.-'.-."-■'SB VFC met hakken over de sloot PPSC-De Zwervers: ^onverteerbaar' EXCELSIOR KOMT ER WEL Martinit verrast Puttershoek wes I m i WM DHS biedt knap te* Alblasserdam buit routine uit 1 ISI - -v" -. '- ^sBjM^hagBpHr iÉMSWi ajgwsiiis W ilhelmus' middenveld beslissend ~syd J Zwaluwen— reserves knap 4' SUniiDAJVLSCHE COURANT MAANDAG 2 SEPTEMBER lijft John van Fessem onderschept een Schie-damsc aanval. 'De nieuwe lichting van Schiedam in de knel tussen Joop "Wolf en Arie Don. Schiedam Weinig- £oed voetbal, maar toch een aantrekkelijke wedstrijd voor het publiek. Zo begonnen Schiedam en VFC op „Harga" de competitie. Dat aantrekkelijke was dan in die zin, dat er een reeks van spannende momenten voor beide doelen - paal, lat, redding doellijn - voorviel. Het gepromoveerde VFC was uiteindelijk de gelukkige win naar (1-0), want een gelijkspel zou de verhouding beter hebben weergegeven. Eer. gelukkige VFC-trainer Chris Brouwer: Zo'n win nende start is goed voor het vertrouwen van de ploeg. Gezien hel aantai kansen dacht ik dat de overwinning we! verdiend was". Ondanks het ver lies van Schiedam was trainer Hans 'Ruitenberg „toch niet ontevreden. ..Er is goed gespeeld en vooral 'hard gewerkt. En natuurlijk hadden wc pech met die ballen op de lat". De Schiedamse oefenmeester had daarbij de handicap, dat hij ..organisator Leen van der Ploeg geblesseerd langs de kant moest laten. - De rust in de achterhoede van de wel zeer jeugdige Schiedamse ploeg ontbrak daardoor. .Niettemin heb ik wel vertrouwen in de competitie*', aldus Ruitenberg. VFC kampte met een soortgelijk pro bleem als Schiedam. De alsnog op zijn besluit teruggekomen - Pim van der Burg om niet naar Hermes-DVS te gaan, stondnog niet op zijn ver trouwde post in het centrum van de defensie. Ik heb nog geen bericht van de KNVB ontvangen dat de overschrijving rond is. Het schijnt daar enorm druk te zijn met stapels van dergelijke gevallen". ChrisBrouwer: „Als Pim straks terug is, is ook de. organisatie terug. Dat is in de laatste oefenwed- strijd wel bewezen". VE|C kwam beter uit de start- -; blokken dan Schiedam, later kwam Schiedam er wel betér in, maar de nederlaag was toen. al een feit. Want juist in; dië; beginfase sloegert.de' Vlaai".' dingers hun slag. In de 6e minuut was de eerste, reële scoringskans voor. Mar van.Dorp, die het doel van Kees Heydra te hoog zocht. 'j Vier minuten later was het toch raak. Een sublieme pass van toch weer meespelende Krijn van der Zwan („Ik had bedankt ja, maar het was een noodgreep gezien de blessures en het niet spelen van Van der Burg. Ik liep op mijn wilskracht te voetballen. Maar ik ben geen Heintje Davids")- spleet de Schiedamse defensie open.Harrie schui ten dook in de ruimte om een lobje af te leveren dat over het doel leek te gaan. Door de wind 'draaide de bal tot schrik van alles wat Schiedam - was toch in'het doel: 0-1. Schiedam had echter geen geluk om de stand in evenwicht te brengen. De Schiedamse aanvallen .waren weliswaar minder in aantal dan die van VFC, maar hielden veel meer gevaar in. VFC-doel- man'Jan Kortleven ontnam de doorgebroken Leo Veringmijer uitlopend een kans en ook een schitte- rende kopbal van Peter Rietveld ranselde hij uit zijn doel. Kansloos 'was de Vlaardingse doelman echter op een geweldig afstandsschot y^n. ;Braih..' - Scholten. dat echter op de lat uiteenspatte. VFC maakte toen even een moeilijke periode dóór en andermaal bracht de lat redding. Ditmaal na een schot van.Robbie Beukers,, via de handen vaii de iets. té. :ver voor zijn doel staande doelman - Kortleven („Ik dacht dat de bal" over'zou gaan.")! .