Volkstuinders op het landgoed Dokter Moerman W'.ij laten ons niet wegfrommelen" j Het liep nog goed af 5? De nieuwe puzzel Oma op avontuur: Brievenboek Hallo allemaal z 3 9 S i d JiiNÖiJAljr iJ j-w ijti o^wiixxL-i^ruvio^ii.^ v^oüKAiN i' door Willem van der Post Vlaardingen Een unieke kleine gemeenschap wordt uit elkaar gerokt. Zesendertig volkstuin tjes op het landgoed van Dokter Moerman moe ten voor de Burgemees ter Heusdenslaan wij ken. De stemming onder de gedupeerde tuinders wordt hierdoor met de dag slechter. Zij willen niet weg, zeker niet naar het tien maal duurdere nieuwe volkstuineneom- plex in Holy-Noord. „Weet u wat het is meneer? De mensen krijgen er genoeg van", vertelt eep verbitterde Wïffem Tieleman (72). A jaren huurt hij van De Dokter voor 11 cent per vierkante meter een stukje grond. Terwijl hij een gammel Solexje wegzet en zijn pet een beetje naar achteren schuift, vervolgt Tieleman: „De atmo sfeer verdwijnt nu de tuinders weten, dat ze hier wegmoeten. Ze begrijpen dat ze alles voor niets doen. Kijk maar eens naar al dat o:-kruid in de tuinen. Er wordt mets meer aan gedaan. En waarvoor is dat nou alie- maa Ze zeggen voor een vluchtweg. Wanneer er een gevaarlijke gas wolk boven VIaardingen komt moeten de mensen snel geeva- cueerd kunnen worden. Daar om moeten wij weg. A| e tuip- tjes die tot op een afstand van tachtig meter vap de kas naast het huis van De Dokter liggen moeten verdwijnen. Maar voor Willem Tieleman: Het was hier zo mooi". die hele hoek is er dan geen ol meer aan. Tsja het was hier toch zo mooi. 's Avonds zat moeder de vrouw hier te breien terwijl ik de tuin onderhield. Dat doet nu mijn zoon, want ik kan het niet meer zo goed door mijn rug. Zo af en toe kom ik alleen wat voer voor de konij nen halen. Daar heb ik schik in". DE MEESTER Even onderbreekt Willem Tiele man het gesprek en zwaait naar een zeventiger die het lommer rijke grindpad af komt en het smalle en bochtige paadje tus sen de tuinen ins,aat „Dat is De Meester, die hier al achtentwintig jaar een tuintje heeft. Hoe hij heet weet ik ei genlijk niet Hij is hier bijna altijd. Wij noemen hem De Meester, omdat hij dat voor zijn pensionering is geweest Een beste man". De Meester verdwijnt tussen het hoge weelderige groen. Een paar minuten later duikt hij triomfantelijk op met een grote sigaar en een ijzeren emmer boordevol met bonen. „Weet u wat hier nou zo mooi is, meneer?" vraagt Tieleman ver trouwelijk en zijn gezicht k aart op. „iedereen is hier gelijk. Je hebt geen rang of stand en je helpt mekaar met alles. Wan neer ik wat sla over heb, geef ik dat aan mijn buurman en een andere keer geeft hij weer wat aardappels die hij over heeft Er groeit hier van alles. Prei, bruine bonen, sla, andij vie, komkommers en noem maar op. Alleen geen bloem kool, dat wil niet lukken, In het begin van het jaar maak je de grond zaaiklaar, zodat je omstreeks april de sla, spinazie en de erwten in de grond kan stoppen. Na een maand kunnen dan ook de boontjes de grond in. Die kunnen nu geplukt wor den. Je kan wel zien dat het een goed jaar is geweest, vooral voor de aardappelen. Vraag het maar eens aan De Meester, die weet het wei". Dan zwijgt hij en staart voor zich uit WEGFROMMELEN „Goeiemorgen", klinkt het plotse ling. Een ronde zestiger met een door zorgen doorgroefd hoofd staat in een wijde