Vaders loopt trots n m Huidige batterijen ongeschikt voor personen vervoer. Chloride directeur- Van Dorp: „Rond 1980 revolutionaire ontwikkelingen in elektrisch transport" ■mm, *mw- -M - - -Bi -j -JBR Van Dorp: ,,Met de huidi ge batterijen zullen we de 'brandstofmoto ren in het ^per sonenvervoer nooit kunnen vervangen" - a. Vlaardingen Zoemend slaan we de inrit van het laadstation in. „Verwisselen graag" klinkt het verzoek. De bediende tikt aan z'n pet en duikt onder de motorkap. De lege batterij wordt verwijderd en vervangen door een volle. Vlot worden alle snoertjes weer verbonden, er wordt afgerekend en even later beweegt ons mobiel zich met de eiektroteller op „vol" ge ruisloos over Neerlands wegen. Dat zou het toppunt van elektrisch trau- sport zijn; geen tomeloos lawaai, geen ongecontroleerde vervuiling, maar pa, ma en de kïnders in een „schone" auto, die met de beste wil van dc wereld geen harder geluid kan produceren dan van een zuchtje zuchtje wind. Het vertrouw de tankstation is een laadstation, waar we net zoals we nu met ons campinggas je doen, het lege omhulsel verwisselen voor een volle. Die lege batterij wordt weer opgei aden-voor een volgende „stil le" automobilist. Niet helemaal „science fiction" want ook" in bet elektrisch transport staat de ont wikkeling niet stil, maar toch wel een beetje „prematuur" om er over te praten, zo kwalificeerde de heer A. van Dorp het hierboven geschetste toekomstbeeld. Van Dorp is directeur van Chloride Bat terijen, de Hollandse vestiging van de puur Britse Chloride Group, die zijn vertakkingen, heeft in meer dan. twintig landen, verspreid over de hele wereld. Een concern dat zich al vanaf vlak na- de oorlog bemoeit naast vele andere werkzaamheden. met het elektrisch transport Het gebouw van Chloride Nederland staat in VIaardingen; al vanaf 1955, eerst met een personeelsbestand van vijftien aan de Industrieweg, nu sinds '65 in een eigen gebouw gebouw met voldoende uit breidingsmogelijkheden aan de Produk- tieslraat en met meer dan honderd mede-' werkers in dienst Van Dorp: „Wat wij hier doen is meer assembleren dan fabriceren. We zijn be gonnen met starterbatterijen, tractiebat- terijen toegepast in vorkheftrucks en kleine bestelwagens en stationaire bat terijen, die wórden-gebruikt door onder meer de PTT, het GEB in elektriciteits centrales en in ziekenhuizen, meesten tijds als noodvoorzieningen. In de loop der jaren zijn alleen de starterbatterijen afgevallen, de andere twee maken we nog.-Aan onze produktie zijn toegevoegd gelijkrichters, die worden gebruikt bij het opladen van batterijen en, kortgele den, de alcahsche batterijen". Schoon En om een indruk te geven dat het wel om heel andere batterijen gaat dan wij gewoon zijn in onze transistor te stoppe- n: „De grootste batterij, die we hier tot nog toe hebben gemaakt, was bestemd voor een truck met een laadvermogen Het interieur van de bus met de batterijen onder een van de stoe len. van 20.000 kilo, voor Hoogovens; een- batterij van veertigduizend gulden,. Van Van Dorp: „Het personeel van Hoogo vens stond erop dat het een „schone" truck zou worden". „Schoon" of „milieubewust" is een van- de kwaliteiten naast lage onderhouds kosten, bijzonder bedrijfszeker, eenvou dige bediening, goedkope energie (nacht- stroom), lange levensduur, minder win- terproblemen en meer beschikbaar waarmee het elektrisch transport wordt aangeprezen. Geen uitlaatgassen, geen luchtverontrei niging, geen geluidshinder, zeggen de Chloride-folders in vette letters. Van Dorp is reëel genoeg om dat wat af te zwakken. „Een batterij is in wezen een vat energie. Voor het opwekken van die energie zijn toch brandstoffen nodig. Diezelfde liter brandstof, die je normaal in de tank van een auto stopt moet wanneer