- De terugspringende bal werddoor Tom Vérwij - vanuit geheel vrije positievoorlangsgeschoten. Schiedam had kort voor de pauze en kort er na echter ook niet te klagen. Peter Rietveld moest, de bal van de doellijn halen, en Maarten van der Meer kopte voor een veriaten doel nog naast Jan Kortleven deed zijn wat nerveuze eerste helft met. een tweetal schitterende reddingen totaal vergeten. Kogels van Wim Schemkes en Tom Verwij boog hij tot corner om. Het slotoffer.sicf van Schiedam bracht evenmin succes, ondanks het inzetten van Jan Piek en Roy Meuleman (resp. voor Robbie de Hartog en Karèl Steenbergen). Dit nieuwe duo betekende een versterking voor Schiedam, vooral het. spel van Roy Meuleman.' Trainer Ruitenberg: „Ik kon hem niet eerder inzet ten.. Gisteren in bet A-elftal, vanmorgen in. het tweede en nu weer. Dat is te veel van het goede". Niettemin kon Meuleman het wel opbrengen en werd Schiedam sterker. De schutterijliet het*; echter, afweten, terwijl! vooral „Mar Benjcrt een grote rol in de Vlaardingsc defensie speelde. VFC kreeg zelfs nog uitzicht op een grotere zege. Het opdringende Schiedam verloor op het middenveld de bal, waarop Harrie Schuiten alleen kon door gaan. Ditmaal had Schiedam echter niet over geluk te klagen, want de harde lage schuiver kraakte de paal. Kort voor tijd ontstond er voor het Vlaar dingse doel nog groot gevaar na onvoldoende ingrij- per. van John van Rees. Ten koste van een corner hield doelman Kortleven Schiedam van een gelijk-' spel of. Schiedam - Het is voor André Corvcleijn te hopen dat zijn spelers beseffen dat dit het ene uiterste was. Het absolute dieptepunt. Want PFSC's competi tiestart was zó uitgesproken pover, dat de conclusie: „een slechte beurt", beschermend de hand houdt boven een elftal dat het in alle opzichten af liet weten. En dat voor heel wat kijkers, die bij gebrek aan alternatieven, het debuut van twee derde klasse kampioenen wilden meebeleven. PPSC-De Zwerver- s: op papier een „lekkere pot", bleek in feite „onver teerbaar". Jammer. Omdat PPSC verzuimde de toch wel aanwezige ingre diënten wat smakelijker op te dienen. Onbegrijpelijk ook. Wat had PPSC te verliezer.? Lekker ongegeneerd de aanval kiezen. Voetballen volgens het princi pe: hier zijn we... Het was er allemaal niet bij. Met alle waar dering voor De Zwervers, had den heel wat teleurgestelde kij kers het gevoel de „deksel op de neus" te hebben gehad. Dat het „maar" een 0-2 nederlaag werd, strooide ook voor de neu trale bezoekers al roet in het eten. Wat blééf, was de wat bittere nasmaak. Natuurlijk, er waren verzachtende omstandigheden. De onsamenhangende voorbe reiding bijvoorbeeld, die kon ontstaan omdat sommige spe lers het voetballen niet in hun vakantieplannen hadden ver werkt. Zelfs de complete „off day" kan als excuus worden aangevoerd: de vorm is er gc- woon nog niet. Maar als PPSC zó blijft spelen, kan het ook weieens heel erg lang gaan du ren voor de bal weer wat crea lievere patronen op .de grasmat deponeert. Inzet Het was cp Thurlede ver te zoeken. Die echte wil om het tekort aan ritme te compense ren ontbrak. Het moet bij velen als onbegrijpeleijk zijn overge- komen. Natuurlijk betekende de snelle achterstand een tegen .-.valJer. Leo Vos, vinnig pion in -de equipe van trainer Jan de Lange, mikte -van dichtbij niet eens zo hard. maar wel erg zuiver. John Rost kon er dan ook net nie{ bi»: 0-1. Ook het vroegtijdig wegvallen - van Lodi Kalden betekende ccn "fikse deuk in het toch al wat 't aangetaste zelfvertrouwen. Zc* ker toen bleek dat vervanger Peter van de Linden dit tweede klasse niveau niet aankon. Hij - .keerde in de tweede helft niet - meer terug. „Omdat", verklaar de André Corveleijn, hét uitwis selen van zijn wisselspeler, „hij al een hele wedstrijd in het tweede had gespeeld". Toch was het opvallend dat juist deze speler erg veel aan de bal .was, was., terwijl r.a rust de linker zijde van het veld als was het „verboden gebied", genegeerd werd. Opvallend was ook de wijze, waarop PPSC de vele tekorten trachtte te compenseren. Handsballen en te harde tac kles maakten het karwei voor scheidsrechter Louis niet een voudiger. Vooral voorstopper Couweleéuw maakte het enkele keren te bont. Met als uitsprin ger de onbesuisde charge tegen Van de Heuvel. „Dit is de aller laatste waarschuwing", brieste arbiter Louis hem toe. Dat PPSC slechts door éér. venijni ge inzet, van Coen Winkelman, in die eerste helft doelman Leen Slobbe tot wat extra actie kon dwingen was tekenend. Maar niet de zoveel onrust zaaiende Gouweleeuw (al was het maar uit zelfbescherming) werd in de rus; gewisseld, want Loek Kalden (een versterking) nam de plaats in van Peter