingen. Voldoening dus bij de zwemmers omdat de KNZB heeft ingezien dat het systeem van vorig jaar een forse stap terug was. Voldoening ook over de keuze j**r'tev€ns op de van de zwemarena, het Ut- j-. ^ete- jsselstag. - rechtse Den Hommel, dat door de zwemmers uitermate ge schikt wordt genoemd voor het houden van een evenement als de nationale titelstrijd. En in deze accommodatie {buitenbad 50 m. en binnenbad 25 m.) zul- jen'vijf SZC-ers van 20 t/m 28 juli gaan proberen finaleplaat sen te veroveren. Een Schiedamse afvaardiging die in vergelijking met voorgaande jaren* nogal wat magertjes is uitgevallen. Belangrijkste oor- zaken daarvan zijn de ver- scherpte limieten en het weg vallen van René van der Kuil. De vijf die in Utrecht op de startblokken zullen verschijnen zijn: Betty Schuit, Helga van der Spek. Marcel Blomsteel, - Ton Ruys en Ruud Pijper. Marcel Blomsteel is de Schiedam mer die morgen als eerst aan bod komt op het nummer 100 vrij» slag 'oij de jongens :.oJUftr twaalf jaar. De rest van q»-ploeg reist maandagmiddag •af mar" ÏTsselstein waar in bo- tel Epping wordt overnacht- Van de Schiedamse equipe zullen Helga van der Spek en Betty Schuit tweemaal aan de start - verschijnen. Beide zwemsters komen uit in de leeftijdsgroep - onder 16 jaar op de 100 meter (dinsdag) en 200 meter (vrijdag) schoolslag. Ton Ruys, die tijdens de Kring- kampioenschappen samen met Qjtuad Pijper de beste Schie- J.damse resultaten behaalde, zwemt bij de jongens onder 14 'Jfjaar op de 100 en 200 meter vlinderslag. Deze twee afstan- den, die „eveneens op het pro- gramma staan van Ruud Pijp- er, worden resp. op woensdag en donderdag verzwommen. Ruud Pijper zal dan gaan probe- j ren zijn -Vévig jaar in Meppel veroverde titels te verdedigen. De Schiedammer, die uitkomt in de leeftijdsgroep onder 18 RENé VAN DER KUIL ...geen deelnemer.... Toch beseft men in het Schie damse kamp dat de komende kampioenschappen heel wat minder succesvol zullen gaan worden dan vorig jaar het ge val was. Door het wegnemen van René van der Kuil (in Mep pel nog goed voor tien medail les, waarvan zeven maal goud) lijkt slechts Ruud Pijper in staat de Schiedamse prijzen- kast te kunnen spekken. Voor de overige deelnemers van de SZC-ploeg lijkt een finale plaats het hoogst haalbare. Het geen overigens wel betekent "dat ze daarmee zouden doordrin gen tot de snelste acht en daarmee hun afvaardiging te hebben waargemaakt. Schiedam SZC's laatste hoop om als nog door het over spelen van de wed strijd RZV-SZC in aanmerking te kun nen komen voor promotie naar de 2de klasse is defini tief de grond in ge boord. Al eerder had de KNZB het protest van SZC (het veld van RZV voldeed niet aan de .voor waterpolo gel. dende afmgtingen) afgewezen. V maar gisteravond bekeek de straf- en protest commissie de zaak opnieuw. Zonder resultaat overigens, want wederom be sliste men dat de uitslag van de toen - onder Schiedams protest - gespeelde wedstrijd geldig was. SZC incasseer de toen een neder laag waardoor RZV de titel behaalde. En nu dan defini tief. Hilvarenbeek-De Schiedams/- Viaardingse equipe in de mug- genronde door Nederland slaagde er niet in om de ach terstand op de leidende ploeg, Tetramin (Maastricht), in te lopen. Aansluitend op de 94 kiiometer lange etappe Ge- leen-Hilvarenbeek werd in een 2 1/2 kilometer durende ploe gentijdrit duidelijk gemaakt dat de samenwerking in het Maastrichtse vijftal de basis was voor de zege. Niettemin slaagde1 de ploeg van Schieda- m/Vl aardingen er in om de schade te beperken en zelfs een tweede plaats te V veroveren, waardoor Aad van Asten leider bleef in het algemeen klasse ment. Opvallend was ook de sprong van Rudi de Bruin die in het B-klasse ment opklom van de 18e naar de 4e plaats. De nog steeds zonder uitvallers verder koersende meute had er gisteren blijk baar erg veel zin in, waardoor de ge- middelde snelheid