Simons, de van Schiedam? „De echte vraag is steeds: wil men wel echt samenwerken" De kiezer is toch steeds de laatste beoordelaar" Dan kan je net zo goed bedanken als raadslid Ik hen helemaal onder- handelaar geweest vraagt: IJZERWERKERS STUIKLASSERS PIJPLASSERS PIJPFITTERS a. 2 METSELAARS b. OPPERMAN 99 Ik ben gewoon benieuwd hoe het in deze gemeente loopt een actieve medewerker ZATERDAG 7 SEPTEMpKi-t ^i4 oOriixiiDAMSCirlE CÖÜRAjNT Voor Maarten Eising, dé SW-man bij uitstek en lid van de Schiédamse Partij van de Arbeid, is het een duidelijke zaak. „Het wordt tijd dat Jan Simons geloosd wordt, anders gaat de PvdA hier in; Schiedam ten gronde", vertrouwde hij deze week ex:kandidaat-wethouder Reinier Scheeres toe. De laatste schrok nogal. Ten eerste omdat Eisingzijn hart op een nogal vreemde plaats luchtte; op de- afscheidsreceptie' van de oud-wethouders Bert Kaptein 'en Truus Verweij-De '-Graaft Bovendien .schrok hij nogal van de inhoud van Elsings woorden. Simons wip pen? Wat zeg ik, dé Jan Simons eruit duwen? Wat verbouwereerd antwoordde hij; „Man, niet zo hard. D'r staan er hier meer". Onwetend van dit alles reed op dat moment Jan Simons zelf in zijn Volvo naar zijn afspraak met ons. En zelfs al zou hij het geweten hebben, dan zal ^hij vermoedelijk - gedacht hebben: Aoh, ze kurmen-beter over je praten, dam..", Toch typeert' de opmerking .van Eising iets van wat er in het Schiedamse politieke wereldje leeft over die Jan Simons. Wie is dat nu eigenlijk? Actief zijn betekent voor meni geen de banderollen van de partijkracht voorzien van naam en adres of hoogstens het be zoeken van een partij vergade ring. Voor die „ene S." niet Die stelt zich gewootrr beschikbaar, als meiï hem vraagt in een commis sie-'te gaan zitten die namens- de PvdA en de PPR de andere mogelijkheden moet gaan on derzoeken voor de vorming van een college van wethouders. Noem dat maar eens niks.. Wat venijnig rdageert hij echter: „Man, ik ben helemaal geen onderhandelaar geweest. Hoog stens een hulpdienaar. Onder handeld, dat heeft de fractie gedaan". En dan latfer: „In de samenwerk- ingsovereenkomst wordt al het Permanent 'Overleggfenoemd.. Men had mij toen daarvoor ge vraagd. En ik dacht aanvanke- Akkoord, in het dage lijks leven is deze vriendelijk, soms bij na met zijn handen pratende, man direc teur van Pakhoed Be leggingen. Voor de op pervlakkige leek een gewone 49-jarige man, die het aardig goed gaat Een man die door hard werken wat succes in zijn leven heeft gehad en die toevallig ook nog eens lid is van de Par tij van de Arbeid. Ac tief lid dan wel. Van 1962 tot en met 1970 lid van de Sehiedamse gemeenteraad en in die periode ook nog een aantal jaren frac tievoorzitter, En verr - der? De afgelopen maanden stond zijn naam regelmatig in de krant. Het leek er soms wel op of de gehele procedure of het ge vecht zoals men wil van de vorming van een college van wethouders van die ene man afhing. Steeds maar Simons voor en Simons na. Niet alleen tot er gernis van Eising. Ook andere politieke partijen staken hun gram over zijn „activiteiten" vaak niet onder stoelen, of ban ken. Rietje Taverne-van Cam- pen (CDA) kon het onlangs niet nalaten om hem en plein publl- que te betitelen als een soort handelaar in wethouderszetels. En dan Jan Simons zelf... Gekleed in een keurig grijs kos tuum met visgraat motief, zwarte stropdas met rodeen bruine strepen en een kraakhel der wit overhemd. Aardig, goedlachs enwelbespraakt. Praten met hem is erg gezellig, maar geen pretje. Het lijkt o£ bij niets aan het toeval over laat We'hebben nog niets ge- lijk dat het alleen een soort bewakingsorgaan van de. sa menwerking tussen ons en de PPR was. Vervolgens kwam er de opdracht bij om dq. andere „mogelijkheden tot de voijning van t^ri college te gaan verken den.' Het klinkt wat naïef, Simons lijkt me nou net geen type dig'" zich-, zomaar ergens laat „inluizen". Weer venijnig: „Nee, dat is niét naïef, dat is de werkelijkheid. En bovendien, als ik niet bereid was geweest dan was ik er niet aan begonnen". Dus toch niets bijzonder aan Jan Simons? Helemaal geen partij