SCHIEDAMSCHE COURANT Bewonersverenigingen gaan toch samenwerken KADO VEEL ACTIVITEITEN OP WERELDDIERENDAG Informatie avonden over de Islam Nog deze week valt de definitieve beslissing PPR wil bestuur opheffen Tulpenbollen voor jubileum van Ned. Protestantenbond Begrotïngs verga deringen niet openbaar SHOWS EN TENTOONSTELLINGEN Bevolking neemt nog steeds af BALLET TOSCA BALM: ERG AFWISSELENDE EN UITSTEKENDE SHOW Initiatief van Schiedamse kerken Maandag 7 oktober 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 99ste jaargang no. 25137 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Nog deze week zal definitief worden besloten of de bewonersverenigingen Oost, West en Zuid met elkaar zullen gaan samenwerken. De plannen om tot een samenwerking te komen tussen de drie verenigingen nemen overigens steeds vastere vormen aan. Vorige week hebben afgevaardigden van de verenigingen overleg gepleegd naar aanlei ding van de nota van de vooraanstaande PPR'er H. 1 „Noordegraaf. In dit stuk beveelt Noordegraaf deze samenwerking van harte aan. Tijdens het gesprek, bleken de afvaardigingen op een groot aantal punten dezelfde gedachten te hebben. Noordegraaf: „In alle gevallen waarin zij het met elkaar eens zijn, kunnen de bewo nersverenigingen beter één grote vuist maken naar de verschillende in stanties dan drie klein tjes. Bovendien is het een groot voordeel dat bij samenwerken de des kundigheid kan worden gebundeld". De afgevaardigden zullen er bij de besturen van de bewoners verenigingen op aandringen dat tot samenwerking wordt besloten. Bij gesprek dat vorige week werd gehouden en dat in principe een oriënterend karakter had, bleken tal van wijkproblemen grote overkomsten te hebben. Het advies van PPR'er Noordegraaf aan de bewo nersverenigingen: samenwer ken... Maasland - "Twee jaar geleden is door de raad uitdrukkelijk be paald dat deze afdelingsverga deringen niet openbaar zijn". Aldus burgemeester J, van den Brink, in antwoord op een vraag van mevr. Van Kranen-; burg (Open Groepering-Burger belangen). Zij had graag gezien dat het on derzoeken van de begrotingen ook in het openbaar geschied de. "Overigens wordt er ge werkt aan een nieuw reglement van orde", aldus de burgemees ter, "waarin ook een nieuwe procedure voor de begrotings behandeling wordt opgeno men." Wanneer de begrotingen voor 1975 in de afdelingsverga- deringen worden onderzocht is nog niet bekend. Evenmin als de datum van de behandeling van de begrotingen door de raad. OUDE WIJKEN „De problemen hier wijken niet of nauwelijks af van die in West of Oost", aldus de heer P. Zwambom van de bewoners- vereniging Zuid. „Zeker in de öiide wijken heefi men te ma ken met gelijksoortige proble men, zoals bijvoorbeeld de moeilijkheden rond het huur- en huursubsidiebeleid, de tele visiestoringen, de kabeltelevisie en de verkeerssituatie. Om die problemen doeltreffend op te lossen lijkt een goede samen werking zeer geschikt", zo meent hij. In zijn nota heeft Noorde graaf uitvoerig uitge legd, hoe de organisatie van de drie samenwer kende verenigingen er zou moeten gaan uitzien. Ook stipt hij de mogelij ke oprichting van meer werkgroepen aan. „Het zal de bedoeling zijn om alle wijkproblemen in volgorde van belangrijk heid op te lossen", aldus Zwambom. Vlaardïngen - Het Millieu Aktie- eentrum Nederland, afdeling Rijnmond houdt binnenkort in het Waterweggebied een hand tekeningenactie tegen de mi lieubelasting. Huis aan huis worden de mensen opgeroepen om deze belasting niet te beta len. Tegelijk wordt een brochu re, waarin het milieubeleid aan de kaak wordt gesteld, voor een gulden te koop aangebo den. SCHtEOAMSO Ja. ook u kunt deze ideale kranten kombmalie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, m de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws: de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk, nieuws. Tyvee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan' P S Mocht u n leuHe ««gelijking kunnen Bedenken als aanuullmg op onaerataenöe 2111 in oe Bon dan maakt U kans op een e«ciuste*« gasaanslag die *"i wete'1!