SCHIEDAMSCHE COURANT Moeilijkheden in Boumanklinie k spitsen zich toe Astma fonds vraagt om subsidie VROM-com mis sie voelt niets voor één keer per week ophalen huisvuil Kleding- dieven in de kraag gegrepen MH0 Den Uyl bracht „geheim*' bliksembezoek Gemeente heeft geen „tijd" voor winkelcentrum. OMSTREDEN THERAPEUT WEER OP NON-ACTIEF „Verantwoordelijkheid vaak afgeschoven" #8 gr- VERPLEEGKUNDIGE: „SCfflJNDEMÖCRATIE". Verminderde service aan Schiedammer" UITSLAG VOGEL KEURING Na vakantie op Canarische Eilanden i JA Donderdag 14 November 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvesi 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaarganr no- 25170 In winkelcentrum De Ketel staat momenteel de tijd stil. Al maan denlang is het er 10 minuten over half 8, volgens een klok die in het centrum is opgesteld. Lastig voor de winkelende dames en buurtbe woners, zo vindt de wijkvereniging Groenoord en Omstreken. Daarom hoopt men dat nu eindelijk eens een wakkere gemeenteambtenaar de klok komt opwinden. „Dat wordt wel eens tijd", zegt men in 'het winkelcentrum, „want wij wil-' len ook weten hoe Iaat het is. Wij hebben geen tijd, zolang de ge meente ook niet bij de tijd is." Schiedam Opnieuw dreigt de Bqnmankli- niek voor alcoholisten aan de Boerhaave- laan het toneel te worden van acties tegen het directiebeleid. Directe aanleiding daarvan is het op non-actief stellen van twee medewerkers: recreatief-therapent N GJV. Bakker en verpleegkundige G. Weerd. Beide medewerkers zijn van directiezijde ver- Üj leden maand te kennen gegeven dat zij de kliniek van het Boumanhuis in Schiedam niet meer mochten betreden. Zelfs mochten zij geen contact meer onderhouden met personeel en patiënten. De reden was dat zij ongeschikt voor het werk zouden zijn. |g||; Therapeut Bakker Is in het verleden al twee keer geschorst geweest. Mede dankzij acties van de bewo ners van de kliniek aan de Boerhaavelaan is hij destijds toch gebleven. De reden tot schorsing was toen, dat Bakker zich niet hield aan zijn taak, aldus de mening van de directie.' De therapeut zelf was het daarmee volstrekt oneens, maar de zaak werd toen uiteindelijk gesust. Schiedam - Het Nederlands Astmafonds heeft bij het gemeentebe stuur gevraagd om subsidie voor het komende jaar. Bij monde van medisch-directeur W. Vasbinder vraagt het Fonds een bijdra ge ter bestrijding van deze ziekte. Hoewel er volgens Vasbinder de Fonds op 60.000 gulden (in *74 laatste jaren grote vorderingen 55.000 gulden) te stellen, zijn gemaakt op het gebied van Veruit het meeste geld ontvangt de astma bestrijding is er nog het Astma fonds via de eigen veel geld nodig. „Het is nog niet bekend hoe astma fundamen teel genezen kan worden", al dus de medisch directeur- vooral ten aanzien van de organi satie van de bestrijding van deze volksziekte - opsporing, preventie, behandeling en so ciaal-medische begeleiding - moet nog veel werk worden verricht, aldus Vs bind er. Het is twijfelachtig of het ge meentebestuur op dit subsidie verzoek ingaat. Het subsidiebe leid van Schiedam was tot nu toe gericht op het belang van de inwoners dan wel recht streeks betrekking hebbend op hen. In de begroting voor 1975 is sub sidie aan het Astmafonds niet opgenomen. Wel zal de brief nog worden behandeld in de commissie voor volksgezond heid die over de aanvraag een advies aan b. en w. zal geven. Er zou dan alsnog besloten kunnen worden een subsidiere geling