Met CDA de pijp en cle bede ■j®- MIDDEN DELFTLAND: recreatie (yR CN! I BI FFER Haast maken "met Midden- Delfland Schie-pop- tops 1 I m AT-'i'n Begroting volkshuisvesting en ruimtelijke ordening; ELPEE TOP 10 SINGLE TOP 10 ONBEVREDIGD HARRR... TOPPERS VAN DE WEEK ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 SCHIEPAMSCHE COURANT Schiedam Gemeentese cretaris Melis Blok zit wat gelaten voor zich nit te staren. Zijn pijp» - aan de ene kant onder- - steund door zijn rechter a hand en aan de andere door zijn forse onder- 1 kaak» laat een brede ko lom tabaksrook omhoog l cirkelen. Het is bijna acht uur. 'in het kleine voorzaaltje van het gebouw voor christelijk sociale belan gen klinkt een onrustig gefluister. Mannen en vrouwen met een gemid delde leeftijd van rond de zestig of iets hoger zoeken voorzichtig een plaatsje. De achter ste van de drie rijen is het eerst gevuld. Wie wat later komt op deze eerste ledenvergadering van het Schiedamse Christen-Democratisch Appèl» moet genoegen nemen met de eerste rij. Het Schiedamse CDA in vergadering bijeen. achter de dames en heren poli tici. Hij zwijgt en kijkt rond. Zo nu en dan kan er een besehei den knikje af. Enkelen zeggen elkaar gedag. Die kennen elkaar nog van de tijd toen anti-revolutionairen alleen ARP-vergaderingen bezochten en katholieken alleen KVP-bij- een kom sten. De gemeentescretaris - zijn amb telijke plaats in dit leven ken nend - zit op de tweede rij. Vlak Langzaam maar zeker loopt nu het huiskamer-vergaderzaaltje vol. Het aantal bezoekers onder de dertig is inmiddels gestegen tot twee. Ook vrijwel alle raad sleden zijn er nu. Met een ogen schijnlijk superieure blik kij ken ze wat rond. Eerst naar de vergrijsde achterban, dan naar de deur. Soms terug. Er klinkt gelach. De raadsleden kijken elkaar grinnikend aan, de (wakker geschrokken rest van de bezoekers kijkt ver baasd op. Dan plotseling rich- _-.ten aller .ogen zich op de deur. Met enkele forse stappen treedt het bestuur binnen. Voorzitter Janssen - gelukkig weer een dertiger, denk ik - loopt voorop. Hij nestelt zich op de middelste stoel achter het kleine tafeltje, roept een cliché-zin dat de ver gadering is geopend en begint dan ineens te bidden. Hij is al aan de derde zin, alvorens 'mijn buurman zijn sigaar in de as bak heeft kunnen leggen. Enke le seconden later, als de brave man net zijn handen heeft ge vouwen, blijkt het gebed te zijn afgelopen. Het woord "amen" heeft niet geklonken. Ook hier ontbreekt de bede. CDA-voorzitter Janssen begint met bestuursmededelingen. Zeer regelmatig wordt hij daar bij onderbroken door enkele laatkomers, die zich met afge wend gezicht mompelend ver ontschuldigen en die dan snel een nog lege stoel opzoeken. door RIEN VAN DEN ANKER Janssen laat zich door deze in terrupties niet ontmoedigen. Steeds weer begint hij dapper opnieuw. Zelfs wanneer om 16 minuten over acht het PvdA- raadslid Yvonne Siljee binnen komt Nadat de "rooie spionne" een stoel heeft gevonden, krijgt CDA-fractievoorzitster me vrouw Rietje Taveme-Van Campen de gelegenheid om de nieuwe fractie in de gemeente raad voor te stellen. "Hoewel velen hopen dat het niet zo is, zijn we een hecht team", ver koopt ze, "Wij zijn één met elkaar". Een voor een worden de namen opgelezen, steeds weer staat er iemand op en kijkt glimlachend rond. De "ceremonie protoco- lair" wordt ruw verstoord door nog iemand die zo z'n best had gedaan om ook om 8 uur te komen. Het is inmiddels drie