SCHIEDAMSCHE COURANT Geen unaniem protest tegen processen in Chili •S Ét' Burgemeester wat een vak 'llS jDeel gemeenteraad voelt niets voor „getuigen" SCHIEDAM OOK TÉGEN AANLEG RIJNPOORTHAVEN Band met stede- bouwkundige nog niet erg stevig Los werk man (23) hekent serie inbraken Werkgroep Woudhoek achter plannen Mozartlaan Montinex Van Kleef dit jaar dicht Goud voor zilveren vaandrig Schilder valt van dak M On voorzich tige fietser valt gebroken neus wïfiÊ' K Verbanddoos auto gestolen Dronken Joegoslaaf \W. teas* piasflaff 27 augustus 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - •99ste jaargang no. 25103 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's Schiedam Tot grote ergernis van burgemeester Lems heeft de Sehiedamse gemeenteraad gister- avond geweigerd om unaniem te protesteren tegen de activiteiten van de militaire junta in Chili, waar op dit moment medewerkers van de voormalige president Allende nog voor de rechter worden ge sleept omdat zij destijds in diens dienst waren. Tijdens deze laatste vergadering van de „oude raad'1 stond namelijk een brief op de agenda van de Chili-beweging Rotterdam. Hierin verzocht men de raad hard en fel te protesteren tegen deze aanslag op de fundamentele rechten van de mens. De raad- sleden besloten gisteren echter om de brief van de agenda af te voeren. Binnen de raadscommissies zal verder over deze worden gediscussieerd. Het verzet om namens de gemeenteraad te protesteren kwam vooral vin de fracties van het CDA en de VVD. KVP-woordvoerder Van Kinderen voerde aan dat het niet verstandig is om persoonlijke gevoelens van afkeer (hij verklaarde nadrukke lijk tegen de gebeurtenissen in Chili te zijn) namens een gemeente raad uit te spreken. Ook WD-fractieleider Verhulsdonk stond achter dit standpunt. Hij wees er daarbij op dat er in dit verband nog meer internationale situaties zijn, 'die een dergelijk protest zouden kunnen rechtvaardi gen. PvdA-woordvoerder Verlïnde daarentegen meende dat deze vorm van „getuigen" juist nu nodig is. „Wij moeten hardop dit leed veroordelen", zo meende hij. öurgemeester i^ems stetcte dat net hier met gaat om een gewoon protest. „Het gaat in dit geval om een situatie waarin bepaalde machthebbers meuwe wetten maken en dan activiteiten die men vroeger heeft verricht daaraan gaan toetsen. En dan eventueel mensen zelfs tot de doodstraf veroordelen". Hij was uitermate verbaasd dat juist de liberale fractie deze vorm van onvrijheid niet publiekelijk wilde afkeuren, liet Pvd A-raadslid Wiegman stelde tenslotte voor om maar niet over dit voorstel te stemmen, omdat de schande nog groter zou zijn, als het dan verworpen zou worden,-De brief zal nu verder worden besproken in enkele raadscommissies. Pe „oude raad" nog één keer bijeen. Burgemeester Lems, een „man met de hamer" Schiedam Het was gisteren wel te merken dat de vergadering van de Sehiedamse gemeente raad een nieuwe voorzitter had. De „oude raad" mocht nog één keer het genoegen smaken om de nieuwe burgemeester Lems in deze rol van de „man met de hamer" te zien. Het was overigens wel wennen, na al die jaren met RoelFsema. Zo zei de vorige burgervader altijd aan het einde van elke discussie of stemming: „Dan is aldus besloten Uit de mond van Lems klonk echter de gehele avond: „Dan is conform besloten Maar er wéren nog meer „schoonheidsfoutjes". Zo las burge meester Lems constant de beknopte op de agenda gedruk te inhoud van de raadsstukken voor. Ook