Met Kethel liact Schiedam een "echte" stad moeten worden Grote groene oase grauw opgespoten werd land ^AAROM DIE 120.000 TOCH NIET WERDEN GEHAALD Het -» Noorden: de 4 toekomst van -4, Schiedam Kethel-pagina tfTÖIiilNbUAlï 11 &Lr i jmvijj£j±\ cs^HiJLjJAiviiD^AiJ^ CGUKAJVi4 Schiedam Toen stede- bouwkundige Fledderus in januari 1961 zijn bouwplannen voor Schiedam—Noord op ta fel had gelegd en ken baar had gemaakt aan de toenmalige Schie- daznse gemeenteraad, liep een ieder direct warm voor zijn ont werp. De komst van ruim 7.000 woningen in dat stille Kethel, waarin na de bouw plaats zou zijn voor meer dan 34.000 mensen, trok iede reen zo aan dat zonder veel problemen een jaar later met de bouw kon worden begonnen. Hoop- door'de "uit" de^Iannen l Van het voorrnalige veeteeltbedrijf van de gebroeders iretrokken conclusie dat 2onnevelti IS alleen nog de boerenwoning over. De erven fchiedam door de ki^ï m0esten wi*sn voof de ,lats' van die woningen zou gaan uitgroeien, totdat het aantal inwoners (destijds 80.000) de 120.000 zou hébben bena- derd. In 1980 zouden alle plannen zijn verwezenlijkt, zo liet de heer Fledderus de gemeente weten. Achtereenvolgens zouden Graenoord, Spaland, Kethel en Woudhoek worden opgezet. Zonder veel moeite ook ont stonden die woonwijken, op het nog voor een deel in aan bouw zijnde Woudhoek na. Wat dat betreft klopte het plan van Fledderus en zijn ontwerp—ge noot Horvath van de gemeente lijke stedebouwkundige dienst Wel. Waar men zich in 1961 echter danig in vergist heeft, was de toestand van de grond, waarop de wijken zouden worden ge bouwd, en het geschatte inwo nersaantal van 1980. Inmiddels "is immers gebleken dat Schie dam de 120.000 nooit 2al kun nen halen in die tijd. De stad loopt leeg, uit alle wijken trek- ken. mensen weg naar elders en slechts weinigen laten zich lok ken naar Schiedam—Noord, Vroeger was de Laan van Bol'es een rustig laantje, erg geliefd bij minnende paartjes en eenzame wandelaars. Die romantiek heeft plaats moeten maken voor het vele snelver keer. STENENMASSA De verklaring daarvoor is vrij eenvoudig en de vraag rijst of men dat dertien, veertien jaar geleden al niet had kunnen voorzien. Hoeveel bewoners van vooral Groenoord klagen niet over de verrezen stenen massa en het doodse saaie ka rakter van de vele hoge flats en op de op veel plaatsen volstrek te afwezigheid van enig groen. Ook de constructie van de wij ken laat volgens die bewoners- overigens wel de meest kriti scheveel" te wensen over. In Woudhoek heeft men het over een verraderlijke windval en vooral ook in deze wijk is het de bereikbaarheid die een na delige rol speelt» Aan het stratenplan mankeert na melijk veel, zo niet alles. Niet bepaald omdat de toestand van sommige wegen (neem nou bij voorbeeld de drukke Eduard van Beinumlaan) ver beneden, peil is, maar ook om de ligging van die straten. Het" ontbreekt vooralsnog aan snelle verbin dingen met het uiterste noorden, van de stad: drie vrijwel paral lel lopende wegen (de Schie- damseweg, de Churchillweg— nog steeds met eenrichtingsver-. keeren alweer die Van Bei numlaan) reiken niet noordelij ker dan de Zwaluwlaan. En nu de gemeente tegemoet wil ko men aan de wensen van de Woudhoekers, door middel van de aanleg van do Mozartlaan, is het weer niet naar de zin van Groenoorders, die hun misprij zen uiten na actiecomitees. Op de koop toe verzakt Groe noord enkele tientallen centi meters. Her en der zelfs zo abrupt (bijvoorbeeld bij de LO- M—school aan de Prinses Bea- trixlaan) dat tegels in enkele ogenblikken een halve meter lager kunnen liggen. Vooral bij de LOM—school vreest men dan ook voor ongelukken. Dat de grond in Schiedam Noord niet zo geschikt is voor