Schiedamse reereatiedood? Taboe breken Geen tiscïie eenheid Hervormde predikant ds. Baart start sociëteit voor alleenstaanden Milieu defen sie PREDIKBEURTEN ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 SCHIEDAMS CHE COURANT 3 Ds. M. C. Baart. .schakelfunc tie.- door Mar tin de Bruin A. Trouw borst. ta boe doorbre ken. Schiedam. „We vinden dat de tijd gekomen is om een nieuw stuk werk ter hand te nemen. De groep van 2340 jaar om vat vele alleenstaanden. Deze mensen hebben te lang in de kou gestaan. A1 vaker werd ons de vraag gesteld „Horen we er nog wel bij?" De man die alleen staat en de vrouw ;V dié óofc nog eèn taak heeft ten aanzien van de opvoeding van de kinderen, voelen dit het sterkst." Zo begint de tekst van- een folder die de Hervormde gemeente van Schie- dam binnenkort Iaat rouleren door de Schiedamse bedrijven. Het is de eer ste stap van de bekende Schiedamse dominee M.C. Baart om een taboe ie. doorbreken. Dit keer niet in een we reldje van de sex, geen aanpak van het bejaardenprobleëm maar een ge heel ander initiatief. De vergeten groep van de alleenstaanden. Mannen en vrouwen tussen de 23 en 40 jaar (hoewel deze afbakening van een leef tijdsgroep niet zo stringent moet wor den gezien) die het contact met de medemens hebben verloren. Dominee Baart en de andere initiatief- nemer de heer A. Trouwborst hebben voor deze groep een eigentijds gebeu- ren willen kweken. De conclusie was eigenlijk eenvoudig: het zou een s'öcïe- teit moeten worden. Een sociëteit in een gezellig niet al te groot 2aaltje waar de mensen bij elkaar zouden kunnen komen. De heer Trouwborst, die soortgelijke sociëteiten in Botterdam heeft beke ken, verklaart het initiatief van de Hervormde gemeente. „Op een gege ven moment ben ik in gesprek ge raakt met de kerk, We waren het er over eens dat er voor deze leeftijds groep weinig wordt georganiseerd. Ook binnen het kerkelijk verband is daar nog nooit wat aan gedaan. We hebben dominee Baart vervolgens be reid gevonden dit werk te gaan coor- dineren." Dominee Baart zag het wel zitten. In zijn „gewone werk" leerde de erva ring hem al dat deze leeftijdsgroep inderdaad in „nood" zat. Hij aarzelde uiteraard geen moment om met dit lofwaardig initiatief te beginnen in Schiedam. „Veel mensen staan tegen woordig alleen in het leven. Dat is voor. hen erg lastig en. vervelend. In het gewone werk gaat 't nog wel» maar als ze thuis komen staat daar alleen maar de televisie. Je functio neert niet meer mee in het normale leven", aldus dominee Baart LOSWEKEN „Dit is de mogelijkheid om de mensen uit hun huis los te weken. We brengen ze bijeen in de sociëteit Daarna, als het. eenmaal op gang is gekomen, gaan we bekijken hoe je met de ontstane situatie verder kan werken. Het kost je veel fantasie om iets le begrijpen van de situatie van bijvoorbeeld iemand die gescheiden is. Het zijn juist deze mensen die iets willen doen met iemand in een gelijke situatie", aldus dominee Baart die bekent, dat hij zelf zo'n situatie erg moeilijk kan voorstellen omdat hij nu eenmaal is getrouwd. Welke groepen willen zij nu precies benaderen? De heer Trouwborst: „Het geldt eenvoudig, voor iedereen, voor elke alleenstaande. Of deze nu gescheiden is of gewoon op een ka mertje woont. We proberen ook vrou wen te bereiken met kinderen. Vaak weten zij bijvoorbeeld wel een oppas te versieren voor hun kind, maar zelf weten ze dan niet waar ze heen moe- ten gaan. Een dancing is wel leuk, maar en dat is misschien wel te scherp gesteld, hoor dan krijgen ze bijvoorbeeld weer een buitenlander aan hun lijf. Al de informaties die we hebben opgedaan hebben geresul teerd tot dit initiatief". De heer Trouwborst heeft intussen al schriftelijk contact opgenomen met het openbare en christelijke onder wijs. „We willen graag dat onderwij zers die in hun kring een geval tegen komen, de betrokkenen attent maken op onze