Negentig j aar Hermes DVS: een ciïcket-story Hermes ongewijzigd m mm JOHN DOORENBOS: LEF GENOEG 1 A SVV: aansluiting met top realiseren weer op pad... m Heracles werd Stichting Sportclub Heracles 1974 Voor torenhoge yzessen" geen coach nodig I» Pendelen tussen Amerika en Schiedam Nationaal kampioen schap model jachten DE DAMLAAN AANSLAGEN wmm SPARRINGPRARTNER OPBOUW UITWEDSTRIJD Schiedam-ïn de vijvers van het Beatrixpark (bij het theehuis) worden morgen de nationale kampioen schappen voor model- jachten gehouden. De wedstrijden, die om tien uur beginnen, zijn geor ganiseerd door de Schte- damse modeljachtverenï- ging De Viking. Er wordt gevaren in twee groepen: met scheepjes op schaal nagemaakt van bestaan de schepen e~> de race klasse, waarin met een wedstijd tegen het horlo ge wordt uitgemaakt wie dc snelste is Schiedam- Na het teleurstellende optreden voor eigen publiek mogen Pim Visser en zijn mannen het dicht bij huis opnieuw proberen. De reis gaat naar Rotterdam-zuid, waar CVV als enige benedenwaterwegse club ïn de amateur-hoofd-klasse meespeelt. Tegen UVS begonnen zij afgelopen zondag met een 1-1 gelijkspel. Aangezien Hermes een week eerder eveneens in Leiden gelijkspeel de, mag er dus wel een gelijkopgaande strijd verwacht worden. Pim Visser gaat het na de nederlaag tegen EDO met hetzelfde elftal opnieuw proberen. Visser:^"Ik wil niet meteen gaan veranderen. Er waren 2ondag wat zwakke punten, maar iedereen verdient een redelijke kans om zich te revancheren. Misschien dat het bij sommigen de angst om hun plaats kwijt te raken is, dat ze niet zo goed spelen. "Heigeen betekent dat Hermes met de volgende opstelling zal aantreden; Spermon, Commijs. Van de Burg. Ruse ier, Brouwer; Vorstenbos, Weeda, Bakkes; Van de Voort, Riedijk. Van Duppen. Het tweede team van Hermes kan deze keer weer beschikken over Teun Kornaat, die geheel hersteld schijnt te zijn van zijn dijbeen blessure. Zonder hem werd afgelopen zondag met 4-0 van UNIO Oudewater gewonnen. Ruud slavenburg zorgde voor een knappe hattrick. Morgen speelt Hermes reserveteam om tien uur thuis tegen het derde elftal van HOV. Een ééntje op de voetbalpool dus.. Schiedam Ter voorkoming van mis verstand: als gesteld wordt dat het dit jaar90 geworden Hermes-DVS een club met een groot cricketverleden is, impliceert dat allerminst dat dit Schie- damse bolwerk van de ,Jüng of Ga- mes" geen mooie toekomst tegemoet zou gaan. Cricket is voor Hermes-DVS nog altijd een sport die machtig hoog staat aan geschreven, ook al is het eerste elftal lang geleden uit de hoofdklasse (die indertijd anders heette) verdwenen Onder de captaincy van Wim van der Sloot, die zelf ook een jubi leum viert, zijn zilveren, want in 1949 kreeg hij een vaste plaats in de topelf, heeft Her mes-DVS herhaaldelijk op de deur geklopt die toegang moet geven tot de hoogste divisie. Kennelijk net niet hard genoeg, want de deur bleef dicht, hoe wel velen zich verbaasd hebben afgevraagd, waarom een ploeg die talentvolle spelers telt als de gebroeders Van Wijk, Stouthan- deJ, Beyer, Geeratz etc. geen doorbraak heeft kunnen force ren. Ouderen, zoals Gerrit Hovingh en Daan van der Ende, met Van der Sloot's illustere voorganger Guust Nolet die Hermes-DVS in 1933 als captain in de hoogste afdeling terugbracht en in 1938 en 1947 het kampioenschap van Nederland bezorgde, nog steeds 'trouwe comparanten op de cric- ketvelden, ook buiten Schie dam, hebben daar wel een ver klaring voor. Zij zien iets te weinig klasse in het elftal en onvoldoende hardheid en. wils kracht Toch is er geen aanleiding voor pessimisme. Ik cricket worden nogal eens onvermoede krach ten losgewoeld. Dan vlot alles wat tevoren mislukte, kunnen. successen, ook de grootste, een voudig niet uitblijven. De cricketgeschiedenis van Her mes-DVS (dat DVS kwam er pas in 1919 bij) werd voorna melijk geschreven