v/erd opgevoerd tot rond de 30 km per uur. Extra drukte dus voor Piet Balveïs die tijdens de rust in Stamproy en later in Veldhoven handen te kort kwam om. de equipe van sponsor Willem Heinsbroek te ver- - zorgen. Opvallend was ook het grote, aantal be langstellenden uit Schiedam en Vlaar- dingen, die deze eerste droge etappe hadden uitgezocht Om de zo succesvolle ploeg te bewonderen. Ploegleider Jaap de Bruin: „De stimulans die er van uit ging was geweldig, dat merkte ik na afloop van de etappe, toen de renners maar niet uitgepraat raakten over die belangstelling". En gezien de prestaties die ook gisteren weer werden geleverd, volkomen ver diend, Zo zag het er tijdens de ploegen- tijdrit lange tijd naar uit dat de Schie- damse/Vlaardingse tijd, 3.26.4, de snel- ste zg- worden. Tot het moment echter cu tricht als laatste ploeg vertrok en V 3.25.5. Waarna het een complc. Temse aangelegen heid werd, w lom (Smit) eindig de als 3e, met C&A (Haarlem) en Brink (Haarlem als nummers 4 en. 5. In het algemeen ploegenklassement staat Maastricht (Tetramin) met 58 pt. op de eerste plaats. Schiedam/Vlaardingen (De Sluis) is.2e met 55 pt. terwijl Vos, Wilco en Smit (allen Haarlem) resp. met 50, 46 en 44 punten, even eens lot de sterkste vijf in het klassement beho ren. i In het individuele klassement dus nog steeds Aad van Asten (Schiedam/Vlaar dingen) met 25 pt in de leiderstrui. J. Spirk (Maastricht) is 2e met 23 pt ge volgd door P. .Schroen (Maastricht) mét 21 pt. Stroek (Haarlem) en Gulikers (Haarlem) veroverden resp. 17 en 16 pt. Koen Kalkhoven (8e) 15 pt. Johnnie Meijer (9e) 15 pt. Periy Batvers (14e) 12 pt. Rudi de Bruin, de enige Schiedams/- Vlaardingse deelnemer in de B-klasse, klom naar de 4e plaats. Hier luidt dé- stand: 1 C. v.d. Werf (Haarlem) 19 pt 2 N. Wegkamp (Haarlem) d6 pt 3 J. Pauman (Haarlem) 13 pt 4 Rudi de Bruin (Schied/Vlaard) 12 pt 5 P. Pal men (Haarlem) 12 pt. Hil varenbeek Grote paniek in het rennerskwartier van de mug- genronde, waar afgelopen nacht een groep jongens een overval ondernam. Het slecht verlichte tentenkamp was in enkele minu ten omgetoverd van een rüstige verblijfplaats in een rumoerig strijdtoneel waar op diverse plaatsen hevig werd gevochten. Schiedamse ploegleider Jaap de Bruin over de onlusten: „God dank 2ijn onze jongens er niet bij betrokken geweest. Voor de ploegleiders bleef het overigens een erg onrustige nacht, want omdat we enkele overvallers ernstig hadden verwond vrees den we een wraakpoging". Naar de juiste toedracht van de zaak tasten organisatoren ep politie nog in het duister. Wel werden enkele arrestaties verricht. ,Als we het nu niet meer halen, dan is dat de schuld van de Zweden zelf. Ze lopen ons nu vrijwel constant voor de voeten, maar dat ge beurt wel op een erg prettige manier". De Knippenberg-karavaan ziet eigenlijk niet eens meer reikhalzend uit naar de aankomst in Stockholm. Elke dag wordt nu gewoon een feest. Jan heeft geen last meer van zijn knie en 'klom woensdag maar liefst tachtig kilometer. De bedoeling %vas om Norkopïng te bereiken, maar daar aange komen werd besloten om nog twintig kilometer door te gaan om daarna toch in Norköpïng te gaan overnachten, want het aanbod van de Nederlander Leen Jansen en zijn vrouw UI- la Wittek om in zijn hotel gra tis te verblijven was natuurlijk te verleidelijk. Omdat het log boek twintig kilometer verder al was afgetekend door plaat selijke politiefunctionarissen kon donderdagmorgen op die plaats worden begonnen. Ook de Zweden zijn er nu wel van overtuigd dat „die gekke Hollander" het. gaat halen. Woensdag in Norköping leek het alsof het eindpunt al be reikt was. Juichende mensen en een officiële ontvangst door het gemeentebestuur, compleet van schrijvende en visuele pers. Alle mannen van de karavaan .hebben inmiddels bijnamen ge- kregen. Zo heet Jan in Zweden „Johnny Mc Irony, Fred; van den Bergh