Cor de Vries te lijf te tegen oort HBSS verzuimt door te drukken m m 99Beukman heeft ons bestolen" s/A Arie Miedijk scoort winnende treffer Leen Warnaar gehuldigd MCO VAN MILTENBURG: Zwaluwen buit Schiedamse angst uit MAANDAG 11 NOVEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COUKANT Schiedam De SC Amersfoort kon het maar moeilijk verkrop pen. De discipelen van Nico van Miltenburg bleken na afloop- van het duel op Har ga slechte „verliezers". Zo hoog laaiden de emoties zelfs toen nog op, dat een handgemeen dreigde tussen SVV-secretaris Cor de Vries en een ongecontroleerd schreeuwende Middelkoop. De maker van Amcrsfoorts enige goal kon slechts met de grootste moeite door Nico van Irtiltcnbo»— tot bedaren worden gebracht. Oorzaak van dit weinig veröe.'ï^n de taf reel was de deur van de Amersf oortse kleedkamer, waarachter spelers en trainer nog steeds woedend namokten over wat genoemd werd, de „diefstal" van scheids rechter Louis Beukman. Maar Amersfoort uitte dit ongenoegen door, terwijl Cor de Vlies met het wedstrijdformulier de kleedkamer vertiet, de dour met een klap dicht te smijten. Iets te vroeg, want op het moment dat de deur met een smak in bet slot had moeten vallen was SW*s secretaris nog niet uit de deuropening verdwenen. Het gevolg was een boze Cor de Vries, een schreeuwende Middelkoop en een Amersfoortse speler die de inhoud van een llmonadeflesje in het gezicht van het SW-bestuurslid gooide. En ineens was het een gedrang van jewelste, waarin Frans Eikenbroek en Bob Maas kant pogingen deden de gemoederen te kalmeren. Of beter gezegd: de op dat moment onbeschoft optredende Amersfoor- ters weer achter een gesloten deur te krijgen. Veelzeggend commentaar van de Amersfoortse elftalleider: ,,t Is verschrik kelijk, daar moet je nou wekelijks mee werken". Cor de Vrias, wit van woede: „Reken maar dat we dit gedrag van Amers foort zullen rapporteren". Vanuit de Amersfoortse kleedkamer: „Doe wat je niet laten kunt". Schiedam Voor aanvang van de wedstrijd SW—SC Amers foort werd S W-aan voerder Leen Warnaar in de bloemen gezet. De SVWer speelde gisteren zijn 30ste wedsfrijd in SWs eerste elftal. Reden waarom hij uit handen van - voorzitter Maarten Eising een enveloppe met inhoud in ontvangst kon nemen. Voor zijn echtgenote waren er bloe men namens de spelers en de supporters vereniging ,J>oor weer en wind". Middelkoop zet van dicht bij Amersfoort op voor sprong. Hij kreeg te vee! ruimte... Bezwerend gebaar van ar biter Beukman. De omstre den fluitist remt er een Schiedamse aanval voortijdig mee af. Schiedam De herinnering aan vorig seizoen is weggevaagd. Zeker bij het handjevol verbaasde journalisten, die het twijfelachtige „voorrecht" ge noten Amcrsfoorts ware gezicht te ontdekken. Een grimmig gezicht. Want tijdens de onbeschofte uit barsting voor de omstreden deur van de Amersfoort se kleedkamer gooiden eerst de spelers en later trainer Nico yan Miltenburg het laatste beetje res pect tegen de bemodderde vloer. Nico van Miltenburg. Wat bleef er over van de man die vorig seizoen na het behalen van een periode titel op de schouders ging? De woest besnorde Amersf oorter diende zich aan als één brok onbe teugelde emotie; een slecht „verliezer", maar bovenal als iemand die elk gevoel voor realiteit blijkt, te verliezen als de bloeddruk naar het .kookpunt" wordt gestuwd. Zou menig „collega" met een l—l uitslag voldaan van Harga's grasmat zijn afgestapt; niet echter Nico van Miltenburg, Het lijkt, een gevolg van blinde eerzucht. Want al doorspekte hij zijn emotionele betoog