Vierentwintig instellingen als afspiegeling van de maatschap] >1 PK een politieke noodzaak mÈËmmÊm PROVINCIALE RAAD VOOR DE RUIMTELIJKE ORDENING BESTAAT RUIM TWEE JAAR De ordening van ruimtelijke ordening WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 In ons geordende landje dat toch al bol staat van de meest uiteenlo pende organisaties en instellingen, fungeert sinds 29 september 1972 de Zuidhollandse Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Orde ning: Het Zuidhol landse provincie-be stuur vond het poli tiek noodzakelijk zich door een groepje van vierentwintig verte genwoordigers van 'maatschappelijke' or ganisaties planolo gisch te laten advise ren. Wéér een stukje inspraak dus. En dat is volgens het provin ciebestuur nodig, om-, dat je bij de moeizame pleging van ruimtelij ke ordening in het vol gepropte Zuid-Hol land altijd wel iemand op de tenen moet trap pen. Een 'maatschap pelijke' organisatie kan dus desnoods via de Provinciale Raad van de Ruimtelijke Ordening officieel au(!) roepen. Dat klinkt fraai, maar toch roept de instelling van de PRRO een aantal vragen op. Het aantal planologische in stellingen (nu al dertien ver schillende soorten) neemt toe. Wordt het voor de indi viduele burger daardoor niet moeilijker te bevatten hoe 't allemaal in elkaar rit? In hoeverre hebben we wat aan de PRRO? Houdt het pro vinciebestuur wel rekening met die nieuwste, zoveelste, adviesgroep? Wordt de PR RO niet van meet af aan veroordeeld tot de status van (wéér een) machteloos bla-bla roepend werkgroep je? Omdat ze door de tegen stellingen tussen de verte genwoordigde „maatschap pelijke" organisaties niet tot een zinnig advieskan ko men? PRRO-secretaris drs. (sociale wetenschappen) H. M. Z axaalberg (34, voorheen werkzaam bij het provin ciaal opbouw-orgaan) wil daar wel wat licht op wer pen. Op de vergaderzolder van het PRRO-pandje aan de Haagse Jan van Nassaus- traat, dat met een afdeling van provinciale waterstaat wordt gedeeld. Het huisje ligt (symbolisch voor een ad viescollege?) vlak achter het kolossale provinciehuis. Dat blijkbaar toch te klein is om alle provinciale kuikens on der de ruime vleugels te om vatten. NOOIT GEBEURD De relatie tussen de individue le burger en de PRRO. Drs. Zaalberg: 'Een individu mag best inspraak plegen via de PRRO. Dat wil zeggen, hij Groen tn Zuid-Ho Hand. Maar toch is er per inwoner nog geen vierkante meter ruimte. kaart iets aan waar de raad advies over kan uitbrengen, 't Moet wél een vraagstuk rijn van meer dan lokale betekenis, anders is de ge meente het geëigende adres.' Is 't wel een s gebeurd, dat een individu iets aankaartte? 'NooitE' Vind u dat jammer? En hier is het te merken dat drs. Zaalberg bij het op bouwwerk heeft gezeten: "Natuurlijk. Er zijn nog veel te veel mensen die 't vanzelf sprekend vinden dat de overheid allerlei dingen voor ze regelt. U moet het zo zien, de ontwikkeling van in spraak is pas begonnen.' Drs. Zaalberg vervolgt: 'De PRRO doet aan belangenbe hartiging voor de aangeslo ten organisaties. Dat is het hele verschil met andere in- stelÜngen die zich met ruim telijke" ordening Bezig hou- rein heeftjde andere wel. De PRRO houdt rich bezig met algemene zaken als het te gengaan van woningbouw in landelijke gebieden, waarom er wel of niet ergens een weg komt, de toestand in de grote steden.' door Robert Lankamp 'Eén van de redenen waarom de PRRO is ingesteld is juist de belangenbeharti ging. In de Provinciale Pla nologische Commissie, waarin de overheidsinstan ties zijn vertegenwoordigd die met de Zuidhollandse ruimtelijke ordening te ma ken hebben, komt zo'n be langenbehartiging niet goed ringen, die er zijn vertegen woordigd.' Geven die diverse meningen nooit moeilijkheden? Binnen de PRRO zitten er organisa ties met tegengestelde belan gen, de vakcentrales en de werkgeversorganisaties bij voorbeeld. Drs, Zaalberg: 'De Raad hoeft zich bij een advies niet una niem cfte stellen. Kijk, de polarisatie in de PRRO is niet zo scherp, iedereen komt tot z'n recht Zowel meerderheids- als minder heidsstandpunten worden aan Gedeputeerde Staten doorgestuurd. En tenslotte ligt de uiteindelijke afwe ging bij het provinciebe stuur. De meningen binnen de raad ligen echt met altijd zo ver uit elkaar, hoor.' den. Een ander verschil is ook nog dat de raad geen specifiek planologisch ter- Wat zijn nou typische stand punten van de PRRO? Wat wordt er bijvoorbeeld ge zegd naar aanleiding van de zes grote branden dit jaar, bijna-rampen, in de petro chemische