minuten voor half negen. Punt drie van de agenda: "Ver slag van de onderhandelingen rrxb.t. de collegevorming" is in middels bereikt Voorzitter Janssen probeert een discussie uit te lokken. Hij smeekt bijna om vragen en opmerkingen. De zaal blijft stil, men kijk* elkaar wat aan.' De spanning stijgt. Wie zal de knoop doorhakken? Dan klinkt de machtige stem van het nieuwe raadslid Pieter Roo- sen. Hij doet zijn afkomst (de ambtenarenbond ARKA) eer aan. "Ik heb diep respect voor de wijze waarop de CDA-on- derhandelaars hebben gewerkt Onze manier van werken was er een waarop we met eer en geweten kunnen terug zien". Zijn woorden hebben het ijs gebroken, want even later komt een wat kalend lid met hoge stem: "Ik ben wel teleurgesteld dat het CDA niet in het college zit. Dat had ik graag gezien, al hadden we er desnoods een ho ge prijs voor moeten betalen". De man eindigt met de vraag of er niet te vroeg "nee" is gezegd. Hij krijgt breedvoerig antwoord van de voorzitter, die er op wijst dat het gemis van een wethouder met name een han dicap is voor de fractie. De vragensteller lijkt tevreden, al toont hij dat met een gericht van "Maar toch....". Roasen vraagt weer het woord. "Was die Simons wel de echte vertolker van de PvdA?" Jans sen antwoordt dat hij nog on langs bezoek heeft gehad van het belangrijke PvdA-lid Van Dijk, die zo- graag nog eens de socialistische leden vergadering bijeen had geroepen omdat er zijns inziens feiten verzwegen rijn. "Natuurlijk vertolkte Si mons de zienswijze van de meerderheid, maar wel een af gedwongen zienswijze. De frac tieleden zaten vast aan de plicht om één lijn te trekken. Van Dijk zei mij hierover: „De gene, die het zou hebben ge waagd om uit de boot te vallen, was er door Van der Veer ei genhandig uitgeknikkerd". Zo was de sfeer daar ongeveer", benadrukt Janssen. De zaal knikt begrijpend. De stemming wordt iets losser. Als de kwali teit van het nu rittende college ter sprake komt, roept iemand: "Wat er nu rit, is natuurlijk helemaal brandhout". Den Haag/Delft In de bufferzone Midden-Delfland is thans een oppervlakte van 542 hectare aangekocht. Er zullen nog 1359 ha aan gekocht moeten worden. Ais gevolg van de onzekerheden over het van kracht worden van de „Wet reconstructie Midden Delfland" ligt het tempo van de verwerving laag. De onzekerheid van de bewoners van dit gebied ten aanzien van de toekomstmogelijkheden en de toenemende druk vanuit de omringende woongebieden om dit gebied te bebouwen maken het gewenst, dat deze onzekerheid zo kort mogelijk duurt. Dit staat te lezen in de memo rie van toelichting op de be groting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Verder wordt daarin gezegd, dat ten behoeve van de voortgang met betrekking tot het wetsontwerp Midden Delfland thans wordt ge werkt aan een memorie van antwoord. Daarbij wordt met name ingegaan op de procedures, op de vraag vol gens welk proces de realise ring van ree ons tructiep Ia rui nen zal worden verwezen lijkt, op de mogelijkheden om tot een bredere inspraak ten aanzien van de voorbe reiding en besluitvorming van die plannen te komen en op de regelingen met betrek king tot de onteigening. Het wetsontwerp voor de re constructie van Midden Delfland dateert al van maart 1972, Delft In Midden Delfland, het gebied tussen de werking kan geschieden en de Delftse en Rotterdamse agglomeratie, wordt een die daarvoor nodig is. groene bufferzone gecreëerd van zesduizend hectare, 1" ,ui,iËSS welk gebied in hoofdzaak bestemd is voor de dagre- Un '^^nn lubLke creatie. Daartoe moest een gebied van 1900 ha. meter van dit vua en van worden onteigend resp. aangekocht. Al lang is bin-. 