op de acht SCHIEDAMSCHE COURANT 1 Meer licht in kassen op de Stadskwekerij r van Elwood Mead nu bekend Fietspad bij Hargalaan: 1 goede verbinding tussen Groenoord en Ylaardingen Negen honderd klachten; Record ifSliils Zbl woningen in aanbouw, jSieiiwe regeling geeft GSD handenvol werk OVERBRUGGING BEJAARDEN Repai'atie nog onzeker 44 „Parijse poorten" weren vrachtauto's Opstarten 'Esso chemie vererseri stank na lekkende tanken, Schiedam Good Fj Mead gekocht, d; maart bij Wilton Schiedam ligt. Op 27 juli meldde dat de koper van schadigde bulkt Griek was. Het v< is nog steeds in nc Wilton vermeldt niet of zij de repa 7" I SCHIEOAWSCt Honderden mensen bezoe ken maandelijks het gebouw van de sociale dienst: veel uitkeringen én vee) werk Schiedam - Ruim 4000 Schiedamse gezinnen maken op het ogenblik gebruik van de algeme ne bijstandswet. Dat be tekent dat ongeveer .10.000 Schiedammers, oftewel een achtste deel van de bevolking, een uitkering van de Sociale dienst genieten. Over de oorzaak van de sterke stijging van het ..aantal bewoners dat wordt geholpen wordt nog in het duister ge tast. Drs. G.A.A.Smits, directeur van de Ge meentelijke Sociale Schiedam - In het eerste half jaar van 1974 zijn er 131 (woningwe twoningen klaar gekomen. In totaal zijn er op het ogenblik 244 woningen, waarvan 137 in de woningwetsector, in aan bouwt Dat blijkt uit cijfers die Rijnmond over de woningbouw in Schiedam heeft versterkt. Totaal bouwen de Rijnmondge- meeriten aan 5722 woningen. Dat betekent een teruggang van ongeveer 35 procent vergeleken met het aantal woningen (8460) dat vorig jaar omstreeks, deze tijd werd gebouwd. Het zijn er ook enkele honderden, minder dan een maand geleden- Van de woningen worden .er 2515 - (vorig jaar 3176) in de woning-] wetsectór gebouwd. Verder worden er 2077 (vorig jaar 4284) y' gesubsidieerde- en 1135 (10QO) ongesubsidieerde particuliere woningen neergezet. In de maand juni kwamen in.de 23 gemeenten van het Rijn mondgebied 581 (in 1973504) woningen gereed, waarvan 221 (vorig jaar 185) in de woning-" wetsectór. Begonnen werd met de bouw van 381 (275) wonin gen, waarvan 185 woningwet Dienst: "We zijn al een paar jaar bezig met de oorzaken te achterhalen. We vergelijken Schie dam bijvoorbeeld met gelijke gemeenten qua omvang en opbouw van de bevolking. Ook landelijk is men met zo'n onderzoek bezig. Voor Schie dam hebben we per 1 juli een socioloog in dienst genomen die zich met deze. problemen gaat bezig houden", aldus drs. Smïfs die 'opmerkt dat het aantal uit- keringen op dit .moment "erg veel" is. Naast het vele werk dat de GSD maandelijks moet verzetten om alle uitkeringen op tijd weg te krijgen is nog meer gekomen. Op het ogenblik is 'men druk bezig de nieuwe rijksregeling voor de bijstandsuitkeringen voor alle 4000 gezinnen uit te rekenen. Voor' 1 oktober zal men met behulp van vakantie- werkers dit werk moeten heb ben geklaard. Oorspronkelijk zou de regeling al in juli van kracht worden, maar. op verzoek van de GSD is dat vier maanden opgeschoven. Het ministerie van crm is daarmee akkoord gegaan, omdat zij be sefte dat de plotselinge veran dering voor de GSD admini stratief onmogelijk was. Wel moet de sociale dienst in augustus aan alle Schiedam-; "mersdié- in-.de nieuwe regeling' vallen een extra-uitkering ver strekken. Dat gebeurt mede op verzoek van het ministerie op dat de Schiedammer geen na deel ondervindt van het uitstel len van de regeling tot oktober. Deze extra-bedragen variëren van vijftien gulden voor alleen staanden tot 157 gulden voor echtparen. De Schiedamse GSD is hierbij scheutiger met geld dan bijvoorbeeld de Rotterdam se dienst. De - eenmalige - uit keringen liggen liefst 32 gulden hoger (uitgezonderd die voor de alleenstaanden). De nieuwe regeling heeft bij de sociale dienst de laatste maan-' den nogal wat voeten in de aarde gehad. Men was (er. is er. nog steeds) niet gelukkig mee, omdat men liever de eigen Schiedamse regeling wilde hou den- Niet alleen behelst de om schakeling arbeidsintensief werk, ook de mensen die de uitkeringen ontvangen zijn er veelal niet mee gebaat. Vele Schiedammers zullen via de rijksregeling minder ontvangen dan - het geval was met de Schiedamse regeling. Het rijk heeft toegezegd dat voor deze mensen een zogenaamde over bruggingsregeling zal gelden. Men zal een aanpassingstoeslag verstrekken, zodat men per 1 oktober niet ineens een veel- lagere uitkering