sociëteit. Je kan het geloven of niet: het probleem van een alleen staande is een groter taboe dan bij voorbeeld sex. Bijvoorbeeld iemand die gescheiden is: de juridische oplos sing is er wel, maar de morele oplos sing niet. Bovendien wordt het pro bleem met de dag groter. Vooral wat betreft de echtscheidingen", aldus Trouwborst. CABARET i Naast de gewone activiteiten zullen er ook bijvoorbeeld dans-, fondue- en cabaretavonden worden gehouden. Het zaaltje leent zich daar uitstekend voor. Het heeft bijvoorbeeld een to neeltje. „We hebben de vrijdag geko zen omdat dit organisatorisch het be ste was. Zondags worden hier de kerkdiensten gehouden, omdat de Be- thelkerk zelf niet meer in gebruik is. Daarom, moet er de gelegenheid be staan om alles op te ruimen. Dat kunnen we dan op zaterdag doen", aldus Trouwborst „Bovendien is deze ruimte betaalbaar". „Daarom hebben we ook een lage toegangsprijs: één gulden, voor een gewone avond en waarschijnlijk vijftig cent meer als er een combo optreedt Je hoeft in ieder geval geen lid te zijn". Er bestaan al plannen om een gespreks groep binnen de sociëteit op te rich ten. Een gespreksgroep onder leiding van dominee Baart die gaat heten „Vandaag de dag". Bovendien zal bin nenkort worden begonnen met een koffie-soos óp de zondagmorgen. Al weer een gelegenheid voor de mensen die naar de kerk geweest zijn („of niet", aldus Trouwborst „dat speelt geen rol") om met elkaar in contact te komen. De met zorg opgestelde folder „Groep 23-40" wordt binnenkort in vele Schie damse bedrijven ook in de zieken huizen verspreid- „Binnen de be drijven leeft dit stuk problematiek", legt de heer Trouwborst uit- „We wil len daar begrip kweken. We zijn van plan om om de zes weken een nieuwe folder daar te laten rouleren. Ook de Ziekenomroep Schiedam hebben we intussen henaderd". Ds. Baart vult dit aan met: „Het moet geen statische eenheid worden, maar er moet een soort schakelfunctie ont staan. De sociëteit moet een middel zijn geen doel om de mensen die nu buiten de samenleving staan weer aansluiting te geven". Vanaf volgende week vrijdag kunnen belangstellenden, naar .de Nieuwe Maasstraat, het wïjkgebouwtje van de Bethelkerk. Het worden bijeenkom sten voor iedereen, kerkelijke o£ geen kerkelijke overtuiging. Hoewel het so- ciëteitsgebeuren wel op godsdienstige leest is geschoeid willen de beide initiatiefnemers een zo groot mogelijk publiek bereiken. Ds. Baart een „breed" publiek ge wend, hij was jarenlang vlootpredi- kant wil graag dat Iedere belang stellende komt. Hij glimlachend: „ïk ben er voor iedereen. En het wordt echt geen kerkelijk pakhuis. De folder die binnenkort wordt verspreid Schiedam Voor de hervormde ge meente Schledajn houdt dominee D. J. Spalinr zondag een dienst in de Grote Kerlc. l>e dienst begint om 19 uur. In deie zelfde kerk wordt die dag om 17 uur een predikbeurt ge houden van ds. G. S- A~ de Knegt uit Resteren. Dl t is een dienst voor zowel hervormden als hervormd ge reformeerden. Voor de hervormde gemeente Schie dam wordt verder nog een drietal predikbeurten gehou d en.Voorgan gers in de Bethelkapel, de Optstar»- dingskerk en de aula van de huis houdschool aan het Pinasplein 2ijn respectievelijk de Vlaardingse domi nee- W. j Schouten én de Schiedam se predikanten M. C. Baart en H. J. Groenewegen. De diensten beginnen om 10 uur. Voor de hervormde gemeente Kethel houdt in de St. Martinuskerk ds. P. Magré een dienst Deze predikbeurt vangt aan om 9.30 uur. In de Dorps kerk zijn de voorgangets: de heer A. G. de Bruin (om 10 uur) en de Vlaardingse dominee T. Aris (om 19 uur). In het Schepphuis wordt om lü uur nog een jongerendienst gehou den. In gebouw Irene begint zondag om 10 uur de predikbeurt van drs. Iz. Kok uit Zoe termeer. O Schiedam Bepaal de stokken ten noordenvan Kethel die volgens het meest recente streekplan van Rijnmond bestemd zijn voor recreatie, zullen