SCHIEDAMSCHE COURANT Meuwe i pz et V BOT Scherp toezicht op vestiging winkeliers in centrum Kethel openbaire bibliotheek nog steeds niet; rond KUDO Ombouwen van ïS-duiker wordt kostbaar arwei fcïÉÜ Zï Voet gangers onder doorgang gaat 128.000 gulden kosten Brand in woning invalide weduwe snel geblust na tip van Eddie Horecabedrijf in raadhuisje? gratis Inbrekers hielden zich nu rustig 1 111 dkz. Geen schietpartij: wel kogel in been van kelner JA Hoorzitting over klachten Slachthuisbuurt Dinsdag 23 september 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 99ste jaargang no. 25126 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Politie houdt dronken koopman in anto aan Schiedam Op de Singel is de 54-jarige koopman P. R. aangehou den door surveillerende agenten, omdat hij onder invloed in zijn' auto rondtoerde. Hij werd naar het hoofdbureau van de politie gebracht waar hij zijn roes kon uitslapen. Nadat tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt, bon hij naar huis beren. Ir. H. G. de Block, direc teur gemeentewerken (staand) beantwoordde gisteren vele vragen die op de hearing werden ge steld Schiedam De gesprekken tussen het Rijk en de gemeente Schiedam om te komen tot een nieuwe opzet van de openbare bibliotheken zijn nog steeds niet afgerond. Sinds het dreigement van het Rijk om de subsidie stop te zetten als de plannen die directeur W. F. van der Blij in een rapport ontvouw de, doorgang zouden vinden is er geen contact meer geweest tussen beide partijen. Het wachten is voorlopig De toestand wat betreft Schie- op de eerste vergadering van de nieuwe commis sie voor de openbare bi bliotheek, aldus de heer Van der Blij. „Tijdens de laatste vergadering is duidelijk naar voren ge- komen dat mijn ideeën dam noemt de directeur dan „vrij redelijk". Gezien de nor men die worden verstrekt (men gaat uit van een bepaald rap port) mag de directeur nog wat personeel aantrekken. Van der Blij: .Kwantitatief gezien kan dat inderdaad. Maar dat moe ten we maar afwachten. Het -- gebeurt aliemaal niet direct". voor de vertegmwoordi- Volgens de Tweede Kamer zal het gers van het Rijk niet zo'n acht jaar duren voordat de nieuwe bibliotheekwet op volle kracht zal draaien. acceptabel waren", aldus de directeur. „Wel gingen zij akkoord met sa menwerking met Rotterdam. Maar het te voeren beleid zal dan door het bestuur van de Rotterdamse bibliotheek wor den uitgemaakt", aldus de heer Van der Blij. Een knelpunt is dan volgens hem dat de zelf standigheid van Schiedam in het gedrang komt. De toekomst van de openbare bibliotheek lijkt in ieder geval rooskleurig. Een direct gevolg van de nieuwe bibliotheekwet, die pas geleden door de Tweede Kamer werd goedgekeurd, is bijvoorbeeld dat de personeels kosten in de toekomst voor honderd proeent door het Rijk worden betaald. De Schiedamse bibliotheek kampt nog met een personeel stekort. Van der Blij over de nieuwe regeling: ,>Het tekort aan krachten valt nogal mee. Als alles rond is, dan komen inderdaad alle genormeerde kosten voor rekemng van het Rijk. Dat betekent overigens wel dat we niet meer personeel in dienst mogen hebben dan toegestaan is. Anders gaat de regeling niet od". Een ander belangrijk punt uit de' nieuwe wet, die ook opgaat voor Schiedam is dat jongeren onder achttien jaar geen con tributie meer boeven te beta len. Staatssecretaris Meijer wil zelfs zover gaan de bibliotheek voor iedereen gratis te maken. Schiedam Na een fikse aantal inbraken en vernielingen van de afgelopen van de afgelopen weken is er nu sprake geweest van een rustig weekeinde. Slechts in één woning aan de Vondellaan werd ingebroken. Waarschijnlijk heeft men een valse sleutel gebruikt om de voordeur van het pand te ope nen. De buit bedroeg een porte feuille en een portemonnaie met in totaal 250 gulden. schieoaMSEI Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombmatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws: de Schiedamsehe