€SS-FC Maluku gestaakt Accent/S wift houdt NOAD naast zich Dubbel verlies volley bal teams Rustperiode wreekt zich HBSS snel afgebluft HPT Trainer Henk Latuheru: discrimina tie PPSC in enkele minuten onderuit GTB MAAKT HET ZICH MOEILIJK Kansen niet meer in eigen hand Verdienstelijk 4 SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 28 OKTOBER 1974 NOAD ®«®ww Schiedam - "De spelers vonden dat de leiding in deze wedstrijd duidelijk discriminerend optrad." Dat was het eerste commentaar van geëmotioneerde FC Malu ku-trainer Henk Latuheru na afloop van het na 60 minuten spelen bij de stand 5-1, gestaakte duel tussen de Schiedamse vereniging GSS en het Ambonese FC Maluku uit Capeüe aan den IJssei. Wilde taferelen in de tweede helft noodzaakten scheidsrechter F, J. Huigen beide elftallen naar de kleedkamer te sturen. Aanleiding tot dit hele gebeuren lag in de 57e minuut toen de Schiedammer Siem van Gerven alleen op het doel van Martin Latukola afging. Echter voor hij kon schieten werd de bal voor zijn voeten weggehaald door een van de twee Maluku - spelers, die hem hadden inge haald, en de inzet tot hoek schop verwerkten. Tot ieders grote verrassing kende scheids rechter Huigen geen hoekschop toe maar legde bij de bal laco niek op de stip. Strafschop1. Een beslissing die door geen van de partijen werd begrepen. FC Maluku protesteerde dan ook heftig tegen deze beslissing maar de scheidsrechter bleek niet te vermurwen. Het bleef een strafschop, bovendien stuurde hij ook nog de FC Ma- luku-speler Otniël Tuhumury naar de kleedkamer. De vlam sloeg helemaal in de pan en het was duidelijk dat de zaak scheidsrechter Huigen volko men uit de hand liep. Tuhumury: "Ik ging naar de scheidsrechter toe om naar de reden van de strafschop te vra gen. Hij gaf daarop geen ant woord. Ik heb daarna gezegd: als U dan niet met mij wil praten zegt u het dan tegen de aanvoerder. Hij antwoordde me toen: Wat zeg je! D'r uit boeren lul Zo is het gegaan en niet anders. Ik heb toen tegen hem gezegd dat niet Ik maar hij een boerenlul is. Alleen uit woede omdat hij zoiets tegen mij zei." Verwarring Rotterdammer Huigen verklaarde na afloop dat niet de speler maar hijzelf was uitgescholden- Verwarring alom dus. Scheids Door Casper Postmaa rechter Huigen: "Die penalty was een duidelijke zaak, die aanvaller van GSS werd van achteren aan zijn arm getrok ken. Dat heb ik ook aan de spelers van FC Maluku verteld (wat deze ten zeerste ontken nen). Er werd daarna door bij na iedereen gescholden. Als ie mand zo'n woord tegen me zegt gaat ie er onherroepelijk uit". Na dat eerste incident schoot Siem van Gerven uit de straf schop GSS naar 5-1, maar van af de aftrap was het echter definitief mis. Na een forse charge van een Capelse mid denvelder tegen Loek de Vette ontbrandde er een algehele vechtpartij tussen de spelers. Waarbij scheidsrechter Huigen het verstandiger achtte om er maar mee te stoppen. Huigen: "Die nummer 5 van GSS (De Vette) werd door drie man gepakt Ik had die drie er uit moeten sturen. Dan zou ik ech ter maar zeven Maluku-spelers overhouden, wat reglementair te weinig is. Die kreet van dis criminatie leg ik zo naast me neer. Ik fluit al 18 jaar maar' ik heb nog nooit een wedstrijd gestaakt Ook niet van FC Ma luku. En daar heb ik vroeger toch veel gefloten. Maar ik weet wel waarom die jongens vroe ger niet in de fout gingen en nu wel. Toen hadden ze in het kamp waar ze wonen nog een