SCHIEDAMSCHE COURANT College stopt doorbraak activi ieiten IK m ,vr.ï Onderzoek, naar treinlawaai gisteren gestart Stankgolf trekt over Vlaardingen mBÊBBm iHMHHHHNI Dierenbescherming gaat collecteren m Éi 'f m ffl Reclassering. Wat is dat? Inbraak levert vier gulden op. Beslissing van G.S. wordt afgewaeht ft! - - - - I I - m «Mll ..V' Visplaatsen invaliden nog weinig bezocht TNO meet geluid bij spoorbaan A n li-Kalkar-Comi lé zet acties voort UKF Pernis zorgt voor klachtenstroom In drie uur vierhonderd telefoontjes t ja taf I II ,ij if; IS! lil -1^ Woensdag 18 september 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 99stc iaarganff no. 25122 f Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Uitgaande van de Vereniging van Keel asserings ins tellin gen, wordt ook dit jaar een landelijke reel asseringsak- tie gevoerd en wel van 16 tot cn met 22 september. Het -motto van de aktie is: „Sta achter hem die er al leen voor staat". Hoewel de belangstelling voor ons strafrechtsysteem heden ten dage groot is en ook de reclassering wat dat betreft niet beeft te klagen, blijkt toch telkens weer dat het grote publiek van reclasse ring weinig weet of er een verkeerde voorstelling van heeft Met het oog op de naderende collecte, waarvan de op brengst hard nodig is voor aktiviteïten die door de overheid niet worden gesub sidieerd (ö.a. begeleiding van jeugdige delinquenten via bijzondere jeugdprojek- ten, preventie van crimineel gedrag door middel van op vang van jeugdigen die dreigen te ontsporen en in schakeling van deskundigen bij de oplossing waarmee met name de gezinnen van delinquenten worstelen), op pagina 3 uitgebreide in formatie over de reclasse ring. Hoek van Holland Onbekenden hebben in twee exploitatieten ten in Hoek van Holland inge broken. In beide gevallen wer den ramen opengebroken. Uit de tent van M. B. wordt niets vermist, terwijl uit de zaak van Pv.d. Z. een bedrag van 4 gul den vijftig verdween. De scha de die werd aangericht aan de tenten is groter dan de „buit" van de dieven. Schiedam Het college van burgemeester en wethou ders heeft gisteren besloten om elke activiteit rond de inmiddels berucht geworden „doorbraak" te sta ken tot het moment dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over dit plan een uitspraak hebben gedaan. Het college wil dat aller eerst alle mogelijkheden om hiertegen in beroep te gaan tot op de bodem zijn uitgediept. De enige voim van activiteit die men zou kunnen onder nemen is in die gevallen wanneer er sprake zou zijn van gevaar. Bij voorbeeld wanneer een huis op instorten staat. Het besluit van het college werd niet eensgezind ge nomen. De wethouders Collé (CPN) en Belmers (PvdA), die beiden ook deel uitmaakten van het vorige college, stemden tegen. Zij zijn van mening dat zij niet terug kunnen komen op eerder ingenomen standpunt waarin zij stelden dat het gemeentebe stuur op grond van het door de gemeenteraad aanvaarde be stemmingsplan genoeg ruimte heeft om door te gaan met de doorbraak tussen de Broersvest en het Broersveld. Aanvankelijk was men in Schie dam van mening dat ook het nieuwe college gewoon door zou gaan met de doorbraak- plannen die zich inmiddels in het openbaar hebben gemani- festeerö -in"-de "12Bokners-boule- vard", de nieuwe straat tussen Broersvest en Broersveld die ontstaan is na de sloop van enkele woningen hier. De gedachten dat men door zou gaan werd nog bevestigd toen deze week een," rapport los kwam waarin de gemeente be kend maakte dat over de aan koop van het pand Broersvest 103 dat eigendom is van de NV Eerste Schiedamsche Begrafe- nis Vereniging overeenstem ming was bereikt. Het pand waarin thans nog de gezinnen Van Kappel en Zuïjdam wonen, zal aan de gemeente worden verkocht voor 24.000 gulden. Vrijwel alle panden die nodig zijn om - door de gemeente rraad toegestane - doorbraak van 15 meter te bereiken, zijn nu in handen van de gemeente. Een probleem vormt echter nog het vinden van geschikte ver vangende woonruimte voor de betrokkenen. Zo heeft caféhou der M. Zonneveld van het café De Karsseboom al tweemaal een aangeboden woning gewei gerd. Aan de andere kant van het „gat" aan de zijde van de Broersvest woont op dit mo ment nog steeds de familie Brussee. Dit gezin heeft een woning aan de Turnsingel ge kocht welke thans wordt opge knapt Zodra dit werk klaar is zal de familie daarheen verhui zen en zal hun oude huis na korte tijd worden gesloopt Aan de zijde van het Broersveld zijn