a We fokken niet voor ons brood" WOLFSHONDEN Dordtse kennel van verdrongen naar minder riante omgeving 99 SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 Marijke Woudenberg-Saarloos met twee van haar eigen honden- de wolfhond Linda en de wolfkeeshond Vesta. Paar maal per dag wandelen in het park De noodhokken op het terrein van kolenhandelaar Van Rhijn Als him bazin langs de hokken loopt beginnen de honden onrustig rondjes te lopen. Springen zachtjes jankend op en dringen zich tegen het hekwerk om geaaid te worden „U moet wel een beetje opletten", zegt Marijke Woudenberg. Ze wijst op één van de loslopende honden en zegt: „Die ene heeft wel eens de neiging om in je billen te bijten. Niet uit kwaadaardigheid, maar gewoon om een beetje te pesten. Als hij net een velletje te pakken heeft kan dat behoorlijk pijn doen". We lopen dus verder als brave schoolmeisjes met de handen op de rug, ter hoogte van de bewuste plek. Je kan nooit weten.™ De hokken op het terrein van kolenhandelaar Van Rhijn aan de Weeskinderendijk herbergen een unieke collectie: wolfhonden. Van tevoren heeft mevrouw Woudenberg-Saarlooszich diverse malen veront schuldigd voor het onderkomen van haar honden. De dieren zitten er zelf keurig bij, maar de omgeving met al het koolgruis, is weinig luxueus. Het is dan ook slechts een nood-onderkomen, want sinds sep tember vorig jaar heeft de kennel De Kilstroom geen eigen plaatsje meer in Dordrecht. Het terrein aan 's- 's Gravendeelsedijk, waar Marijkes vader tiental len jaren zijn kennel had, moest ontruimd worden omdat een fabriek de grond nodig had voor uitbrei ding. Op het moment dat de huur aan de familie Woudenberg-Saarloos werd opgezegd, telde de ken nel bijna dertig wolfhonden. De hondehokken moes ten verdwijnen. De honden ergens anders onderge bracht Een flinke financiële strop, want nog geen vijf jaar daarvoor hadden de leden zestig mille neergeteld voor splinternieuwe hokken. De wolfhond Linda: voor bijna zeventig procent Wou. Het is de bedoeling „kwartjes" te fokken. NIEUW ONDERKOMEN Marijke en haar moeder, want zij zijn het die de kennel thans draaiende houden, zijn nu al een jaar aan het zoeken naar een nieuw onderkomen. Huren willen ze met meer, want dan is de kans groot dat ze op nieuw het veld moeten ruimen. In Dordt zelf lijkt het kopen van grond bijna ondoenlijk. De Dordtse grond is duur en voor een goede kennel is een lap grond nodig van zeker twintig bij twintig. Ze hebben daarom links en rechts geïnformeerd: in Bra bant, Friesland, Drente en Groningen. „Op de Door Reina ten Bruggenkate. Veluwe kunnen we uite raard wel terecht", aldus Marijke, „maar dat heeft weinig nut omdat we dicht bij de grote stad moeten zitten omdat we het vlees voor de honden betrekken bij abattoirs". Ze hebben inmiddels uitge rekend dat het opzetten van een nieuwe kennel (inclusief woonhuis) ruwweg neerkomt op zo'n twéé ton. Weinig aantrekkelijk dus, want de fokkerij van wolfhon den is geen lucratieve bezigheid. Marijke bena drukt tenminste voortdu rend: „We fokken niet voor ons brood, maar al leen om het ras in stand te houden". Ziet aanvan kelijk dan ook niet veel heil m een verhaal over haar honden en hun thans sobere „home", „omdat nieuwe aanmel dingen voor kleine hond jes meestal de enige reactie zijn. Ik zie niet m dat Iemand een reele op lossing heeft". BLINDEN GELEIDEHOND De Dordtse fokkerij van wolfhon den is zonder overdrijven bekend in heel Nederland. Tot voor kort was het zelfs de enige in heel Europa. De heer Saar- loos begon er ongeveer veertig jaar geleden mee. Hij kruiste een heuse wolvin uit de dieren tuin en een Duitse herder uit het Duitse leger. De gedachte daarachter, een hond te fokken die geen degeneratieverschijn- selen. vertoonde. Hij kreeg in derdaad een uniek exemplaar, maar moest toen nog aantonen dat het rueuwe ras ook dienstig kon zijn, Saarloos ontdekte dat het dier van bijzonder nut kon zijn. Omdat de wolfhond zeker geen allemansvriendje bleek, zelf graag leiding geeft en de terughoudendheid van een ech te wolf bezit, werd de wolfhond uitermate geschikt als blinden