is omgedoopt tot „Freddie McDuffen, Bob Knippenberg wordt „Bo Dakta- ri" genoemd. Robert Fuchsj de helft van het tandemduö dat de strijd moest staken, maakt 2ich inmiddels bijzonder verdienste lijk als klusjesman. De laan van Bol'es ...te gevaarlijk... Afdoende beveiliging niet mogelijk Schiedam Kethet kan dit jaar eri vermoedelijk ook alle volgende jaren de jaarlijkse wielerronde wel vergeten. Ook voor de komende maand augustus zette de RC Schiedam weer twee koersen op de kalender: woensdag 7 augustus de ronde van Kethel en cp zaterdag 10 augustus de traditionele ronde van Schiedam. De plaatselijke liefhebbers van hetrondcirkelende spektakel zullen slechts bij de laatste wielerkoers hun hart kunnen ophalen. Een rapport van de politie vermeldt, ten aanzien van de Kethelse omloop, „afwijzend beschikt". Een beslissing die bij de organisa tor. de RC Schiedam, wel als „jammer"' -werd vernomen, maar nauwelijks verbazing wekte. Brigadier Bruinker van de verkeerspolitie verklaart desgevraagd; „Het kan eenvou dig niet, omdat het parkoers niet is te beveiligen. Het pro bleem is dan dat vooral de kin deren en er wonen er in die omgeving nogal wat geen gevaar zien in die met hoge snelheid aankomende fietsers." Nochtans nam de verkeerspolitie na het verzoek van de renners club nogmaals poolshoogte, „maar.V zegt brigadier Bruin ker, „het is absoluut onmogelijk om afdoende maatregelen te nemen. Of het zou zoveel geld moeten gaan kosten dat het niet meer is op te brengen. Nee, in een zo dicht bevolkte wijk' is zo'n ronde: absoluut onmoge lijk." In de beslissing speelden de erva ringen die in het verleden zijn opgedaan een grote rol. Briga dier Bruinker: „Het is toen ook al eens gebeurd dat er kinderen werden aangereden, die met kt* sel in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. En als er zoiets gebeurt, wordt vaak' de politie als schuldige aangewe zen," Johan Ham van de RC Schiedam heeft de afwijzing aanvaard. „Jammer, dat wel, maar er is niets meer aan te doen. Als ik het goed begrepen heb, want ik ben niet op de hoogte van de juiste argumenten, dan is de Laan van Bol'es het moeilijke punt". Op de \haag of de ren nersclub dan misschien op een ander punt in Kethel gaat pro beren de ronde te laten.verrijd den,, antwoordt het bestuurslid van de RC ontkennend: „Nee, voor ons is de zaak afgedaan. Er komt gewoon geen ronde van Kethel." Blijkt het parkoers in Kethel (Laan van Bol'es-Valerius- s traat-Pijperst raat-S weel inck- singel) niet afdoende te kunnen worden beveiligd tegen over stekende kinderen, enkele da gen later wordt gerekend op veel voorzichtiger jeugd. Dan wordt' de jaarlijkse ronde van Schiedam verreden, waarvoor ook nu weer het parkoers Lan ge Nieuwstraat - Hooïkade - Tuinlaan is goedgekeurd. Toch blijkt niet iedereen ingeno men met;de pogingen van dfi RC.Schiedam.om deze.ronde laten slagen. Met name bij de leden; van de sportraad bestaat nogal wat onvrede, omdat tij dens de vergadering van 18 juni besloten werd een subsidie van 525 gulden toe te kennen otn een tekort op beide rondes van 1690 gulden wat te verlichten. De leden van de sportraad zijn de mening toegedaan dat het bestuur van de rennersclub* best even. eên briefje had mo-* gen sturen,dat een maand voordat de subsidie-aanvraag werd besproken al bekend was dat de Kethelse ronde niet kon doorgaan. Bestuurslid Ham daarover: „Dat Is echt niet onze schuld. Die subsidie-aanvraag is in aprb (22 april red.) verzonden, maar pas in juni in behandeling ge nomen. Kunnen wij daar dan iets aan doen?" AI met al is de kans dat de ronde van Schiedam alsnog een ge meentelijke financiële onder steuning krijgt, erg gering ge worden, Juist nu de sportraad, zoals wij al eerder schreven, „een gul gebaar", had gedaan, hebben de leden het gevoel dat hun „de rekening" is gepres^n- teera... U

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4