Meer publiek inhalen geen aus Kunstenaars willen wraak nemen.. Ganzeborden en kwartetten WmÊ Dikke laag stof op museum voorkomen door actief zijn SCHIEPAMSCHE COURANT door Kor Kegel kapstok wordt opgehangen, hebben om hun volstrekt eigen karakter, veel belangstelling. De afgelopen jaren werden bij voorbeeld tentoonstellingen ge houden met werken van kunst enaars uit één bepaald land (ondermeer Oost-Duitsland, Tjecho-Slowakjje en onlangs Noorwegen), en vanwege het succes zal ook het komende jaar een aantal exposities een eigen gezicht krijgen. Als daartoe de mogelijkheid is, zullen luidsprekers de wande laars in de Hoogstraat daarvan op de hoogte houden. 'Binnen' zullen stencils verkrijgbaar zijn. omdat, aldus de mening van I lans Paalman, "je nu een maal niet elke bezoeker indivi dueel te woord kunt staan". Ook voor de aanschaf van luid sprekers en papier is natuurlijk geld nodig. Daarom kijkt de museumdirecteur er met de no dige spanning naar uit, wat er /oor college komt: "Dit mu seum mag niet vastlopen. Een goed beleid moet mogelijk zijn, maar dat wordt'erg moeilijk als onverhoopt de subsidiekraan dichter wordt'gedraaid. Anders krijgen we hier extra drukte door de rompslomp met begro tingen." En op die drukte heeft Hans Paalman het vanzelfsprekend niet begrepen "Soms denk je wel eens: j; waarom komen "de mensen X nou niet eens gezellig bin- nen?" Aldus Hans Paalman, Schiedam Wie de acti- vitextën van het Stede lijk Museum in de loop der jaren heeft gevolgd heëft bemerkt dat het beleid van het mu seumbestuur berustte op het principe „Voor elk wat wils". Zowel moderne: exposities als tentoonstellingen met meerinvloeden van vroeger volgden elkaar op en wisselden elkaar af. Hetgeen leidde tot een goede waardering voor het museum en .vóór/ de personen, dié het „runnen." en ónÖer- houden. Ook het komende jaar hoopt men op een toe nemende belangstelling vóór- dat, wat er ih 'het /Stedelijk- te zién: -zal zijn.' Gebrek aan expo sities is er vooralsnog beslist niet;:. En wie geen interessehééft voor' de werken vain an allerhande artiestenj kan altijd nog terécht in de kelder: Als de schoonmaakbeurt gehouden is en. het mu seum op 7 september, weer toegankelijk is, /zal daar namelijk de koffiekamer annex .1 e'esru imte „In de groe- ne theeboom" zijn ge- vestigd. Een oord, waar men vrijblijvend en on- der het genot van een „bakkie leut" een boek ter hand kan nemen om het, indien nodig van A tot Z uit te lezen. Een vrij ingrijpende - ver andering, die het mu seum meer: bezoekers zal bezorgen En dat „meer publiek inhalen" is nu precies de bedoe ling, Want, aldus de „big boss" van het Ste delijk, directeur Hans Paalman: „Je moet toch iets met het mu seum doen. Al vind ik dat je niet tegen ie mand moet zeggen: je moet naar het museum, blijft het uiteraard de bedoeling om zoveel mogelijk mensen te e- interesseren. Natuurlijk zijn we ons ervan be wust dat dit geen mu- seum zdi worden waar dagelijks honderdèfr, bezoekers komen, zoals in Rotterdam en Am sterdam" Over te verwachten ten toonstellingen en direc teur Har.s Paalman kunt u meer lezen op deze pagina. t Hans Paalman, verstrikt in veel ambtelijke dingen.... Schiedam Eigenlijk heeft hij veel meer weg van een klassieke kunst enaar dan van ccn direc teur. Het stropdasje, dat bij het overgrote deel der directieleden om de hals pleegt te hangen, wordt bij hem lang niet altijd uit de kast ge haald en dat warrige baardje geeft hem ook iets 'anders' iets kunst zinnigs. Mogelijk beeft dat te maken met het eerste woord uit de sa menstelling, die zijn be roep uitdrukt: museum- directeur. - Dat uiterlijk zorgt er misschien ook voor,: dat Hans-Paalman zich één veelt met 'zijn'mu seum. Een gevolg van het: zich willen afzetten; tégen éen be paalde verleiding, die