óók met waarheden, de manier waarop hij toch ruimschoots na de wedstrijd arbiter Louis Beukman én Door Hans Soeters SW de „grond in trapte", bevestigde het vermoeden dat de jeugdige Amersfoorter de „trainers-puistjes" nog niet is ontgroeid. „De spelers en ik hebben besloten, voortaan niet meer onder leiding van Beukman te willen spelen. Altijd fluit ie in het voordeel van de thuisspelende ploeg; zo was het bij Den Bosch, Cambuur en PEC". Nico van Miltenburg ten voeten uit Géén hand in eigen boezem, maar de schuld zoeken bij een ander. En om zijn gelijk te onderstrepen somde de Amersfoortse trainer een respectabel rijtje gele kaarten op; stuk voor stuk ten onrechte voor een Amersfoortse neus gehouden. Ook gisteren weer. Twee keer toverde Amsterdammer Beukman het geel in Amersfoortse richting; beide keren in de ogen van de trainer volkomen ten onrechte. Waarna Van Miltenburg zichzelf helemaal als de verontwaardigde „kwajongen" aanstelde, door glashard te beweren, dat Beukman de Amersfoorters had bestolen: „Wij hebben tekort gehad". VERDIEND Oorzaak van de ongemotiveerde kreten was, zoals gezegd: de 1—1 uitslag. Amersfoort, die juist op deze periode gokt, had in de eerste helft niet ten onrechte een 0—i voorsprong genomen. Middelkoop was de maker, omdat hij meters kon overbruggen zonder te worden aangevallen en prompt van dichtbij beheerst had kunnen scoren. Een voorsprong waaraan niets viel af te dingen, want een lauw acterend SW kroop enkele minuten later door het oog van de naald toen Peters voor open doel enkele centimeters tekort kwam. Tot dat moment was er nog niets aan de hand. SW—Amersfoort kabbelde voort als een gezapig wedstrijdje, waarin arbiter Beuk- man zich kiplekker voelde. Hoe anders was het tweede part Met Peter Jeup in de plaats van Jan Coenen zette SW de tegenstander pnder, druk. Pure inzet, door Van Miltenburg echter vertaald, als een reactie op het slechte spel van de eerste helft „Zo is het geen kunst om op eigen veld ongeslagen te blijven". De Amerefoorter was echter één heel belangrijk ding vergeten: de reactie van zijn eigen spelers. Want al wilde hij nog wel kwijt, dat juist zijn spelers op het punt hadden gestaan van het veld te stappen, SW was het zeker niet dat in de ineens zo rumoerige tweede helft over de schreef ging. Wél echter Amersfoort, aange voerd door de trainer zelf, die tot twee keer toe boos het veld - instapte. Pas bij de allerlaatste vermaning verkropte hij zijn woede op de enige plaats waar dat is toegestaan; in de dug-out Het kostte hem de grootste moeite. Natuurlijk was het sneu, dat, nadat SW via Jan Groeneweg had gelijkgemaakt, een inzet van Middelkoop wegens hands werd afgekeurd, maar ook SW nu wel goed spelend kampte in die tweede helft met pech. Zo verdween een schot van Leen Warnaar net naast de kruising en belandde een inzet van John van der Spek tegen de paal. Pech ook voor Jan Groeneweg, die direct na zijn gelijkmaker dizzy tegen de grasmat stortte. SW*s topscorer later: „Ik kreeg een stomp in m'n maag en een klap :"^in m'n nek. Daarna werd ik ineens erg duizelig". De gelijkmaker. .Hij had afgekeurd moeten worden", wist Van Miltenburg, „omdat er in de spelregels staat dat de keeper in bescherming moet wprden genomen. Nou, en die SVVer viel onze keeper aan. Dit zijn belachelijke dingen. Van ons keurt-ie een giaszuiver doelpunt af en zo'n goal telt-ie". Een ding was zeker: Van Miltenburg zag in zijn boosheid niet meer waar het nu werkelijk om ging. 