nu zou worden overgeschakeld op elektrisch transport toch in een elektriciteitscentrale gestopt worden. Het rendement blijft hetzelfde. Het verschil zit 'm daarin, dat het brand stofverbruik en dus ook de vervuiling nu volkomen, ongecontroleerd plaats vindt, terwijl je dat met elektrisch transport beter onder controle zou kunnen krijgen. De elektriciteitscentrales zou je op afgele gen plaatsen kunnen neerzetten". Neemt niet weg dat milieuoverwegingen van begin, af aan een voorname rol heb ben gespeeld in de beslissing van bedrij ven een elektrisch aangedreven voertuig aan te schaffen, al zijn de aanschaffings- kosten veel hoger dan die van voertuigen met brandstofmotoren. Gering Direct na de oorlog werd met de ontwik keling van elektrisch transport een begin gemaakt Er kwamen elektrische vork heftrucks en bestelwagen tj es met een geringe actieradius en een snelheid van twintig, hooguit dertig kilometer per uur. „Met name bedrijven die met voedings middelen werkten en dus wel de nadruk op hygiene moesten leggen en ook bedrij ven wier produkten in een afgesloten ruimte getransporteerd moesten worden gaven de voorkeur aan elektrisch tran sport. Later werden de financiële aspecten gun stiger. De aanschaf is nog wel duurder, maar de exploitatiekosten liggen nu ge lijk, soms zelfs lager dan van LPG- of diesel-trucks. En nog later kwam het algemeen mi lieuaspect, De enorme vervuiling door industrieën en de inkeer.het milieube wust denken, dat leidde in de richting van elektrisch transport. Kortgeleden hebben we een soort van schokeffect meegemaakt door de oliecrisis. Heel wat bedrijven zetten toen al geplaatste orders voor brandstof aangedreven trucks om in elektrische. Die oliecrisis werkt nog steeds door", vertelt Van Dorp. Tragedie Kortom, genoeg factoren om het elek trisch transport in een duizelingwekken de vaart te brengen. „Maar er is een, tragedie in ons bedrijf. De enei giedicht-' heid van onze huidige batterijen de lood-zwavelzuur batterij en de mkkel- cadrr.ium batterij is zo ongunstig, en met energiedichtheid wordt dan bedoeld do verhouding energievermogen volu me. volume, dat voor een beetje behoor lijke actieradius en snelheid een ver schrikkelijk grote batterij nodig is. Wan neer je het bij voorbeeld vergelijkt met de ontwikkeling van computers van enorme panelen tot minuscule prints dan heeft de ontwikkeling van het princi pe van de batterij zowat stil gestaan. Alleen op de energiedichtheid hébben we zo'n vijftig procent kunnen, winnen". Vandaar dat Van Dorp zegt: „Met de huidige batterijen zullen we nimmer in staat zijn om het gewone personenver voer te vervangen. Waar we wel in gelo ven is" dat deze batterijen gebruikt kun nen worden in het stadsverkeer; onder beperkte omstandigheden. Vooral bestel wagens, maar ook in het personenver voer". Chloride Nederland presenteerde dit jaar op de RAI de Elektromobiel. Een karre tje, dat inmiddels al een bekende ver schijning is in het Vlaasdingse stads beeld. Het bedrijf gebruikt het mobiel als boodschappenwagentje en om er relaties mep af te halen. „We gaven Spïjkstaal opdracht een wa gentje te bouwen op een bestaand chas sis, dat zowel goederen als personen kon vervoeren. Het wagentje zou een topsnel heid moeten hebben van vijftig kilometer per uur en een actieradius van zestig' kilometer. Vloeken Hoe we aan die gegevens kwamen? We hebben hier iemand in 't bedrijf die die klusjes met z'n eigen wagen deed. Door De Silent Rider, stille en schone bus in vervuild Manchester de kilometers die hij per dag maakt te bekijken, kwamen we aan een gewenste actieradius van zestig kilometer. En die vijftig kilometer per uur,., omdat we wilden voorkomen dat elke Vlaardingse automobilist zat te vloeken op Chloride, wanneer dat elektromobiel