aan de Dam laan, het vroegere Schutters- veld. Van de geboorte in 1884 af, heeft „Hermes" daar 75 jaar onafgebroken gewoond, aan vankelijk alleen als cricket club, wat later metYoetbal er bij. De sfeer aan de Damlaan was onbeschrijflijk. Bij elke thuis wedstrijd een bomvolle tribune, honderden, mensen op meege brachte stoeltjes langs het veld, veelal vernietigend in hun oor deel, soms ook lovend, maar altijd en in de eerste plaats pro-Hermes. Voor de fijnere kanten van het spel hadden de Schiedammers niet zoveel inte resse. Ze wenstens eisten agres sie. vuurwerk, een regen van zessen. En meestal werden ze op hun wenken bediend. Door Jan Offerman, wiens 240 not out uit een totaal van 344 voor 8 tegen Rood en Wit in 1935, nog steeds een. Neder lands record is, een score die op tien zessen en 30 vieren werd opgetrokken en toch de nederlaag niet kon afwenden. Door Loe Borrani, Tettelaar den Tet) en Manus Stolk, tech nisch een weergaloze batsman, die alle strokes achter het wic ket beheerste en over een „hook" beschikte die voor alle bowlers een nachtmerrie was. In de herinnering zijn gebleven de openingsstand van 205 tus sen Stolk en Borrani in Den Haag tegen HCC in 1947 en die /Jan 203 tussen dezelfde bats- men tegen Rood en Wit in 1939; de wedstrijd tegen HBS, waarin Molenaar, de snelste bowler die ons land ooitheeft voortge bracht, 7 wickets nam zonder dat er ook maar een run op hem werd geslagen; 1936, het jaar waarin Jan, Frans, Harry en Tonny Offerman 25 procent van alle door Hermes geprodu ceerde runs op hun naam kre gen. Over cricket aan de Damlaan zouden boeken teschrijven zijn: het complex in het hart van Schiedam, met de molen op deachtergrond, de schuins over het veld aangelegde pitch, de noodzaak om van slechts een kant te bowlen en de daar het Het Hennes DVS van nu. ...veel talent... gevolg van zijnde aanslagen op de huizen aan de Damlaan. Men is er getuige van geweest hoe half uit het opengeschoven venster hangende mensen, spoorslags onzichtbaar werden toen een „zes" van Stolk hun richting uitkwam en het glas verbrijzelde. En hoe ze zich daarna manifesteerden, mèt heftig applaudisserende han den. Eens heeft men een „vijand" zien bejubelen als de grootste held van de club. De HCC-er Van der Luur was het enige overge bleven struikelblok op de weg naar een zege der Schiedam mers. De zeer jeugdige Peter van Arkel van HCC, assisteerde enige tijd als „substitute" in het veld. Van der Luur sloeg een bal hard en zeer hoog richting deep mid-off. Van Arkel rende naar de boundary, met zijn rug naar de bat Als hij de nagenoeg onmogelijke kans had gemist, had niemand wat gezegd. De „substitute" kreeg de bal echter klemvast in een van zijn veruitgestoken banden, aan de boundary. Heel Schiedam daverde van de ova tie die hem werd gebracht ïn het kort een overzicht geven van de groei van een dub waar ook buitenstaanders nooit over raken uitgepraat, is een on dankbare en in wezen vruchte loze zaak. Namen als Van de Schouw, Stouthandel, Beyer, Ris, Van Bochove, Van Buijsen, Scheffer, kunnen niet onver meld blijven. Dat geldt echter' voor zo vele andere. De „Damïaan-story" van Hermes DVS: het epos van een cricket club, die er jarenlang vanuit ging dat je voor het slaan van torenhoge „zessen" echt geen coach nodig had. Een stuk ge schiedenis dat een hoogtepunt vormt in de nationale cricke thistorie... Hoek van Holland Voor de „Knippenberg-karavaan" is het gewoon erg moeilijk om iede reen te bedanken die aan het welslagen van de tocht heeft meegewerkt. De medewerking kan worden gescheiden in ma teriële, financiële en mentale steun zowel tijdens de voorbe reiding van de trip, de loop zelf, bij aankomst in Stock holm en bij terugkeer in Hoek van Holland. Zoveel mensen hebben op een of andere manier geholpen dat de mannen zelf niet eens meer we ten hoeveel en wie het alLemaal