worden on dergespoten met bagger uit Rotter dam. Op zich mis schien niet zo'n be langrijk aspect om dat menigeen zou kunnen denken dat ook deze bagger, die in opgedroogde staat gewoon zand Is, een goed recrea tiegebied zou kun nen opleveren. Jan Fransen, lid van de afdeling Delft van de Vereniging Milieu Defensie, is het volkomen mee oneens. Zijns in ziens wordt het re creatiegebied j uist „verpest" door de Rotterdamse bag ger. In het hier naast gepubliceerde artikel zet hij uitge breid uiteen waar om naar zijn me ning het bagger uit Rotterdam zo onge- veer de dood bete kent voor een deel van de Schiedamse recreatie. De baggernood in Rotterdam is hoog gestegen. Allerlei grote en kleine poldergebieden zijn al geheel of gedeeltelijk onder de bagger uit dc havens verdwe nen. De baggerstroom vermindert echter niet, zodat veel moeite wordt gedaan nieuwe terreinen (meestal onbedorven polderland) voor opspuiten beschikbaar te krijgen. Zo is de: gemeente Schiedam vo rig jaar een flinke som geld geboden als zj poldergebied ten noorden en oosten van Kethel beschikbaar zou willen stellen, een aanbod "dat Schiedam dankbaar heeft aanvaard. Niet dat die gebieden anders toch allemaal onder het zand zouden zijn Verdwenen, zij het op een wat later tijdstip: nee, gedeelten van die gebieden zijn ook vol gens het meest recente streek plan van Rijnmond bestemd voor rekreatie, namelijk die ge deelten die door het plan Mid den Delfland warden bestre ken. Dat zijn een strook polder langs de Woudweg en aanslui tend hierop een strook ten oos ten van de Harreweg. (Het plan Midden Delfland beschrijft de inrichting van het toekomstige recreatiegebied tussen Delft, Schipluiden en Schiedam. In het eerstgenoemde gebied ko men volgens het plan sportter reinen en een park; het gebied ten oosten van de Harreweg is ook bestemd voor rekreatie. Het plan is echter ncoit aange nomen noch verworpen, zodat er in dit gebied mets vaststaat. Hiervan wordt met de bagge- ropspuiterij gebruik gemaakt. Als er een uitgewerkt plan wa- geweest voor de inrichting van dit gebied voor rekreatie. zou direkt duidelijk geworden'zijn, dat ophogen van dit terrein met een 6 meter dikke, kleilaag on gewenst is. In. het navolgende wordt dit aannemelijk gemaakt Het zal op een dergelijk hoog terrein speciale voorzieningen vergen om er een waterniveau te bandhaven, dat zo'n 30 cm onder het maaiveld ligt. Dit is nodig om een zo goed mogelijke integratie van water en land mogelijk te maken. In het Bea- trixpark te Schiedam is te zien hoe belangrijk dit is. Het is een van de meer geslaagde jonge parken door zijn fijnheid van struktuur en grote grilligheid. Een tweede probleem is de gerin ge doorlaatbaarheid voor water en de grote vruchtbaarheid van de kleigrond. Ze is daardoor weinig geschikt voor een geva rieerde begroeiing met bomen en struiken,,maar nog minder voor niet-houtige planten. Van de laatste zullen in de zomer vele soorten verdorren door een gebrek aan water, zodat het gebied een kale indruk zal ge ven alleen voorjaarsplanten en planten die legen de droogte kunnen, zullen er groeien. Er zullen ook vrij weinig zangvo gels zijn, die toch. sterk bijdra gen tot de levendigheid van het park. Parkaanleg op opgespo ten terrein is bovendien in strijd met de moderne opvattin gen van park- en zelfs stadw. wijkplanning, in die zin, dat nu beseffen zoveel moj gedurende eeuwen, landschapsstruktuur, waarvan sloten, weggetjes, paden, kaden en klei ruggen belangrijke ele menten zijn,te moeten behou den, Een omgeving waarin niets herinnert aan het ontstaan van het landschap, al of niet onder invloed van de mens, doet ste riel aan. Er ontstaat een gevoel dat de opbouw van de omge ving volkomen willekeurig is, dat niets- geen boom, geen hoogte, geen krom slootje- de moeite van het beter kijken waard is. Niets heeft een ont staansgeschiedenis; de bomen zijn zelfs allemaal