rz Als je kritisch bent, wordt je direct "gepakt w SCHIE-POP- TOPS SCHIEDAM EN ZIJN VVD ro i hn mktzaterdag' 2o ok i obf.h ito OPEL HERFST SHOW bij PIETERSEN71 -ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT De kleine zsal van Irene: de plaatselijke afdeling van de WD bijeen SCHIEDAM De regen slaat met woeste vla gen tegen de voorge vel van het zalencom plex Irene aan de Nieuwe Haven. Onge veer tien kilometer oostelijker zitten ruim 60.000 sportminnaars op hun vaak zeer nat te stoel in de "kuip" te genieten van wat ve- len de "match van het jaar" noemen: Feye- noordCF Barcelona. Of zoals Studio Sport het noemde: Neeskens contra Van Hanegem. In de Schiedamse straten is bijna geen verkeer. Wie geen kaartje beeft kunnen be machtigen zit nu droog ach ter de buis. Zelfs de meest fervente voetbalhaters wor den Ln de sfeer meegesleurd. In de kleine zaal van Irene komt de plaatselijke afde ling van de WD bijeen "Als er te weinig bezoekers komen gaan we'gewoon alle maal naar huis. Toen we een maand geleden deze zaal be sproken wisten we ook niet van die voetbalwedstrijd", zegt afdelingsvoorzitter De Jong verontschuldigend bij mijn binnenkomst. "Voorlo pig zie ik alleen maar be stuursleden en gemeente raadsleden Met een stramme rug. de kno pen van de donkerblauwe blazer allemaal dicht, heeft hij zich strategisch bij de deur opgesteld zodat hij ie dere partijgenoot met een beleefd en vriendelijk woord kan welkom heten. Zijn schor, ietwat bekakte stemgeluid overstemt het fluisterend gesis van de an dere WD'ers die alvorens een plaatsje te zoeken eerst bij die en gene nog even formeel informeren naar de toestand van echtgenote of kinderen. De kleine zaal wordt langzaam steeds vol ler. Men vertelt mij dat dit soort liberale bijeenkomsten meestal een veertigtal bezoe kers krijgt. Als voorzitter De Jong om streeks kwart over B de ver gadering opent zijn er onge veer 22 aanwezigen. "Het is eigenlijk begrijpelijk", grapt WD-fractieleider Ge rard Verhulsdonk op de voor hem bekende wijze: "Je weet toch dat voetballen voor het klootjesvolk is". Grijnzend zoekt hij een plaatsje op, begint dan zeer actief op een grote brume envelop van "Het gemeente bestuur van Schiedam" te schrijven en ik concludeer dat hij nu bezig is de toe spraak op te stellen die hij na de pauze als punt elf van dé agenda zal uitspreken. COLTRUI Onder het gezelschap tel ik niet minder dan zeven vrou wen, onder wie twee die het predikaat "tiener of twen" nog mogen dragen. Tever geefs 2oek ik naar eert col trui. Via de fotograaf die wat gemakkelijker naar vo ren kan lopen kom ik te weten dat ook het aantal vesten steeds schaarser wordt in deze club van wat men noemt "kapitalisten", "jongeheren" en "rechtse rakkers". Hij zag er maar twee. De stropdas is vanavone nog wet "in" en het overhemd verandert van lichtgrijs tot Uchtlauw. Met daartussen enkele nuances. Een lid heeft het zelfs "gewaagd" om de partijbijeenkomst op te fleuren met een frivool geel hemd. Zolang het nog geen half ne gen is gaat alles heel ge woon. Voorzitter De Jong manifesteert 2ich als een soort Tred Kaps die regel matig goocheltrucs uithaalt met zijn brik die hij nu eens half op de neus zet, zodat hij over de brillenglazen de goe gemeente kan toespreken, om daarna dezelfde bril dan weer in de hand te nemen en die plotsklaps tussen de paperassen voor hem te la ten "verdwijnen". Even later brengt hij een nieuw nummer met zijn si garet. Soms lukt de true niet, maar dan steekt hij snel een nieuwe op. Geluk kig, denk ik, er zitten er toch 25 in Om de show een apart tintje te geven houdt hij (vermoe delijk om mij te plagen) de merknaam van het pakje re gelmatig bedekt. Maar ge lukkig valt hij m de pauze uit zijn rol als