zijn'ambt met zich meebrengt? Want, zo liiidt zijn, uitleg: "At sta ik toch tamelijk veel in de publiciteit, ik probeer in geen geval stre- Schiedam Dc Scliiedamsr. kunstenaars willen spor tief wraak nemen. Acht jaar geleden verloren zij een voetbalwedstrijd tegen de Schiedamse pers met 153, maar met strijdlust zien zij een revanche tegemoet. Een nieuwe voetbalmatch tegen de in Schiedam werkende jour nalisten en persfotografen zal in september worden gespeeld. De gemeente heeft zich in prin cipe bereid verklaard om. een veld en datum, waarop kan worden gespeeld, uit te zoeken. Naar een trainer en een verzorger Opstellingen zijn nog niet bekend. wordt gezocht. Waarschijnlijk 2al in het per- j)e kunstenaars hebben besloten srnede free lance-fotograaf Arie Wapenaar. In de voorhoede zul len Martin de Bruin Schicdam- sche Courant) en Joop Span- -jersberg (Het Vrije Volk) wor den opgesteld. sclftal onze medewerker Frans dc Mol in het doel staan. De achterhoede zal worden ge vormd door free-lance foto graaf Jack van Raay en de journalisten Rien van den An ker, Willem van der Post (bei den Schicdamschc Courant) en Jan van der Ven (De Haven loods). Op het middenveld verschijnen onder meer onze verslaggevers Hans Soeters en Kor Kegel, al- één uur voor aanvang van de wedstrijd pas de opstelling be-, kend te maken. In hun selectie zijnal opgenomen:André en Sjef Hénderickx, Harr, Diet en Gerard Wiegman. John He'ssel- berth, Albert Verkade. Kees dé Geer, Cees. Bouw, Dick .Bos, Daan Patmos en Ton van Gel der. Zij zijn van plan om vóór de wedstrijd minstens één keer te trainen... ber-achtig te zijn. Per slot van rekening ben ik geen kunst paus. Een stralenkrans om jé hoofd kan erg vervelend, zijn". Hans Paalman streeft in zijn werk naar zoveel mogelijk, evenwicht. Hoewel hij in veel ambtelijke dingen verstrikt - raakt ("Ik wil mijn tijd liever niet verdoen in commissies"), wil hij toch ook het gezicht van het museum bepalen. Wan neer hem daarvoor de tijd ont breekt, kan hij zijn karweitjes altijd nog enigszins afschuiven op het personeel. "Ik weet mij.terzijde: gestaan door de drie j's.- Tja, zo noem ik ze'altijd maar, dat is gemak kelijker. Ik bedoel ermee: 'Julia Snikkers, mijn secretaresse, Jo- sine Bokhoven, van de educa- tieve dienst, en Janneke Eshuis, de museumassistente. Zij kun nen zelfstandig de diverse klus jes uitvoeren", verklaart hij. OPPEPPEN' Met elkaar 'zijn - het personeel én de directeur volgens de laatste, "Jekker en enthousiast bezig" Het voordeel van een kleine werkkring is, zo meentHans Paalman, dat men, elkaar beter, kan "oppeppen: Dat had al in de tijd/, van;Pierre Jansen,.zijn: vpprganger ,/diè/Ln.,J9fi3/.$chie-': "darn achter'acb^ièï;-^^;rtóö/ iaat dat hét Stedelijk Museum door menigeen als "vrij actief" werd bestempeld. De. huidige" directeur daarover: "Kijk, 'een museum.moet, voor al in een stad als Schiedam,- actief zijn.. Anders is het ge doemd om met een. dikke laag stofbedekt te worden.Toch bestaat bij mij de indruk, dat er buiten Schiedam, meer be langstelling voor dit museum is. dan binnen dé stadsgrenzen." Waarbij hij doelt op de regelma tig terugkerende intéressé van de zijde van de televisie of de. landelijke pers. ''Dat-kómt-mis schien omdat het Stedelijk aan/ een vrij drukke winkelstraat ligt," vervolgt -Hans. "Je riet ook zoveel mensen,- over de Hoogstraat lopen. Dan denk je wel eens: waarom komen ze nou niet even gezellig binnen. Directeur Paalman: met personeel 'lekker en enthousiast bezig Er draait hier regelmatig een interessante film, waarnaar - best eens 'wat meer mensen mo gen gaan kijken. Ht is eigenlijk wat weinig tot nog toe." GELDGEBREK Om .het totaalbezoek van veertig vijftigduizend mensen per 'jaar wat op te" voeren, is ook in het verleden al