industrie in de Rijnmond? "Die branden, dat zijn ineiden- tenin een totaal-slechte si tuatie. De controle op de uitvoering van de milieu wetgeving ontbreekt We moeten in de Rijnmond het leefklimaat weten te verbe teren, de image van de Rijn mond verbeteren.' Hit de woorden van drs. Zaal berg blijkt dat het inspraa korgaan /bel angenorgani sa- tie Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening naar twee kanten contact heeft' naar Gedeputeerde Staten tot z'n recht. Vandaar de PRRO. daar heb je dediver se meningen van de groepe en naar de achterban in de vertegenwoordigde organi saties. Volgens het door zichzelf ontworpen 'voorlo pig reglement' kan het colle ge advies uitbrengen als G.S. daarom vragen, maar ook uit eigen beweging. Dat laatste volgens het regle ment als er bijdragen kun nen worden geleverd aan de realisering van doelen van het provinciaal bestuur (dus niet van zichzelf). Verder als er allerlei planologische za ken vast dreigen te lopen, en als men van mening is dat er bepaalde standpunten en problemen ter kennis van G.S. moeten worden ge bracht. Het is duidelijk, dat bij al die adviezen (die overigens niet bindend rijn, hoewel G.S. er nog niet één naast zich neer heeft gelegd) de PRRO uit sluitend verantwoording verschuldigd is tegenover de leden of leidingen van de aangesloten instellingen. Toch heeft de raad ook te ma ken met de inspraak van de gewone burger. Behalve ad viseren over planologische zaken, mag de PRRO name lijk ook z'n gedachten late- n gaan over de bevordering van inspraak door de hele bevolking. Waarschijnlijk vanuit de gedachte dat alle organisaties samen wel alle lagen uit de bevolking zullen vertegenwoo rdigen. Het belangrijkste werk van de PRRO op dat laatste gebied is het optreden als overkoe pelend orgaan van de pro vinciale streekcommissies. Die laatste, ook al nieuwe ruimtelijke ordenings-clubs 'waar blijkbaar bijna nie mand ooit van gehoord heeft) bestaan uit groepen 'belangstellende burgers' waarvan wordt verwacht dat ze als mini-PRRO's voor hun streek optreden. Overi gens zijn er pas vier streek commissies, en wel voor de Bollenstreek, Leiden en om geving. Den Haag en omge ving en het Westland met Delft en omgeving- Ze bestaan ieder uit twintig door G.S, benoemde vrijwil ligers fna een open procedu re' aldus drs. Zaalberg) plus een zeventigtal andere be langstellenden die via dis cussiegroepen meedoen. Drs. Zaalberg: 't Was niet de bedoeling elitaire groepjes insprekers te kweken, die geen bepaalde organisaties vertegenwoordigen, maar die wél uit diverse maat schappelijke sectoren ko men. En er rijn ook geen gemeenteraadsleden of le den van provinciale staten bij.' Uiteindelijk zullen de streek commissies heel Zuid-Hol land overspoelen. Overigens is het de bedoeling dat ze een aantal 'oude* (en vaak nauwelijks meer functione rende) streekcommissies vervangen, die meer te ma ken hadden met de gemeen tebesturen in de betrokken gebieden. Vaak bestonden ze gedeeltelijk uit raadsleden, burgemeesters en wethou ders. Het gaat hi er hij om de commissies voor de Zwijnd- rechtse waard, de Hoekse waard, Goeree-Overflakkee en hetplassengebiedj De begeleiding van een uitge breid aantal streekcommis sies vereist volgens drs. Zaalberg een uitbreiding van de vaste staf, en dus meer geld. Op 't mement zijn er continu aanwezig op de Jan van Nassaustraat naast secretaris Zaalberg een parttime typiste, een administrateur en een in spraak-coördinator (begelei der) voor de bestaande streekcorrunissies 'nieuwe stijl*. Om doeltreffend te kunnen werken moet er in ieder ge val nog één inspraak-cbordi- nator bij komen voor de nieuwe streekcommissies, zegt drs. Zaalberg. Er is natuurlijk ook een twee de, en misschien belangrij ker voorwaarde om doeltref fend te kunnen werken. Dat is: de PRRO moet, wil die effectief zijn, geen vrijblij vende belangen behartigen de praatclub worden. De raad moet zien een eigen (politieke) opstelling te ont wikkelen, een zaak die zijn inspraak- en adviesfunctie alleen maar ten goede komt en die bovendien voor ande ren duidelijk maakt. Het riet er naar uit dat de PRRO die richting uit gaat een aantal eigen beleidsuitgangspunten staan al op papier. Maar de raad bestaat nog te kort om te kunnen zeggen of er veel van die punten concreet wordt gemaakt. Mogelijke tegenstellingen tussen de vertegenwoordigde instelli- nen zijn daarbij niet zo erg, zolang de discussiepunten en de standpunten maar goed uit de verf komen. Er zijn nogal wat overheidsinstanties die zich met de ruimtelij ke ordéning bezig houden, op 't niveau van het rijk, de provincie en de gemeente. 