van de Linden. Hij belastte zich echter met de zo moeilijk af te stoppen Wim van de Graaff. Daardoor trok Gouweleeuw zich terug als vrije verdediger en ruilde Piet van Veen deze plaats in voor een meer aanval lende rol. De omzetting kwam het spel ten goede. MOGELIJKHEDEN Zelfs kwam PPSC bij vlagen wat geïnspireerder naar voren. Pe ter den Hartog, die zijn acties steeds weer te ver doorvoerde, mikte net over. terwijl een schot van Piet van Veen aan toonde dat op links mogelijkhe den waren. Coen Winkelman bood zich op links herhaalde lijk aan, maar steeds weer 2ocht PPSC de andere, ondoor dringbare helft op. Daardoor ook ontstond een lichte irritatie onderling. Maar De Zwervers bleef met snel le aanvallen probéren de nog steeds wankele Schiedamse de fensie te doorbreken. En weer Voorburg Ondanks dat zijn ploeg met 2—0 van Wilhelmus verloor was trainer Harry Bouquet van DHS zeker niet ontevreden 'over hét spel van zijn jongens, Hij vond de start in de eerste klasse zeker niet slecht. „Natuurlijk heeft de thuisclub dit duel verdiend gewonnen. Daar valt niets aan af te doen maar ik vind toch- dat DHS bekwaam tegenstand heeft geboden". Het grote verschil tussen de beide Ondanks de druk. waaronder. teams, was de bezetting en het spel van het middenveld. Zori- der dat van DHS te kort té willen doen, de jongens hebben bijzonder hard gewerkt, was dat van Wilhelmus toch beter en dat heeft de balans ten gun ste van de thuisclub laten door slaan. Gesteund door het publiek ontke tende die thuisclub van meet af DHS stond had het toch moge lijk geweest de eerste helft af te sluiten met een voorsprong van 1—0. Het schot van Kees van Schie dat dan doel had moeten.treffen ging echter tot" grote?; geruststelling van het Voorburgse publieknet naast de verkeerde kant van de paal. Zo verliep dé eerste helft zon der doelpunten.' aan een offensief. De defensie Aanvankelijk had ook in de twee van DHS ving dat alles echter bekwaam uop v en-; vooral Jos Sparia bracht een paar maal de handen van het publiek op el kaar door zijn gedurfde en goe de reddingen. Piet. van Veen. in de ver drukking, maar wint het kop duel. greep Gouweleeuw: een keer (opzettelijk hands) aan de noo drem. Arbiter Louis deed waar- voer hij al eerder! had gewaar schuwd en 'noteerde de FPS- C'er in zijn boekje. Dat De Zwervers tenslotte nog op 0-2 kwam speelde eigenlijk geen rol meer. Wel de manier waarop, want John Rost plukte de bal van de schoen van De Weert, die. meteen een fraaie buiteling maakte. 'Aribiler Louis trapte er in en specialist Leen Slobbe stak het speelveld over om zijn ploeg op een ver diende 0-2 te zetten. PPSC rest te de bittere nasmaak.,. ••vrv; PUTTERSHOEK - In de eerste wedstrijd van de compeitie, onverwacht een uitwedstrijd nog wel, heeft Martinit zeker geen slechte indruk achter gelaten bij Puttershoek. Marti nit ging goed van start. Het nam het heft in handen maar zag toch geen kans dit eerder in een doelpunt uit te drukken dan na oen dik halfuur speten. Toen was het na goed voorbereidend werk van Den Brinker. dat Ktinemann. goed vrij gelopen 0-3 kon laten aantekenen. Verder kwam Marti nit in die eerste helft niet. Er was voor de thuisclub ook nog geen vuiltje nan de lucht. In de tweede helft dacht het toe te slaan. Dat lukte echter niet, want de verdediging van Martinit met (good old) Lupker aan het hoofd wist van geen wijken en stond geen doelpunten toe. Martinit kon langzaam maar zeker hét spel ver- plaatsen en na- twintig minuten was: het na goed aangeven van Künémann datDen Brin ker juichend naar het midden kon lopen: 0-2. Nog was de koek niet op. Daar zorgde Brust- voor. Wel kogelde hij in eerste instantie op dé paal maar hij ving de terugspringende baJ goed op eri 2ijn tweede schot trof wel de roos: 0-3. V -v Kort voortijd mocht de thuisclub dan de eer redden. Meer ook niet cn zo won Martinit zeer verdiend en met goed voetbal deze wedstrijd met 3-1. Een start die voor trainer Ho'ogéboom en zijn jongens bijzonder hoopvol is. ALBLASSERDAM - De start van Excelsior in de derde klasse ging tegen het vorig, seizoen: nog kandidaat voor de tweede klasse zijnde Alblasserdam