zijn geweest Eind oktober gaat Jan overigens alweer op pad naar Schotland. Vorig jaar vestigde hij daar een record op de Lairig Ghry pas in het Caimgormgebergte en hij gaat proberen dit record nog scherper te stellen' dan 4 uur en 9 minuten. Schiedam— Hij kan worden bijgezet in het rijtje „potige knapen". Een fors uit de kluiten gewassen vuistschermer, die, om precies te zijn, tussen canvas en hlonde haardos 1 metier 93 centimeter meet Schoon op de schaal slaat de meter uit naar iets voorbij de 89, maar nog net geen 90 kilogram. Een afgetraind atleet. John Doorenbos (21) gaat als de voortekenen niet bedriegen, in ijltem po de nationale boksgala's een extra tintje geven. Maar wie kent John Doorenbos? Pas acht partijen, vonden een plaatsje in zijn startboekje, waarvan drie overwinningen door technisch knock out Een pugilist die zijn eerste schreden zet op weg naar een bokscarrie- re? Een nieuweling nog? Ver geet het maar. John Doorenbos, in de nationale boksarena's nog een onbekende, is alles behalve een beginneling- Want zonder dat de nationale boks bonzen van het bestaan '/an John Doorenbos afwisten, trainde hij in Indianapolis (Amerika) dat de stukken er af vlogen. John Doorenbos, een Nederlandse student in de Sta tes, kwam echter kort geleden voor een korte vakantie over naar Nederland en door toeval terecht bij Wim de Haan die onmiddellijk verrukt was over dit talent. John zelf, momenteel weer terug naar Amerika, was blij met de interesse. „In december kom ik weer naar Schiedam, tot ergens in januari. In die periode vecht ik voor Wim de Haan. Dan ga ik weer terug naar Amerika om dan in mei of juni weer naar. Nederland te komen". De reden van dit „pendelen" is duidelijk. "Wim de Haan ontdek te bij de atletisch gebouwde John Doorenbos zoveel kwali teiten, „dat", zegt hij volgens het principe „recht voor zijn raap", „we John naar de Olym pische spelen gaan brengen". Een kreet die er niet om liegt, maar niettemin aansloeg bij de bokser die in Amerika op Uni- versiteitsniveau rijpte en met typische „proftrekjes" naar Ne derland kwam. Daarom ook was John in de pe riode dat Jan Lubbers in de Schiedamse boksschool trainde een volwaardige sparringpart ner. En ook daarna wond hij er tegen onder meer Bert Nik kelen Kuiper geen doekjes om. „Nikkel" trof in hem een spar ringpartner die voor alles wei gerde achteruit te gaan. Daarom ook durfde Wim de Haan het aan om tijdens een Haagse boksgala zijn pupil te laten boksen tegen de altijd weer moeilijk te bestrijden Fassani. „Een overtuigend succes werd het nog niet", zegt Wim de Haan nu, „het werd dan wel een onbeslist, maar Johns typi sche proftrekjes kwamen bij de scheidsrechter verkeerd over". John zelf zegt van zijn eerste optreden: „Ik geloof dat dit niet de juiste tegenstander voor mij was. Vooral zijn stijl viel me tegen". Maar het betekent ook dat Wim de Haan in. het vervolg wat zorgvuldiger te werk zal gaan. „Je zou kunnen zeggen dat we hem, door tegen Fassani te la ten boksen, voor de leeuwen hebben geworpen. Zijn mentali teit is echter op de proef ge steld en wat dat betreft ben ik tot de overtuiging gekomen, dat dat wel goed zit Vanaf nu gaan we zijn. tegenstanders echter wat zorgvuldiger selecteren". John Doorenbos is het prototype van de afgetrainde atleet. „Een natuurlijke zwaargewicht" zegt Wim de Haan, die er vanuit gaat dat zijn pupil rond zijn 23ste jaar schoon afgetraind ruim 93 kilo zal moeten wegen. Alles echter zorgvuldig. Wim dc Haan: Tot aan de Nederlandse kampioenschappen in '76 is al les nog opbouw. Hij heeft de capaciteiten om het te gaan maken". Het betekent voor Xi'; John Doorenbos echter een flinke inspanning om naast zijn studie in Amerika en bok sen op typisch Amerikaaanse basis, tussentijds in Schiedam op Nederlandse wijze te wor-, den aangepakt. graag", 2egt hij "enthou siast, „de Nederlandse