SCHIEDAMSCHE COURANT snel innen van Burgemeester boos over „taalgebruik" raadsleden KADG SFEER plannen winkelcentrum Kethel eindelijk ter visie x Akzo Zout wil uit breiden Inbrekers nemen drank en zeep ïnee KANTTEKENING Nu al klanten voor rechtswinkel Bromfietser valt i u Nieuwe gemeenteraad geïnstalleerd Automobilisten trekken paard uit de sloot -ff Dollars uit kapiteinshui gestolen gister- heeft toegang tot het orden bepaald SCHIEDAM^ Dit zijn ze dan, de nieuwe deelnemers aan het Schie damse college. Van links naar rechts: Zijdeveld (PvdA), nievrouw Visbeen-Stroman (PvdA), Bolmers (PvdA), 'de burgemeester, en de ge meente-secretaris, Van der Wilk (PPR) en op zijn oudé Plaatsje Col Ié (CPN). Schiedam Onbekenden zijn de woning van de heer J: F. aan de Stationsstraat binnenge drongen. Zij sloegen daartoe ruit in. Veel hebben de inbrekers niet gevonden. De buit bestaat uit tien stukken zeep. twee flessen drank en een sleutelbos. De Schiedamse gemeenteraad is gisteren dan geïnstalleerd. Ook is er een nieuw college van wethouders gekozen. Kortom, als alles goed zou, zijn, zouden we nu met veel nieuwe mensen en nieuwe frisse ideeën goed van start kunnen gaan. Maar helaas, het heeft niet zo mogen zijn. De verpeste sfeer in, wat we dan wat groot, poli tiek Schiedam noemen is er nog steeds. Nog steeds is het de Schiedam se raad belangrijker om per soonlijke aanvallen te plegen, dan eens goed gefundamen- tcerd te proberen de tegenstan der met gewone nette Holland se woorden te overtuigen van zijn (politieke) ongelijk. De g cm knielde burger heeft toch al niet zo'n erg hoge dunk van alles wat met politiek te maken heeft en die idee wordt alleen maar versterkt, wanneer deze burger - die dan eens over de drempelvrees komt en naar een vergadering van de raad gaat - ontdekt dat de H.H. Poli tici elkaar alleen maar voor „leugenaar" of „propagandist van de dictatuur" uitmaken. Terecht heeft de burgemeester daar gisteravond wat van ge zegd. Eén raadslid had er ieder geval wat van geleerd, toen hij ons zei: „Lems was de beste spre ker van de avond; de rest was geouwehoer". Het wachten is nu op dc ande re vierendertig.... In de- komende jaren als ten minste niemand tussentijds op stapt zal Schiedam nu „gere geerd" worden door de heren Baimers (PvdA), Zijdeveld (Pv dA). Van der Wilk (PPR), Gellé (CPN) en 'mevrouw Visbeen Stroman (PvdA). Precies tien uur lang is Schiedam gisteren wethouderloos ge weest. Omstreeks het midda guur stapten toen dë 'wethou ders van het oude college op en verlieten zij het Stadskantoor. Burgemeester Lems en gemeen tesecretaris Blok alleen achter latend. De verkiezing van het nieuwe wethoudersgezelschap werd gisteren voorafgegaan door lan ge uiteenzettingen van een aan tal fractievoorzitters over de totstandkoming van het college. Daarbij werden vaak over en weer persoonlijke vetes „uitge vochten". Woorden als dicta tuur, intimidatie en leugen klonken regelmatig in de ge meentelijke vergaderzaal. Een en ander was voor burgemees ter Lems zelfs aanleiding de raadsleden op hun nummer te zetten. „Dit verlaagt het niveau van de discussie. We moeten minder op de man spelen en meer op de zaak", zo meende hij. Het stellen van de tegenkandida ten bleek gisteren meer een far ce, omdat vrijwel van tevoren al vaststond wie er gekozen zou worden. Nadat de nieuwe wethouders plaats hadden genomen aan de tafel naast de burgemeester en de gemeentesecretaris sprak de eerste hen nog toe. „Na het politieke dispuut van de afgelo pen tijd moeien we nu aan de slag. Er moet nu gewerkt wor den". Maandag zal de nieuwe gemeen teraad voor de tweede maal Op de publieke tribune aanschouwden twee ex-wet houders het politieke circus ditmaal van een andere posi tie dan dat ze tot voor kort waren gewend. Op de voor grond mevrouw Verweij-de Graaft en daarachter (met baard) Kaptein. bijoen komen. Dan zullen de leden voor de raadscommissies worden gekozen. Op de agenda staan verder de benoemingen van afgevaardigden voor aller hande commissies en raden, zoals