voor het Astmafonds in te stellen. De heer Vasbinder in zijn brief: „Wij vragen u dringend de ast- mabestrijding in 1975 te subsi diëren, ook al meent u wellicht dat een dergelijke subsidie (vooral) door een andere over heid betaald dient te worden". Volgens hem gebeurt het maar al te vaak dat de verantwoorde lijkheid wordt doorgeschoven: „De particulier vindt veelal dat dit soort zaken de verantwoor delijkheid van de „overheid" behoort te zijn, provinciale overheden schuiven haar naar de gemeenten, sommige ge meenten menen dat het een zaak van het Hijk is". Hij be sluit met „Als - politieke - realiteit weet het Nederlands Astma fonds dat de rijksover heid niet méér kan doen dan er thans reeds gebeurt". MEER In haar begroting voor 1975 houdt het Fonds al rekening met een vermeerdering van de bijdragen van de overheid. De rijkssubsidie wordt verhoogd van 305.000 naar 320,000 gul den; de provinciale subsidie loopt op tot 10.000 gulden (vorig jaar 5500 gulden) en.de gemeen telijke bijdrage hoopt het inzamelingsacties. Volgend jaar hoopt men op 1.890.000 gulden. Vorig jaar stond er in de begroting een post van 1.730.000 gulden. De totale be groting voor 1975 bedraagt 3.925.000 gulden. Dat is 105.000 gulden minder dan dit puir. De twee geschorste medewerkers verwijten de directie nu een ondemocratisch gedrag ten aanzien van hun schorsing. Be gin oktober circuleerde er een brief van .een aantal collega's van Bakker en Weerd door de kliniek, waarin ontevredenheid werd geuit over de werkwijze van de twee. Bakker: „Zonder dat wij daarin gekend zijn en ook een deel van het personeel en de patiënten is deze brief naar de directie ge gaan. Ik heb een aantal colle ga's benaderd die er schande van spraken. Daarna is er een personeelsvergadering geweest, waar Weerd en ik de inhoud van de brief te weten zijn geko men." ERVARING Er is dus illegaal gewerkt, con cludeert Bakker. Over de kri tiek van de acht medewerkers in de bewuste brief zeggen hij en Weerd: „Dit wordt gezegd door jonge mensen van wie 95 procent hoogstens één jaar er varing hebben in dit werk.". Bakker en Weerd werken zelf respectievelijk tien en zes jaar al in de kliniek. Toch besloot de directie daarna de twee voorlopig op „huisar rest" te stellen, aangezien zij commentaar van volgens hen „ernstige en on- K?- duidbare spanningen" veroor- J zaakten. Beiden hebben intus- algemeen Schiedam Niet alleen therapeut Bakker en zijn collega Weerd blijken in de clinch te liggen met de directie van het Boumanhuis. In een „open brief' aan de pers heeft verpleegkundige J.M. Schipper oók zijn aversie tegen het gevoerde beleid geuit Hij zegt in de brief dat de directie een wanbeleid voert en met het personeel manipuleert. Personeelsleden die een goed contact hadden met de patiënten werden aldus Schipper gedegradeerd en geliquideerd Hij heeft het over een „schijndemocratie": „Ze zeggen dat men inspraak heeft maar in de vergadering werden besluiten genomen die van te woren reeds waren vastgelegd." Schipper concludeert: „Er is een gegronde reden om te eisen dat deze ziekmakende directie verdwijnt en de toestand in de Boumanklinieken zo spoedig mogelijk wordt genormali seerd," Therapeut Bakker (links) en verpleegkundige Schip per. sorteerd. Misschien dat we echter nog een con structie kunnen vinden waar zij inpassen". De directeur over even tueel ontslag voor de twee: „Geen flauw idee of dit gebeurt maar ik kan niet het