voor hen ree- Eigenlijk is het een propagandastuntje. We hadden toch 'n boodschappenwagen- .tje nodig. Maar tegelijkertijd is het mak kelijk om ervaring mee op te doen. Om in. de praktijk het gedrag var» de wagen en de batterijen te bestuderen en meer aan de weet te komen over de exploitatie kosten". Ook aan het Witkar-project, geesteskind van de Amsterdamse ex-provo Luud Schimmelpennmek doet Chloride Hol land mee, „We leverden de batterijen en de gelijkrichter. We hebben van tevoren gezegd: wat er ook uit de bus komt, wij moeten er in ieder geval bij zijn". In het moederland Engeland is het con cern al een stapje verder gegaan. Samen met de plaatselijke busonderneming en een bussenfabrikant werd in Manchester de Silent Rider ontwikkeld; de stille stadsbus. De Selnec, de busonderneming van Manchester, was geïnteresseerd in bussen, die een oplossing konden bieden voor het vervoer in de stad tijdens de ochtend- en middagspitsen, dus tweemaal per dag gedurende een betrekkelijk korte tijd. Snelheden hoger dan vijftig kilome ter per uur hoefden (en konden in die 'drukke spitsen) de bussen toch niet halen en een actieradius groter dan zestig kilo meter was ook niet nodig. Dus waarom geen elektrisch aangedreven bussen in- het toch al zo zwaar milieubelaste-Man chester? Met het project werd twee jaar geleden een begin gemaakt; dit jaar zijn de eerste Silent Riders in de normale busdiensten van Manchester opgenomen. En al hoor je 'm niet, ook Jn Nederland staat de stille stadsbus voor de deur. Van Dorp wil er nog weinig over kwijt. Eind dit jaar kan hij er pas meer over zeggen. „Maar er zijn contacten". Met' welke busonderneming or welke fabri kant laat hij in het midden. „Let wel.wij bouwen geen bussen. Wij willen alleen elektrisch vervoer propage ren om er ervaring mee op te doen". Want al zit het elektrisch transport opge scheept met de „tragedie van een lange energiedichtheid", de knappe koppen, in Engeland zitten niet stil. Van Dorp: „Chloride en de gezamenlijke energiebedrijven, in Engeland hebben, zich verenigd in een meerjarenproject "Wat er uiteindelijk uit moet rollen is een. batterij met een nieuw chemisch koppel; door Paul Cormont pt-: sodium-sulver. Deze batterij moet in staat worden geacht de actieradius te vervier- of zelfs te vervijfvoudigen. Ook de snel heid moet kunnen worden opgevoerd, hoe boog welen ze nog niet exact. De verwachtingen 2ijn hoog gespannen. Het is de bedoeling dat deze batterij rond 1980 op de markt komt En dan voorspel .ik revolutionaire ontwikkelingen. Een ac tieradius van driehonderd kilometer, dat. is net zo groot als die -in de huidige" personenauto". t Zal die brandstofmotor van uw en. mijn auto dan vervangen kunnen worden?" „Nog erg prematuur om er over te pra ten. Maar het is niet uitgesloten, beslist met i\" De voornaamste reden, waarom we nu elektrisch transport propageren en er ons 'T&i mee bezighouden is dat we straks de problemen die elektrisch transport op grotere schaal met zich meebrengt al hebben onderkend. Maar naast de technologische en de eco nomische kant van de zaak, zit je dan met -een ander, enorm probleem; het opzetten van iaadstations voor het ver wisselen van batterijen. Wanneer de brandstofmotor naast de elektromotor blijft bestaan zijn er vol gens mij twee mogelijkheden. Of je krijgt Iaadstations naast benzinestations en dan zijn we concurrenten van de benzinemaatschappijen of we zoeken contact met de benzinemaatschappijen,' dat we op hun stations ook de mogelijk heden scheppen voor het verwisselen van batterijen. Dan hoeven we niet weer bij de overheid aan te kloppen om nog eens grote delen van het landschap aan te tasten". Alweer een milieuoverwegin- L j fttf&JBI

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3