gepraat over acties en festiviteiten-in het mu setim of op het plein daarvoor. "En dan blijkt jammer genoeg, dat we toch met een geldgebrek -kampen", concludeert Hans "Gebleken is dat een terras op het museumplein nauwelijks 'loopt'," vervolgt hij. "We heb ben er daarna over gedacht om op het pieinplantenbakken en/of beelden neef te zetten, maar we zagen dat ér het geld niet voor is om bloemperken of zo aan te brengen."' De enige belangstelling die er voor het museumplein was kwam van winkeliers van de Hoogstraat, die hun auto's niet wensten te parkeren bij de me ters op de schuine helling voor het museum, de Appelmarkt Toen het plein was 'bezaaid' met wagens werd met de politie overeen gekomen/ om de hekken voor het plein maar te sluiten. uiteZodoende kwam men Het het idee om in de kelder van het museum een soort bibliotheekje op te zetten. Ten koste van de voor exposities beschikbare Schiedam Het Stedelijk Museum gaat op 7 septem ber weer open. In die maand zullen weer enkele kunstenaars exposeren in het kader van de Konfron- tatie-serie. F.en aantal keren per jaar wordt zo'n Konfrontatie gehouden om de mensen te confronte ren met het werk van kunstenaars, die al enige reputatie hebben. In oktober zijn tu-ee weken lang Oudhollandse spelletjes te zien in het Stedelijk. Bezoekers mo gen er. in de voetsporen van opa en oma. ganzeborden, kwartetten, dominoèn en ande re bijna niet meer voor tornen- de spellen bedrijven. De meer e waardevolle spelletjes-van-vroe- jj gcr worden veilig in vitrines opgeborgen cn tentoongesteld. 'Daarna volgt weer een Konfron- talie en veivolguns eer. Sint Ni- col aastentoonstelling. Die duurt één week. In die week wordt een speciale avond vrijgchou- den voor bezoekers, die in hel museum surprises willen ma- ken er»op een andere avond wordt een Sinterklaas-teken- film gedraaid. Do laatste expositie van dit jaar V is een Kerst-aangelegenheid. /;- Daarbij w„iae-i tekeningen en .schilderijen van Lucebert ge toond. «h Volgens jaar verschijnt in drie Nederlandse steden een Hon- gaarse tentoonstelling. Ook in Schiedam. Het heeft te maken met de folklore van dat land. Tenslotte staan nu al gepland: een expositie over zevenhon derd jaar Schiedam, en de;„ex- po" Salon van de Maasteden, een krachtproef voor het mu seum, ook organisatorisch. Uit een grote hoeveelheid werken „(voor de Salon is veel belang stelling) moet worden geselee- teerd. De tentoonstelling over het jubi leum van de stad zal op touw worden gezet in samenwerking met de gemeente-archivaris Van der Peijst, die over het bestaan van Schiedam een boek heeft geschreven. Deze expositie duurt acht weken. ruimte zal dat nauwelijks gaan, want,20 leert een snel optel sommetje Hans Paalman; er zijn zes zalen, voor tentoonstel lingen, Daarnaast telt het ge- bouw, dat uit 1785 staat, enkele Werkvertrekken, zolders én de pots. "Als we onverwacht toch vol ra ken, gaan we schuiven om alle ruimte te benutten. Vaak wór den de zalen ingericht met me dewerking van de kunstenaars. En hoe gek het ook mag klin ken, of een tentoonstelling hier nou groots of klein wordt opge zet, hij komt er altijd goed uit. Het komt hij de kunstenaars trouwens goed over, dat het personeel hier enthousiast werkt aan het inrichten van de zalen. Het personeel, de arties ten en ik gaan erg kameraad schappelijk met elkaar ora. Die samenwerking is bijzonder ple zierig. Bij veel musea is het helaas nog steeds zo, dat de directie en de staf zich ver verheven voelen boven bij voorbeeld de zaalwachters en de suppoosten." Doordat de artiesten 'inspraak' én 'medezeggenschap' hebben bij de opzet van de exposities, blijft de diversiteit gehand haafd. Vooral thema-tentoon- stellingen, waarbij alles aan één VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3