en m wanneer nmtenaarase de stoep staan rennen mensen UFOLOOG AAD VEENSTRA: Burgemeester M. K. van Dijke: .Het' past geheel in ons beleicT Bloempot kan ook UFO zijn Maassluis wellicht eerste gemeente met openbare I" de Nederlandse gëmeentepoli- ten hebben daar echter een uit- tiek is men erg afgedwaald van zondering van gemaakt." het adagium van Tohorbecke. Bij deze recapitulerende uit- Dat is de mening Van de Maas- spraak laat de heer Van Dijk sluise burgemeester M. K. van het niet. Hij is een voorstander Dijke. „Thorbecke wilde dat van openbare vergaderingen een publieke zaak pubiiek van het college van b. en w. wordt behandeld. De gemeen- en laat onderzoeken of deze vergaande vorm van democra- kritiek van publieke tribune, tie in zijn gemeente haalbaar „We staan niet te trappelen van is. Over enkele maanden wordt ongeduld", aldus burgemeester dan beslist of Maassluis de eer- Van Dijke, „maar het past he- ste gemeente in Nederland zal ]emaal in ons beleid". Welke zijn, waarin Burgemeester en overwegingen achter zijn unie- wethouders al in het stadium voorstel zitten, schetst hij van overleg bloot staan aan in dit interview. f PONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT Maassluis B. cn W. vergaderingen openbaar of niet. Een vraagstuk, waarover men zich al vele tientallen jaren heeft gebogen. Maassluis is de eerste gemeente in ons land die serieus overweegt om belangstellende inwoners toe te laten tot de vergaderingen van. het dagelijks bestuur van de gemeente. Burgemeester M. K. van Dijke - de initiatiefnemer binnen het Maas- sluise college - meent dat deze vorm van openheid pas haalbaar is als daarover unanieme overeenstem ming bestaat. grondspeculatie kunnen optre den wanneer het college be- paalde gesprekken over be stemmingsplannen in aanwezig heid van publiek zou voeren. Deze zaken moeten, achter ge- slóten deuren aan de orde ko men. Hetzelfde geldt voor ge sprekken over bijstandsgevat- len óf benoemingen, waarbij de antecedenten van iemand wói> den beoordeeld". in het Zeeuwse Axel, zijn vori ge standplaats. In Axel. ben ik ook voorstander geweest van meer openheid rond de B. en W. vergaderin gen. Na elke vergadering hiel den we een persconferentie waarvoor steeds veel belang stelling was.Dit' gaf weieens aanleiding tot •klachten bij de raad. Zo van* Wij* weten nog „Over enkele maanden beschik ken wij over een nota met de voor- en nadelen van deze maatregel op 'n rijtje. Binnen het college staat men er wel met enige huivering tegenover, want nu al is te voorzien dat heel wat technisch-administra- tieve problemen moeten wor- deh overwonnen." Twee criteria staan do heer Van ••Dijke duidelijk, voor ogen: het gemeentebelang mag niet wor den geschaad door deze vorm yan openheid, terwijl ook voor op móet staan dat het belang van derden niet altij d gebaat is bij- het kritisch oog van het publiek. Burgemeester Van Dijke:' „Een directeur gemeentewerken' is gewend om in zijn voorstellen om bepaalde werken aan te be steden bedragen te noemen: Daar zou iemand ten koste van de gemeenschap voordeel bij kunnen hebben. Ook zou er BEGBIP De heer Van Dijke gelooft niet - dat het publiek de tribune met wantrouwen zal verlaten wan neer het college in besloten heid wenst verder te vergade ren. „Mijn ervaring is weldat je bij pers en publiek het ver trouwen houdt als je uitlegt waarom". De heer Van Dijke was hoofd van de gemeentelij ke voorlichting in Utrecht, voordat hij burgemeester werd Door Peter i'Ami niets en het heeft al in de krant gestaan". Dat streven haar meer openheid in het gemeentebeleid wil de heer Van Dijke in Maassluis waar hij een jaar geleden werd beëdigd, voortzetten. „Slechts. drie raadscommissies (onder- wijs,: culturele -zakenenvolks gezondheid) vergaderden er mét publiek. De eerste stap wasde gemeentelijke voorlich ter toe te laten tot de b. en w. vergaderingen. „Voorzover de onderwerpen zich ervoor, lenen, geeft hij daarvan een perscom- munique". Bij de intrede van de nieuwe gemeenteraad is afgesproken dat in. het vervolg alle