hoogbouw had men jaren gele den ook kunnen weten, in elk geval kunnen vermoeden. Zoals op veel plaatsen in ons kikker land was ook in Schiedam de grond eeuwen geleden drassig en moerassig en de eerste huis jes en kerken werden daarom gebauwd op terpen of woerden, hoger gesitueerde en hardere delen van de Nederlandse aard korst Dat deed men al drie eeuwen voor Christus, blijkens opgra vingen in 1961, het jaar voor met de hoogbouw in Groenoord werd gestart. De Leidse profes sor Modderman, die het onder zoek bij de sporthal Margriet leidde, stelde vast dat in die tijd, gezien Romeinse en be paalde Noordnederlandse in vloeden op de bouw ervan, dne boerderijtjes werden opgezet op kleine heuveltjes. Die Kethelse nederzetting was ge legen aan hetzelfde riviertje ais waaraan later het eerste Schie- damse kapelletje werd ge bouwd. Willibrord had m 695 in Vlaardmgen een kerk gesticht, die de moederkerk was van die kapel aan het nu al lang ver dwenen riviertje de Harrago, later verbasterd tot de Harg. Het kapelletje, dat later door graaf Aarnoud samen met "Flardinga. Hargan en Sche" werd geschonken aan de abdij van Egmond, werd enkele ma len verwoest, herbouwd en daardoor verplaatst, en uitge breid. Die veranderingen resul teerden in de St. Jacobskerk, voluit de Heilige Jacobus de Meerdere Kerk geheten. Deze kerk werd het middelpunt van Kethel, eeuwenlang een rustiek, landelijk dorpje omringd door vele boerderijen. Boerderijen die één voor één moesten verdwijnen na het plan van Fledderus. Op een paar na, die nog maar vaag doen herinneren aan "het land waar het leven goed is", of liever wès. Want al hebben Ke- theldorp (met de oude kerk) en OudKethel nog iets van die vroegere landelijke sfeer, het gemopper en de onïévr'èden-^ heid in de omringende wijken komt steeds naderbij. Een be wijs daarvan is het geharrewar rond het oude Kethelse raad huisje, dat kort geleden nog voor sloop bestemd leek, ten behoeve van een weliswaar broodnodig winkelcentrum. Het ongemak, dat men in 1961 niet had voorzien, zal "men nu proberen op te lossen door uit werking en toepassing van de pas herziene structuurschets voor Schiedam—Noord, ont worpen door wijlen de heer Fledderus' opvolger Bart van Gent en de afdeling sociografie van de gemeentelijke dienst Ge meentewerken. De St. Jacobuskerk: vroe ger een kleine kapel, later het middelpunt van het vele boerderijen tellende oude Kethel. 'f'ZA*"-' "4'V/S, Eén van de laatste bloe mencorso's, gehouden in Ke- thel/Spaland De originele Blauwe Brug over de Poldervaart met links de molen van Korpershoek uit de jaren twintig. Schiedam Voor wie onder de oudere Schiedammers die vriendelijke wijk Tuindorp en de latere Vogelwijk met de ho ge woonflats van Groenoord en Woudhoek in verbeelding ver vaagt, riet nog altijd het agra rische Kethel en Spaland anno 1920 helder voor zich. Temidden van grazige weiden, onderbroken door stukken bouwland lag de dorpskern, toen nog ongeschonden, met zijn boerenerven waar het maar hooi en mest geurde. Met zijn herbergen, kleine winkel tjes en ambachtelijke bedrijfjes en als middelpunt de "monu mentale hervormde kerk. Als een aparte enclave de Kerk buurt met zijn, nu eveneens op de monumentenlijst geplaatste, St. Jacobuskerk als middel punt. Hier stichtte het katholie ke deel van de bevolking een eigen school en verenigingsge bouw. Vanuit de omliggende polders togen de twee geloofs gemeenschappen zondags ter kerke. Ze kwamen per fiets of in hun boerermjtuigjes getrok ken door vurige kleppers. De luxe van het gespan was een graadmeter voor de welstand die heerste onder de landbou wers en veeboeren. Want wel stand heerste er op veel bedrij ven die verspreid lagen tot diep in de