en hoewel de Schiedammers het duel met 1-0 verloren was trai ner Bierhuizen toch niet onte vreden. „Ondanks dat ik met de jongens had gesproken en hun had verteld dat zij. geen angst hoefden te hebben voor Alblasserdam, was die angst er in het eerste half uur, onnodig,; toch wel". u „In het verloop van de wedstrijd' bleek wel dat die angst geheel onnodig is geweest, want vooral na de rust- is er maar één club geweest, die dé toon aan kon geven en dat waren wij. Kijk en dan komt er natuurlijk nog wat anders om de hoek kijken. Het ontbreekt het team nog wat aan intelligentie. voor; de derde klasse. Maar... dat komt er ook wel.-in". Nóg bleef Excelsior wat angstig voetballen maar de angst ver- dween en hét laatste kwartier van de eerste helft..hadden de Schiedammers het heft goed in handen. Er ontstonden zelfs goede kansen. Zo gaf John Kloppers met een kopbal An dré van S tra! en een niet te mis- sen kans maar laatstgenoemde' schoot naast. In de tweede helft is Excelsior voortdurend in de aanval geweest. Aanval op aan val beukte op het doel.van de: thuisclub. Tieman, Rademakér, Heijster en Etman verdedigden in de middencirkel en doelman Van dér Pas had een „snipper- middag". In het begin speeldeExcelsior wat terughoudend en écht niét als een zelfbewuste, derde klas- ser én toen; na een kwartier spélen, bij het nemen van een vrije trap', het muurtje zich ver keerd opstelde was het meteen prijs. Onhoudbaar voor doel man Coen van der Pas ver dween de bal in het doel:. T-Ö. kwamen er niet. 'Dat kwam door de ontbrekende intelligen tie want'steeds weer werd de bal door het centrum gespeeld .en dat was juist hét sterkste gedeelte van dé thuisploeg. Me de door dit alles bleef het 1-0 voor Alblasserdam en daar móest Excelsior dan xnaar ge noegen mee nemén. de helft Wilhelmus het beste van het fspel. Het kon dan ook de leiding nemen. Het' had daarvoor wel de medewerking van Henny Sla nodig. Bij een van de talloze aanvallen van •Wilhelmus tastte. Henny mis. Iselman, die goed doorzette, kwam daardoor geheel vrij voor Sparia en toen was ér voor de Schiedamse doelman geen redden meer aan: 1—0. Maar ook de verdediging van Wil helmus gaf geen krimp en daar bij bleven de. uitvallen van de thuisclub levensgevaarlijk. Een schitterende kopstoot van Theo de Raay.'had'beter lot verdiend .dan,door één meesterlijke reac tie gestopt te worden door doel man Domburg. Hoe gevaarlijk de uitvallen van Wilhelmus waren bleek, kort voor tijd.",.; - I Doelman .Sparia trachtte een aan val met de voet te onderschep pen. Hij schopte mis en toen was het voor de attenteStads weinig moeite om de uit balans geraakte Sparia te passeren: 0—2. Een dapper spelend DHS moest het er mee doen, want al kreeg Paul Nijs nog weLeens kans, een gelijkspel had er ze- ker niét meer ingezeten.: -t' Steeds werd er gestuwd, maar,: en Naast dit alles heeft Excelsior dat was het- pluspunt voor het ook geen geluk gehad, dat mag slcrk verdedigende Atblasser- an ook wel vermeld worden. dam, veel echte scoringskansen "Van onze sportredactie Vlaardingen. Het naar de reser ve le klas KNVB gepromoveer de Zwaluwen 2, beleefde in de- ,ze hoogstbereikbare afdeling- een goede, start. Met 2—1 werd de rs—Gravehzandé S.V.2 naar het Westland teruggestuurd. Het was een verdiende overwin ning van het jeugdige Zwaluwe n—elftal, dat al vroeg het eerste competitiedoelpunt scoorde. In de 4e minuut mikte Arie Struis eerst nog op de lat. maar in de 11e minuut had hij meer sucee- s: 1—0. Nog voor de rust echter kwamen de reserves van de 's—-Graven- zandse eerste klassen weer langszij- Een voor doelman Jan Onk niet te bereiken moeilijke .hoge bal werd een prooi van L: - van Zanten: 1—1. In de tweede helft werd de winst vastgelegd, nadat in de 16e min. eerst nog een schot van Paul Stam buiten bereik van de kee per van de doellijn werd ge haald. In de 24e minuut lukte dat echter niet. Sterker nog. linkervleugel verdediger Eik van AJfen werkte de bal in het eigen doel: 21. Gevaarlijke momenten ontstonden er nog welvoor beide doelen, ma.®j Zwaluwen gaf de winst mei meer uit handen. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4