hij mij een sigaret aanbiedt en »k dus nu gerust kan melden dat hij Alaska Menthol rookt. Terwijl de voorzitter zijn wel komswoord houdt, waarin hij breed vertelt over het succes van de WD en de polarisatie van "links" volle dig afwijst zit de rest van het bestuur aandachtig te luisteren. Secretaris Van Vliet, een beleefd mens die iets weg heeft van Simon Carmiggelt, maakt aanteke ningen. Zo nu cn dan tilt hij DIVERSE ATTRACTIES met een vermoeide trek het hoofd omhoog en kijkt hij met een triestheid die we alleen maar van Kronkel kennen de wereld in. In zijn bril spiegelt de zaalverlich ting. CATECHISMUS Even later is het zijn beurt De ingekomen mededelingen bevatten onder meer een be richt van het hoofdbestuur dat partijleden zich kunnen abonneren op de liberale "catechismus", een soort los bladig cahier waarin het standpunt van de WD over tal van onderwerpen is op- do O r R1EN VAN DEN ANKER genomen. Kosten voor dit jaar: 70. Veel belangstelling is er niet voor en alleen het raadslid Cor van Tilborg steekt zijn vinger op en roept olijk: "Ja, ik wil wel zoiets voor de fractie. Ik heb niet van die dure particuliere hobbies". Van Tilborg komt even later weer aan het woord als hij verbaasd vraagt waarom zijn bnef aan het bestuur niet bij de ingekomen stuk ken wordt genoemd. "Ik heb onlangs geschreven dat de PvdA/PPR goed gebruik hebben gemaakt van het feit dat wij geen specifiek Schie dams gemcenteprogramma hadden. Daar moeten we wat aan doen", voert hij aan. Voorzitter De Jong kijkt wat geïrriteerd na deze kritische opmerking en stelt op zijn - beurt dat de WD toch echt wel duidelijk de lijnen heeft aangetoond waar de fractie naartoe wil. "U begrijpt toch wel dat dit gewoon voor de PvdA een stok was om mee te slaan. Als dat er niet was geweest, had men wel wal anders gevonden". Voor mij hoor ik een vreemd, maar menselijk geluid. De dames kijken elkaar ver baasd aan en de een veront schuldigt zich bij de ander dat dit komt door het schui ven van haar jurk over de skai lederen bekleding van de stoel. En niet dat foei. Het jonge raadslid zet zijn "ac tie" echter door en stelt voor om te komen tot de vorming van een groep die het lande lijk gemeenteprogramma van de WD meer gaat toe spitsen op Schiedamse za ken. Van Tilborg krijgt zelfs bijval van iemand die zegt: "Ja, want nu is het steeds zo dat vlak voor de verkiezin gen even snel iets wordt op gesteld". De voorzitter loont duidelijke trekken dat de discussie niet geheel naar (zijn) wens gaal en zijn irritatie toetst hij even later door een inter, rumpant die het waagt te beginnen met "Maar, me neer de secretaris in de Hoogtepunt Hoogtepunt van de pauze is ongetwijfeld het moment waarop enkele WD'ers bij de buis van zalenbeheerder Lutz nog net even getuige mogen zijn van het histori sche moment dat "generaal" Michels door de scheidsrech ter van het veld wordt ge stuurd "2e hebben de keeper letter lijk de grond ingetrapt Schande", meldt het lid dat het eerst bij de bar was, dus het eerst werd geholpen en dus het eerst weer in de vergaderzaal terugkc-ert. Verhulsdonk is inmiddels be zig de laatste aantekeningen rede te vallen met een kort en krachtig: "Via de voorzit ter graag Gewillig schikt de spreker zich naar het gezag en herhaalt: "Goed, meneer de voorzitter, ik vind het niet juist dat meneer de secretaris Het programma gaat verder. Eerst het jaarverslag (over 1973) van de secretaris, daarna dat van de pnnning- meester. Een pijnlijk mo ment breekt aan. Betaal meester Van Meurs draait wat nerveus met de knieën als hij zijn verslag voorleest. Het gaat niet zo goed met de financiën. Er moet nogal wat contributie worden geïnd en de penningmeester ziet de toekomst zo somber dat hij voorspelt