kampoudste en daar waren ze als de dood voor. Toen wilden ze waarschijnlijk ook al van dit soort dingen flikken maar dat durfden ze toen niet. Maar ja, de tij denver ander en. Ze hebben het nu zelf voor het zeggen. De strafcomimssie zoekt de hele zaak maar uit". Toch begon het allemaal heel ge woon in de eerste helft Een sportieve wedstrijd met een iets sterker GSS maar een tech nisch verfijnder FC Maluku, dat in de beginfase duidelijk het beste van het spel had en in de vijfde minuut zelfs al bijna op 1-0 kwam via een kop- bal van Otniël Tuhumury tegen de onderkant van de lat waarna de bal achter de lijn stuitte wat echter grens- en scheidsrechter ontging. Even later kwam dan de opening streffer voor de Capellenaren toen Aties Tuhumury een ver keerde terugspeelbal attent op pikte en handig de keeper om speelde (1-0). Siem van Gerven bracht GSS weer op gelijke hoogte door te profiteren van het te laat dichtklappen van de Hier is alles nog pais en vree. Scheidsrechter Hutgen kijkt toe terwijl de bal over doelman Martin LatuRolan viiegt. buiten spelval bij FC Maluku (1-1). Een minuut voor het einde van de eerste helft maakte Pe ter Verhaal er zelfs nog 2-1 van toen de licht geblesseerde Mar tin Latulcolan de bal uit zijn handen liet vallen. In de tweede helft was het snel gebeurd Chris van Gerven scoorde fraai 3-1 uit een door- gekopte bal van Siem van Ger ven, die zelf nummer vier voor zich opeiste 4-1, Op dit moment nam de wedstrijd de onaange name wending toen de zwak optredende scheidsrechter Hui gen de bal op de stip legde en daarmee de dubieuze hoofdrol in dit voetbaldrama voor zich opeiste. Zontelande Minder dan een half uur spelen resteerde PPSC In lastige uitwedstrijd tegen De Meeuwen om de tot dat moment bereikte 1—1 stand te consolideren. Maar krap 25 minuten later zochten de Schiedammers de kleedkamer op met een 41 neder- laag. Onbegrijpelijk. Omdat er van een werkelijk krachtsverschil nauwe lijks sprake was en de Zeeuwse doelpunten vielen in een slotfase die op een Schiedamse aangelegenheid ging lijken. Toen drukte PPSC nog een3 extra fel op de Zeeuwse defensie. Die echter niet capituleerde, maar wel in staat bleek om de snelle vleugelspelers aan het werk te zetten. En dat werd de Schiedammers noodlottig. Tot op dat moment geen krachtsverschil. De Meeuwen was al na tien minuten in de eerste helft op 1—0 gekomen, maar weer tien minuten later had Aad Goedendorp iedereen, Zeeuwse goalie Aad Flipse incluis, zijn hielen laten zien: 1—1. En omdat PPSC het spel aanvallend bleef maken, maar de Meeuwen knap counterde, werd het een aantrekkelijk duel. Tot het moment dat PPSC te veel risico's ging nemen. Zelfs „libero" Piet van Veen zocht de aanval op. Zelfs het doelpunt van Aad Melis, 2—1, weerhield PPSC er niet van om te blijven aanvallen. Het resulteerde tenslotte in doelpunten van Gerard Schippers, 3—1, en een juweel van een afstandsschot van Daaf Faas se: 4—1. Een tegenvaller voor PPSC, dat zeker niet de mindere was geweest Schiedam Al in de tweede minuut van de eerste helft legde Jodan Boys de basis voor de uiteindelijke 3—1 zege op HBSS. Een snelle openingstreffer, uit een hoekschop, waarop de Schie damse defensie zich verkeek en Wim Graafland de Goudse ploeg aan een 01 voorsprong kon helpen. Een morele opdoffer voor de thuisclub, omdat de Schiedammers juist in dit duet hun eerste zege wilden behalen. Maar ook nu weer bleek dat HBSS vooral in de voorste lijn