onmogelijke doen. Ik kan de patiën ten niet dwingen met hen te praten." sen contact opgenomen met de wederzijdse bonden. de monde van directeur W. den Baas: „De situatie was volgens 50 tot 60 procent van het perso neel onwerkbaar. We hebben nog met iedereen gepraat, maar dat heeft onvoldoende effect, ge- Schiedam De VROM-commissie ziet geen heil in het plan van de gemeentelijke reinigingsdienst om in heel Schiedam plastic vuilniszakken slechts één keer per week op tehalen. „Laat het twee. maal per week blijven geschieden", oordeelden gisteravond tijdens een vergadering de raadsleden, die in deze commissie zitting hebben. vaak geen opslagplaats voor hebben. Vooral bij WD'er C. van Tilborg stuitte het plan op veel bezwaren. De li- „Men schiet er niets mee op als beraal klaagde over ser vicevermindering aan de consument en over meer vervuiling, doordat de Schiedammers langer hun vuilniszakken moe ten bewaren maar daar de ophalers van de dienst plot seling nog maar één keertje per week komen", vond hij. Wel moest Van Tilborg toegeven dat de kostenbesparing voor de VROM en de verminderde las ten voor het personeel aantrek kelijke voordelen zijn, maar «lat weegt niet op tegen de overlast voor de Schiedammer meende hij. Het raadslid wi! dat de VROM een enquête op towu zet. waar door elke inwoner zich kan uit spreken over het plan van de reiniging dienst. VROM-diree- teur E. T. Kraan echter voelde daar weinig voor, ..Het houden van een enquête kost te veel geld en tijd", stelde hij. Van Tilborg en de andere com missieleden zien een toepassing van de huisvuilcontainer op grotere schaal wel zitten. „Daarmee zal ongetwijfeld op den duur de straatvervuiling verminderen. Bovendien kun nen we de mensen naar zo'n Wethouder en voorzitter van de VROM-commissie B. E. Cotïé schaarde zich als enig commissielid achter VROM-directeur E. T. Kraan. „De container is in opmars", stelde hij, „en die afvalbak ken zullen ook in de toe komst twee maal per week worden geleegd". afvalbak lokken: een vriende lijk uitziende container zorgt er misschien voor. dat men sneller huisvuil in de afvalbak depo neert", zo hoopte de WD'er. „In Tilburg worden op het ogen blik proeven genomen met vro lijk gekleurde containers", ver klaarde de liberaal. Hij vond dat in Schiedam die proeven ook maar moeten worden geno men. Schiedam De wedstrijd die vooraf is gegaan aan de jubi leumtentoonstelling van de Ne derlandse Bond van Vogellief hebbers. afdeling Schiedam, heeft de navolgende keurings uitslag opgeleverd. Kampioen stamme (vier vogels), eigen kweek 1974: L. Plooy met oranje rood-ivoor schimmel met 356 punten. Kampioen enkelingen, eigen kweek 1974, eveneens kleurka- narxes: J, P. de Jong met pig ment Phaeo ivoor groen, 90 punten. Vetstofkanaries: H. J. Verkamp met mozaike (oranjerood), punten. Postkuurkanaries: J. Democzi met Norwich, 90 punten, Mooiste enkeling, eigen kweek 1973: H- J. Veerkamp met bruirt-mozaik, 90 punten. Klassement, eigen kweek 1974, over vier vogels: 1. J. P. de Jong Jr. 90 89 89 89' pnt 2. L. Plooy, 89 - 89 89- 89 pnt.; 2. G. J. Groenewoud, 90 89 89 88 pnt. Mooiste zeebravink, eigen kweek 1974: P. Rook met zwartmas- ker, 88 pnt. Mooiste stam tropische vogels: P. Rook met gordelgrasvink, 347 pnt- Mooïste tropische zaadeter, eigen kweek 1974: P. Rook met bise- nastrdde, 89 pnt. Mooiste overige tropische vogels P. Rook met Japanse meeuw getekende witkop met wenk-' brauw, 89 pnt. Winnaar