1985—2000 drie miljoen 480.600 nen de ruimtelijke ordening de noodzaak beklem- kubieke meter. Dit rijn de toond van het aanleggen van groene bufferzones in hoeveelheden na die gebieden waar grote steden aan elkaar dreigen te „Li?°wKott7d?!i groeien. De aanleg van een element van groot for- is daar op,SS2tte maat voor de dagrecreatie m Midden Delfland, gele- 19,4 ha voor nodig, in het twee gen tussen de zuidwestelijke vwvouwing van Delft de 34,8 ha. en van de Waterwegsteden heeft daarom de hoogste voorrang. Globaal aangegeven wordt het zesduizend hectare omvattende gebied in het noorden begrensd door de toekomstige bebouwing van Delft (Tanthof), in het oos ten deels door rijksweg 13 en door de Delftse Schie, in het zuiden door de grens van de toekomstige bebouwing Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen, alsmede door rijksweg 20 ter hoogte van Maasland en Maas sluis en in het westen door de gemeente De Lier (met 't Wondt tot aan Den Hoorn). De ge- meenten Maasland en Schiplui den zelf vallen buiten de uitvoe ring van het plan. men het handhaven en voor recreatie ontsluiten, zodat het zal kunnen dienen als de „groe ne long" voor het sterk ge groeide stedelijk- en industrie gebied: de agglomeraties Den Haag/Delft en Nieuwe Water weg. In het recente verleden is er overigens al eens twijfel uit gesproken of de verhouding stedelijk gebied-groen (polders, recreatieterreinen) niet a! te vee! in het nadeel van bet groen is. In elk geval, zo werd betoogd, moet er voor worden gezorgd dat de verhouding voor het groen niet slechter wordt. Tweederde van Midden Delfland, namelijk 4100 ba, zal rijn agra* in Midden Delfland en in rische bestemming behouden. de Vlaardinger Zoom zullen Voor de regio's Gouda, Den Haa g/Delft, Krimpenerwaard, Vdome-PuttenDordrecht, Go- rinchem en Flakkee is in de betrokken recreatiegebiden ruim voldoende tot voldoende ruimte te vinden om de te ver wachten hoeveelheden hard vuil op te bergen. Voor de re gio's Leiden, Alphen en Rotter, dam is de beschikbare ruimte krap tot zeer krap. Regio Rot terdam zal wellicht te zijner tijd moeten uitwijken naar de ruim te in de regio Delft. Voor de Hoekse Waard moet nog naar ruimte worden gezocht De pro vincie heeft het puinafvoerplan in principe al aanvaard. Ook de betrokken gemeenten, het open- baar lichaam Delftse Hout en het recreatieschap Midden Delfland hebben destijds het Hiervan zullen echter nog 470 hectare voor wegen nodig zijn. De resterende 1900 ha van het plan zullen voor openbare voor zieningen, in hoofdzaak voor dagrecreatie, worden bestemd, Hiervan zal plm. vierhonderd hectare nodig rijn voor water beheersing en ontsluiting (we genaanleg), zodat netto vijftien honderd hectare voor open lucht-recreatie beschikbaar zal komen. Het Midden Delfland-gebied wordt beschouwd als een van de mooiste in de provincie Zuid-Holland en daarom wil rapport ontvangen, puinheuvels in de toekomstige Een werkgroep van bet openbaar recreatiegebieden worden opge- lichaam Rijnmond beeft vorig worpen. Daartoe zullen Delft en omgeving en in een later sta dium Rotterdam en omstreken hun grof vuil in deze gebieden moeten storten. De bergen die hierdoor ontstaan, kunnen na afdekking met aarde en beplan tingen voor de recreatie worden gebruikt Dit „puinplan" omvat een prognose van de hoeveelhe den „hard vuil" die de provin cie. Z.