de stichting SG, de Raad voor de Milieuhygiëne en de Sportraad. Maassluis Het ziet ernaar uit dat de Maassluise rechtswinkel een succes word. Tijdens het allereerste spreekuur dat maandag werd gehouden kwa men er een tiental mensen om juridisch advies vragen. ,En dat is voor een kleine plaats als Maassluis heel wat', zegt een van de rechtswinkeliers. Naast do klanten die persoonlijk kwa men binnenlopen zijn er ook een aantal geweest die naar de telefoon hebben gegrepen. De Maassluisse rechtswinkel is gevestigd in het gebouw van do gemeentelijke sociale dienst aan de P. J. Troelstraweg. Spreekuren worden gehouden op iedere eerste en derde maan dag van de maand. Schiedam Op de hoek van de Vlaardingerdijk en de West- vest is de 16-jarige bromfietser R, C. van H. uit Rotterdam ten val gekomen, doordat hij een bocht veel te ruim nam en tegen een auto botste. Hij moest naar het Gemeentezie kenhuis worden gebracht, waar hij is behandeld aan schaaf wonden. Ook. zijn duopass agie- re, de 14-jarige Schiedamse H. H-, werd behandeld aan schaaf wonden. Beiden konden daarna naar huis terugkeren. De auto, eigendom van de Schie dammer A. H. W., raakte licht beschadigd. «oenMJag-t „piemlwr 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLADNr,-" 99ste laarjanjr no. 25109 Broers vest 3 telefoon administratie 368091 - redactie 262366 - kinchtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEI. 1 ij Schiedam De gemeente wil zo snel mogelijk beginnen met de bouw van de ongeveer 200 woningen in het nog te realiseren winkelcentrum Kethel aan de Zwaluwlaan. Daartoe zal het bestemmingsplan voor dit gebied waarschijnlijk in november in de raad verschijnen. In dit-herziene:plan, dat op het ogen blik na maandenlang oponthoud ter visie ligt bij de gemeente, is het veelomstreden voormalige raadhuisje ingepast. Het' historische gebouwtje aan de Schiedamseweg, waarin nu een politiepost is gevestigd, moest oorspronkelijk verdwijnen. Mede door een actie van de bevolking (2000 handtekeningen) is de gemeente ech ter „omgezwaaid". Ook aan de protesten van de winkeliers aan de Schiedamse weg. die zich „in htuv bestaans- recht bedreigd voelden omdat het handhavenvan het raad huisje hen zou;isoleren van het centrum, is tegemoetgekomen. Er is een smalle uitloper ont worpen, die ondermeer verbin ding met dc winkels geeft en die een oost-west passage vormt tussen Schiedamseweg en Churehillweg. De oostelijke toegang tot-het ceri- h um zal wonden bepaald door het raadhuisje en een pleinvor- mige ruimte, waaraan het be staande winkelcentrum is gele gen. Aan ditplein verschijnen ondermeer een grootwinkelbe drijf in twee bouwlagen, woon bebouwing in zeven lagen op een winkellaag met een lood recht daarop aansluitend woon gebouw langs de Zwaluwlaan van zes woonlagen op een on derbouw. Het gehele plan (totaal 10.000 vierkante meter, .winkelopper vlakte en 2Q0 woningen) zal in Op dit stuk kale grond zal eind volgend jaar het winkelcentrum al grotendeels zijn gerealiseerd. fases worden uitgevoerd. De eerste fase (7000vierkante me ter winkels en 130 woningen) wil men eind volgend jaar ge reed hebben. Vooral aan de woningen wil men enige prioriteit geven, zodat na de raadsbeslïssing gelijk kan worden begonnen. Het zal vol gens de gemeente afhankelijk zijn van het aantal bezwaar schriften dat nog tegen het plan kan worden ingediend of men zo snel kan starten. De voltooiing van het winkelcen trum zal afhangen van de ont wikkeling in de woningbouw en het aantal bewoners in Schie- dam-Noord. Het resterende ge deelte zal da# ook pas worden gebouwd als er in het gebied ongeveer 10.000 woningen (30.000 inwoners) zijn. Volgens de verwachtingen van de. ge meente zal dat in 1980 het geval zijn- De gemeente stelt zich ten doel dat na iedere fase een afgerond geheel ontstaat. Latere moder nisering moet mogelijk zijn, al dus de gemeente die de bouw van het centrum „bijzonder ur gent" vindt. Naast de woningbouw, aan Schie damseweg en Zwaluwlaan zijn er ook woningen gepland aan de