bons die alleen maar hoeft te bellen om Joop den TJyl aan de hoorn te krijgen. Maar waarom dan die woorden van Elsing? Waarom dan die brief van. die. andere Sehiedamse coryfee Chris van Dijk, ook zo'n echte wortel van de socialistische af deling. Deze schreef begin deze week een brief aan het PvdA- bestuur, waarin hij volledige tekst en uitleg vroeg over de gang van zaken tijdens de in zijn ogen mislukte college-on derhandelingen (Hij had liever samenwerking met het CDA ge zien). De brief was eigenlijk speciaal gericht aan Simons omdat deze naar Van Dijks me ning bepaalde feiten opzettelijk zou hebben achtergelaten om op die wijze de ledenvergade ring in bepaalde banen te lei den. ,ïk zie dat allemaal niet zo zwaar. Ik bén lid vaJi'die partij en dat is een grote partij. Er Is een ruime grondslag en dat heeft zijn voor- en zijn nadelen. Je hebt er veel verschillende mensen. Ik.ben directeur en ik Jj>en lid, maar er zijn,.vele dlrec- temen 114 van de, PvdA. Net zoals er vele niet-directeuren lid zijn van de VVD. Dat is maar goed ook, anders krijg je alleen maar van die beiangen- groepjes. Geen politiek partij en, maar een soort vakbon den". Dan ineens tussendoor: „Wat vond je nou zelf van die hele collegevormlng?" Zonder een antwoord mijnerzijds af te wachten begint hij zelf weer. Zijns inziens was het een sim pel rekensommetje. Het CDA heeft ongeveer een derde van het aantal raadszeteis. Bij vijf wethouders zou men dus recht hebben op anderhalve wethou der. Aanvankelijk wil men er één voor de VVD en één voor zichzelf. Dan laat men de WD vallen en „claimt" men er twee voor zichzelf, „Tja, dan gaat terecht bij.de frac'- tie het lampje branden. Je hebt recht op ongeveer dertig pro cent en je vraagt veertig pro cent „Natuurlijk is dat hun goed recht, maar je waagt wel teveel en dan komt de vraag wie er nu gelijk moet hebben". Het lijkt wel of hij steun zoekt voor zijn standpunt. Simons gaat verder: „De echte vraag waar het om draait is natuurlijk af er werkelijk de wil aanwezig is om met elkaar samen te werken. En nog steeds geloof ik, dat als beide partijen gewild hadden, dat de kans vraagd of hij gaat al in de aanval. Hij wil het verhaal lezen voor het in de krant komt. Als het hem uitkomt wil hij ook mij weL eens wat vragen. En hij wil het liefst we zien het hele' interview al de mist ingaan dat we alleen maar over de toekomst en niet over het verle den praten. Er wordt een nieuwe Camel opgestoken, de halve „Pietje de Jong"-brii in de hand. Hij wacht af. „Wie is Jan Simons", mompelt hij, mijn vraag herhalend, „Ei genlijk heb ik geen duidelijke plaats. Ik ben gewoon "geïnte resseerd ,in politiek en in het gebeuren hier in Schiedam. In woon hier per slot van rekening al sinds 1930 en ik ben gewoon benieuwd hoe het in die ge meente loopt. Dus houd ik mij op de hoogte van het wel en wee". Verder niets? Geen ambitie voor een post als wethouder of, zoals men in Schiedam eens heeft horen verluiden, voor een baan tje als burgemeester? „Daar heb ik geen enkele ambitie voor. Nooit aan gedacht ook". En dan even nadenkend. „Nee, dat heb ik ook nooit overwo gen. Ik heb een baan waar ik het naar mijn zin heb en ik zit in een concern dat het goed doet En goed, daarnaast ben ik dan een beetje actief als PvdA- lid". Typisch antwoord voor om even met het CDA-raadslid Rosman le spreken die „me neer S", groot was geweest dat dat colle ge (CDA plus PvdA/PPR) tot stand was gekomen. Dat had een- gqade oplossing kunnen zijn, maar dat is die van het huidige college ook. Het gaat nu niet over een college van eerste of tweede keus". Zo langzamerhand blijkt duide lijk dat de „grote" Simons zoals velen, hem willen of zouden wil len zien, lekker gewoon kan babbelen. Het vooral op per soonlijke dingen elkaar aanval len in de raad of waar dan ook zit hem dwars. „Als ik zo die verhalen hoor over de laatste raadsvergadering, dan vind ik wel dat er eens iets aan gedaan moet worden. Ik geloof dat het allemaal terug te voeren is naar de begin ja ren zestig "toen in onze partij dat proces begon. Een proces van bewustmaken. En het is logisch dat