-Holland tot het jaar 2000 produceert. Deze hoeveelheden moeten een aanduiding geven van de wijze waarop de ver jaar in een „integral ie plan bui tens tedelijke recreatie In en om het Rijnmondgebied" ge zegd, dat de realisering van de vijf plannen binnen dat gebied waarvan Midden Delfland er één is -die alle in een gevor derd stadium van voorberei ding verkeren, gevaar loopt. Oorzaak: te veel plannen, te weinig geia. (rDe uit deze plan nen voortkomende kosten zijn zeer aanzienlijk en zuilen de komende jaren tot vrijwel on betaalbare hoogten stijgen, als niet op korte termijn maatre gelen worden getroffen om de huidige ontwikkeling in de goede richting om te buigen". De werkgroep xwam xoi ae con clusie dat de aanpak van nieu we projecten vrijwel onmoge lijk zal rijn ais de huidige ont wikkeling wordt gecontinueerd. .Midden Delfland en andere plannen zullen slechts gereali seerd kunnen worden door een gezamenlijke krachtsinspan ning van alle Rijnmond-ge meenten. Met een bijdrage van vi jf gulden per inwoner kunnen nieuwe plannen op een eerder tijdstip worden uitgevoerd". Dat zou voor de gemeente Delft betekenen dat een bedrag van zo'n vierhonderdvijftigduizend gulden op tafel zou moeten worden gelegd. Deze bijdrage komt in de plaats van de door de gemeente reeds te betalen bijdrage in buitenstedelijke projecten. De kostenverzwaring zal daardoor lager rijn dan vijf gulden. De niet-Rijnmondge meenten worden door een ge meenschappelijke regeling in de integratieplannen opgeno men en gaan dezelfde bijdrage per inwoner betalen als de Rijnmondgemeenten. Aan het recreatieproject Midden Delf land nemen het Rijk, de provin cie, de Rijnmond, Schiedam, Delft, Maasland, Maassluis, Rotterdam, Schipluiden en Vlaardingen deel. Het totale be drag dat in Midden Delfland moet worden geïnvesteerd komt boven de driehonderd miljoen gulden. Daarnaast zal de exploitatie van het recreatie gebied jaarlijks nog de nodige miljoenen vergen. Van de inves teringskosten komt het grootste deel voor rekening van het Rijk, een kleiner deel is voor rekening van het recreatie schap, een bedrag dat door de deelnemende gemeenten, de provincie en wederom het Rijk zal moeten worden opgebracht En Siem Rosman, vice-fractie- voorzitter in de raad voegt er aan toe: "Ze zeiden zelfs dat er zo'n college in de laatste 20 jaar niet was geweest". Zijn buur man valt hem vragend bij: "Het beste of het slechtste""" Gelach alom. Er komen nog wat vra gen. Het oude vergader-virus van "Ik hoor mezelf zo graag praten" komt om de hoek kijken. Si mons krijgt nog een paar vegen uit de pan. Hoe kan nou ie mand die overdag het kapitaal rit te verdedigen 's avonds zo'n goede socialist rijn? Een ander, wat op Co lijn lijkende CDA'er, doet ook nog een duit in het zakje en zegt dat hij liever een half ei dan een lege dop had gehad. Met andere woorden lie ver één wethouder dan geen. "Had 't toch maar gedaan", be-' sluit hij. De pauze breekt aan. Bladen met koffie komen binnen. Hier en daar wordt nog een nieuwe si gaar opgestoken. Op de agenda staan nog een bespreking over de planning van de te ontwik kelen activiteiten en de ont werpstatuten van het CDA. Wat meer interne zaken en ik be sluit vroegtijdig de bijeenkomst te verlaten. Als ik wegga is men alweer begonnen. Mevrouw Ta verne spreekt over het hebben van meer voeling met de kei zers. Juist op het moment dat ik de deur dicht wil doen, kijk ik in het gezicht van gemeente secretaris Blok. Ik knik, hij knikt. De pijp is niet uit zijn mond geweest.... 