bij de zoge naamde „hamerstukken". „U mag gerust alleen de nummers noemen", riep plotseling WD'er Verhulsdonk. Maar burgemeester Lems repliceerde: „De gemeentesecretaris is in deze mijn geweten en hij heeft gezegd dat het moet". Een klein knikje van secretaris Blok was echter voldoende om de nieuwe burgemeester toch voortaan alleen de num mers te laten noemen. Een belangrijke verbetering want Roelfsema las ook altijd uitgebreed alles voor. Een ander „incidentje" was het moment dat WD'er Verhuls donk tijdens een stemming begon met een stemverklaring. „Nee, dat mag niet. Wij zijn al aan de stemming bezig", riep burgemeester Lems. „Ja, maar wij doen het altijd zo", antwoordde toen weer de liberaal. Ook nu zwichtte Lems weer. En hij gaf Verhulsdonk gelaten het woord. Burgemeester, wat een vak !»Ül Schiedam Pas nu is bekend geworden dat hei college van b en w namens dc gemeente Schiedam bezwaar heeft gemaakt tegen het onlwerp-bestemmingsplan „Rijnpoortbaven" 'dat tot voor kort: ter iimge lag in Rotterdam. Men maakt onder meer bezwaar tegen het mogelijke risico van geluidsoverlast. Tijdens de gemeenteraadsvergadering gisteravond maakte de WD- fractievoorzitter Verhulsdonk nogal bezwaren tegen de bezwaren, van het gemeentebestuur. Zijns inziens zijn er technisch al tal van mogelijkheden aanwezig om deze gemeentelijke bezwaren het hoofd te kunnen bieden. Dat de brief al op 9 juli is verzonden kwam hem ook vreemd voor, omdat er nu mets aan te veranderen is. Hij kreeg echter het lid op de neus toen wethouder Bolmers opmerkte dat bezwaren in de toekomst, wanneer de Rijpoorthaven eventueel toch wordt aangelegd, als gunstig aspect kunnen worden gehanteerd wanneer er bepaalde geluldwerende projecten moeten worden aangelegd. „Dan kunnen wij altijd nog zeggen.dat wij ertegen waren en dat we dan ook niet willen betalen". Dat de brief al begin juli is verstuurd was volgens hem nodig, omdat er een bepaalde sluitingsdatum voor het inzenden van bezwaar schriften geldt „Bovendien", zo zei Bomers, „heeft de raad het college gemachtigd om in dit soort gevallen zelf brieven te verzenden..". Schiedam Het college van b en w mag nog geen overeenkomst aangaan met de stedebouwkundige B.C. van Gent. Hoewel ae samenwerking met hem en zijn bureau tot nog toe tot volle tevredenheid van de gemeente is verlopen, besloot de gemeente- raad het voorstel van het college om de samenwerking te continueren aan te houden- Schiedam Dankzij de verscherpte surveillance in de omgeving van het vormingscentrum Nieu we Waterweg Noord, waar de afgelopen maand diverse inbraken zijn gepleegd, heeft de politie de 23-jarige N.K. kunnen aanhouden. a' gebeurde na lang debatteren van de raadsleden Van Kinde- (KVP) en Verhulsdonk 0A*D). De KVP'er wilde duide- "Jk voorgeschoteld krijgen hoe veel opdrachten Van Gent tege- «Jk zal krijgen. „In het verleden bad de stedebouwkundige hardere taken tegelijk, die wel ^ns door elkaar vloeiden, en ^oiets bevordert de resultaten /toet," verklaarde mr. Van Kin- leren. p'er Verhulsdonk wilde kdat de °v&reenkomst zou worden aan- Spgaan met het bureau Van „niet niet de persoon Van Gent". Ook zag hjj ruets in een langdurige samenwerking tus sen de gemeente en de stede- «ouwkuncüge. Van Kinderen had een samenwerking van vijf laar voorgesteld. Schiedam De 17-jarige scholier 4. FG. de V. heeft bij een bot sing op de Schtedamseweg een gebroken neus opgelopen. Hij haalde op zijn fiets op onvoor