dr. Sauerstraat en aan het Bachplein waar boven de wijk- voorzieningen (ruimten voor so ciale, culturele, medische en re creatieve doeleinden) vier lagen woningen zullen verschijnen. Men gaat er van de gemeente uit dat het winkelcentrum een ge heel eigen gericht moet krijgen. Luifels, overbouwingen, over kappingen en galerijen zullen bijvoorbeeld de winkelende Schiedammer „beschermen" te gen weersinvloeden. Het aantal parkeerplaatsen zal op 860 worden gebracht In het plan zijn verder mogelijkheden ingebouwd voor de aanleg van een busstation, taxistandplaats, enkele voetgangerstunnels en de bouw van een. garage. Daar naast is rekening gehouden met een tracé voor openbaar rail- vervoer op verhoogd niveau,, dus niet ondergronds. Als er echter wordt besloten een zogenaamde sneltram te laten, rijden zal het tracé daarvoor niet door het winkelcentrum komen te lopen. Uit een onder zoek is gebleken dat dan beter het tracé Chu rchiItweg-Mozart- laan - Van Dalsumlaan kan worden gekozen. Schiedam/Rotterdam - Het be drijf Akzo Zout Chemie Neder land B.V., dat in Rotterdam is gevestigd, wil uitbreiden. Het bedrijf heeft bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Ho Hand een aanvraag ingediend om de In richting van het chloor- en al- kalibedrijf en de herbicidenfa- briek te wijzigen en uit te brei den. Tegen het verlenen van de aange vraagde vergunning kan men schriftelijk bezwaren indienen. Die moeten worden gericht tot GS en in tweevoud worden in gediend bij b en w van Rotter dam tot uiterlijk 12 september. Mondeling kan men bezwaar ma ken op de hoorzitting in kamer 120 van het Rotterdamse stad huis op vrijdag 20 september om half vijf 's middags. Deze hoorzitting is gecombineerd met een openbare zitting, zoals die in de hinderwet is voorge schreven. De aanvraag van Akzo is inge diend vanwege de wet inzake de luchtverontreiniging. Een exemplaar van deze aanvraag ligt tot op de dag van de hoor zitting voor een ieder ter inzage op de afdeling Algemene Zaken van het Stadskantoor in Schie dam. Schiedam Dankzij de hulp van enkele passerende automobilis ten en de oplettendheid van. de wegenwacht is een paard van de verdrinkingsdood gered. Het dier, één van de dertig van de ruitersvereniging Spaland aan de Westpolderstraat, was in een sloot langs het Prinses Bea- trixpark getuimeld en kon daar niet op eigen kracht uit komen. De wegenwacht, die het ongeval bemerkte toer» rij op rijksweg 20 voorbijreed, schakelde de politie in. Met touwen werd het paard even later door automo bilisten en agenten uit de sloot getrokken. Het dier heeft vermoedelijk geen letsel overgehouden. E: Schiedam Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan het Panamese schip Betty May, dat momenteel voor reparatie op de scheepswerf De Nieuwe Wa terweg ligt. Uit de kluis in de kapiteinshut werden 37QO Ame rikaanse dollars (waarde onge veer tienduizend gulden) gesto len." De politie vermoedt dat de inbre kers konden binnenkomen doordat de patrijspoort van de hut niet goed was afgesloten.. Op de kluis zelf werden nauwe lijks beschadigingen gevonden en de recherche houdt er dan ook rekening mee dat om dit karwei te klaren een valse sleu tel is gebruikt." uur Schiedam officieel weer een nieuw college van wethouders. Zoals was te verwachten koos de kort tevoren geïnstal leerde gemeenteraad de door de PvdA, PPR en CPN naar voren gescho ven kandidaten. Allen kregen steeds 19 stem men, terwijl de door de oppositie naar voren ge brachte tegenkandidaat steeds drie stemmen minder haalde. Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Hei Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk; nieuws. Twee kranten voorde prijs vaneen. Profiteer ervan! I I -I I adr»s- 1 I I woooC'ianH (piHoop I I I .f I rw, I I so howt e« Scftlsdamsch* Courant -,:.. het %>iterttam«eti «u*'.D-3d 0, Voordat om tien uur gisteravond de wethouders waren gekozen hadden burge meester Lems-en gemeente-secretaris Blok. het.rijk alleen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1