1. (1) Rock your baby George McCrae 2. (2) 461 Ocean Boulevard Eric Clapton 3. (4) Welcome back Emerson, Lake and Palmer 4. (5) Neerlands Hoop Express Neeriands Hoop 5. (7) Hergest ridge Mike Oldfield 6. (6) Sally can't dance Lou Reed 7. (-) I can stand a little rain Joe Cocker B. (3) In the still of the night Jack Jersey 9. (10) Before the flood Bob Dylan 10. (8) Kimono my house Sparks 1.(1) Rock your baby George McCrae 2. (5) Wall Street shuffle 10 cc 3. (3) Gigi l'amoroso Dalida 4. (4) I shot the sheriff Eric Clapton 5. (2) I don't wanna die in the air disaster Albert Hammond 6. (8) In the summer night Teach In 7. (-) Can't get enough of your love Barry White B. (-) Auf Wiedersehen Demis Roussos 9. (6) Your baby ain't your baby anymore Paul da Vinci 10. (-) Man of action Les Reed Orchestra o Bob Dylan Eigenlijk laat de elpee met de filmmuziek van Zabriskie Point een onbevredigd gevoel bij de luisteraar achter. Niet omdat de afzonderlijke nummers zo slecht rijn. Integendeel, de op de plaat meespelende musici doen allen hun uiterste best en zo kon het gebeuren dat ook .middelmaatgroepjes" als de Youngbloods en Kaleidoscope tot heel aardige resultaten kwamen. Maar als geheel rammelt de elpee een beetje. Alle nummers passen, zowel qua sfeer als wat stijl betreft, helemaal niet bij elkaar. Dat komt voornamelijk door de drie composities van Pink Floyd, die op de plaat staan. De techniek en de „feeling" van de vier Floyd-leden is gewoon stukken beter dan die van de overige musici op de plaat, die voor de rest dan ook toch wat amateuristisch overkomt De filmmuziek van Zabriski Point in zijn totaliteit is daarom nauwelijks een voldoende waard en zodoende rijst de vraag: had regisseur Michelangelo Antonioni geen betere keus kunnen maken? Het antwoord hierop is eenvoudig: Pink Floyd had in drie weken tijd in een kleine primitieve'studio in Rome de hele filmmuziek geschreven en een uitstekende geluidsband vervaardigd. De filmmuziek werd echter geheel door Antonioni afgekeurd. Deze regisseur die voor rijn films uitsluitend mensen contrac teert die nog geen acteur rijn zodat hij hen dan beter in de hand kan houden, koos minder aantrekkelijke muziek voor de film, die hij later toch completeerde met drie puike Floyd-werkjes. Terecht, want deze drie nummers, met Grate ful Dead-gitarist Jerry Garcia's compositie Love Song, vor men het enig écht acceptabele deel van de soundtrack, die m Schiedam slechts verkrijgbaar is bij de Free Record Shop. De top tien van de befaamde striptekenaar Harr Wiegman bevat veel blues-elpees. De verklaring hiervoor moet zeer waarschijnlijk worden gezocht in de jeugd van deze telg uit de bekende kunstenaarsfamilie Wiegman, gezien het flinke aantal al jarenlang meedraaiende artiesten. X. Dark side of the moon Pink Floyd 2. At the Newport Festival Muddy Waters 3. Beggars banquet Rolling Stones 4. The London Howlin' Wolf sessions Howling' Wolf, Eric Clapton, Steve Winwood, Bill Wyman. Charlie Watts en Ian Steward 5. Hawkwind Hawkwind 6. Witte driedubbelelpee van Robert Zimmermann and his group. 7. Superstarshine vol. 11 John Mayall 8. Jamming with Edward Nicky Hopkins, Ry Cooder, Miek Jagger, Bill Wyman en Charlie Watts 9. One more time Them 10- Trippin' thru' a midnight blues Cuby and the Blizzards.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3