de problemen wat groter omdat men er nog steeds niet in geslaagd is om geschikte woon- en werkruimte te vinden voor de familie van de glashan delaar Van Katwijk. „We leven op dit moment wel in onzeker heid en we hopen dat er zo snel mogelijk iets wordt gevonden", aldus mevrouw Van Katwijk. Al deze zaken zijn na de beslis- sing van bet college wat naar de achtergrond verschoven nu men heeft besloten de zaak te „bevriezen" totdat iedereen de kans heeft gekregen om in be roep te gaan. Het afwachten van de definitieve goedkeuring van GS betekent echter niet dat het hele binnenstadsplau van de baan is. Hoogstens zal Dezor dagen is tussen gemeente en dö een en ander enkele maanden NV Eerste Schiedamsche Begrafenis Vereni- worden vertraagd. ging overeenstemming bereikt over de ver- koop van dit pand aan de Broersvest. Voorlopig de laatste activiteit van gens«en- te2ijde inzake de „doorbraak'. Schiedam De visplaatsen voor invaliden worden te weinig be zocht. De steigers die speciaal voor deze groep gehandicapte Schiedammers zijn ingericht hebben volgens de gemeente niet die belangstelling getrok ken die er van verwacht werd. Een mogelijke oorzaak ziet de gemeente in het nog onbekend zijn met deze nieuwe mogelijk heid voor recreatie. De afdeling plantsoenen van de dienst ge meentewerken heeft besloten daar wat verandering in te brengen. Bij de visplaatsen aan de vijver achter de R.K. Kerk aan de dr.^ Schaepmansingel (Nieuwland)' en in de bocht van de Noord- vestgracht bij het plantsoentje aan de 's-Gravelandseweg zijn nu enkele bordjes geplaatst: een schematische tekening van een rolstoel. Deze bordjes, ongeveer 25 bij 35 cn\ zijn aangeboden door de Nederlandse Invaliden Bond. De gemeente wijst er verder op, dat er in de buurt van de vis plaatsen voldoende parkeer ruimte is: vlakbij de kerk aan de Dr. Schaepmansingel en bij de winkelgalerij aan de 's-Gra velandseweg. Ooor middel van een bord wil de gemeente de visplaats voor gehandicapten en de s-Gravelandseweg meer bekendheid geven. Vlaardingen Het Vlaardlngse Anti-Kalkar-Comité zet de ac tie tegen de bouw van een snel le kweekreactor, even over de Nederlandse grens in Duits land, voort Zaterdag^ zal het comité in Vlaardingen'voorbij gangers vragen hun handteke ning te zetten voor stopzetting van het Kalkarproject. tfgelopen zaterdag was het comi té ook al actief. Het bleek de handtekeningverzamelaars, dat ook in Vlaardingen de onge- rusui^iu u*ci bet Kalkcupioject sterk toeneemt De mogelijkheid bestaat ook zich op te geven voor deelname aan de grote protestdemonstratie op zaterdag 23 september in Kal kar. Uit Vlaardingen rijden een of meer bussen naar Nijmegen, waar om twaalf uur van de Waalkade naar Kalkar wordt vertrokken. De bussen vertrek ken om kwart voor negen uit Vlaardingen. De kosten bedra gen 12,50. Een paspoort is nodig. Vlaardingen Bij de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond zijn gisterochtend tassen aeht en half elf 416 klachten binnengekomen van Vlaardingers die ammoniak roken. De stank bleek afkomstig te zijn van de Unie van Kuntmest Fabrieken (UKF) op Pernis- Daar wordt ureum geproduceerd, een grondstof voor kunstmest- Schiedam Eindelijk is gisteren een begin gemaakt met geluidsmetingen bij het spoorwegviaduct over de Parkweg. Jarenlang klagen de omwonenden al over de geluidshinder, die door het viaduct wordt veroorzaakt. In mei kondigde de gemeente aan met een onderzoek naar het treinlawaai te willen starten; daarvoor moest eerst een bedrag van 10.000 gulden worden uitgetrokken. Pas gisteren kon het Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek (TNO) uit Delft met het onderzoek beginnen. De toezegging dat de gemeente maatregelen zou nemen werd echter niet bewaarheid, 20dat ongeveer een jaar later weer een brief, ditmaal geschreven door üe heer Ph. van Oordt uit dezelfde straat, de gemeente raad bereikte. Weer een jaar later besloot de raad, dat een onderzoek zou moeten worden ingesteld. Als de metingen zijn ver richt, zal worden bezien of voorzieningen kunnen worden getroffen om het lawaai te doen vermin deren. Het geluidsarm maken van het viaduct zal in ieder geval veel geld gaan kosten. Voor de kosten moet de ge meente Schiedam op draaien, niet de Neder landse Spoorwegen. Vol gens een in het verleden afgesloten overeenkomst zal de NS de verbeterin gen uitvoeren, maar de gemeente moet voor de financiën zorgen. Het onderzoek door de Techni sche Psychische Dienst van TNO omvat