geleidehond Zijn dochter beaamt dat- „Van nature loopt een wolfhond nooit onder een ladder door. Het merendeel van de wolfhon den is met zo vriendelijk voor vreemden, terwijl het ook met in zijn karakter ligt om gauw te blaffen. Het is ook geen bij ter. Een wolfhond laat zich bo vendien niet veel gezeggen, maar als blmden-geleidehond is hij wel in z'n element omdat hij dan zelf de leiding heeft". Niemand die de beter kent dan de bijna 23-jange Manjke Wou denberg Als klem meisje al dresseerde ze de honden van haar vader. Ook nu neht ze, als dat nodig is, blindengeleide honden af. Zegt daarover „Met slaan bereik je mets. Als een hond ondeugend is kan je hem - het beste bij z'n nekvel pakken en flink door elkaar rammelen. Dat doet z'n moeder namelijk ook als 'ie klein is. Hij zal dan pissen van nangheid, maar wel begnjpen dat 'ie moet gehoor zamen". Maar ook als huisdier is de wolf hond geschikt Eén nadeel heeft de afstammeling van de wolf echter: hij is moeilijk zindelijk te knjgen. Iemand die daar het geduld met voor kan opbrengen kan er maar beter met aan beginnen. Er wordt trouwens ruet erg willekeurig omgespron gen roet de wolfhond Gezinnen die er één willen, knjgen de hond dan ook uitsluitend in bruikleen, worden dan automa tisch lid van de Nederlandse vereniging van wolfhonden-be zitters en betalen contributie. Naast de borgsom die ze moe ten betalen als ze de hond ko men ophalen. Zorgt iemand met goed voor de hond dan kan de hond terug geelst worden Het doorverkopen van een wolfhond is uiteraard helemaal uit den boze. LANGE WACHTLIJST Marijke: „We hebben op dit moment een wacht lijst van dertig. Die men sen zullen er op moeten wachten tot we weer een nest hebben, want een teef is maar eenmaal in het jaar loops. Op die manier duurt het soms jaren voor we hen aan een hond kunnen helpen. Hebben ze dat er niet voor over, dan zijn ze er niet geschikt voor. Wel geven we onze leden voorrang. Gaat een wolf hond dood, dan gaat dat gezm meteen bovenaan de wachtlijst. Overigens: als wij dat willen, kun nen we een hond terug roepen om er mee te fok ken. Zelf mag een gezin nooit fokken. Je snapt wel: dan gaat het ras verloren, want het moet precies worden uitge zocht welke honden bij elkaar passen. Mijn va der kon exact vertellen wat voor nest er zou ko men, welke kleuren ze zouden hebben en zo". Marijke in de haar zo ver trouwde omgeving. De wolfhond is een machtig mooi beest Hoger dan een Duitse herder, de poten staan rechter onder de romp en de kop is breder maar korter. De haren zijn rechtop ingepland en het gebit is krachtiger. Manjke showt haar eigen hond Linda. Een teef met bijna zeventig pro cent wolvenbloed m zich In dikke fotoboeken houdt Marij ke bij hoe de families m elkaar zitten en hoe hun specifieke kenmerken zijn Trotse honden met stoere namen als Largo, Yro en Taskaru Als ze nog maar een paar weken oud zijn knjgen ze een merk in het oor. Het nummer in het oor moet gelijk zijn aan het nummer van de stamboom Ontbreekt dat nummer dan kan iemand bij hoog en bij laag beweren dat het een wolfhond is, maar dan is het voor Manjke een bas taard Het houden van zo'n wolfhond is geen sinecure. Ze moeten flink wat beweging hebben, omdat de grote hoeveelheden vlees „weggewerkt" moeten worden. Per dag een kilo vlees. Voor de kennelhonden wordt dat bij het abattoir gehaald. Gratis, anders zou het snel afgelopen zijn met de fokkerij, In de noodkennel bij de kolenhande laar: hele kalfskoppen als ge zond diner voor iedere hond. In stukjes snijden is niet nodig. Met haar hand op Lmda's krach tige kop, vertelt Manjke Wou denberg in haar huis aan de Jan Luijkenstraat 13: ,AIs je er met op let kan een wolfhond erg ondeugend zijn. Vooral m het begm hebben we erg veel moeite gehad met Lmda. Teem we het nest, waaruit ze komt, lieten keuren kregen we het advies om haar te laten insla pen Als een vreemde z'n hand m de mand stak, vloog ze weg. Typisch wolfachtig Lmda lijkt erg op haar overgrootvader Die angst heeft ze tot voor kort steeds gehad 't Is goed dat we haar zelf hebben gehouden an ders was het helemaal fout ge gaan Maar hoe bang ze ook was, ik ben iedere dag met haar de straat op gegaan. Dan gilde ze als een speenvarken en sloeg de poten op de nem. Dachten de mensen natuurlijk dat ik sloeg ,Na de vakantie was het helemaal over. Van vreugde beet ze me in m'n wang Dat is hun mamer om zich te uiten. Dat zachtjes in de nek bijten zijn normale liefdesbeetjes. Maar het kan wel pijnlijk zijn". 