SCHIEDAMSCHE COURANT Uniek Schiedams bezit feestelijk heropend JDe vrijheid' draait en maalt weer 't Sterretje krijgt een nieuwe baas 1 I 1 Jubileumboek Oud-Scfaiedam komt pas in februari MM Shell reageert ontoe laatbaar' 'I Fietser kneust ribben Rijnmondlid Pieterse (CPN): „De zon tegemoet" in gebouw Irene Vijfduizend gulden voor piano Solistenconeours St. Radboud Miïitair bekent inbraken Bewoners Bachplein kunnen klachten spuien Winkeliers willen het nog niet hebben U*5!ï85p t JA Woensdag 6 November 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargan? no. 2526$ Schiedam De molen „De Vrijheid" draait en maalt weer. Gistermiddag werd door de directeur van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg, de heer J. Jesserun, het start sein gegeven voor de hernieuwde exploitatie van de molen: vroeger in dienst van de branderijen n u in dienst van de warme bakker. Be exploitatie werd moge lijk dankzij vele instan ties. De gemeente, giste ren vertegenwoordigd door vrijwel het hele college*van b. en w. en S hiedam/Eotteriam - Het CPN- Rijnmondraadslid A. J. Pieter se heelt vragen gesteld naar aanleiding van een artikel in het laatste nummer van „On der de vlam", het bedrijfsblad van ShelL Volgens het Rijn mond-lid heeft de Shell met dit artikel ontoelaatbaar gerea geerd op de onrust die bij bet personeel leeft ten aamden van de bedrijfsveiligheid. Eerder deze week heeft ook de J Industriebond NVV. woedend gereageerd op de inhoud van het artikel, waarin volgens de bond onwaarheden staan, die juist met opzet in het blad zijn gepubliceerd om tweedracht tussen de diverse partijen te zaaien. In zijn vragen aan het dagelijks bestuur van de Rijnmondraad zegt de heer Pieterse nu dat na de diverse rampen een bedrijfs- veiligheïdscommissie die geko zen is door het personeel, een „reële eis" is. Volgens hem zou een dergelijke commissie ook controlerende bevoegdheden moeten krijgen. „Bij de explosie van de nafta- kraakinstallatie en ook bij de brand in de rubberfabriek is duidelijk gebleken dat het ver antwoordelijkheidsgevoel _van - het'personeel dat van de direc tie verre overtreft, omdat het aan het optreden van het perso neel en niet aan dat van de directie te danken is dat de rampen bij dit concern geen grotere omvang hebben aange nomen", zo licht Pieterse zijn vragen toe. STAPPEN Met het'oog daarop vraagt hij het dagelijks bestuur van Rijn mond stappen te ondernemen bij de directie van Shell om alsnog te bewerkstelligen dat de eisen van bonden en perso neel worden ingewilligd. „Acht het bestuur niet de tijd geko men om gezien het feit dat de calamiteiten bij de petrochemi sche industrie in ons gebied elkaar steeds sneller opvolgen", zo besluit het raadslid, „na drukkelijk stappen te doen bij de minister van milieuhygiëne - om in het kader van de sane ring van ons gebied snel te komen tot dwingende maatre- gelen ter' verbetering van de bedrijfsveiligheid". Ook de Industriebond heeft al meerdere malen voor gepleit Van die zijde voegt men nog aan de hele affaire toe: „We vechten voor een goede zaak, de veiligheid van het perso neel". - vele raadsleden besteed de als eigenaar van de molen 240.000 gulden aan de restauratie. De onlangs opgerichte stichting „De Vrijheid" huurt de molen voor het symbolisch bedrag van één gulden per jaar. Vóór de officiële inge bruikstelling werd er een bijeenkomst gehouden in het oude raadhuis aan de Grote Markt De heer F. Geerdes, voorzitter van de stichting, roemde in een korte toespraak vooral het initiatief van de Lionsclub m*t name de leden Gur.