Bos Kalis De megi/che /plegei Commissaris Van Toledo na studiereis door Canada en VS: «ér ihm book*-? £0bd, scea'^KTD i* LA -u is -4i=a, kv y.o- Da a?8iïfüres? van Old Shatfer- hand feuilleton door Kathinka Lannoy SCHIEDAMSCHE COURANT werktuigkundigen m uuv oai -es is het as: jcu-Moe ^juait HEMWEERHEBBtW. IK ~l/7^ /5OM0eSr El/EN 0PMIJMRU6 \Cr\ ^CT^^JTX KRA0BEM. ISËRlCTS?YOAfisÖiwr ■iUUiu 600M.WEHE6- SWffiNME BEMHtMNETy ZOHmij GEPtóNt.' V SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 Toen hij niet met woorden ant woordde, maar de regent in'zijn blik genoegzaam het antwoord las, knikte deze. Het zou voor het front van de ganse stad. een nederlaag betekenen. opia 113-11. Ik luisterde nog even het gesprek tussen de twee wacht posten af, tctdót ik er zeker van was. dat ze maar met hun tweoèrj waren. Toen besloot ik te handelen. „Steek de handjes maar omhoog, heren!" beval ik. Twee paar armen vlogen de lucht m. „Omkijken zou heel ongezond zijn", ging ik verder. Ik liep tot vlak achter hen en sloeg ze snel achter elkaar be wusteloos met de kolf van mijn revolver Vervolgens sneed ik een paar teugels stuk, boeide de twee vakkundig en nam hun hoeden mee. Ik hoefde nu geen aanval in de rug te vrezen. De bendeleidster. Sheila moest er de wind wel onder hebben, dat de twee zelfs hun post niet had den verlaten bij de dynamiet- ontploffing. Ik vermoedde, dat fase twee wel inwerking 20U zijn getreden. Deze hield in, dat „Wee" Rinus, de acrobaat, de rotsen zou trachten te bekti i- men lot boven de vesting. Hie rop zou hij een ononderbroken regen van kleinere rotsblokken moeten lalen regenen, zodat het er binnen niet meer uit té hou den zou zijn. Mijn vermoeden werd bevestigd door doffe bon zen uit de .richting van de ves ting- „Wee" Rinus was met fase twee begonnen.' „Het. is.v.wij zien er geen heil In, jongen, en geen eürtde aan.„all- hans voorlopig niet Gerust, er "zóu wel een modus te vinden zijn om uit deze zaak je eervol terug te trekken, daar zou ik we! voor zorgen. Maar we wil len je uit dié klauwen hebben." Verrast hief Reinier het hoofd op. „Uit welke klauwen,.Uwe Edel heid?" r De burgemeester trok even zijn schouders op. „De klauwen van je vriend de baron, als je dat dan zo wilt," gaf hij toe. „Ik beloof je dat je er geen schade door zou lijden.,'Je hebt altijd kunnen leven als...,,—hij aarzel de voor het woord en een. vage kleur, trok naar zijn kamer bleek gezicht—" als een edel man, Dat zou gerust 'wel zo. blijven.' daar heb ik altijd voor gezorgd, nietwaar?" Op zijn hoede knikte de jonge man. Het had er waarachtig iets van dat de regent hem wil de omkopen. „De baron is nooit mijn vriend geweest," zei hij fel. Op andere momenten zou de bur-: gemeester hierom geglimlacht hebben, nu knikte, hij alleen. „En vergeet dat nooit," 2eihij droog, „Goed dan,je wilt de zaak niet opgeven. Dat had ik ook wel verwacht;." Opnieuw een aarzeling, opnieuw een pen die tussen zijn ringers doorboog. „Wat zou je ervan denken weg te gaan tot deze zaak voorbij is? Ik heb met de rector van het Athenaeum ge sproken en met je hoogleraren. Zij zien er voor iemand als jij geen bezwaar in nu op korte termijn over te springen naar Leuven om daar je graad te. halen. En als je die hebt, Rei nier... Destijds heb ik geen ambt als pillegift in je wieg gestopt, ik wist niet welke ga ven je zou ontwikkelen. Maar nu kan ik je. beloven dat ik jou met je meesterstitel tot de hoog ste ambten zou kunnen laten opklimmen zowel hier als el- 'ders.'V De burgemeester