stootkracht te kort komt In ieder geval waren de acties te doorzichtig om het de Goudse afweer werkelijk moeilijk te maken. Zelfs mocht HBSS de handen dichtknijpen toen tien minuten later een snelle Jodan-Boys-aanval buiten bereik van de doelman in het zijnet belandde. HBSS kwam in dat eerste half uur niet verder dan niet benutte kansjes voor Henk Scharloo en Ronald Fischer. Tot Jodan Boys in de 30ste minuut een ruimere voorsprong nam. Scheidsrechter Van Gorkum wuifde de Schiedamse protesten voor buitenspel weg, waardoor Bertus Graafland ineens de ruimte kreeg, die hij meteen goed uitbuitte: 0—2. Een tegenvaller voor HBSS, waarin Henk Scharloo zijn misgenoegen zo duidelijk het blijken dat hij prompt op de „bon" ging. Dat overkwam in de tweede helft ook een andere HBSS'er, Ronald Fischer, die genoteerd werd wegens natrappen. Trainer Rob Ciaassen nam toen meteen maar het zekere voor het onzekere door de „boosdoener" te wisselen voor Willem van Rhoon. En al die tijd bleef Jodan Boys azen op een hogere score, die er ook bijna kwam, toen halverwege de tweede helft een handsbal van Henny Pierroen werd bestraft met een penalty. Ben van Hofwe- gens elfmetertrap was zuiver, maar moest om onbegrijpelijke redenen worden overgenomen. Toen faalde de goed spelende Gouwenaar: hoog over. Die Goudse misser inspireerde HBSS, waardoor wat Schiedamse kansjes ontstonden, maar Jodan Boys toch maar één keer in moeilijkheden kwam toen een hard schot van Leen Rademaker rakelings naast ging. En juist toen HBSS meer greep kreeg op het Goudse spel was het Ben van Hofwegen die de score opvoerde naar 3—3 en daarmee zijn eerder begane misser volledig goed maakte. Dat HBSS er tenslotte in de laatste minuut via invaller Willem van Rhoon nog 1—3 van maakte, was nog slechts interessant voor de statistiek. Juist omdat de Goudse zege verdiend was, want weder om had HBSS laten zien dat het vooral aanvallend veel te kort komt Moeilijke.tijden voor het HBSS-doel. Jodan Boys klimt via Graafland boven de Schiedamse afweer uit. „Conditioneel zat het wel weer goed, maar om nou te zeggen, dat ik ook met het vertoondespel tevreden ben—". GTB-tralner Frans Steenbergen, toch wel Ingeno men met de 2—1 zege op LSV61, zette na de wedstrijd nog eens alles op een rijtje: „We gingen veel te gauw diep, waardoor we steeds maar weer buitenspel liepen. Fout natuur lijk, maar goed, we hebben ge wonnen en dat ïsna zo'n lange rustperiode alweer heel wat". Een zege die echter pas in de laatste minuten tot stand kwam. Want nadat de eerste helft doelpuntloos was afgeslo ten benutte Jan Zwep in de tweede helft een strafschop, toegekend omdat de LSV-doel- man de bal in het gezicht van Hans van Dongen had gegooid. De keeper verdween naar de kleedkamer en de bal in het uiterste hoekje langs de nieuwe doelman: 1—0. Maar LSV kwam terug. Ook al door een penalty, omdat GTB- doelman Maurits Nootenboom een LSV-doorbraak met een heupzwaai besloot en LSV van af elf meter kon tegenscoren: I—1. Een toch wel sterker GTB kwam tenslotte door een doel punt van Ton Messemaker kort voor het einde op 2—1. Schiedam NOAD heeft de kansen op een eventueel kampioenschap in de promotie-hoofdklasse van het tafeltennis niet meer in eigen hand. De Schiedam mers, die dit seizoen voortreffelijke draaien, konden in de ontmoeting tegen Accent-Swift de achterstand van twee punten in de ranglijst niet wegwerken. Na een zeer spannend tafeltennisgevecht eindigde