pantalon ach ter ons. Hij neemt mij met een schattende blik op. „Is u van de krant?" vraagt hij en kijkt nieuwsgierig naar mijn bioc- noot Ik bevestig zijn waarne ming. Na een korte inleiding begint hij halfluid: „Ik zeg net nog tegen mijn vrouw. Ze frommelen ons natuurlijk straks weg op het nieuwe complex in Holy-Noord. Daar kan je een gulden de me ter gaan betalen. Dan kan je net zo goed naar de groentewin kel stappen, want dan is er geen aardigheid meer aan. Bo vendien moet je daar een huisje kopen. Die zijn allemaal een der. Daar heb ik geen zin in. Ik ga niet, ik verdom het. Kom maar eens kijken wat ik hier heb". Hij draait zich om en marcheert met beide handen aan zijn bre tels het pad af. Ik neem gehaast afscheid van Tieleman en volg gedwee de bretels. Met een gezicht of hij de Hangen de Tuinen van Babyion naar Vlaardingen heeft gehaald zegt hij na een twintigtal meters: „Alstublieft. Hier is het". Voor ons staat, verscholen tussen ro zenstruiken en hoge zonnebloe- De tuintjes moeten voor de Burgemeester Heusdenslaan verdwijnen". men, een laag en groengeverfd houten optrekje. Een rood ge verfde klomp hangt tussen het raam en de deurpost Zenuwachtig glimlachend gaat hij voor om het interieur te tonen. In het huisje staan een "wandkastje, twee houten arm stoelen, een klaptafelen een paar laarzen. In een hoek staat .nog een grote teil met bonen. „Hier kan ik nou de hele dag op mijn gemak gezellig bezig zijn en wat lopen frunniken. Dat is het enige wat ik wil. Ik laat me daarom niet wegfrommel en. In de politiek rotzooien ze tegen woordig maar wat aan", zucht - hij. Vrolijk fluitend springt' Mare op de fiets. Zijn huis werk is af, nu even naar Rob zijn vriend. Die heeft mooie postzegels gekregen uit Egypte. Hij peddelt de straat uit, de brug over en neemt de bocht Van de andere kant doet een jon gen van een jaar of acht tien betzelfde. Alleen neemt hij de bocht wat te groot. Hij raakt met het voorwiel de fiets van Mare. Mare valt en zijn fiets komt precies op zijn voet terecht. De jongen kijkt even om en als hij ziet dat Mare overeind krabbelt fietst hij door. Mare doet een paar stappen maar zijn voet doet pijnt Hij kan bijna niet meer op zijn fiets komen. Eerst maar terug naar huis, denkt hij. Met die voet kan hij niet het hele eind naar Rob op de fiets. Het kleine eindje terug naar huis gaat al moeilijk. Hij klemt zijn tanden op elkaar om de pijn te verbijten. „Was Rob een mevrouw met een ver- De foto's zijn gauw ge niet thuis?" vraagt moeder stuikte pols. Daar is al een maakt, twee stuks. Ze krij- verbaasd als ze Mare de dokter die Marcs voet be- gen een grote enveloppe tuin in ziet komen. „Ik ben tast en er op drukt. „Het mee waar de foto's inzitten gevallen, mijn voet doet valt geloof ik wel mee", en nu moeten ze weer naar pijn" zegt Mare. Moeder zegt hij, „we zullen een beneden. De dokter is net schrikt ervan. Ze trekt foto laten maken" „Gaat weg. Ze moeten een poosje vlug zijn kous en zijn u maar even naar dé ront- wachten. Maar er komt al schoen uit. „Je voet is hele- genafdeling", zegt de zus- een andere dokter die de- maal dik", zegt ze, „hij zal ter, „er is nog een rolstoel foto's bekijkt. ,i>e voet is toch niet gebroken zijn?" daar kan de jongeman in gekneusd", zegt hij, „dat vraagt Mare angstig. „Dan zitten". Mare schaamt zich wordt binkeiepink jonge- zou