vastgestelde derby- kïeurkanaries: L. Plooy met zii- verisabel satinet, 9Q pnt. Winnaars vrije derby: 1. G- J. Groenewoud, 90 pnt.; 2, 4. Der- noczi, 90 pnt.; 3. P, Rook, 89 pnt. Schiedam - Minister-president Den Uyl heeft gisteren een soort bliksem-werkbezoek aan Schiedam gebracht Na dat hij eerder op de dag een uitgebreid bezoek aan het West land had gebracht en zich uitgebreid had laten in formeren over de proble men in de glastuinbouw ging de reis via de BP-raffl- naderij in Rotterdam door naar de werf van Wilton- Fijenoord. Dit onderdeel van het bezoek kreeg een wat „geheim" ka rakter omdat vrijwel nie mand van het bezoek aan de werf afwist. Tijdens het korte Schiedamse bezoek sprak de premier zo wel met de directie als de ondernemingsraad van Wil ton. Uitgebreid werd hier gespro ken over het verschil van mening tussen directie en Q.R. over de vraag of Wilton nu nog meer buitenlandse werknemers in dienst moet nemen of dat - zoals de O.R. wil - maar een sterker be roep op Nederlanders zon der werk moet worden ge daan. Minister-president Den Uyl liet overigens hierbij duidelijk doorschemeren dat zijns in ziens de werf-directie maar beter het zogenaamde zware ert vuile werk (dat vaak niet door Nederlanders wenst te worden gedaan) zo aantrek kelijk moet maken dat Ne derlandse werklozen het wel willen doen. Volgens Den Uyl zou dat onder meer mo gelijk zijn door een verbete ring van de salariëring. Schiedam - Twee grote kledingdiefstallen in Schiedam zijn opgelost. De Rotterdamse recherche heeft een bende van 27 dieven opgerold die behalve in de Korte Kerkstraat en de Grote Markt nog in tal van andere plaatsen in Rijnmond heeft toegeslagen. Bij 127 inbraken hebben zij voor 700.000 gulden buitge maakt. Een deel van de bende is van het geld op vakantiegeweest naar de Canarische Eilanden. Slechts 30.000 gulden van de buit is teruggevonden. De kledingboutiqne Pour Vous aan de Korte Kerkstraat werd op 18 oktober bezocht Bij deze inbrak werd voor een bedrag van tienmille aan kleding en geld meegenomen. Uit verklaringen van getuigen en uit politieverhoren blijkt dat drie dieven ook bij de Eerste Schiedamse Suède Industrie aan de Grote Markt hebben ingebroken. Vorig jaar novem ber werd daar voor 25 mille aan suède en nappajassen van de rekken gelicht en in een blauwe bestelwagen afgevoerd. Het oedrijf was slechts voor 10 mille verzekerd. Na deze inbraak heeft directrice mevrouw darijs wel een alar minstallatie en ijzeren hek voor de winkel geplaatst Het leeu wendeel van de overige inbra ken is in Rotterdam gepleegd. In twee cafés in het centrum zijn daar ook de inbraken uit gedacht Grote belangstelling hadden de dieven getoond voor antieke stoeltjes klokken in woonhuizen. Onder de arres tanten, in de leeftijd van 18 tot 25 jaar, bevinden zich tien he lers. Ook zij rijn, evenals de dieven voornamelijk uit Rotter- dam afkomstig. SCHIEDAMSa Ja, ook u kunt de2e ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, m de bus knjgeo. Het Rotte rdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamse he Courant met puur plaatselijk, nieuws. Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan! P 5 Moc*l U n 1?U' oo ona«'s«aande tn ga.ajnsteke» du? w>j <e vergelijking kunnen bedenk* i in rJe bon. dan maakt U kans os wekeiiiki umoven voor de meesi R roais I Rooft b»j I lc N, Scniedamiffie Cour» E i i i B B I I J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1