'Zo bekeken hield Bob Maaskant, die minstens zoveel recht had om zijn teleurstelling te spuien, zich heel wat bedaarder. Tegenover het emotionele Amersfoortse betoog bijna een verademing. Bob Maaskant: „Op de leiding wil ik geen kritiek uitoefenen; hoogstens dat ik vond dat er erg veel overtredingen werden gemaakt, waarvan er een aantal waren die niet door de beugel konden". Wél ongezouten kritiek op de Amersfoortse speelwijze: „Het kan toch bijna niet anders, als je ziet hoe zelfs de trainer als een waanzinni ge het veld instormt. Dan moeten dit soort dingen toch wel gebeuren". Over het spel van zijn eigen ploeg: „We hebben het in de tweede helft geprobeerd door pure pressie uit te oefenen, iets wat we al eerder hadden moeten doen- Maar als het geluk je dan niet toelacht en de tweede goal uitblijft, ja, dan wordt het moeilijk". Teleurstelling toch wel, omdat de in de slotfase voor Jan Groeneweg ingevallen Dutina twee keer alleen voor doelman Goldhoorn opdook, maar evenzovele kansjes vermorste. Jammer voor SW, maar dat was Van Miltenburg gemakshalve maar vergeten. Net zo goed als de Amersf oorter zich niet meer kon. herinneren dat de gele kaarten die aan Ransel aar en Van Loon werden getoond terecht waren. Zelfs had er best eentje een andere kleur mogen hebben, maar dat durfde arbiter Beukman toch niet aan. In de ogen van Van Miltenburg ongetwijfeld het enige „sterke punt" in het optreden van de Amsterdammer. VUardlagen - „Mogen Wij da" nooit eens winnen", klonk het na Afloop van de wedstrijd Zwaluwen-HBSS in hét Schiedamse kleedklokaal. immers de ploeg van trainer Claassen had een soede wedstrijd gespeeld, de meeste tijd van de wedstrijd „het spel gemaakt" en de beste kansen gehad, doch wederom een nederlaag moeten incasseren en wel deze keer met 2-1. p Cees Verdam is tijdig zijn doel uit en zal sen Vlaardingse treffer voorkomen. Zwaluwen had van de vier thuis wedstrijden er nog niet één ver- toren, terwijl de Vlaar dingers üen doelpunten vóór en één kgen hadden. Met dit gegevr de wetenschap de laatste fcren nooit meer van Zwaluwen k hebben gewonnen begon HBSS aan deze moeilijke Jduif'. Een kluir die naar ge- «ng de wedstrijd vorderde, best te verorberen bleek te zijn, jkch waar HBSS zich op het toatst toch nog helemaal in ver tikte. 5et eerste kwartier van de wed strijd speelde Zwaluwen een zeer voorzichtig spelletje doch liet wel zien wie het was door kort op elkaar eerst Leen Dijks hoorn, vervolgens keeper Ver dam en daarna ook nog Aad van Dijk vrij fors aan te pak ken. HBBS liet zich hierdoor, echter niet imponeren en met sprankelende aanvallen ver schenen de Schiedammers voor het doel van Aad Boers. Een uitstekende kans om de score te openen kreeg Martin Meyer toen Wim Houtman (samen met Leen Rademaker de beste uit de HBSS ploeg) Leen Dijks hoorn op maat bediende doch het schot werd door keeper Boers geblokkeerd, waarna de bal voor de voeten van Martin Meyer kwam, die echter,half uit balans gebracht, over de bal heen maaide, waarna Henk Nentjes voor opruiming kon zorgen. Na een half uur speten moest HBSS wat gas terugnemer» en kon Zwaluwen zich meer en meer uit de greep van HBSS losmaken. Tot twee maal toe kreeg Rein Hom an een zeer reële kans. De eerste keer werd hem via keeper Verdam de bal voor de voeten geslagen doch zijn schot ging net naast. De tweede keer kreeg hij de gele genheid alleen op Cees Verdam af te stevenen doch op het laat ste moment wist Gert Pieroen (die overigens een goede debuut maakte) hem de voet dwars te zetten waarna Cees Verdam zich bliksemsnel op de bal kon werpen. Zwaluwen mocht van geluk spre ken toen een ziedend schot van