titel en dan de Olympische spelen, daar - leef ik naar toe". Zelfs de mo-' gelijkheid om daarna als pro fessional verder te gaan wordt door John niet als onmogelijk ter zijde geschoven. Het is tekenend voor zijn mentali-. teit dat John Doorenbos, -die overigens pas 2 1/2 jaar inten sief met de bokssport bezig is, net als „landgenoot" Muham- med Ali niet bang is voor wat gedurfde kreten. Ook hij weet dat Piet Holtkamp al jaren zon der tegenstand van betekenis John Doorenbos' (rechts) brengt sparringpartner „Nik kel" in moeilijkheden. de kampioensgordel krijgt om-' gegord „Piet Holtkamp? We gaan hem alvast een beetje* bang maken en straks? Ineens, paf, paf, daar ligt 'ie".. John Doorenbos heeft, dat is zeker, naast een fikse dosis talent, óók lef genoeg... e Peter Jeup is zijn belager kwijt. De tengere SW'er liet al twee „juweeltjes" noteren Schiedam De echte uit werking van de 1-3 zege bij de FC Vlaardingen moet nog worden afge wacht. Zeker is dat SW 'kansloos' acht.' Of zoals John van der Spek het zegt: „Winnen we van Heracles, dan zitten we er toch weer lekker bij" zich. voor een rol van Heraclés. De ploeg van Ron Dei- betekenis nog lang. niet low vergaarde net ais SVV zes punten uit vijf wedstrijden. Een tegenstander waartegen SVV de laatste drie seizoenen niet kon imponeren en zowel uil als thuis de uitslagen klein bleven. Datzelfde Heracles nam echter. /oor de competitie begon een belangrijk besluit Zo kreeg de scheiding tussen de afdelingen betaald voetbal en amateurs ge stalte. De al uit 1903 stammen de naam AVC Heracles ver dween en wordt voortaan om schreven als de Stichting Sport- club Heracles '74. De amateurs werden „afgescheept" met de naam Heracles. De verwachting in Almelo is echter dat er straks twee clubs onder de naam Heracles zulten voetbal len. De yell „hup stichting sportclub Heracles '74", ligt dan ook alles behalve „lekker" in 't gehoor. Daarnaast werd er ook nog een NV Exploitatie- en financie ringsmaatschappij betaad voetbal Gewest Almelo in het leven geroepen. F. Hoogstraten, die vorig seizoen Bert Theunis- sen uit Zwitserland ophaalde en de Engelse spitsspeler Peter Jackson door Leicester City liet uitlenen, is benoemd tot direc teur. Onder zijn leiding gaat de NV trachten de Stichting aan het nodige kapitaal te helpen. Nochtans verkeert Heracles, net als SW in de positie dat het geen geld heeft. Daarom ook geen opzienbarende aankopen. Toch vielen er nog wat open plaatsen te bezetten. Zo werd Bert Theunissen trainer van de FC Bern, werd Peter Jackson. naar Engeland teruggeroepen, terwijl routiniers als Hans Roordink en Hermie Nieuwen - huis naar de amateurs verhuis den. Hier staat tegenover dat Jan Veneberg en Hariy Feyer een come back maakten; Paul Amweg terug kwam op zijn beslissing om te stoppen en de van de amateurclub overgeno men Hans Polko een waarde volle spits blijkt te zijn. En tegen dit Heracles wil SVV zich sterk genoeg maken voor de eerstvolgende uitwedstrijd die, alsof het zo moest zijn, de ploeg naar Eindhoven en dus naar Rinus Gosens brengt. Een tegenstander die het in de eer ste periode verrassend goed doet. Het is vermoedelijk de reden dat Bob Maaskant het plan opvatte om zijn winnende formatie niet te wijzigen. Hetgeen, dus zou betekenen dat voorstopper Ri nus Steenbergen voor het eerst in rijn Schiedamse carrière de sfeer in de dug out kan proe ven. Want al houdt Maaskant nog heel diplomatiek een slag om rijn arm, het rit er in dat Jan den Tuinder zijn. plek inde mandekking met een wedstrijd continueert „Het is geweldig", zegt Bob Maas kant, „dat alle spelers fit zijn. Ik heb vijftien spelers die ik zomaar in het eerste elftal kan inpassen. Neem spelers als Jan Coenen en Danny Molendijk, ze rijn klaa!r om er in te komen". De wedstrijd SW- Heracles be gint om twee uur. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4