had zichzelf in vuur gepraat. Hoopte hij met beloften voor dé toekomst Rei nier te vermurwen? „Ik heb met opzet Leuven geko zen en niet Leiden of Utrecht. Ikzelf heb in Leuven gestu deerd. De rector magnificus, daar is een oud vriend van mij. Ik heb hem geschreven; zijn antwoord ligt hier voor mij. Als hij iets voor mij doen kan, zal hij alleen maar blij zijn. Hij is zelfs bereid je in zijn gezin op te nemen en als dat nodig mocht zijn als een vader over je te waken. Maar ik vertrouw dat je. je daar correct zult ge dragen." Verbluft staarde Reinier zijn be schermer aan- Achter zijn rug om bleek men zijn toekomst voor hem te hebben uitgestip peld. Was hij er dan zélf niet? Zeker, hij zou graag zijn vleu gels weieens uitslaan, maarniet als een schooljongen van de ene supervisie onder de andere. „Ik begrijp dat het je overvalt," sprak zacht en vermoeid de zo vertrouwde stem, „ook je moe- der heb ik moeten overtuigen dat dit de beste, misschien wel de enige weg is, althans voorlo pig. Leuven is niet naast de- deur, maarook niet aan het 1 andere eind van de wereld. Mis schien zal de lichtere sfeer in de zuidelijke Nederlanden je ook beter liggen..." UITGAVE SIJTHOFF PERS B.V. 'V Deze krant is uitsluitend verkrijgbaar in combinatie'met het Rottefdamsch Nieuwsblad. REDACTIE: Algemeen chef-redactie: M. de Jong, Stadsredactie: M. «an den Anker, M. G. de Sruih, K. Kegel, W. J. van der Post. Sportredactie: C. H. Soeters: De redactie van de Schiedamsehe Courant is gevestigd aan de Broersvest 3a. telefoon 262566. Berichten voor de redactie kunnen per telex worden doorgegeven. Tefexnummer; 3217?. ADMINISTRATIE EN ABONNEMENTEN: De administratie van de Schiedamsehe Courant is gevestigd in de bookshop. Broersvest 3a en is geopend van g-ie uur. op dinsdagen gesloten. Voor inlichtingen over administratie er» abonnementen kan men dan terecht bij het Rotterdamse!» Nieuwsblad, tal. 144144. Rotterdam. ADVERTENTIES worden opgegeven in de bookshop, Advertenties kunnen Broersvest 3a. Advertentietarieven (excl. 4% BTW): Gewone advertenties; 0.20 per, mm Ingezonden mededelingen: 2x adv.tarief. voor vooVpagina: 4x adv.tarief Kleintjes (rubriekadvertenties): in combinatie met det.viaardings Dagblad 0.22 per mm. Regelkteintjes: 0.27 per mm. (Uriemaai plaatsen, tweemaal betalen). Contractprijzen worden op aanvraag verstrekt. BEZORGING: j Klachten over bezorging van de Schiedamsehe Courant kan men 's avonds van 1B.30 tot 20 uur telefonisch opgeven via num mer 01D—144.144 (zaterdags van 17 tot 19 uur). NABESTELLEN FOTO'S 1 Het nabestellen van geplaatste toto's kan telefonisch geschieden bij de Sijthoff Pers. telefoon 070-624562, toestel 326 of 327. tussen 14.00 en 15,30 uur. Vlaardingen „Een snelle reorganisatie van het tie-apparaat is hard nodig. Of dat nou in gewesten of op een andere manier gerealiseerd wordt, als die huidige versnippering maar wordt aangepakt. We moeten beslist af van die korpsjes van twintig, dertig man. We moeten toe naar grotere eenheden. Dan kom je tenminste tot efficiënter werken, waar nogal eens geen mogelijkheden voor zijn". Vluchtige indrukken van het politiewezen in de Verenigde Staten van Canda, opgedaan tijdens een studiereis van drie weken hebben commis saris B. van Toledo van de Vlaardingse politie zonder meer duidelijk gemaakt, dat er haast gezet moet worden ach ter die omvorming. „Als je ziet hoe daar de poli tie geoutilleerd is, dat is geweldig. Materiaal eer- paar maanden oud? Hup, vervangen. Zo gaat dat daar. Als er