commis sievergaderingen openbaar zul len worden. Aan het einde van elke vergadering krijgt het pu bliek voorts de gelegenheid om zijn wensen naar voren te bren gen of kritiek te uiten Burge meester Van Dijke: Ik voel er niet voor om het verleden .weer op te rakelen, maar het huidige gemeestebestuur van Maassluis voert een wat progressievere koers dan het vorige.'Bij alles, moet voorop staan dat wij als: bestuurders niét de wijsheid in. .pacht hebben". PROBLEMEN „Voordat wij - unaniem - beslui ten om het publiek tot de b. en w. vergaderingen toe te la ten moeten we eerst uitmaken welke zaken zich niet voor openbare behandeling lenen. Verder zullen we technisch no gal wat problemen ontmoeten. Je bent er niet met het toelaten van publiek. Het is zinvol dat de belangstellenden dan ook de stukken krijgen. Hoe moet je dan doen met de uitgebreide rapporten die wij meermalen op onze tafel krij gen. Moeten we die allemaal vermenigvuldigen en aan pers en publiek sturen 1 Ja en dan de ambtenaren. Die moeten ook met deze geheel nieuwe vorm. leren leven". De burgemeester van „de stad aan de Waterweg" gelooft niet dat de publieke tribune wan neer het nieuwtje er eenmaal af is regelmatig vol zal zijn bij het' college-overleg. „Het publiek, zal op den duur alleen komen voor eigen belang, voor het be lang van de straat of van de 'buurt Op zich is dat geen be-'' zwaar. Je hoeft je er niet voor te schamen om voor je eigen belang op te komen. Een nadeel van deze op- zienbarende stap op de weg van de democratie, vindt de heer Van Dijke dat het gemeentebeleid aan slagvaardigheid zal moeten inboeten. In spraak is nu eenmaal vertragend. Ook zal de kwetsbaarheid van het college en zijn leden af zonderlijk groter worden wanneer de b. en w. - IlllllillllllllllllillEliilinillHllllllilinillllilllllillillllill Burgemeester M. K. van Dij ke in de geest van Thorbecke vergadringen voor iede reen toegankelijk wor den. „Maar dan zullen we ervoor over moeten hebben", meent hij. Het lijkt welhaast ondenk baar maar de burge meester verzekert dat de gemoedelijke sfeer die de b. en w.-vergaderin gen kenmerkt nauwe lijks veranderingenzal ondergaan door de de vrije blik in de gemeen telijke keuken. Was het steeds Jan en Piet tegen elkaar, danzal het zo blijven. Moet er strak- snatuurlijk niet bloe- dernstig toegaan". Wel opmerkelijk dat er in de al veel èerder openbaar geworden gemeente raadsvergaderingen nog steeds „gemijnheerd" wordt. Openheid is niet altijd duidelijkheid. Delft Bezoekers van andere planeten'zouden morgen op de Oude Delft of Choorstraat kunnen staan, zo menen ufologen. Gerenommeerde astronauten en vertegenwoordigers van het Nederlands Ufologisch Studie Centrum gaan deze maand in Amsterdam vergaderen over het vraagstuk hoe zij de wereld kunnen vertellen dat er binnenkort een definitief contact kan worden gemaakt. A. J. C. Veenstra uit het naburige Schiedam, medewerker van genoemd studiecentrum, vertelt, dat buitenaardse wezens al verschillende keren met onbekendevliegende voor werpen (UFO's) een "reisje naar de aarde" hebben gemaakt. „Op het moment dat ik een bloempot uit het raam laat val len en mijn benedenbuurvrouw daardoor iets langs het raatr ziet vliegen, is dié bloempot eer. UFO. Dat blijft het tot zij d< scherven op straat riet liggei en tot de conclusie is gekomer dat het maar een aoodgewont pot was. Niet iedere UFO hoef- dus een vliegende schotel t< rijn," zo legt de heer Veenstrs (32) nuchter uit. Het studie centrum hééft voor d< ongeïdentificeerde cbjécten, d€ bloempot in het voorbeeld, d« volgende belangrijke definitie gevonden: „Een UFO is een zich aan het waarnemingsveld van de waarnemer opdringende prikkel, die bij de waarnemer de ii^ruk 'vestigt dat deze prik kel m of buiten onze damp- kring voortbeweegt, waarbij de waarnemer, met de hem of haar ten dienste staande kennis en ervaring er geen redelijke verklaring voor kan geven." SCHRIK Sinds 1947 zijn maar liefst 15.000 van deze prikkels in de.Bene lux waargenomen, ook boven Rijnmond. In dat jaar is de UFO-rage, waarbij