't Allerhoogst zijn de Kroon (oftewel de Raad van State) de minister van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, de raad van advies voor de ruimtelijke ordening (grote broer van de PRRO), de generale inspectie van de volkshuisves ting, de rijksplanologische dienst en de rijksplanologische commissie. Op provinciaal niveau zijn er: de inspectie voor de volkshuis vesting, de inspectie van de ruimtelijke ordening, het provin ciebestuur (provinciale staten. Gedeputeerde Staten), de Pro vinciale Planologische Dienst, de Provinciale Planologische Commissie en de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening. En tenslotte heb je het gemeentebestuur. De gemeenten houden zich bezig met struktuurplannen en de (kleinere) bestemmingsplannen. Dat is vrij belangrijk, omdat alléén bestemmingsplannen wettelijk bindend zijn. Alle an- dere plannen, ook die van provincie en rijk, zijn eerder richtlijnen, waar zonodig van kan worden afgeweken. Dé provincie maakt de streekplannen en keurt de gemeentelij ke plannen. De instellingen op rijksniveau keuren de provinciale plannen. Een gemeente (of een andere bezwaarde) kan tegen een beslissing van het provinciebestuur bij de Kroon in beroep gaan. In de provincie Zuid- Holland is er per per soon nog geen vier kante meter ruimte. En de bevolking blijft groeien. Voor de toe komstige Zuidhollan- ders en voor de be staande 3,3miljoen moeten voldoende bui zen, werkgelegenheid, openbaar vervoer, we gen en ontspannings mogelijkheden komen. Het plegen van ruimtelijke or dening in zo'n dichtgegroeid gebied is een moeizame tzaak. Er zijn bijna altijd be langen van diverse bevol- kingsgroepen, het bedrijfsle- ven en andere instellingen* mee gemoeid. Sinds de jaren zestig wordt het vrij algemeen nodig ge vonden dat de* belangheb benden op 't gebied van de ruimtelijke ordening him zegje doen. De inspraak-pro cedures rond (gemeentelijke) bestemmingsplannen zijn alora bekend. Vorig jaar achtte het provin ciebestuur de tijd rijp om ook wat meer aan inspraak te doen- En wel door een Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening in te stellen. Een college bestaan de uit vaste vertegenwoordi gers van vierentwintig maat schappelijke instellingen die in Zuid-Holland werkzaam zijn. De bedoeling is dat die vieren twintig samen zowat alle ge ledingen van de bevolking omvatten. De taak van de PRRO is Gedeputeerde Sta ten over allerlei planologi sche zaken te adviseren (ook uit eigen beweging) en ver der de begeleiding van streekcommissies. Wie zitten er in de PRRO? De Vereniging van Zuidholland se Gemeenten, de Zuidhol landse Waterschapsbond, de Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Land bouwschap, de samenwer kende Kamers van Koop handel en Fabrieken in Zuid-Holland, het Overlegor gaan van centrale onderne mersorganisaties in het mid den- en kleinbedrijf (twee vertegenwoordigers) waar van één namens het NCOV- NKOV en één namens het KVO), de Raad van Neder landse Werkgeversbonden, het NW, het CNV, het NKV, de contactcommissie voor natuur- en landschaps bescherming de raad voor milieudefensie, de stichting „Het Zuid-Hollands Lands- cahp", het Contactorgaan Nederlands Vervoersover- leg. de Nederlandse Spoor wegen, de stichting „Recrea tie", de ANWB. de Provin ciale Sportraad, het Provin- het Humanistisch Verbond, de Provinciale Jeugdraad, de Nationale Woningraad en de Provinciale Vrouwen Ad viescommissie voor de wo ningbouw. In het college hebben twee vrouwen zitting: vertegen-' woordigers van milieudefen sie en de vrouwen-advies commissie. Voorlopig houdt de PRRO rich alleen met het westen van Zuid-Holland bezig, het gebied waar tot dusver de te begeleiden streekcommissies functioneren. De PRRO wil in de toekomst voor heel Zuid-Holland gaan werken, wanneer er daar ook streek commissies bestaan. Dat laatste staat in de (papieren steigers. In zijn korte bestaan heeft de PRRO al een aantal beleids uitgangspunten opgesteld. De belangrijkste zijn: afkeu ring van het spreidingsbe* leid van rijksinstellingen, het handhaven van de „Groene Long", méér aan dacht voor de leefsituatie in de grote steden, voorzichtig heid bij de uitbreiding van kleinere plaatsen en meer voorlichting over inspraak. Vooratter van de PRRO is prof. dr. J. G. Lambooy. De twee vice-voorzitters zijn dr. ir, F. Hekker eh ir. J. E. Kruisheer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3