iets voor de politie nodig is komt 't er. Punt klaar. De mo dernste spullen staan voor die mensen klaar. Ik wil niet klagen over de stituatie hier in Vla ar- dingen, integendeel, maar hier in Nederland is het nogal eens zo dat er gepingeld moet wor den. Dat je een tijd aan 't plussen en minnen bent om een schappelij ke begroting te krijgen. „Laat die wagen nog maar een half jaar rij den", zegt men dan wel eens. Kijk dat komt doodeenvoudig door die kleine eenheden. Bundel je die zaak, dat zal het gemakkelijker worden om nieuw materiaal aan te schaffen. Bovendien, en dat is zeker ook een zeer belangrijk punt, 2a! je dan sneller kunnen gaan werken op 't gebied van de communicatie". Van Toledo aarzelt ever», licht toe dat hij niet over ieder aspect wil uitweiden omdat z:jn korps niet is geïnformeerd. Begin de cember volgl tea eerste artikel van zijn hand in 't plaatselijke politieblad- Niettemin over die communicatie: „De snelheid, die men daar kan ontwikkelen. dankzij fantastische appara tuur, de modernste computers hebben ze tot hun beschikking, is niet te vergelijken met die in ons land. In een paar'seconden hebben ze gegevens te pakken over alle denkbare toestanden. Her dat je zoiets voor elkaar hebt in ons land. Neem als voorbeeld een. gestolen auto in Frankrijk dart zou het eigenlijk noodzaak moeten zijn dat je daar in. korte tijd al het mate riaal van hebt. 't Is een kwestie van computers, "Laten we hopen dat die er snol komen". door Willem van der Kcoij 't Is één van de voorbeelden van het politiewerk overzee, die Van Toledo onmiddellijk aan het huidige bestand zou willen toevoegen. „Specifiek zaken voor Vlaardingen. nee die heb ik eigenlijk niet ontdekt. Maar hoe wil men dan ook een mil joenenstad vergelijken met on ze stad? 't Is niet zo dat ik er vandaan gekomen ben met de gedachte dat v/i) maar arme stakkers zijn, die var. de wereld helemaal ruets afweten. Ak koord er is een achterstand op sommige gebieden, maar als ik voor de keus word gesteld is hot voor mij Vlaardingen hoor". Je moet daarbij niet vergeten, dat er ook op 't terrein van de criminaliteit een voorsprong, als je dat zo mag uitdrukken, is. Het is daar allemaal veel harder, dat gangster dom. Ge lukkig zijn we daar in Neder land r.og bepaald niet aan toe. Met andere woerden ook het optreden verschilt behoorlijk". De commissaris beschrijft het op treden als „inderdaad een stuk harder. Ook de wijze waarop ze misdadigers te lijf gaan. Ik heb dat zeit niet concreet gezien, maar er zullen nog wel eens bedragen over tafel vliegen, de De commissaris vertelt „ik heb geen held gezien".... wel eens hoort, dat het alie- maal maar gangsters zijn daar,' ook bij de politie. De opleiding is betrekkelijk streng-, en de werving zeker ook. Nee, bewe ren dat het daar een rommeltje is, gaat me te ver". de regelmatig overwaaiende film-palitiehelden. is hij niet te gengekomen. „Het wordt in de films, en op televisie allemaal veel mooier voorgesteld. Erg geromantiseerd. We zijn ook een tijd bij de FBI geweest, heb ben er geen helden gezien hoor. Geen mens kan een zware klus in twee minuten afronden. Er wordt snel gewerkt en het is erg goed opgeleid volk, maar nee niet met één vingerknip is een zaak opgelost Het zijn doodgewone mensen, die kei hard werken". RESPECT De veertien politiemensen maak ten enige surveillance-diensten mee en wierpen verder een blik in de kolossale archie fruimten. Verder maakten ze kennis met de vermaarde misdaad daar is zo sterk geor ganiseerd, daar moet je andere middelen bij gebruiken. Als wij hier 's nachts in Vlaardingen iemand aanhouden, ga je er ^vriendelijk op af er» niet be- "paaid in de veronderstelling dat ze direct gaan schieten. Dat speelt echter in Amerika in Canada iu men wel iets milder wel. 