een soort van "gang naar Canossa" in dit geval naar het WD- hoofdkantoor om te vra gen om kwijtschelding van de schulden of eventueel een mogelijkheid tot afbetaling. Iemand in de zaal suggereert de begroting van dit jaar maar een "tekorting" te noe men. "Dat was juister ge weest", mompelt hij Ook het kritische raadslid Van Tilborg steekt zijn scherpe neus weer in de discussie. Zeker als hij hoort dat de leden van de kascommissie wel de activiteiten van de penningmeester hebben goedgekeurd, maar van avond niet aanwezig zijn. Het bestuur slaat hard terug en "pakt" Van Tilborg on middellijk als er nieuwe le den voor een kascommissie worden gevraagd. "De heer Van Tilborg misschien??? suggereert de voorzit ter. Enkele andere liberalen zitten ondertussen wat nerveus op hun stoel te draaien, een van hen doet alsof hij naar het toilet moet en komt met een sissend: "nul-nul" terug. Door de zaal gaat een zucht van verlichting. De opmer- 'king van Verhulsdonk blijkt dus- werkelijk een grap te zijn. Vlak voor de pauze volgt dan een bestuursverkiezing. Een kwestie van nog geen mi- nuut want behalve de vier door het bestuur voorgedra gen personen zijn er geen tegenkandidaten. Dus een- twee-drie en klaar, het nieu we bestuur is weer voor me kaar op de bruine envelop te zet ten. '"k Vind het maar mets, die nul-nul stand. Ik heb met mezelf een afspraak ge maakt dat ik voor elk doel punt twee borreltjes mag pakken. Dat wordt een dro ge avond", klinkt het quasi- verdnetig. „Zijn" probleem wordt na de pauze wel opgelost als hij van het bestuur een borrel krijgt aangeboden. Hij zet gelijk alle registers open en barst los: "Wij werden bij de vorming van het college! zoals de Rottterdamse wet houder Viersen het uitlegde, behandeld als ratten met vlektyfus". Met een breed handgebaar wuift hij het verwijt dat de Schiedamse WD geen pro gramma heeft van de hand met de grap: "Wat geen pro- gramma? Die Simons had het zelf in zijn actetas zit ten". Wat grappend en grollend stapt de liberale fractievoor zitter door de politieke ge schiedenis van de afgelopen maanden. "Wij hopen dat de jongens die er nu zitten er ook wat van zullen maken. Wij zullen ze kritisch begeleiden, maar we zullen zeker niet, net als het CDA. tegen zijn om het te- Een zijn". Het beleid van het huidige col lege slaat hij niet zo erg hoog aan. "Dat is bang en voorzichtig- Een der hoogte punten van de afgelopen raadsagenda's was het voor stel tot het aanbrengen van een rij extra tegels op het jongensloilet van de St. Wil- librordusschool. De jongens schijnen tegenwoordig wat hoger te plassen. Nou. ik vind dat geen gevaarlijke za ken. Wel belangrijk is dat voorstel over de watertarie ven dat maandag wordt be handeld. Dat wordt de eer ste toetsteen voor dit colle ge"- RIEDELTJE Hoewel hij een kwartier spreektijd had gekregen, slaagt Verhulsdonk erin zijn riedeltje in nog geen tien minuten te blazen zodat hij nog wel enige vragen wil beantwoorden. Weer komt Van Tilborg na tuurlijk op de proppen. Hij vindt dat fractievoorzitter ei genlijk een beetje te loyaal tegenover het college is gaan staan. "Moet je dat van tevo ren al laten weten. Als ze ons nodig hebben doen ze lief en later bij de verkiezin gen roepen ze: Kijk eens, wat wij hebben gedaan". Verhulsdonk is op zijn hoede. Ook hij voelt er niets voor zijn gezag door zo'n nieuw WD-man netje te laten on dermijnen. "Wil je je dan belachelijk maken door bij elk zakelijk voorstel spijkers op laag water te gaan zoe ken". Er komen nog wat vragen, maar de bezoekers hebben al opgemerkt dat voorzitter De Jong met een bepaalde frequentie op zijn horloge zit te kijken, waaruit ze ver moedelijk concluderen dat hij naar huis wil. Tot slot nog een moot woord over