-.eweg en Korpershoek (verbonden"' aan Monumentenzorg) om de molen de oude functie van malen voor het bedrijfsleven weer terug te geven. „De molen „De Vrijheid" moest volgens de Lionsclub weer als korenmolen herleven. Als voor beeld werd daarbij aangehaald de exploitatie van. de Zaanse- oliemolen „De Zoeker". Het uit gangspunt is steeds geweest, dat de exploitatie geen jaarlijks terugkerend verlies te zien zou geven", aldus de heer Geerdes. „Hoewel de officiële instanties de restauratie hebben laten uitvoe ren zijn het toch het bedrijfsle ven en particulieren geweest Onder grote belangstelling werd het eerste tarwemeel met paard en wagen naar een warme bakker vervoerd. die enthousiasme en tijd en geld aandroegen om het ideaal te verwezenlijken", aldus Geer des. Hij reikte hierna enkele certificaten uit als symbolische daad aan de participanten, aan de heren Houtman (voorzitter Departement Nijverheid en Handel) en Van der Waal, (voorzitter stichting „Echte Bakkers gilde"). In de molen zelf werd de officie- Ie kant van de zaak afgewerkt. De heer Jesserun onthulde een gedenkbord, waarop onder an deren alle participanten staan vermeld. Hij overhandigde na een toespraak een zilveren tientje aan de molenaar F. Kodde die in t'n eentje de vïer- wieker draaiende moet houden en als enige in loondienst bij de stichting is. Het gebeuren verplaatste zich daarna naar de houten balie van „De Vrijheid". De directeur van Monumentenzorg in gezel schap van onder andere burge meester Lems en de wethou ders Bolmers en Zijdeveld, gaf toen het startsein voor het ma len. Met een ruk aan een touw liet bij de wieken draaien. Het eerste tarwemeel werd daar na met paard en wagen naar een warme bakker op het Broersveld vervoerd. Het spe ciale molenbrood zal onder de naam „Bruin van de molen" Directeur Monumenten zorg Jesserun trekt aan het touw en laat de wieken door het luchtruim klieven door een vijftigtal bakkers in Zuid-Holland worden verkocht. Voor een indruk van dit unieke gebeuren in Schiedam zie ook pagina drie. Schiedam Vrijdag 8 november zal Café de Ster officieel worden overgedragen aan een nieuwe eige naar. Het Sterretje, zoals het door de vaste stamgas ten genoemd wordt, was jarenlang het eigendom van Henk de Ronde (55). Het pandje, op de hoek Buiten- havenweg—Koemarkt, krijgt dan als baas de Rotter dammer René Fluyt. Vanaf vijf uur 's middags zal er voor iedereen iets te drinken staan. Alle oude en nieuwe stamgasten mogen dan voor niets zo véél drinken als ze willen. De nieuwe eigenaar vindt dat men dit wel verdient. Schiedam Op vrijdag 8 novem ber zal in de grote zaal van gebouw Irene aan de Nieuwe Haven in het kader van de Schiedamse Gemeenschap de „Toneelgroep '51" een uitvoe- ripg geven van „De zon tege moet", een toneelstuk in drie bedrijven van Maarten van Vught Het geheel staat onder regie van Jan Meulendijk. Het stuk han delt over de luitenant-vlieger Frank Roodselaar, die bij het redden van z.jn vriend Kees de Bie zo gewond raakt dat hij voor altijd blind blijft. De ver wikkelingen die hij bij thuis komst meemaakt geven veel spanningen. Alleen de verpleeg ster Hanny Langs tra slaagt erin Frank te overtuigen dat het le ven ondanks zijn handicap toch nog de moeite waard kan zijn. Dit al jarenlang in het centrum staande, gammele, schots en scheef hangende drank oord staat bij zoveel Sohiedammers bekend, dat hij daar in feite ook niet zonder dit gebaar kon, René is erg enthousiast en ver telt, met in zijn rechterhand een juist getapte pils en in zijn linker een sigaret, dat hij het „Sterretje" op dezelfde wijze wil laten voortbestaan. "Ik wil alleen wat meer leven in de brouwerij (nou ja, kroeg dan) brengen. De meeste mensen, die ik spreek in café's (en hij spreekt er ongetijfeld velen), hebben veel in zich. Ik wil hier iedereen de kans ge ven kreatief bezig te zijn. Twee maal per week zullen er een paar vrienden van me komen om wat muziek te maken. Ge woon lekkere muziek. Iedereen mag meedoen, meezingen of zelf spelen". Dan het voedsel. De keuken gaat weer op volle toeren draaien- Vroeger toen Henk (de Ronde) zelf nog in de keuken bivakkeerde kwamen er meestal de verrukkelijkste gerechten uit. De laatste jaren is daar wonderlijk genoeg baasl geen gebruik meer van ge maakt. René Fluyt licht het toe "We zuilen een gewone Hol landse pot schaften. Een lekkei biefstukkie of een karbonaatjt met groenten. Of lekkere eigen gemaakte soep en slaatjes". Vlaardingen - Het Anjerfonds Zuid-Holland heeft vijfduizend gulden ter beschikking gesteld voor de aanschaf van een vleu gelpiano voor het Visserijmu- seum. Voor de concerten die sinds enkele jaren onder auspi ciën van de Culturele Raad