krijgt. Deze toeslag zal in vier termijnen worden vermnderd: op' I janua- ri 1975; op 1 juli 1975; op 1 januari 1976 en tenslotte op 1 juli 1976. Dan zal de' bijstand op het rijksniveau zijn terugge bracht Een van de nieuwe regels is, dat de bijstandsnorm voor een echtpaar wordt verhoogd tot het netto minimumloon. De an dere normen (voor onvolledige" gezinhen. en alleenstaanden) zijn daarvan afgeleid. Onvolle-^ dige gezinnen krijgen 87^5 pro cent van het minimumloon en alleenstaanden 70 procent Ver dere veranderingen betreffen de huurvergoeding de zieken fondspremie, kindertoeslag en het eigen vermogen. Dé .rijksregeling geldtook. voor de rijksgroepsregeling Werklo ze Werknemers en voor de Tij- delijke Rijksgroepsregeling Mindervaliden. Bij ouders in wonende werkloze kinderen kunnen voor het eerst al op 17-jarige leeftijd voor een uitke ring krachtens de rijksgroeps regeling Werkloze Werknemers in aanmerking komen. De be perkende bepaling dat de uitke ring van 17- tot 21-jarigen na 26 weken wordt beëindigd is komen te vervallen. De mini mumleeftijd .(.18 jaar) voor de regeling voor mindervaliden. blijft. In september zal de sociale dienst aan de Schiedammers die de vakantie-uitkering 1973/1974 ontvingen nog eens een bedrag {eenzesde dee! van de uitkering) worden verstrekt. Voor bejaar den in een verzorgingstehuis geldt een andere regeling. Voor hen geldt Ook niet de nieuwe rijksregeling. Alle Schiedammers die voor de nieuwe regeling van de algeme ne bijstandswet in aanmerking komen zullen in de komende ■weken uitvoerig worden inge licht. - Het Griekse bedrijf Faith Shipping Compag- heeft het schip Elwood t sinds eind Fïjenoord in de SC reeds de zwaarbe- bulkcarriër een Het verkoopbedrag in nevelen gehuld, vermeldt ook nu nog zij de reparatie zal gaan Het is een riskant om het schip in zijn toestand over zee te verslepen, moeilijkheid is dat voor de ipuratie van het 59.000 ton vier èi vijfduizend ton staal nodig zal zijn. De le- .vertijd voor deze hoeveelheid staal ligt, tussen 6 maanden en een heel jaar. De Elwood Mead ligt al vijf maanden op de werf. Op eerste' kerstdag vorig jaar liep het in' het Kanaal op de rotsen. Rede rij Wijsmuller uit- IJmuiden wist het schip los te krijgen en naar Rotterdam te slepen. De berging, een van de duurste uit; de geschiedenis, duurde twee" maanden: De rederij, United In- ternational Bulkcarriers iii- Monrovia, droeg het schip over aan de verzekeraars in-ruil voor de schadeuitkering. Deze verzekering, heeft het nu aan het Griekse bedrijf verkocht. V/. HEBT.U HET RÖTTERDAMSCH NIEUWSBLAD '••'v.OF DE SCHIEDAMSCHE COURANT niet ontvangen? BEL DAN UITSLUITEND: Deze kassen worden ver nieuwd. Op de achtergrond staan al een paar nieuwe; al uminium-constructies. Schiedam De kassen op de stadskwekerij krijgen een nieu we bovenbouwvan aluminium. De gemeentelijke hoveniers hebben geklaagd dat de houten stijlen van de kassen verrotten en de planten niet genoeg lucht krijgen. Het instituut voor landbouwtech niek uit Wagen mgen en de dienst gemeentewerken hebben daarna uitgedokterd dat het te duur zou worden om He be staande kappen te blijven repa reren. Een paar kassen zijn al aange pakt en zijn onlangs gereed ge komen. De hoveniers vragen nu een krediet van 35.000 gulden óm de nog resterende kassen te vernieuwen. Hetliefst zouden zij~nogdèze maand met de verbouwing beginnen. De ge meenteraad engedeputeerde staten moeten het echter nog 7 goedkeuren en het zal dus wel voorjaar worden wil men kun nen beginnen. De firma Grim bergen uit Poeldijk is al voor de verbouwing benaderd. Om de kosten zo laag mogelijk te houden wordt alleen de bo venbouw vernieuwd. Het stenen onderstuk blijft gehandhaafd Door deze vernieuwing komt er volgens de hoveniers een betere beluchting, meer licht en dus ook betere gewassen. De kosten voor het onderhoud zouden dan aanzienlijk daler.. „Kijk uit wat voor soort alumi nium we nemen, want dat me taal wordt gemakkelijk door het weer aangetast", waar schuwden de heren Lansbergen en De Brabander op een com missie-vergadering van ge meentewerken, waar de ver bouwing werd besproken. Ir. H. G. de Block, direkteur van deze dienst, stelde hen gerust met de woorden dat het metaal van een beschermende laag zal - worden"voorzien. Vlaartiingen Een ..becüe- ningsfoutje" bij het over slaan vart ruwe olie uit een Italiaanse tanker ert het starten van de salpe- terzuurfabriek van Esso- chemie