Courant met puur plaatselijk nieuws Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan' PS Mocht u n leuke vergelijking kunnen bedenken ais aanvulling op onderstaande zin in de bon, dan maakt li kans op een exclusieve gasaansieker de vwj wekelijks uitloven voot demeost originele m«en ding Schiedam Het verbou wen van de duiker van de Nederlandse Spoor wegen bij de Pierson- straat blijkt een stuk duurder uit te vallen dan de gemeente had ge dacht. De NS, die het werk zal uitvoeren, heeft de gemeente laten weten dat het werk geen 110.000 gulden zal gaan kosten (zoals eerst was overeengekomen), maar 128.000 gulden. Reden: de loon- en prijsstijgin gen. De gemeente wil de duiker bin nen niet al te lange tijd inrich ten als onderdoorgang voor voetgangers en fietsers. Zo zal men dan vanaf de Pierson- straat/Johan de Wittsiagel dej sport- en recreatievelden berei- j ken die bij Bijdorp worden I aangelegd. Nu bevindt zich bij de duiker nog een slootje en is De bestaande duiker van de NS bij de Piersonstraat die wordt inqericht als onder dus met te gebruiken voor ont- doorgang voor voetgangers en fietsers. sluiting van de velden. Schiedam De stichting winkelcentrum Kethel en de M.B-0. gaan er scherp op toezien welke winkeliers in aanmerking komen voor vestiging in het nieuwe winkelcentrum aan de Zwaluw- laan. Volgens de heer Sterenburg van de stich ting moet er voor worden gezorgd dat de winke liers kapitaalkrachtig zijn „zodat er niet binnen afzienbare tijd faillissementen zullen vallen". Hij zei dit gisteren op een bearing die op initiatief van de wijkvereniging Grocnoord en de Stichting Samenlevingsop bouw door de gemeente was georganiseerd. Hij wees er verder op dat in de eerste plaats Schiedammers voor een plaats in aanmerking zullen komen. Blijkens de op- en aanmerkingen die gisteren door de tientallen aanwezigen werden geuit lijkt het bestemmingsplan dat nu ter visie ligt aanvaardbaar. Het raadhuisje blijft staan en zal volgens de architect, de heer Van der Zijp geheel in de bebouwing worden opgenomen. „Het zal dan ook een gepaste functie moeten krijgen. We dachten hierbij aan een horecavestiging", aldus de architect. De gemeente zal nog één probleem uit de weg moeten helpen wil men kunnen starten met de eerste bouwfase rond het raadhuisje. De bewoners zijn namelijk nog niet van plan hun woning, die moet worden afgebroken, te verlaten. Ir. H. G. de Block, directeur gemeentewerken: We voeren al enige jaren overleg met ben. We zijn nog steeds aan het praten. Desnoods kannen we maatregelen treffen waardoor we toch kunnen beginnen". De eerste fase houdt in dat er twee supermarkten en een aantal winkels zullen worden gebouwd. De winkels zullen worden afgestemd op de eerste levensbehoeften: een bakker, slager, en zovoorts. Na ongeveer een half jaar zal er naar de westkant worden uitgebreid. In de laatste fase, over onge veer vijf jaar, is een Vendet geprojecteerd. Verder zullen er ongeveer 200 woningen verrijzen. De gemeente wil hier mee zo snel mogelijk beginnen. Eén van de belangrijkste discussiepunten was gisteren de aanleg van de voetgangerstunnels, De gemeente kon niet garanderen dat deze tunnels gelijktijdig met bet centrum klaar zouden zijn. De heer De Block: „Eind dit jaar of anders begin volgend jaar zullen we hiervoor een krediet aanvragen, dat naar Gedeputeerde Staten gaat. Het ligt grotendeels aan G.S. die dit krediet moet goedkeuren, wanneer we er mee kunnen beginnen" Schiedam De brandweer heeft een uitslaande brand in een woning aan de Gordonstraat snel kunnen blussen, dankzij het resoluut optreden van het elfjarige jongetje Eddie Nij- man. Zondagmiddag ontstond de brand in het pand, vermoede lijk door een vonkje uit een brandend petroleumlampje. De vlammen laaiden direct hoog op. De bewoonster, de invalide weduwe mevrouw C. Scholten wist op tijd uit het huis te komen. Door het raam van de achterka mer van zijn woning aan de Vlaardingerdijk zag Eddie