zichtige wijze een andere fiet ser, de 31-jange pompbediende J B Kin en kwam hierdoor te vallen. Per GGD is hij naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen overgebracht. e loswerkman bekende kort voor zijn arrestatie te hebben ingebroken in het vormingscen trum. Op het politiebureau ver telde hij de rechercheurs nog meer inbraken te hebben ge pleegd. Verder bekende hij' een geval van joy-riding. Uit een woning aan de Burge meester Van Haarenlaan heeft de loswerkman afgelopen don derdag vier zilveren tientjes en een slof sigaretten gestolen. Hij was door het kelderraarqpje aan de achterzijde van het huis binnengekomen Eerder deze maand had hij avonds uit een woonhuis aan de Louis .Raedemaekersstraat 800 gulden gestolen. Uit een tiental tuinhuisjes in Thmlede nam hij een transistorradio en wat drank mee. Ook in het vor mingscentrum Nieuwe Water weg Noord brak hij in. Na een nachtelijk bezoek aan een woning in de Johan van Zutp- henstraat misten de bewoners een gering geldbedrag. In het ernaast gelegen huis vond N.K. 200 gulden c-n de sleutels van een Alf<* Romeo die voor de deur stond. De loswerkman •stapte in de wagen en reed onmiddellijk richting Belgie. Bij Breda kwam de wagen te gen een vangrail. N.K. het de wagen total loss achter. Hij heeft de rechercheurs tenslot te ook bekend bij Codi een hoeveelheid sigaretten en over hemden te hebben gestolen. Schiedam De Werk groep Woudhoek heeft zich volledig: achter de gemeentelijke plannen rond de aanleg van de Mozartlaan opgesteld. De werkgroep staat in haar standpunt, dat de zer dagen uitgebreid is uiteengezet in een brief aan het college van b en w, lijnrecht tegenover het aktiecomité. „Het is nog niet te laat", dat het tracé-Mozartlaan wil verleggen naar het Me tropad, dwars door het zogenaamde groene hart van Kethel. Volgens de Werkgroep Woudhoek zullen, wanneer dit alternatief zou worden gerealiseerd, de problemen voor zowel Woud hoek als Groenoord niet alleen worden verschoven, maar ook worden vergroot. In Woudhoek is men tevreden met de aanleg van het deel van de Mozartlaan via de westelijke zijde van het Bachplein. De bezwaren tegen de suggestie van de aktiegroep „Het is hog niet te laat" zijn volgens de leden van de werk groep legio. Men wijst daarbij op de volgende nadelen die zouden ontstaan wanneer dit dit alternatief van de aktiegroep zou worden ge realiseerd. Het geprojecteerde winkel- en wijkcentrum westelijk van Ke thel komt in gedrang. Het Metropad, evenals het parkje ten noorden van Woudhoek zou verdwijnen. De oostelijke flat van het Bach plein zou dan verkeersoverlast krijgen. Scholen en speelgelegenheid aan het Metropad zouden moeten verdwijnen. De bpceiuiui, die wei eens de mooiste van Groenoord is ge noemd zou ook moeten verdwij nen. Het rustieke voetpad tussen Woudhoek en Kethel zou ook verdwijnen. Zowel het Bachplein als de Woud hoek zouden worden afgesne den van de gezellige dorpskern van Kethel. Het geplande buurtpark ten noorden van Kethel zou worden verkleind en overspoeld wor den door lawaai. Tevens zou het onveilig bereikbaar worden voor kinderen en bejaarden. De boerderij Lensbergen die in de toekomst theehuis met kin derboerderij 20U worden', zou ook moeten verdwijnen. Even als het boerderijtje van de fa milie De Raad. De nieuwe openbare school zou dan alleen maar bereikbaar zijn via deze drukke verkeers weg. Vlaardingen/Schiedam Montinex Van Kleef NV, Fabriek van koel- en