't Is moeilijk om een verwachting- uit te spreken,, maar het ziet er wel naar uit, dat ook wij die kant op moeien. Er wordt dan wel gezegd dat die harde rmsdaad komt door de harde aanpak van de politie, maar dat lijkt me erg onwaar schijnlijk. Je blijft in ieder ge- val met het feit van die verhar- ding zitten. Ik kan daarover nu geen doordachte uitspraak doen, maar het is van groot belang dat we niet. achter de feiten aan gaan. lopen". INDRUK Diep onder de indruk raakte de Vlaardinger, die samen met dertien andere politiefunctio narissen uit Nederland de trip maakte en ook gedeeltelijk zelf bekostigde, van de lijsten met namen die in elk politiebureau zijn te vinden. „Dat doet je erg veel. Overal waar'je kwam hingen die lijsten van doodge schoten agenten. Factoren, die je inderdaad ertoe brengen om te zeggen: het is in Nederland allemaal nog wat prettiger, 't Is ook weer niet "zo, zoals je „Mountles" in Canada. „Ik heb erg snel gemerkt, dat men daar bijzonder veel respect voor heeft Het is echt een speciaal korps, dat in de regel vroeger de bereden politie werd ge noemd. Die staan daar erg hoog genoteerd". Buiten de voorsprong op vooral technisch terrein wint Neder land het in de ogen van Van Toledo op het gebied van de inspraak. „Dat. is één van de dingen van Canada en Ameri ka, die ik beslist niet zou willen overnemen. De manier waarop hier met vakorganisaties de in spraak wordt bedreven zie je daar helemaal niet. "We zitten wat dat betreft zeker voor. Het is daar niet felle „drillerij", zoals in de Duitse tijd, maar er is toch wel degelijk minder in spraakmogelijkheid dan in Ne derland. Ik maak daardoor mis schien ook wel duidelijk dat we beslist niet op stap gegaan zijn als de zielige stakkerds, de pro- vinciaaltjes". ■Waarom kwam dat op stap gaan uit op drie weken Canada/Ame rika? Drie weken, die door Van Toledo „betrekkelijk kort" wor den genoemd. „Een paar jaar geleden is er een groep politie mensen naar de VS geweest en nu kwam weer de vraag of er mensen interesse hadden. Dat gold voor.mij wel. Het is dus geen discussiepunt geweest waarom het geen Brussel. Ber lijn, China of Rusland had kun nen worden. Het ging voorna melijk om aspecten, die je in Europa niet kunt vinden. Nee, 't is van mijn kant geen kritiek als ik zeg dat die drie weken, kort rijn. 't Zou anders, veel te duur worden. Eigenlijk moet je een paar maanden rond lopen om een echt goede indruk te krijgen. Daarmee wil ik hele maal niet zeggen dat het nu niet zinvol is geweest. Voor mijzelf zeker. Alleen, en dat zeg ik steeds; ik wil alles vertellen, maar eerst wil ik hier het korps informeren. Het moet op een zo goed mogelijke manier renda-, bel gemaakt warden". Van Toledo laat rijn omzichtig heid niet varén, houdt ricb voor details, maar hetft niette min uitgebreid verteld. Het overige volgt in 't korpsblad. Baggermaatschappij Bos a Kalis B.V., lid van de Bos Kalis Westminster Group N.V., roept sollicitanten oo voor de funktle van met diploma A of B. Da nieuwe medewerkers lullen op een sleephoooer- zuiger worden ingezet. SoMicitaiies te richten aan Baggermaatschappij Bos Kalis B.V., afdeling personeelszaken, Stationsweg 70, Hoek van Holland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 2