polders. Ze waren de broodgevers voor menig land arbeider uit het dorp die naast zijn schrale loon zijn eigen agrarische leeftocht kon win nen uit een gehuurd stukje grond. De Ketbelnaren zijn altijd een op zichzelf staand volkje geweest met eigen tradities en gebrui ken. Men sprak over: „Bij ons achter de Poldervaart": een ze ven eeuwen oude barrière die als bozenwater voor de boeren en landbouwers van grote bete kenis was. Als hart van de wa terhuishouding maar tevens als een waterweg voor het vervoer van gewassen, vee en produk- ten. "Wie in de jaren twintig de op het vervoer te water afgestemde hoge Blauwe brug passeerde, stond al midden in het boeren land. Unks de prachtige nj loofbomen, de Laan van Bol'Es, diedoorliep tot aan de Vlaar- dingseweg. In de hooimaand hier te wandelen bracht het ge- voef zich in een stukje paradijs te bevinden. Over een lange weg, omzoomd door percelen weidegrond was het dorp Ke thel en Spaland te bereiken. Hier passeerde men de koolasvveg die toegang gaf tot de boerderij van Korpershoek tevens mole naar van de watermolen die hij bewoonde. Bij hem was het een traditie om bij de komst van de eerste grasboter hiervan schaapjes le maken en deze aan te bicden aan zijn vaste afne mers, winkeliers in de stad Schiedam. De ogen van de schaapjes bestonden uit kren ten. De kopjes werden met een palmtakje gesierd om hiermee de vruchtbaarheid te symboli seren. Bij de viering van het gouden bestaansfeest van R.K. Land en Tuinbouwbond, afdeling Kethel haalde voorzitter C. P. M. Lans bergen deze traditie weer een uit de mottebalien door de toen malige burgemeester H. Roelf- sema enkele van de boter- schaapjes aan te bieden. Dat was in maart 1967. De lust om de traditie voort te zetten is bij de nog resterende agrariërs vergaan nu de grote groene oa se plaats heeft moeten maken voor grauw opgespoten land. Eveneens aan het wegebben is de traditionele viering van Konin ginnedag. Nog heeft Kethel een eigen Oranjevereniging ver noemd naar wijlen Koningin Wilhelmina. Als op 31 augustus in Schiedam haar naamdag feestelijk werd gevierd, dan bleven in het oude Kethel en Spaland de oranjevlaggen en nationale driekleuren netjes in de kast. In de maand daarop vierde men hier pas feest, twee dagen ach tereen en hoe. Befaamd tot ver an de omtrek waren de georga niseerde allegorische optochten, waar heel de bevolking aan deelnam en waarvoor noch paard noch boerenkar onge bruikt bleven. Dan was er het bloemencorso met allerlei types tweewielige karretjes. In Kethel zelf was men al gauw uitgere den vandaar dat een ritje door een deel van Schiedam werd gemaakt. Weer terug op de feestweide gin gen de boerenzoons over lot het ringeteken. Het meisje dat wer- duitgenodigd als partner te fun geren kon dit half en half als een aanzoek voor een verkering beschouwen. Drommen mensen 9 9 9 tippelden of fietsten op de tweede dag naar het dorp waar een groot vuurwerk het feest ging afsluiten. Op een droogje hoefde men niet te zitten want het bier vloeide bij stromen m de herbergen en in de feesttent. Het jonge volk spaarde heel het jaar om die twee dagen niet op een stuiver of dubbeltje te hoeven kijken. Bij het meer en meer verdwij nen van het paard trachtte het bestuur van Wilhelmina de tractoren bij de optocht in te schakelen. Iets wat maar ge deeltelijk slaagde. Een keer haalde men zelfs windhonden- rennen naar „het Kethelse" maar ook ddt kon het paard met doen vergeten. Nog steeds weet de Oranjevereniging haar bestaan echter te rekken. Een jaarlijkse feestavond voor de nog overgebleven leden en in het voorjaar twee dagen ker mis. De heimwee naai' het ver dwenen paard komt nog steeds tot uitdrukking met het inscha kelen van