even oud; een hoogte is er alleen als vi sueel effekt Weinig mensen staan hier bewust bij stil, maar velen, voelen het Tenslotte heeft opspuiten met bagger het bezwaar dat het minstens 10 jaar duurt voordat met de inrichting voor rekreatie kan worden begonnen. Is dat aanvaardbaar in een gebied waar een groot tekort aan re- kreatiemogelijkheden dicht bij de stad bestaat? Als er niet gespoten wordt kan er nu al een wandel/fietspad worden aangelegd parallel aan de Woudweg tussen de al opgespo ten vlakte en de hierlangs ge graven sloot. Hier kunnen ook de. eerste bomen en struiken worden aangeplant, zodat er ook leeftijdsverschil in de be planting van het rekreatiege- bied gaat ontstaan. De Woudweg verdient nog onze bijzondere aandacht als ele- Hel recreatiegebied Midden-Delfland nabij Schiedam; vol mei Rotterdamse bagger? ment van de landschapsstruk- tuur. Het is ccn karakteristiek oud weggetje, dat omstreeks 1200 werd aangelegd om hel veengebied te. ontsluiten voor ontginning. Het volgt de hoog ste punten in het landschap. Op het ogenblik vormt het nog een natuurlijk geheel met het vlak ke landschap; en vele mensen genieten ervan gezien de vele fietsers en iammer genoeg ook auto's in het weekend. Als er vlak langs het weggetje een op den duur 6 m hoog wordende dijk komt de graafwerk zaamheden zijn al begonnen is het karakter van het laatste deel van de weg voorgoedver loren. Ook zo bezien is het op spuiten van nog een stuk polder onverantwoord. Waarom wordt er nu toch gespo len? Zoals in het begin al ge zegd kan Rotterdam zijn bag ger nauwelijks kwijt: de Broek polder is bijna volgespoten (een terrein van 4 km2). Daarom moeten nu de Oostabtspolder bij Overschie (2 km2), een deel van de Noord-Kelhelpoder (1/2 km2) en het gebied tussen Ke thel en de Woudweg (3/4 km2) de taak overnemen. Het nu in gedijkte en 1 maal opgespoten terrein blijkt niet groot genoeg om de baggervloed te bergen. Na opspuiten van 1 meter bag ger moet de grond nl. minimaal 1.1/2 jaar drogen voor de twee de laag bagger er op kan ko men. Van het tussen Kethel en •de Woudweg gelegen gebied was tot nu toe de helft ingedijkt en 1 maal onder gespoten, de andere helft, een strook langs de Woudweg die voor rekreatie is bestemd, heeft Schiedam voor een deel nog niet aan kun nen.kopen, Daarom wordt nu een deel (3/16 km2!> ingedijkt; een kostbaar spuitterrein. Hie ruit blijkt hoe hoog de nood gestegen is! Kunnen we dit alles toeschrijven aan een moeilijke overgangspe riode naar een probleemloze toekomst? Dit lijkt me aller minst het geval. Aan de noord kant van groot-Rotterdam zal alleen in de Noord-K ethelpol- der en in de AJcxanderpolder voor korte tijd nog wat ruimte gevonden kunnen worden en dan nog alleen als Rotterdam ongestraft mag voortgaan met het nodeloos ru'ineren van stuk ken polder, Rotterdam zal in de toekomst andere oplossingen moeten zoeken voor zijn bag ger. Misschien zullen grote bak ken een eind de zee op varen en daar worden gestort? Of misschien kan de bezinking in dc havens worden tegen ge gaan? Waarom daarmee wach ten tot de bagger je tot aan de mond gestegen is? Er moet rui een oplossing komen die tot'in lengte van jaren werkt, zonder overlast te geven. Rotterdam moet daarmee niet wachten tot de weerstanden tegen de bag ger onoverkomelijk zijn gewor den. Nu beginnen aan de defini tieve oplossing betekent lang zaam over kunnen schakelen, omdat de ingedijkte gebieden nog een aantal jaren een deel van de baggerstroom kunnen bergen. We moeten beseffen dat alle ge bieden die onder de bagger worden gespoten maar niet no- dig zijn voor woningbouw of industrieterreinen, volkomen nodeloos worden geruïneerd, omdat het akuut worden van het baggerprobleem alleen maar enige jaren, wordt uitge steld. Straks zullen we er spijt van hebben, maar er is dan niets meer aan te doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3