je meer pijn moeten wel een beetje als hij in de man". Mare lacht maar hebben denk ik", zegt moe- stoel zit en moeder hem eens. „Het is een onder der, „maar we zullen voor voortduwt naar de lift huidse bloeduitstorting", alle zekerheid maar even Maar niemand let er op. legt de dokter uit. „Met een naar het ziekenhuis gaan week of twee, drie is het om een foto te laten ma- wel bekeken". Dat bete ken". Ze belt Rob even op De deur van de lift staat kent dus voorlopige niet dat Mare niet kan komen net open, moeder wil de fietsen, geen gym en niet en dan gaat Mare achterop stoel er al inrijden maar zwemmen. Als ze thuis ko- de fiets bij moeder naar opeens gaat de deur weer men staat Rob al voor de het ziekenhuis. Wat een na- dicht. Ze trekt de stoel deur. „Is 'ie gebroken?" righeid ineens, denkt hij. haastig terug. „Hé jakkes, vraagt hij, „Gekneusd, zit Nog geen kwartier geleden die liften", zegt ze „ik snap ik drie weken aan vast", fietste hij vrolijk weg en er nooit wat van". Er komt moppert Mare. „Kijk nu kan hij niet eens meer gelukkig een zuster aan die eens", zegt Rob, „die mag fietsen. 0p een knopje drukt. Als jij hebben" en hij legt drie Het is gelukkig niet druk de lift er is zorgt ze er voor prachtige Egyptische post- op de EHBO-afdeling. Al- dan de deur niet dicht kan zegels voor Marcs neus. leen een jongen met een gaan en ze helpc moeder „Als plijster op de wond, diepe snee in zijn vinger en bij het in- en uitrijden, snap je?" lacht hij. ANKE. Met ingang van 1 sep tember is de post weer duurder gewor den. Als je een brief naar mij stuurt moet je een postzegel van 45 cent op de envelop pe plakken. Je kan de oplossing en het brief je ook op een brief kaart schrijven. Dat is nu 35 cent. De prijswinnaars De lettergreeppuzzel was kennelijk nogal moeilijk. Er waren kinderen die het niet goed hadden begre- pen, anderen hadden er één of meer fouten J a in. De winnaars zijn: Hanneke Ardon, twaalf jaar, Ronald J Schinkel, negen jaar, w Hanneke Moerman, negen jaar, Corine Sonneveld, tien jaar. J Jullie krijgen een boek thuis gestuurd. Er komt een vliegtuig tovenaar tovert spoken over en de in de open lucht. Dat tekende RonaltfDroppert die toen nog zes jaar was. Horizontaal zowel als verti caal vul je de woorden in. Steeds een letter in een hokje. Horizontaal 2 en verticaal 4 spint de spin, horizontaal 4 en vert 2 ie mand die waakt, horizon taal 6 en vert. 1 sommen maken, horizontaal 7 en vert. 3 meervoud van been, horizontaal 8 en vert, 5 rennen, ikhij rent Je hebt een week de tijd om je oplossing in te stu ren. Denk aan naam, adres en leeftijd onder aan je brief, oplossing of teke ning. Op de envelop plak je nu een postzegel van 45 cent. (een, briefkaart is 35). en je zet er op: Aan Anke, Verwersdijk 6—8, Delft. Dit opstel over vakantie belevenissen is van Irma Kunz. Ze won er een prijs mee. Ik heb het wat ingekort omdat het te lang was. Hier volgt het opstel: Ik was voor twee weken naar Duitsland waar ik bij kermissen logeerde in Heilbronn. Oma en haar zus reden mee en zochten een hotej in de buurt. Op een zondag gingen we oma opzoe ken. We stuurden een kaart dat we zouden ko men. We reden door een prachtige streek met kastelen en burchten en zo kwamen we op de plaats van bestemming. Maar al es zou heel an ders verlopen dan we, hadden gedacht. We zochten het hotel en