Vlaardingen worden gegeven, is een eigen piano nodig, omdat de huurprijs voor een dergelijk instrument te hoog geworden Schiedam De muziekvereniging St Radboud te Kethel houdt op zaterdag 9 en zondag 10 november een federatief muziekconcours voor solisten en ensembles. Dit gebeurt onder auspiciën van de ric. bond van muziekgezelschappen in Zuid-Hol land. Het muziekconcours wordt gehouden in. het veren!gingsgêböuw De Noord aan de Kerkweg 46. Inmiddels hebben zich al 71 deelnemers aangemeld. De solisten zullen worden begeleid door pianiste mevrouw J. Rinia van Nauta-Kreulen. Zowel zaterdag als zondag duurt het concours van 's middags half twee tot 's avonds half tien. Hoek van Holland - De koninklij ke marechaussee in Rotterdam heeft de 2I-jarige militair A.J: van T, aangehouden. Van T. werd gearresteerd op verden king van autodiefstal, maar hij bekende bij verhoor nog een aantal inbraken. Daarbij was ook een kraak in een strandtent in Hoek van Holland. De mili- tair zal voor de krijgsraad wor. den geleid. Schiedam Een onlangs opge richte bewonerscommissie gaat de klachten van de bewoners van het Bachplein aanpakken. Dit gebeurt op initiatief van de Vereniging Volkshuisvesting Schiedam die aan het Bach plein 572 woningen exploiteert. Deze woningbouwvereniging heeft hetzelfde voorstel gedaan in de wijk Oost Besloten is echter om daar toch met de reeds bestaande bewoners ver eniging samen te werken. Ook in Groenoord-Zuid is dit idee geopperd- De reacties van de buurtbewoners zijn in die buurt echter nog niet genoteerd. De klachten die de commissie van tien buurtbewoners gaat behan delen zijn ondermeer het tegel werk, televisieontvangst, en warmte-isolatie. Verder zal de bewonerscommissie zich gaan buigen over de parkeerruimten en de behoefte aan meer speel plaatsen. Schiedam Het jubileumboek over Oud-Schiedam van gemeentearchivaris drs. G. van der Feijst komt pas in februari uit- De Schiedamse boekhandelaren hebben laten weten dat zij het boek niet als „knaller" voor de komende feesten Sinterklaas en Kerstmis in de winkel willen hebben. Volgens de uitgever beredeneren de meeste winkeliers dat het boek Sinterklaas of niet toch wel verkocht zal worden. Een ander argument dat de han delaren gebruiken is dat de fes tiviteiten rand het zevende eeuwfeest van Schiedam toch pas in het voorjaar van volgend jaar zullen beginnen. „Als het boek ïn februari op de markt komt is het nog vroeg genoeg", zo zegt men. Uitgeverij Inter book Internatio nal aan de Lange Haven heeft inmiddels wel besloten om de eerste oplage groter te maken. In plaats van 2.000 zullen er nu 3,000 over de diverse boekwin kels worden verspreid. Gebleken is namelijk dat ook vele particulieren belangstelling hebben getoond voor dit boek dat in opdracht van de gemeen te werd samengesteld door drs. Van der Feijst. In het Stan daardwerk wordt de geschiede nis van Schiedam sinds 1795 behandeld. Het boek zal onge veer 300 bladzijden tellen en voor 15 gulden te koop zijn- Schiedam De 64-jarige fietser P. van D. uit Vlaardingen heeft op het kruispunt van de Jan van Zutphenstraat en de Burge meester Honnerlage Gretelaan een paar gekneusde ribben op gelopen. De VI aar dinger verleende geen voor an g aan de 32-jarige auto mobilist J. K. uit Rotterdam. Met zijn verwondingen werd de man per ziekenwagen van de GG en GD naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht Na een kort onderzoek kon hij naar huis terugkeren. SCHKQtöflSa Ja, ook u kunt deze tdeaie krantenkombmatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, m de bus krijgen Het Hotterdamsch Nieuwsblad met naiionaai- en internationaal nieuws, de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk, nieuws Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan! P S Moe hi u n ieu*e vergeving kunnen t>co enken ais aanvulling op onderstaande un in do bon dan maakt u hans op een exclusieve gasaanslcker die wg wekelijks uitloven voor de meesi ooginela inteiv fl woonplaats 2 teloigon roals hooit bij to 'tidbn de Sehi A Mteumsbiao MM MM I I hel Roüerdamsch

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1