Nij- man het vuur oplaaien in het pand aan de Gordonstraat, dat schuin tegenover zijn huis ligt Hij reageerde snel en waar schuwde onmiddellijk alle bu ren en voorbijgangers op straat. Deze belde direct de brandweer Hoewel de brandweer de vlam men snel kon bedwingen, wer den de bijkeuken, de achterka mer en het balkon van de wo ning zwaarbeschadigd. Boven dien waren door de hitte de ruiten gesprongen. Mevrouw Scholten. bleek erg overstuur na de brand. De schade aan de inboedel be draagt ruim tienduizend gul den. adrea I woonpiaai telefoon I 8 ItOOrt Bij De NS zal het werk geheel voor rekening en risico van de ge meente gaan uitvoeren. De twee stalen bruggen zullen worden vervangen door een betonplaat. Het vernieuwen van de bruggen zag de NS niet zitten. Deze mogelijkheid blijkt namelijk aanzienlijk duurder uit te val len dan de constructie met de betonplaat. In de entwerp-overeenkemst tus sen de beide partijen schuift de NS de verantwoording geheel af op de gemeente. Ook de werkzaamheden aan de sein-, telecommunicatie- en energie voorzieningsinstallaties etcetera zullen voor rekening van de j,, gemeente komen. Er is zelfs in de overeenkomst gesteld dat Schiedam een bedrag van Die vernieuwing zal eigenlijk niet 13.200 gulden moet betalen voor aj te jang op laten wach_ het langzaam laten rijden van ten. In een toelichting die de de treinen. NS bij de overeenkomst geeft De omgebouwde duiker zal eigen dom blijven van de NS. Het onderhoud zal door de gemeen te worden gedaan. Als door on voorziene omstandigheden de onderdoorgang geheel of ge deeltelijk vernieuwd zal moeten worden mag ook voor de kos ten opdraven. wijst zij erop dat de onderdoor gang een niet al te lange levens duur zal hebben. „Naar wij me nen te mogen verwachten zal de resterende levensduur waar schijnlijk enige decennia bedra gen", aldus de NS, Ir. H. G. de Block, directeur ge meentewerken, wil de NS in ieder geval op het hart drukken de kostenraming die zij heeft verstrekt niet weer te over schrijden. Er bestaat namelijk kans dat het verleende krediet voor de aanleg van sportvelden in Bijdorp, met daarbij inbegre pen de aanleg van de onder doorgang en ook de aanleg van velden aan de Parallelweg, door de stijging van 18.000 gul den te klein za! zijn. „In hoeverre dit tot een over schrijding van het al verleende krediet zal leiden, is op dit mo ment nog niet te overzien, daar eerst meerdere werken dienen te worden uitgevoerd", aldus de directeur. De ontwerp-overeenkomst zal dinsdag in de commissie voor gemeentewerken worden be handeld en waarschijnlijk maandag 30 september in de gemeenteraad. Schiedam De poli tie zit met een ko gel in de maag die de doktoren van het Gemeentezie kenhuis een dezer dagen uit het been van een 45-jarige Schiedammer heb ben gehaald. De man, de kelner P. Z. ,was hoogst ver baasd toen hij in het weekeinde in het café aan de Hoogstraat, plotse ling ontdekte dat er bloed uit zijn been kwam. Later vertelde hij de poli tie dat hij kort voor zijn ontdek king nog even voor het café met twee mannen had staan praten. Daarna wil de hij het café gaan schoonma ken.. Zijn verbazing steeg nog ten top toen hij in het ziekenhuis te horen kreeg dat een röntgenfoto had uitgewezen dat er „een klein meta len voorwerp" in zijn been zat Na een kleine operatie kwam de kogel te voorschijn". Schiedam Op woensdag 25 september om 8 uur ral in het wijkcentrum Nieuw land aan het Dr. Wibautplein een hoorzitting worden gehouden voor de bewoners van de Slachthuisbuurt. De laatste maanden zijn er uit deze buurt nogal wat klachten betreffende onderhoud en gebreken op en aan de hier staande gemeen te woningen gekomen. De bewonersvereniging Schiedam-west wil nu een goed inzicht krijgen omtrent de omvang en de zwaarte van deze klachten. Na deze inventarisatie zal de bewonersvereniging verder tot actie over gaan om tot een oplossing van de problemen te komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1