vroegen naar mevrouw Kunz. „Er is hier geen mevrouw Kunz", zei het meisje. „Maar ze is toch verleden week geko men?" vroeg „tante". „Ja, maar ze is woens dag vertrokken, een jon geman haalde haar af". De ontknoping van het verhaal kwam zaterdags toen mijn vader en moe der mij kwamen ha en. Oma zat nog steeds in hetzelfde plaatsje maar nu op een ander adres. Ze vonden het in het hotel zo stil en zo duur en dus vroegen ze aan iedereen of iemand een privé-adres wist en zo kwamen ze bij een me- vrouwdie een kamer verhuurde. Maar het jo lige van alles komt nog. Oma had in Hei.bronn uren lopen zoeken en vragen naar de straat waar ik logeerde. Maar wat is daar voor lolligs aan, zul je zeggen. We,, oma zocht in Heilbronn terwijl wij in een dorpje zaten dat er wel bij hoort maar zo'n moeilij ke naam heeft dat veel mensen het Heilbronn noemen. Het is een paar kilometer verderop. „Oma op avontuur", zei den wij. Ja, ze was op avontuur geweest, in Heilbronn. Jolanda Drost Dat was een leuke va kantie zeg. En jullie hadden goed weer. Bij ons in Schaarsbergen regende het ook op 5 augustus. Dat was op maan dag maar 's middags was het mooi weer. Je speelde zeker wei veel in het kleine speeltuintje en op het sportveld? Hoe vond je de grotten? Was het er koud? Wat leuk, dat jullie een tweede prijs hadden. Hoe vond je de Limburg se vlaai? Hanneke Ardon Dit is het antwoord op je briefje van 14 augustus. Hoe lang loop je er over naar school? Toch wel gauw een half uur he? Wat grappig, wij zijn toen ook naar de kinderboerde rij geweest. Misschien heb ik je wel gezien. Wij zaten helemaal aan het eind bij de wigwams die daar in het water staan. Liëtte de Vreede Ja, de middelbare scholen hebben altijd zo'n lange vakan tie. Ik hoop dat het ook nog zo is als mijn dochtertje er naar toe gaat. Wat gezellig, zo'n logeerpartijtje. Jan Willen is zeker wel een lieve baby? Hoe veel maanden is hij? Mocht je ook wel eens met hem rijden? Bevalt het je wel op school? Kun je toch nog een beetje van het mooie weer genieten? Margreet Veldhuijzen Bij ons is het ook prachtig weer. Jammer dat het geen vakantie is. Er komt nog wel eens een puzzel met een woord waaruit je andere woordjes kunt maken. Het is een leuk spelletje, vind je niet?. Wij hebben vier katten en een kavia. Lopen de kippen bij jullie in de tuin of zitten ze in een ren? Stefan Helderman Hoe is het met het kleine poesje? Heb je al een naam voor haar bedacht? Ja, die kleine katjes kunnen leuk spelen maar ze bengelen ook wel eens in de gordijnen of ze krabbelen aan de stoelen. Fijn he, dat het nu eindelijk eens mooi weer was. Heb je al veel vissen gevangen? Ga je altijd bij jullie in de buurt? Jan v.d. Berg Bevalt het je wel in de brugklas Jan? Het is allemaal heel anders dan op de basisschool he? Maar dat went wel gauw. Heb je al veel huiswerk? Heb je nog gezwommen toen het zulk mooi weer was? Je hebt een fijne vakantie gehad. Zijn de foto's goed gelukt? Maria de Vreede Was het druk op de Flevohof? Wij zijn er eens geweest en toen was het zo druk dat het restaurant gesloten was omdat het helemaal vol zat. Het regende toen ook nog dus we konden niet buiten eten. Maar het is wel interessant, vind je niet? De oplqs- sing had je goed. Dit is het laatste briefje weer. Dag allemaal, veel groeten van ANKE.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3