Martin Meyer, wat Aad Boers niet klem kon krijgen, terug kwam voor de schietgrage voe ten van Leen Dijkshoorn, doch met een goede tweede reaktie wist Aad Boers nog net zijn been uit te steken en belandde de bal net naast de staander. Op slag van rust plaatste Zwa luwen dan de eerste voltreffer. Een vrije trap van Leen Pijpers kwam bij Rein Hem ar» die ges- heel vrij staand alle kans had om uil te halen en met een hard schot tekende hij het eerste doelpunt voor Zwaluwen aan: 1-0. Na rust een bijna nog feller aan vallend HBSS. Een goede aktie var» Wim Houtman bracht de bal bij Martin Meyer die met de grootste moeite nog net voor wist te trekken, doch hoe Wim van Est ook gleed, hij kwam net iets te kort om de bal in het verlaten doel te glijden. Nauwelijks een minuut later wist Martin zich weer vrij te maken en in te knallen doch via het lichaam van Mark Verhoe ven leverde dit ook niets meer op dan een corner. Een corner- verhouding op dat moment van 9-1 in het voordeel van HBBSS, maar nog steeds een 1-0 voor sprong in het voordeel van Zwaluwen- In de Schiedamse dug-out vroeg men zich vertwijfeld af wan neer nu eindelijk de zo verdien de gelijkmaker geboren zou worden. In de vijfentwintigste minuut was het dan zover. Een foutje van keeper Boers, door bij het uitschieten van de bal een trappende beweging naar Wim Houtman te maken, was scheidsrechter van Driel uit Slikkerveer niet ontgaan. Reso luut deponeerde hij de bal op de stip. Paul Marseille wist met een droge knal-in de hoek dit „cadeautje" van Zwaluwen dankbaar te accepteren; 1-1. De grootste fout die HBSS toen maakte was in plaats van door te gaan en Zwaluwen volledig in de tang te nemen, nu behou dend te gaan voetballen en zelfs de HBSS-aanvallers waren re gelmatig in hun eigen straf schopgebied te vinden. Zwalu wen wenste niet beter en trok massaal ten aanval. HBSS wist zich zelf praktisch geen kans meer te scheppen en vroeg als het ware om een te-' gengoaL f£en Pijper voltrok tenslotte het definitieve vonnis over HBSS. Uit een afgeslagen corner kwam de bal op de rand van het strafschopgebied voor zijn voelen en op zijn uithaal had keeper Verdam geen enkel verweer, wat dus 2-1 en tevens de eindstand betekende. HBSS trachtte nog wel een gelijk spel uil het vuur te halen maar Mark Verhoeven en zijn man nen stonden dit niet toe en ga ven geen enkele kans meer weg. Gorkum Na twee keer achter elkaar met een 0-0 uitslag naar de kleedkamer te zijn gestapt, kon Hennes deze keer weer eens met wat vrolijker gezichten de doucbeknappen opendraaien. Voor het tweede achtereenvolgende jaar na melijk bleken de Schiedammers met 1-0 de meerderen van het op eigen veld moeilijk tc bespelen Unites. Extra knap wanneer daarbij bedacht wordt, dat datzelfde Uni tas twee weken terug runner-up SDW mei f-0 oprolde. Door het resultaat staat Her- mes vast op de derde plaats, maar met nog steeds vijf punten achterstand op kop loper Rood-Wit. pim Visser; „Juist nu blijkt pas weer hoe rot het is geweest, dat we vorige week niet van Rood- Wit hebben kunnen winnen. Vijf punten is toch wel een heleboeL Vandaag hebben ze ook weer gewonnen". Dezelfde zwakte van vorige week. het missen van de mooiste kansen, deed ook nu Hermes bijna weer de das om. „Uitblinker" in dit falen was deze keer Aad van de Voort die nog wel eens met schaamte zal terugdenken aan de twee formidabele kansen die hij na rust om zeep hielp. Tweemaal volko men vrij voor de keeper, beide malen nadat de Gorin- chemse buitenspelval lelijk mislukte, miste Van de Voort ook tweemaal op niet mis te