ondermeer het uit voeren van geluidsmetingen op ongeveer vijftig meter afstand van het viaduct en van de spoorbaan, waardoor de in vloed van het viaduct op het lawaai van de treinen kan wor den bepaald. De op de band vastgelegde metin gen zullen in een laboratorium worden geanalyseerd. TNO 2a! daarna een rapport met de meetresultaten samenstellen en aan de gemeente voorleggen. Al sinds 27 juli 1972 klagen be woners van de flats rond het viaduct over het lawaai, dat treinen maken als rij over het viaduct rijden- Destijds richtte de heer J, H. den Hartog uit de Van Oldenbameveltstreat al een brier aan de gemeente raad. Wereldwinkel werkt mee aan alternatieve kerkdienst Vlaardingen In het kader van de Vrèdesweek werkt de We reldwinkel zondag 22 septem ber mee aan een alternatieve kerkdienst in do Ichthuskerk, om zeven uur. Er zijn stands voor informatieve lectuur en goederen ontwikkelingslanden. Er wordt gewerkt met de Vre- deskrant. Aan de dienst nemen voorts deel het Jongerenkoor The Young Voices uit Schiedam. Van gere formeerde zijde werkt ds. Krol mee, de algehele leiding is in handen van ds. Verhoef. De stankgolf was voor de- gemeente zelfs aanlei ding om 'n persbericht uit te geven, hetgeen hoogst ongebruikelijk is. Bij de gemeente en ook bij de politie zijn een behoorlijk aantal klach ten binnengekomen. Te gen half elf stopte de klachtenstroom. De VTaardingse bevolking heeft volgens Rijnmond en volgens de waarnemend direkteur van UKF Abrahamse geen gevaar gelopen. „De ammoniak is op plaatsen terecht gekomen, waar het niet hoort te zijn. De hoeveelheid die vrijgekomen is, is niet bekend, dat ik ook moeilijk te bepalen. Ammo niak mik je snel, er is maar weinig nodig voor de stank", aldus Abrahamse, „maar de hoeveelheid is niet van belang. Het graat erom hoe bet gebeurd is en hoe het voorkomen moet worden. Daar hou ik me op dit moment mee beiïg". Wat er verkeerd is gegaan is nog niet duidelijk. De produküe van ureum werd na het ontdekken van het ongeval onmiddellijk stopgezet... Dat ge beurde in overleg met Rijn mond. De meldkamer ging on middellijk op zoek mar de da der. Om negen uur werd ont dekt dat UKF de boosdoener was. De produküe van ureum op Pernis is nog niet hervat. „We moeten eerst achter de oorzaak van het ongeval zien te komen en de zaak moet worden schoongemaakt", 2egt de waar nemend direkteur van UKF. De fabriek was vroeger bekend on der de naam Albatros. Volgens een Rijnmondvoorlicht ster kan een concentratie var vijftig parts per million {ppm van ammoniak gevaarlijk zijn. „£r Is wel iets gemeten, maai niet door ons, wel door hei bedrijf. Wij nemen geen verant woordelijkheid voor de juist heid van die cijfers". „Een concentratie van vijftig ppnr heeft zich niet voorgedaan Schadelijk was het zeker niet" aldus Abrahamse. Remy Poppe van het Centraal Aktieconuté Rijnmond 2ei ovei de ammoniakstank; „Het CAB reageert niet op dit ongeluk. Wé reageren niet meer op iedere scheet van de industrie. En wa! wij ervan vinden weet zo lang zamerhand wel iedereen". Abrahamse tenslotte: „V moei het vergelijken met een auto Een fabriek is een complex- technisch geheel Uw auto wei- gert ook wel eens. Nou, bij een fabriek kan ook wel *ns iets misgaan en er kan iets naar buiten komen. Maar wij betreu ren dat dit is gebeurd". Biiedam De afde ling Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren houdt van 30 september tot en met 5 oktober een collecte, rliervoor zijn onge veer 75 collectan ten nodig. Vrijwilli gers kunnen zich opgeven bij het ou de bouwvallige die renasiel aan de St. Annazusterstraat Men kan zich ook telefonisch opge ven bij asielbeheer der Egge Boersma, telefoonnummer 266 266. Op 30 september start de lijsleollec- te. Op 5 oktober wordt tenslotte een buscollecte gehou den. SCWEDAtf 5Q mW mm Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombmatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- eu internationaal nieuws, de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws Twee kranten voor de prijs var» een. Profiteer ervan' PS Mocht u o leuhe v«rgeii|Kmg itunmin bededen als aanvulling op ond-'stMoUe zin in Bon aan maafci U hans op eert excfu; qa^aanya«er a* h>\ *<jhéU|Iis intiovert voor de meest ongifxHe in I I naam adres I «foonpiaais tele'oon Schieajmsche Courx iri|bl(jvpnd hel RN plus 1 rf' ili f.vri 'W 10 hoort de Schiedamsche Courant t><) nei Ratierdjmscrt N outtsbiad w «aa»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1