dit treffen in een 55 gelijkspel. is nu afhankelijk van Phoenix dat 1 punt op Swift achterstaat, met de ontmoetin gen Phoenix-NOAD en Phoe- nix-Swift nog op het program ma. De NOAD-spelers hebben tot het uiterste getracht de winst te bemachtigen, maar op beslissende momenten ontbrak de „finishing touch" aan hun spel. laatste kan niet gezegd wor den van Fred Clarijs, die zich vooral door een enorme vecht lust en uitstekende mentaliteit naar drie overwinningen speel de. Clarijs opende voor NOAD en won in drie games van Van Hummel (21-18,16-21,23-21). Richard Smit maakte tegen Over weg (duidelijk Swifts derde man) geen fout. (2—0). Jan Knik ken berg verkleinde daarna de achterstand voor de Deven- temaren tot 2-1 door een royale zege op Dick de Vaal. (10-21, 11-21). In deze match lag wel besloten dat het dubbelspel van enorm belang zou kunnen zijn, bij het naar de ene of andere kant doen uitvallen van de winst. NOAD liet hier een beetje de kans liggen. Na een 18—16 voorsprong in de derde game werd het 18—21 en bij de rust keek men zelfs tegen een 2—3 achterstand aan. Jaap van Hummel had Richard Smit zijn tweede nederlaag toegebracht <10-21,16-21). Na de hervatting was daarna de partij tussen Clarijs en Knik- kenberg bijzonder spannend en van goedgehalte- Na 21-16 (vrij gemakkelijk), werd de defensie van de Swift-speler meer geslo ten en met alle krachtsinspan ning die hij maar kon opbren gen werd het 21-23. De beslissende derde game ver liep sensatievol. Bij een 13—16 achterstand leek Clarijs kan sloos. Terugvechtend kwam hij tot 20-20 en groot was de blijd schap in het NOAD-kamp toen hij tenslotte met 23-21 zegevier de. Het werd vlot 4—3 door winst van De Vaal op Overweg, maar Richard Smit bracht te gen de verdedigende Knikken- berg te weinig geduld op om hem in moeilijkheden te bren gen (18-21, 14-21). Bij een 4-4 stand was nog alles mogelijk. Dick de Vaal begon tegen Van Hummel veelbelovend en winst lag in de eerste game bij 20—17 voor het grijpen. Maar de rou tenier van Hummel griste de game toch nog weg (20-22). Ge lukkig was De Vaal niet aange slagen en het lukte hem met 2118 toch een derde game te forceren. Hierin weer een ty pisch spelverloop. Na een 14-10 voorsprong knapte de NOAD- speler helemaal af. Het werd 14-21. Fred Clarijs tenslotte maakte in de slotpartij geen fout. Zijn derde overwinning in deze wed strijd maakte dat er uiteindelijk een puntenverdeling tot stand kwam. waar men in beide kam pen wel vrede mee kon hebben- Zeker bij Swift dat zijn kopposi tie onaangetast zag al was NOAD's non-playing captain Trond Fageraas niet helemaal content als hij zegt; „Er had wel een 6-4 overwinning ingeze ten, vooral als ik kijk naar hel dubbelspel en de laatste partij van Dick de Vaal, we moeten nu trachten zelf van Phoenix t£ winnen en dan weer hopen dal de Delftenaren Swift de das om zullen doen". Van onze sportredactie Brielle Bij SC Voorne gaat de gedwongen rustperiode zich nu wreken. In de ontmoeting tegen WHS kwam Voome conditioneel te kort en mede gezien het feit dat Mike Naan nog niet volledig heeft kunnen trainen en Kees Stieding" ook al geen 100 procent was moest het met een 2—0 verlies genoegen nemen. Hierbij behoeft niets aan de zege van WHS te worden afgedaan, want deze was volledig ver- 1 die.nd. De mlddeniinie van SC Voome liet te veel gaten vallen en WHS profiteerde gretig. Halver wege de eerste helft wist WHS uit een verdedt- gingsfout de