de Landelijke Rijver- eniging „De Spalandruiters" of het organiseren van Streekwed- strijden voor combinaties met echte paarden. Paarden waar van de hoefslag ïn en rond het dorp ai jaren lang geheel is verstild. Nu trippelen de pony's hier en daar nog wel eens rond maar ook dat is in feite een surrogaat van wat het eens is geweest. Met de bewoners 2elf zal het veel oudere Schiedammers deugd doen dat in de dorpskern de sloperskamer voor goed tot zwijgen is gebracht Het kleine beetje wat er nog is blijft dus behouden. De rust van -vroeger is voorgoed naar de knoppen. Daar zorgt het vele en kwalijk geurende auloblik wel voor. Schiedam - Het land bo ven de spoorlijn Hoek van Holland—Rotter dam is voor de toe komst het belangrijk ste gebied van Schie dam. Hier, in Kethel. Spaland, Woudhoek en Groenoord, moeten over enkele tientallen jaren 13.240 woningen staan om een bevol king van rond de 30.000 mensen te her bergen. Een niet een voudige opgave voor de bouwers. Want de milieubewuste Neder lander stelt tegen woordig z'n eisen. Voor wat betreft Schie- dam-Noord zijn er naast die eisen nog een paar breekpunten. Onzeker is bijvoor beeld nog de aanleg van Rijksweg 24 (pa rallel aan Rijksweg 20) dwars door het ge bied. Aantasting van het leefklimaat, vin den t'elen. Ook nog zo'n discussiepunt is het geplande spoor wegstation in Kethel op de lijn naar Delft. Niettemin heeft de ge meente al een globaal plan (structuurschets) voor het noorden, ge maakt. De kwaliteit van woningen en woonomgeving treden hier sterk op de voor grond. Omdat de men sen een stuk kritische- r zijn geworden, aldus de gemeente.Uit on derzoekingen is dan ook gebleken dat slechts 10—20 procent van de Nederlandse bevolking een flatwo ning prefereert, ter wijl het overige deel zich uitspreekt voor een eengezinswoning met tuin. Bovendien blijkt die 1020 procent uit een zodanige laag van de bevolking te bestaan, die de factoren priva cy, comfort en het re latief geringe onder houd van de flat op prijs stellen vanwege leeftijd of bijvoor beeld gezinssamenstel ling (geen kinderen, onvolledige gezinnen). Op het ogenblik staen er 7040 woningen in Noord. Ruim 6000 wa ningen komen er dus nog bij. Daarvan ko men er in Woudhoek nog 1650; in Spaland- Midden 2640; Spaland- Noord 1000 en bij het voorlopig geplande stationnetje 900. Het grootste gedeelte wordt laagbouw (rond de 70 procent). De res- t: gestapelde laag bouw tot een hoogte van drie lagen (20 pro cent) en hoogbouw, tot vijf lagen (10 procent). GROEN De gemeente zal zoals gezegd het leefklimaat stimuleren. Enkele "maatregelen": veel groen in de vorm van. stroken, parken (wijk- park in Woudhoek/S- paland) en ander re creatie ggebied (met speelgelegenheden). Verder de aanleg van een goed net van fiets en wandelroutes zowel binnen de wijken als bijvoorbeeld voor de scholieren op weg en naar de onderwijs voorzieningen in bij voorbeeld Nieuwland Wat betreft dat onder wijs streeft men naar de bouw van scholen complexen in Woud hoek en Spaland. zo dra dat verantwoord blijkt. Wat betreft de winkelvoorzieningen denkt de gemeente aan niet meer dan twee buurtwinkelcen tra in Spaland en Woudhoek. Bovendien zal er nog dit jaar worden begonnen aan het winkelcentrum Kethel(Zwaluwlaan). Verder zal de gemeente zich nog buigen over de kerkelijke voorzie ningen (advies: één kerkcentrum erbij), de werkgelegenheid (inte gratie woon-werken) en de vestiging van buurt of wijkdeelcen- ira en voorzieningen in de sociaal-culturele en recreatieve sfeer. Deze speciale Kethel- pagina werd samenge steld door Willem de Bruijn, Martin de Bruin en Kor Kegel. De foto's zijn van Hans de Bakker.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3