300 Leden Maak in huize Woudenberg-Saar loos niet de onvergeeflijke fout een wolfhond een wolfshond te noemen. Een wolfshond, legt MarijTte uit, is een jachthond. Niet te vergelijken met een afstammeling van de echte wolf. In at die jaren zijn er slechts twee wolven gebruikt, omdat het de bedoeling is kwart-wolven te fokken. Zo'n driehonderd Nederlanders heb- ben zo'n hond. In Frankrijk worden ze thans ook gefokt, maar de initiatïenemer daar is nog niet verder gekomen dan de halve wolven. Vanuit het buitenland komen nog regel matig aanvragen binnen, maar omdat de kennelhouders de wolfhonden alleen op contract „verkopen", kan Marijke niet voldoen aan de vraag om een hond te exporteren. Ze zou dan het zicht op de dieren verliezen en daarmee de instandhouding van het ras geweid aandoen. De Dordtse wolfhonden blijven daardoor een typisch Holland se aangelegenheid. In de noodkennel aan de Wees kinderendijk zitten nu met meer dan tien of twaalf wolf honden. De ovenge van de ou de kennel zijn vorig jaar sep tember in spoedtempo onderge bracht bij leden De heer Van Rhijn die de laatste thans ver zorgd heeft zelf twee wolfhon den. Hij heeft in de loop der tijd voldoende van de honden gezien om hun karakter uit en te na te Ieren kennen. Hij ver- lelt: „Het is normaal dat de honden als ze tenminste in groepsverband leven een lei der kiezen. Vooral bij ruzies is dat te zien. De leiden springt er dan onmiddellijk tussen en re ken maar dat 'ie dan een pak. slaag uitdeelt. Het zijn erg lieve dieren, maar ze verdienen veel aandacht". Manjke vult aan: „Het is dan ook voor een gezm met een baby met aan te raden om een wolfhond te nemen, al zijn ze wel lief voor kinderen", ZORGLIJK Het terrein van de kolenhande laar is een weinig nante omge ving voor de wolfhonden. (Al bjken de honden van Van Rhijn zich best thuis te voelen m het koolgruis) Niettemin zullen ze er voorlopig moeten blijven, tot er een geschikt stuk grond ge vonden is, Manjke heeft er een hard hoofd in. Er is nogal veel voor nodig: de hokken zelf moeten een afmeting van vier bij vier meter hebben, er moet een huis bij zijn voor de verzor ger, m de direkte omgeving moet een abattoir zijn en dan nog mag de kennel met pal naast andere huizen staan „want als ze heme maken, sta je zo weer op straat", vreest Marijke. Inmiddels gaat bet fokken van wolfhonden wel ge woon door. De leden maken het financieel, mogelijk dat enkele van die honden worden afge richt als geleidehond Een over igens nog kostbare zaak, want al Ieren de wolfhonden sneller dan „gewone" honden, er zijn altijd nog wel drie of vier maanden mee gemoeid. Manj ke: „Je moet er dan diverse malen per dag mee op stap, zelf doen of je blind bent en in structies geven, want hij moet leren om behalve "oor zichzelf ook ruimte voor de blinde te nemen". Pas dan komt de blinde enige tijd in huis bij Ma rijke en haar man om aan de hond te wennen. Meesta] duurt dat een week of drie, maar het kan wel eens uitlopen als blijkt dat hond en zijn toekomstige baas niet bij elkaar passen. In uiter ste gevallen moet in aller ijl een nieuwe hond wor den uitgezocht. Voor de nog zo jonge Marijke is dat mooi werk. Ze is bij wijze van spreken opge groeid tussen de wolf honden en zal het daar om niet gauw opgeven. Of er moet noodgedwon gen een eind aan komen, want als er in de nood kennel geen plaats ïs voor nieuwe honden kunnen er ook geen blin dengeleidehonden wor den afgericht. Met na druk stelt Marijke dat er wel gefokt wordt, maar niet in die mate als één of twee jaar geleden, toen de honden nog ruimte in overvlr ~d had den. Voorlopig i .et af wachten geblazen tot er een goede oplossing komt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4