de goede samenwerk ing tussen bestuur en frac tie. een goede grap van de voorzitter ("Als 's nachts bij mij de telefoon gaat, roepen ze al: "Verhulsdonk") en dan naar huis. Mevrouw De Jong steekt daar nog net even een stokje voor. Zelfs tegen dit echtelij ke geschut kan de voorzitter niet op. Of de WD-afdeling misschien een kleine finan- ciéle subsidie kan geven aan de plaatselijke afdeling vrouwen-WD. "Het gaat maar om 50 gulden", vraagt mevrouw De Jong haar man. Deze krijgt op zijn beurt een duw van de penningmeester. Die gaat akkoord. Het is als of een zware last van de schouders van de voorzitter afvalt. "U ziet het. U wordt op Uw wenken bediend", zegt hij tegen zijn eigen vrouw. Daarna wordt iedereen be dankt voor zijn komst en gaat tevreden heen. Buiten slaat de regen met woeste vlagen tegen de gevel van het zalencomplex aan de Nieuwe Haven. In de "kuip" zijn alle stoelen kletsnat. In de Schiedamse straten rijdt weer behoorlijk wat verkeer. In de kleine zaal van Irene was de plaatselijke afdeling van de VVD bijeen ELPEE TOP 10 1. (-) It's only rock and roll Rolling Stones 2. (8) Good old boys Randy Newman 3. (1) Rock your baby George McCrae 4. (-) Rock Mud 5. (-) For ever Elvis Presley 6. {-) 461 Ocean Boulevard Eric Clapton ■7. (-) Tubular bells Mike Oldfield 8. (-) War child - Jethro Tuil 9. (-) Cats op hun best Cats 10. (-) Before the flood Bob Dylan SINGLE TOP 10 1.(1) Kong fu fighting Carl Douglas 2. 1(10) Swinging on a starSpooky and Sue 3. (5) 1 got the music in me Kiki Dee 4. (-) Sing a song of love 5. (-) Such a night Ricky Gordon 6. (3) Wall Sreet Shuffle 10 CC 7. (2) Rock your baby George McCrae 8. (4) I'm leaving it up to you Donny and Marie 9. (-) C'est moi C. Jc.ume 10. <-) Ce ripest rien Julien Clerc Jethro Tuli COMPLEX Na ijverig speuren kamen we er achter dat in Schiedam alleen in het winkeltje aan het Br eed veld de eerste elpee van de Amerikaan se groep Unite d States of Amenka te vinden is. Een plaat, die een soort popmuziek bevat, die kon worden verwezenlijkt met behulp van uitgebreide technische apparatuur. Aan de manier waarop gemusiceerd wordt, valt ondanks de van het studiemate riaal afwijkende patronen in de muziek goed te merken dat de vijf leden van de groep allen een grondige conservator!umoplei- dtng hebben genoten. Die vijf leden zijn: Dorothy Moskowitz (zang), Gordon Marron (elektrische viool). Rand Forbes (bas). Craig Woodson (drums) en Joseph Byrd (manusje-van alles op elektronische instrumenten). De eerste elpee, die evenals de groep United States of America heet. was erg hoopgevend voor minnaars van de jnodilijke pop*. Zo kreeg menigeen al de kriebels als Marron zijn viool beroerde, terwijl het basspel van Forbes soms erg stuwend, dan weer ijl en afwijkend van de melodie, met ter ïake doend bijna, was. Daarom ook was het erg jammer, dat de groep m de zomer van 1968 alweer uiteen viel. TOPPERS VAN DE WEEK 1. Waar moet dat heen? Barend S, 2. Juliana Sjefke van O. 3. De Dodendans drs. P. 4. Weerzien in Panama Neerlands Hoop 5. Jesus Christ Superstar filmtrack 6. Morrison Hotel Doors 7. In-A-gadda-davida Iron Butterfly 8. Nights in white satin Moody Blues 9. Tommy div. artiesten 10. When the music is over Doors De heer B. Servet INJECTIE Bovenstaande top tien wordt door de maker ervan, de Schiedamse journalist Martin G. do Bruin, beschouwd als een irjectie-voor-het- Nederlandse-lied Want waar moet dat heen? vraagt hij zich terecht af bij het aanhoren van die onverstaanbare Engelstalige nuzick Mi-ar omdat hij dat Neerlands gebral ook niet kan volgen, heeft hij toch een flinke portie Amerikaans en Brits gebrul in zijn persoonlijke ranglijst geplaatst

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3