de mensen die het zo'n tien h twintig jaar geleden voor het zeggen hadden daar aan moeten wennen". Hij aarzelt even. „Maar als de vereniging goed is, dan vinden die twee partijen elkaar wel, geloof ik". „Een soort groeistuip?", vraag ik. „Ja, zoiets en ik moet wel zeg gen dat ik er ïn principe posi tief tegenover sta dat men zo open kan zijn. Op zich Is het een grote verworvenheid, dat men zoveel durft te zeggen". De vraag rijst of het nieuwe colle ge dat ten dele uit een aantal jongeren bestaat het dan niet verschrikkelijk moeilijk krijgt met een gemeenteraad, waar nogal wat ouderen inzitten. Si mons schudt het hoofd en zegt dat een goed college gewoon niet op die scheldpartijen moet j letten. „Laten ze zich maar la- j ten leiden door de mogelijkhe- j den die er wel zijn". Weer diezelfde trek op zijn ge- zicht'. Even nadenken, zonder de Indruk te wekken werkelijk te ar "zelen. Eerder een duide lijk afwegen van elk woord dat hij gaat uitspreken: „Een college is nooit beter dan de raad zelf. Je kan dat heel goed afmeten aan de berichten in de pers. Of er veel initiatief-voor stellen zijn, interpellaties enzo voorts. Daar zie je vaak het niveau van de raad aan. In feite moet je de toon vergeten en alleen maar kijken naar de in houd van het gesprokene. Maar in de praktijk blijkt zo'vaak: hoe meer scheldwoorden, hoe minder de inhoud". Even later toch nog even over het CDA, de grote tegenstander van de progressieven tijdens de onderhandelingen over het col lege. „Ik heb gehoord dat het CDA een deloyale houding ten opzichte van het college 2ai gaan innemen. Dat is voor mij onbegrijpelijk, omdat je dan al leen jezelf maar onmogelijk maakt. Dan kan 'je net zo goed bedanken als raadslid. Want ais je dan wat zegt, dan krijg je onmiddellijk te horen dat je toch deloyaal bent. Alles wordt tegen je gebruikt En ik hoop van harte dat er vanui: het CDA dan de behoefte groeir om mensen met zo'n houding t< vervangen. Dat zou trouwen? erg verstandig zijn, want ui teindelijk is de kiezer weer d<. laatste beoordelaar". Hij zucht en dan weer opnieuw: „Nee. voor mij is het onbegrijpelijk dat mevrouw Taverne dat ge zegd heeft". Onbegrijpelijk, Een woord dat ook bij mij achter blijft als Simons vertrok ken is. Nog steeds is er geen antwoord op de vraag of Simons nu de „grote" Jan is naar wie velen zo opkijken of dat J an gewoon Jan is. f Of dat hij nou eigenlijk de „Jaap Burger van Schie dam" is of dat hij ge woon Simons van de Pv dA is. Eén ding is wel zeker. Si mons is een intelligente econoom, die net als een beroeps politicus niet het achterste van zijn tong laat zien. Het ziet er dan ook niel naar uit dat Maarten El sing zijn zin krijgt. Jan Simons is niet iemand die zich ongewild laat „lozen". VAN DER OOST B.V. Jan van Rlebeekweg 11 Schiedam Sollicitaties aan bovengenoemd adres, telefoon 010-154677. Na 18.00 uur tel, 010-600329. Gevraagd Tel. 010-25.42.07. Na 18.00 utir 71.48.10. Beukelaweg 13B - Rotterdam Voor direkt gevraagd: Aannemersbedrijf A. DE HAAS Korte Buurt 16a - Maasland Telefoon 01899-15164 Voor afwisselende werkzaamheden In ens verkoopmagazijn zoeken «ij die zich het beste thuis voelt in een prettige werkomgeving, waar in een klein team wordt samengewerkt om onze relaties zo snel en correct mogelijk te voorzien van materialen en apparatuur voor koeltechnische installaties. Naast een goed salaris bieden wij moderne sociale voorzie ningen. Apparatenfabriek Helpman N.V. A. W, G. Fokkerstra al 535, Schiedam, iel. 010-3?D844 ELECTRON OVUM B.V. Jamos Wattweg 20, Vfaardirtgerv tel. 010-354222 "tbroi'i.-.g van ons bedr,,( nebooo w.| d.<ecte siaaumgsmogel.jk- ERVAREN OF AANKOMENDE BEDR&DINCSMONTEURS I 711 c- leiung ,an .ü.sisiotyo.demlnflrhlin. ger. piaantjien beaioningsiasten etc. 2-j. di» >nivte»M hennen ais madewar-sr In ons jong» bed-W opgen-tmen I* wc.-dsn kunnen telefon.sch ol sch/Jltetlk solliederen s et- heer J. j Ke.nmjn. H«t bedrijf ligt In de directe omgeving van h«t H S. stni-on Vlsardlngen- Weit. Zij. d'B omrei vtaaröwgei .wonen, ontvengon riiegeldvergoe.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3