verstane wijze. Vlak na rust week hij te ver naar buiten uit bij een po ging Stamkot langs de grond te passeren, terwijl een iden tieke mogelijkheid tien mi nuten voor tijd tot een haas tig afgevuurde afzwaaier leidde. Pim Visser; „Ver schrikkelijk dat zulke kan sen gemist worden. Als Aad even zijn hoofd gebruikt dan zitten ze gegarandeerd, en kunnen we heel wat makke lijker voetballen". Van dat makkelijke voetballen kwam na rust bitter weinig. Uni tas probeerde met man en macht de kort voor rust opgelopen achterstand onge daan te maken en hoewel men daarbij niet al te intelli gent te werk ging, moesten er enkele flitsende acties van uitblinker Harry Spcr- mon aan te pas komen om de gelijkmaker te voorko men. De Schiedamse doelman (ge passeerd voor het Neder lands amateur-elftal) speelde ook nu weCr een voortreffe lijke wedstrijd. Pim Visser: .Harry is met een prima sei zoen bezig. Hij heeft tot nu toe alleen maar punten ver diend voor ons. Onbegrijpe lijk dat ze hem hebben ge passeerd voor de amateur selectie". De mooiste red ding verrichte Sperm on in de 70ste minuut toen hij met een razendsnelle reactie een harde kopstoot van de opge rukte Van Du uren uit de benedenhoek tikte. Daar naast was de Schiedamse doelman ook zeer attent bij de talloze hoge voorzetten die het wat fantasieloze Uni- tas liet neerdalen en diverse gemene, vaak van dichtbij, afgevuurde schoten en kop ballen. TEGENSTOTEN Tegenover dit nogal massale aanvalsgeweld» stonden, zoals dat zo vaak gaat in zulke wedstrijden, enkele uiterst gevaarlijke tegensto ten van Hermes. Met name de behendige Riedijk en do hardwerkende en regelma tig zeer knap spelende Ties van Duppen stonden vaak aan de basis van dergelijke acties. Heel wat vaker eigenlijk, dan Hermes* tegenvallende mid- denveldtrio, Bakkes, Van Ba arie en Vorstenbos. De laatste twee deden het ver dedigend niet onverdienste lijk, maar grossierden in verkeerde passes, waardoor er onnodig veel balverlies werd geleden. Ger Bakkes kon helemaal niet impone ren. Verdedigend van nature al geen uitblinker, zat Bak kes deze keer ook in aanval lende zin „vast". Het duurde veel te lang voordat Bakkes een bal afspeelde en vooral bij een ploeg die wil counte ren werkt zoiets verlam mend. Pim Visser verving hem na 60 minuten voor Bob Weeda, hetgeen een ver betering betekende. Sterk was vooral ook de gehe le Hermes-dcfensie, waarin Commijs. Van de Burg, Ru seier en Van de Kroon (die na rust de wat omekere Maltha verving) niet alleen goed afstopten, maar ook goed opbouwend werk ver richtten. Met de .hul" van gisteren is de Schiedamse defensie nu al 630 competi- üe-minutcn lang niet meer gepasseerd. Een. indrukwek kende prestatie. Toch kreeg Uni las wel wat kansen, maar nadat Putters en Piersma voor rust al een drietal mogelijkheden onbe nut hadden gelaten, slaagde Urn tas er na rust nauwelijks meer in uitgespeelde kansen te scheppen. Dat laatste ging Hermes eigenlijk heel wat beter af. Over de missers van Aad van de Voort had den we het al, terwijl Ties van Duppen tien minuten voor tijd zijn voorbeeld volg de door na een knappe solo, waarbij hij iedereen, inclu sief doelman Stamkot had gepasseerd, te zacht in te schieten, zodat er op de doellijn nog redding kwam. Gelukkig, dat Arie Riedijk het in de 35ste minuut van de eerste helft na een leuke een-twee met Van de Voort beter afging, door van dicht bij de uitgespeelde Unitas- denfensie het uitzicht te ge ven op een „bollend net" en met deze treffer de 1-0 zege op zijn haam bracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3