vriesdeuren. vriesinrichtïngen en koel- en vriescellen gaat sluiten. Het' Vlaardingse bedrijf aan de Stephensonweg zal tegen het einde van dit jaar alle activiteiten stopzetten, aldus een woordvoerder van de Grasso-groep, het concern, waarin Van Kleef twee jaar geleden werd opgenomen. Het personeel, 25 man en voorna melijk timmerlieden, en de vak bonden zijn vorige week van de plannen op de hoogte gesteld. De direktie voerde ook bespre kingen met het Gewestelijk Ar beidsbureau, waar tot nog toe geen ontslagaanvragen binnen kwamen. Men hoopt de 25 werknemers te kunnen over plaatsen of te kunnen herscho len. De sluiting dreigde al geruim# tijd. De werkzaamheden namen af als gevolg van de hevige concurrentie in de sector vrïec- inrichtingen. Vooral tegen üs kleintjes', bedrijven van twee k drie man personeel, moest Mon tinex het afleggen. De sluiting is mede eerf gevolg van de ge stegen loonkosten, die door de afnemende activiteiten niet meer waren vol te houden. De Grasso-woordvoerder; „Men heeft het zien aankomen". De concurrentie kwam ook uit het buitenland, waar bedrijven met geheel nieuwe technieken op de markt kwamen. Delft - Tijdens werkzaamheden op een dak van een huis aan de Emmalaan heeft de 34-jari- ge schilder F.D.S. uit Schiedam een val van vier meter ge maakt. De man probeerde naar oen ho ger gelegen dak te klimmen toen hij op een losse tegel stap- te. De schilder liep een ge* kneusde rechterarm en schaaf wonden aan armen, benen en het hoofd op. Na behandeling in het Hippolytusziekenhuis kon de man naar huis. lilt Schiedam In de Warande is uit een geparkeerde auto een ver- bandtrommel g/stoten. Onbe kenden hebben het portierraam ingeslagen. De eigenaar, de 55-jange aanne mer C A.fschat de schade op een bedrag van honderdenvijf tig gulden. J_ Schiedam De politie heeft een dronken Joegoslavische zee man aangehouden die slinge rend en zingend op een fiets door het Sehiedamse centrum reed. Op de vraag hoe hij aan de fiets kwam, kon hij nauwelijks ant woord geven, maar later bleek dat hij die ergens had gestolen De man, de 36-jange R.R., is ter ontnuchtering ingesloten op het hoofdbureau aan de Lange NieU'vslraat. Een uur later meldde zich hiér ook de eigenares van de fiets. Na zijn roes te hebben uitgesla pen vertelde de zeeman dat hij de dag tevoren was af gemor- sterd en dat hij dit heuglijke fiet op nogal doortastende wijze had gevierd. Schiedam Omdat hij 25 jaar lid is van de scoutinggroep „Burgemeester van Haaren" is vaandrigM. P. Zuydgeest onderscheiden met de „Gou den Jacobsstaf". Dit 'crc-te- ken, verleend voor de langdu rige bewezen diensten aan dp Padvindersbeweging, werd hem in het groepshuls opge- speld door de heer F. Horters, voorzitter van het geweste lijk spelteam, namens het hoofdbestuur van scouting Nederland. Ook groepsvoorzitter C«es Jo- ehems huldigde zijn vaan drig. In zijn toespraak rele veerde hij enkele facetten uit de langdurige loopbaan van de jubilaris. Onder dankzeg ging voor alles wat hij voor de groej» is geweest en nog is, overhandigde hij hem een ge schenk onder couvert. Voor mevrouw Zuydgeest had hij een boeket bloemen. Als vertegenwoordiger van de stafleden wenste hopman Adriannse hem geluk met dit gedenkwaardige jubileum en bood hem geschenken aan, mede namens de verkenners. Ook oud groepsleider Adriaanse woonde met dis- tric tsbestuurder Van Oor schot de huldigingsbijeen komst bij. •Ïï'ïi -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1