leiding te nemen en hoewel Voome nog wel probeerde nog voor de rust de partijen op gelijke voet te brengen slaagde men niet. In de tweede helft kreeg men hetzelfde spelpa- troon te zien, een feller "WHS stelde de thuisclub voor vele moeilijkheden en uit een comer, die door de gehele Voorne-achterhoede werd gemist kwam men op 0—2. Voome kreeg via Henk Kampers en ook via Mike Naan nog wel enkele mogelijkheden de stand een gunstiger aanzien te geven, maar het mocht allemaal niet baten. Van onze sportredactie Hellevoetsluis De uitwedstrijd tegen Nelson Is door Hellevoet- sluis met een verdienstelijk 1—1 gelijkspel afgesloten. Ze ker in de eerste helft hadden de bezoekers het beste van het spel en kon men na een kwar tier spelen vla een één-twee combinatie tussen Henk de Smit en Simon Jonker via laatstgenoemde de leiding ne men 0—1. Ondanks vele kansen aan Helle- voetsluis-zijde wist Nelson na een foutje van rechtsachter Hans Andeweg nog voor rust de zaken gelijk te trekken. Na de thee daalde het spelpeil en beperkte Hellevoetsluis zich voornamelijk tot het consolide ren van de gelijke stand, het geen zonder veel moeite lukte. Kort voor tijd kroop Hellevoet sluis nog door het oog van de naald toen de scheidsrechter een reeds toegekende straf schop op appèl van de grens rechter annuleerde. Schiedam Vooral de 1—nederlaag van het volleybal damesteam van Juliana tegen het hoog geplaatste, maar verre van imponerende 15e Fair, kwam toch nog als een verrassing. Want incasseerde het heren- team van de Schiedamse volleybalclub tegen Ge rard de Lange RC-2 een verwachte 30 neder laag, juist het dames team wekte de indruk tenminste een winst punt binnen handbereik te hebben. Want fel verdedigend Juliana was in de eerste set nauwelijks de mindere. Weliswaar wonnen de Waddinxveense dames dankzij een doortastender aanval met 12—15, de manier waarop Julia na langszij kwam. 15-6, was minstens zo doeltreffend. Zelfs de 1-2 achterstand die ontstond door een verloren derde set, 815, leek oen normale ontwik keling omdat beide teams aan elkaar gewaagd waren en de punten pas na langdurige ral lies tot stand kwamen. Juist daarom was de volledige Schiedamse „black out" zo on verklaarbaar. Juliana moet het deze competitie hebben van een enorme dosis inzet, want ook nu weer bleek dat het aanval lend te kort schiet. Een hechte defensie dus, waardoor het speltype vooral gericht is op het voorkomen van punten en spe culeren op fouten van dp tegen stander. En die maakte Be Fair in die laatste set niet. Sterker nog: de Waddinxveense aanval koos voor de risicoloze, maar wel perfect uitgevoerde „zachte aanval". Zo zuiver en doeltref fend, dat de onverminderd op harde aanvallen ingestelde Schiedamse afweer zich keer op keer vergiste. Het resulteer de in een beschamende 0^15 nederlaag. Ook het herenteam redde het niet. De Schiedammers speel den tegen Gerard de Lange RC* Over Schiedamse handen staat de Be Fair-speelster In. 2 niet onverdienstelijk, maar konden de Rotterdammers vooral in de beslissende fasen niet volgen. Het resulteerde in een 3—0 nederlaag via de set standen 15-9, 15-7 en 15-6. Steeds weer hield Juliana gelijke tred met de thuisclub, maar kwam telkens weer tot de ont dekking dat het in eerste in stantie goed sluitende blok te simpel werd misleid. Ook de inzet, die er In deze wedstrijd echt wel was. kon dit te kort niet compenseren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4