tïenduizen- den 's-avonds met een Loe-Lap- kijkertje naar het heelal zaten te turen, eigenlijk ontstaan. Een negental zwevende lichten waren door de Amerikaanse za kenman. Kenneth Arnold vanuit, zijn privé-vliegtuïg waargeno- men, Sindsdien riet men ze over de hele wereld vliegen. Ook de astpdnaut Charles Con- rad heeft in een NASA-rapport vertelt dat hij bij de landing van de Apollo-12 op de maan- een hele rij ruimteschepen zag. Deze mededeling.is later in de officiële stukken geschrapt. Pa lermo, Bazel, Den Haag en on- dermeer Soesterberg werden door meldingen opgeschrikt. Opgravingen in Venezuelaheb ben vondsten aan het licht ge bracht die volgens deskundigen er op zouden kunnen duiden, dat er reeds 40.000 jaar voor Christus dergelijke waarnemin gen zijn gedaan. In de kronie ken van Leiden en Utrecht, da terend uit het jaar 1281, wordt melding gemaakt dat tientallen bewoners de schrik van hun leven kregen toen zij lichtge vende voorwerpen langs de he- mei zagen zweven. „Twee ambtenaren van het belas tingkantoor in Vlaardingen za gen een.paar, jaar'geleden bo ven de Nieuwe Waterweg een formatie vreemde objekten langs de hemel scheren. Bij on derzoek van de ufologenclub Andromeda bleken dit echter eenden té rijn, die waarschijn lijk wat fluoriderende stoffen hadden opgepikt, i In dat jaar dacht een laborante uit Botterdam ook een vliegen de schotel te hebben gezien. Het was echter slechts Satumus die door flarden wolken scheen," herinnert de heer .Veenstra In zijn archief heeft hij hender den meldingen in ordners gere gistreerd staan, meest bijeen- vergaard in de tijd dat hij voorzitter was van de Haagse ufologen-club Andromeda. „De meest voorkomende vorrn is de schotel, maar er zijn ook bollen of sigaarvormen. De mensen proberen het altijd.met een aardse vorm te vergelijken en zo kan het voorkomen.dat er op het registratieformulier staat dat het op een omgekeerd baterkoekblik leek.Slechts, een heel klein percentage blijft'na onderzoek nog UFO. Het blij ken dan ondermeer schotelvor- mige weerballons te 2ijn ge weest. Het is wel eigenaardig dat veel mensen bij de waarne- ming' een zacht zoemend geluid horen, als van een elektromo tor. Bovendien hebben zij vaak het gevoel gehad om naar de hemel te moeten kijken. De- kleurverandering -van het voor werp is ook vaak identiek, van groen naar wil. Verder plegen de objekten zich altijd langs rechte lijnen voort te bewegen. De lokaties die opgegeven wor den zijn helaas vaak ten hemel schreiend." Op de vraag of Aad Veenstra zelf in het fenomeen gelooft, ant woord hij: „Hét zou onlogisch zijn om te denken dat er geen andere beschaving is. Rond de sterren rijn een groot aantal' planeten die' dezelfde gunstige omstandigheden als de aarde kennen en waar dus leven mo gelijk is. Of het die beschaving is die met UFO's naar de aarde komen is een tweede hoofdstuk. Soms wordt weieens gedacht dat het spionage-apparatuur van de landen achter het IJze ren Gordijn is, maar dat is natuurlijk onmogelijk. Zij zou den. dan een vergevorderde techniek hebben die zij gemak kelijk voor direktere doeleind en zouden kunnen inzetten." KLAPSTUK Aad Veenstra, die zich nu al twaalf jaar intensief met UFO's bezig houdt, kan uren over dit 'onderwerp praten. Wereldbe roemde geleerden en'hoorspe len zoals .Monus" en „SProng in het heelal" passeren hierbij de revu. De laatste weken is hij aktief bezig geweest bij de UFO-Expo die vrijdag zes. sep tember in Den 'Haag is geo- pend'. Klapstuk van de tentoon- stelling is een twee bij zes me-, ter hoge kopie van een vlïegen- de schotel. Ondanks deze kopie blijft het probleem dat er geen tastbaar bewijs is. Dat is ook een van de redenen waarom de ufo-ver enigingen zijn opgeheven. Het punt van verzadiging is bereikt. De mensen zijn nieuwsgierig en willen nu wel eens iets zien. Daarom zullen zij niet hard weglopen, wanneer er morgen een ruimteschip met buite naardse wezens op de stoep staat.".;.- „De schotels zien de men sen het meest vliegen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3