zijn gisteren de oorzaak geweest van een recordaantal stankklach ten in het Rijnmondge bied. Dc centrale meld en regelkamer kreeg van 's morgens acht uur tot 's middags een uur of - drie tegen de negenhon derd klachten te verwer ken. Mensen klaagden over misselijkheid en een prikkelende werking op de ogen- in de vijfde petroleumhaven stroomde driehonderd ton: ru we olie uit de Italiaanse tanker Sant Ajnbrogïo, omdat de zij- afsluiters van het schip per ongeluk waren geopend. De oliemassa werd vrij kort daar na ingedamd, maar nog tot gis teravond laat is de Roteb bezig geweest met het afzuigen van de olie. Een deel van de ruwe- olie kwam tereeht in het Cal- I and-kanaal. V Dit incident op zich zorgde al voor een ondraaglijke stank, maar de situatie werd nog eens verergerd door het opstarten van de sal peterzuurfabriek van Esso-chemie, waarbij, volgens een woordvoerdster' van Rijn mond „nogal wat" stikstofdioxi de. vrij., zou zijn gekomen. De Esso stoorde rich niet aan code één waarbij de bedrijven juist worden verzocht van dit soort activiteiten af te zien ■die op dat moment van kracht """iSvaè;";1"'':"?-"7r ^77- ,-y De klachtenregen begon gister- morgen om acht uur in Maas sluis, maar daarna kwam ook een vloed van klachten uit Ro zenburg, Heerjansdam, Ridder kerk en Dordrecht Omstreeks elf uur kwamen de klachten' vrijwel uitsluitend uit Vlaardin- gen en in mindere mate ~- Schiedam. Meer dan honderd Vlaardingers hebben de meld en regelkamer opgebeld. Om drie uur nam het aantal tele-: foontjes af. Het CAR._heeft op de ge beurt e- ""nissen fel gereageerd. Evenals bij voorafgaande stankgolven heeft het Centraal Abtiecomité Rijnmond gezegd, dat niet ge sproken kan worden van inci denten. „Het is de normale" gang van zaken in de huidige produktïe- en overslagmetho den", aldus Remy Foppe van het CAR. En over Esso-chemie: „Eens te meer een aanwijzing dat het systeem van codering weinig uithaalt. Ais dc heren het star ten van een fabriek van econo misch belang achten,, zullen''2e zich niet storen aan welke code dan ook". Schiedam - De ingangen van het sportpark Harga aan de Harga laan zuilen worden voorzien' van „Parijse poorten": stalen bogen die verhinderen dat vrachtwagenverkeer nog van het parkeerterrein in het park gebruik kan maken. Wethouder Bolmers heeft de „poorten" in de Franse lichtstad gezien en was er zo vol van, dat hij de bogen ook voor het Hargapark ideaal vindt. Flij verklaarde Hit tijdens de ver gadering van de commissie ge meentewerken, toen de afbouw van de Hargalaan ter sprake kwam. Volgens ir. H. G. de Block, directeur van de dienst gemeentewerken, zijn er nog enkele kredieten nodig voor die afbouw. De directeur meende dat een aan vullend krediet van ruim ander half miljoen gulden moet wor-: den verleend. Ook is, zo be-, weerde hij, een krediet van 44.000 gulden noodzakelijk voor dc werkzaamheden aan de openbare verlichting van de Hargalaan. Verder is het de bedoeling van de dienst dat een fietspad wordt aangelegd tussen de Schiedamseweg en de Sport- halstraati Hiervoor zal een kre diet van 40.000 gulden moeten worden verleend. „Het voor deel van dit fietspad zal zijn", aldus ir. De Block, „dat het kruislngvrij is. Fietsers van en naar Vlaardingen hoeven dan geen drukke weg over te ste- ken. Er hoeven, .als dit rijwiel pad er komt, geen voorzienin gen te worden getroffen bij de; kruising Churchillweg/afslag Hargalaan". Het rijwielpad zal ongeveer drieë neenhalve meter breed worden. Bovendien moet ei- een voetpad van anderhalve meter breedte De Harqalaan moet. vindt gemeentewerken,, worden verlengd met een fietspad. naast komen te liggen. Voor de openbare verlichting bij het, fietspad is een krediet van 13.000 gulden nodig. De gemeente Vlaardingen heeft er bij Schiedam op aangedron-' gen om het fietspad zo spoedig mogelijk aan te leggen. De Vlaardingers willen al geruime tijd een goede „kruisingvrije" route naar Groenoord en Ke- theL mm Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. He! Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal-en internationaal nieuws: de Schïedamsche Courant mét puur plaatselijk:* nieuws.-; j Twee kranten voorde prijs var» een. Profiteer ervan!. Zaterdag 17 augustus 1971 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262565 - Uachtendienst 144144 SCHIEDAM EN* KETHEL' 4 pagina's - - J 99ste jaargang no. 25095

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1