** uitio*«n voof de meest originele inzen ding IA stuur mg gratis en »ri|Oii|vend het RN i»Ju9 I W*» Schiedamsche Courant toe naam adres woonplaats telefoon zoals hoort txj Wëm'W'lÉ, Schiedam De plaatselij ke afdeling van de poli tieke partij radicalen (PPRl wil haar bestuur opheffen. Daarvoor in de plaats zal een kerngroep van ongeveer twaalf man worden gevormd, die zal bestaan uit afge vaardigden van enkele werkgroepen en activi- teitencommissies. De da gelijkse leiding van de PPR-afdeling zal dan in handen komen van een zogenaamde coördinatie commissie. Deze commis sie kan echter geen be sluit nemen. Daarvoor moet de kerngroep bij een worden geroepen. AI enige tijd leeft er bij de PPR'ers onvrede over de huidige structuur, be staande uit een bestuur en leden. „Wij willen dat een veel grotere groep bestuurlijke verantwoor delijkheid krijgt", aldus de PPR-wethouder Van der Wilk. Een commissie heeft on langs de gedachten over een nieuwe structuur op schrift gezet In dat rap port stelt men voor dat de ledenvergadering al leen beslissingen neemt over grote zaken, zoals het programma en de kandidatenlijst voor de gemeenteraad. De afgelopen weken is een enqucte onder de leden gehouden over de be schikbaarstelling van kandidaten voor de nieuw te vormen werk groepen en commissies. In november zal dan de PPR-ledenvergadering besluiten of deze struc tuurswijziging doorgaat. De Schiedamse afdeling van de PSP heeft onlangs al besloten om over te gaan tot een andere structuur. Ook deze afde ling is nu „bestuurloos". Daarvoor in de plaats is een kerngroep gekomen. Schiedam - Volgens de gegevens van het bureau bevolking van de gemeente telde Schiedam op 31 augustus 79.011 inwoners. Dat betekende een terugloop van 62 personen in vergelijking met een maand daarvoor. In middels is het inwonertal onder de 79.000 komen te liggen. In totaal vestigden zich 373 perso nen in Schiedam in de maand augustus en 463 mensen ver trokken naar elders. Rotterdam blijkt nog steeds de gTOOlste "leverancier" en "afnemer": 129 Rotterdammers kwamen naar Schiedam, 73 mensen verhuis den in omgekeerde richting. In augustus werden er 87 kinde ren geboren en stierven er 59 Schiedammers. Er werden 78 huwelijken gesloten. Van hen bleken de meeste paren al een eigen woning te bezitten (49), 27 paren verheten Schiedam om zich elders te vestigen. Schiedam„Werelddie rendag" kreeg afgelopen zaterdag vooral op de Mgr. Bekker- en de St. Martinus-basïsschool in Groenoord veel aan dacht. Evenals vorig jaar was op deze scholen een tentoonstelling opgezet, gericht op de dieren. Niet alleen brachten veel leerlin gen hun huis- en troeteldieren mee naar school, maar ook hanteerden zij tekenschrift, schaar cn lijmpot om hun visie op „misstanden" in de dieren wereld tot uitdrukking te bren gen. Met slogans en „gevleugel de" woorden gaven zij ook in hun werkstukken weer, hoe men dieren dient te behande len. In de Mgr. Bekkerschool was een klaslokaal getransformeerd tot een brokje oerwoud, compleet met tropische vissen en een zelfgemaakte krokodil en chim pansee. Cosmopolitisch was in deze school de verzameling meege brachte dieren: honden, poezen, cavia's, hamsters en muizen, en ook veel gevleugelde huis vriendjes, vooral parkieten en kanaries. Egge Boerma en Aad Huïges van de dierenbescherming beoor deelden de dieren op conditie en gezondheid. Daarbij gaven zij wijze raad over verzorging van de huisdieren, die „als be loning" een rozet aan de hals band bevestigd. In de St. Martinusschoö] waren 2elfs paarden, pony's en kippen te zien. Ook hier nam het duo dierenbeschermers een kijkje. Thuis hadden leerlingen werk stukjes gemaakt, waaruit de liefde voor „het dier" bleek. De beste impressies over mistoe standen kregen een prijs: snoepzaad en andore lekkernij en voor de dieren. Op beide scholen toonden de ou ders van de leerlingen veel be- langstelling voor de show en de tentoonstellingen: een stukje voorlichting immers, waar zij ook zelf nog wel iets van kon den opsteken. Een uiterst afwisselende show gaf de balletschool van Tosca Balm vrijdagavond in de Vlaardingse Stads gehoorzaal. Niet alleen bestond het programma, waar- opde 350 leerlingen van de show meer dan een jaar op hebben gestudeerd, uit erg gevarieerde dansen, op zowel klassieke als erg moderne muziek, maar ook was bijzonder veel aandacht besteed aan de kledij (veel van de tientallen kostuums waren zelfs van fluorescerende versierselen voorzien) en aan het licht dat vaak de sfeer bepaalde. Met haar school geeft Tosca Balm nog twee voorstellingen in de Stadsge hoorzaal: donderdag en vrijdag aanstaande. Schiedam Op initiatief van de kerken in Schiedam zal er in de komende maanden een aan tal informatie-avonden worden gegeven over de godsdienst de Islam. De bedoeling van de kerken, die speciaal hiervoor een werk groep m het leven hebben ge roepen, is de mensen meer ver- trouwd te maken met de gods dienst van de buitenlandse werknemers in Schiedam. De werkgroep, waann zitting hebben ds. Steinhart, ds. Baart, ds. Van Zuylen ende heren P Kempen en P. Stolwijk, heeft voorlopig vier bijeenkomsten gepland. „In Schiedam wonen veel buiten landers. De meesten van hen zijn hier gekomen ais arbeider vanuit de landen rond de Mid dellandse Zee. Zij komen hier terecht m een volkomen vreem de omgeving met een andere taal, andere gewoonten, andere wetten enzovoorts. Voor degenen uit Turkije en Ma rokko is er bovendien nog het probleem van de godsdienst Hun godsdienst - de Islam - is hier vrijwel onbekend. Onze sa menleving houdt er dan ook vrijwel geen rekening mee", al dus de werkgroep. Op de bijeenkomsten, die telkens worden gehouden in de zaal van de Grote Kerk aan de Lan ge Kerkstraat (aanvang 20,00 uur) zullen de verschillende as pecten van de Islam worden besproken. Ook is er gelegen heid voor discussie. Het programma; dinsdag 22»okto- ber spreekt P. Backx over „Het beeld van de Islam", dinsdag 26 november heeft de heer Uludag het over „De Islamiet als gas tarbeider"; dinsdag 21 januari geeft P. ter Haar zijn visie over „De Islam en de moderne we reld" en dinsdag 11 maart spreekt ds. Verwaal over „De vrouw in de Islam". Waarschijnlijk volgt in april of mei nog een avond waarop pro fessor Bal jon de verhouding Christendom-Islam zal belich ten, Schiedam De afdeling Schie dam van de Nederlandse Pro testantenbond beeft zaterdag haar honderdjarig bestaan ge vierd. In het kerkgebouw van de afdeling aan de Westvest werd een herdenkingsdienst gehouden. Voor de receptie, die daarop volgde in het Stedelijk Museum, was veel belangstel ling. De receptie werd in de aula van het museum gehouden, omdat de Protestantenbond (de Schie damse afdeling is de derde af deling van de bond die honderd jaar bestaat) hier elf jaar lang haar diensten hield. Na de dood van de vrijzinnig predikant Francois Haverschmidt vond de bond in het museum een voor deze diensten geschikte ruimte. De afdeling Schiedam van de Protestantenbond kreeg niet al leen geschenken „onder cou vert", maar ook een fiks aantal tulpenbollen: dat cadeau is be stemd voor de tuin van de kerk aan de Westvest, tegenover mo len De Walvisch.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1