Sla pen is voor The Crocksons bijzaak geworden Van gaas tot kogelvrij glas mooie grote kleine dure spot goed kope honden poezen- sport- k§ler\deïs Het drukke leven van een Vlaardingse artiestenfamilie Posterijen, in nieuw jasje: ÏUfcTlF "WOENSDAG 27 NOVEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT i Vlaardingen - Wie in deze tijd onverwacht bij de tamilie Van Toor aan de Westhavenkade binnen- stapt treft er onveran- derlijk een chaotische drukte aan. Mensen lo- pen in en uit, honden dollen rond en een poes kijkt de boel wat be- 1 vreemd aan. Boven en beneden klinkt getim mer, er wordt met vloer- bedekking en metselge- reedschap gesjouwd. Om de wirwar van ge luiden en activiteiten compleet te maken wis selen deurbel en tele foon elkaar af. The Crocksons rijn weer thuis. Het grote grijze huis aan de haven wordt gereed gemaakt >.voor een langdurig verblijf, langer dan de afgelopen zeven jaar het geval is geweest In die tijd hebben de twee broers Van Toor alias Crockson ver gezeld van vrouwen, kinderen en dieren een lange ketting van buitenlandse optredens gere- gen. van Duitsland tot Zuid- Amerika. van Zwitserland tot In Griekenland. Hekkesluiter -«„was Oost-Duits land waar de 4 Crocksons een televisie-optre- den hebben verzorgd. Dat was vorige week. Nu zegt Adrie van Toor alias Aad - Crockson: "We hebben het nou wel gezien. We zijn een beetje moe van al het reizen. Voorlo pig blijven we in Nederland." Die mededeling wil echter niet zeggen dat de acrobatische an- "nex komische vertoningen van -wide familie Crockson voor een ^tijdje in de ijskast gaan. Om die veronderstelling meteen de kop in te drukken gnjpt Bas van Toor naar de agenda en leest die met luide stem voor, driftig doorbladerend. Een wolkbreuk van plaatsnamen en tijdstippen -•wordt over het hoofd van de toehoorder uitgestort, totdat de ""vellen bijkans van de oren val- ~den. Bij het horen van deze u<onverbiddelijke opsomming van al die ongebreidelde activi- v.teiten alleen al wordt men moe. Zelfs een der Crockson-echtge- notes, Aad's vrouw Sjaan, slaat bij het horen van een bepaalde dag haar hand voor de mond: "Zoveel voorstellingen op één - dag? En dat drie dagen achter elkaar!" Want denk niet dat de '-'beide echtgenotes de halsbre- i kende of komische toeren van «.hun mannen passief aanzien. .iSinds een jaar of zes maken .ook zij deel uit van een Crock- son-act en dat is meteen de gevaarlijkste: de stoelenbalans- act GEVAARLIJK In talloze nachtclubs en feestza len, in binnen en buitenland hebben Aad, Bas, Sjaan en Co hiermee het publiek de rillingen - over de gespannen ruggen ge- jaagd. In het kort komt de act hierop neer: De mannelijke helft van het viertal bouwt een zeer wankele stellage op van ettelijke verdiepingen flessen en stoelen en presteert het om '"•daarop in onnatuurlijke stan- J den in evenwicht te blijven. Een ijseljjk gezicht en levensgevaar lijk. Aad: "Als ik helemaal bo- "ven ben zit ik met mijn kop -acht meter boven de begane j grond. Toch een aanlig eindje i ris je valt." Broer Bas vult trots 'aan: "In Europa bestaan ver- schillende stoelenbalans-num- "mers, maar daarvan zijn de meeste getruukt. Wij doen het helemaal zonder truuks". Bei den zijn niet te beroerd om toe te geven dat hen vaak het angstzweet in de handen staat, vlak voordat zij het toneel be stormen: "Vaak is de bühne wat schuin of Je staat met de rand van de bovenste stoel precies boven zo'n gemeen hoge bühnerand. Als je daarop terechtkomt..." Bas vult aan: "Artiesten onder elkaar zitten elkaar altijd te 'stangen. Over ons stoelennum- mer zeggen ze weieens: ach jon gens wat geeft dat nou als ie naar beneden komt Dan kan je (.nog altijd een rolstoelenact be ginnen." Instemmend gelach van de andere Crocksons. Maar toch zegt Co, Bas' echtgenote even later: "Ik ben altijd bang als ze dat nummer doen. Of de *~bühne nou scheef is of niet" Het is wel een act waarmee de vier Crocksons een wereldfaam hebben behaald. Net zoals met het nummer dat de broers met zijn tweeën brengen: komische acrobatiek. Waar halen ze het allemaal vandaan? Het komische nummer. Bas onder, Aad boven Bas: "Wij zijn maar gewone jon gens uit Maassluis, opgegroeid in Vlaardingen. Niemand bij ons in de familie was artiest Met moe kon je wel lachen, dat is een heel geestig mens. Maar artieste, dat niet Toch zouden we zonder haar misschien ner gens geweest rijn", Aad neemt geestdriftig over: "Als je zei tegen haar: we willen dat of dat proberen, dan zei ze altijd: -als jullie dat leuk vinden dan moet je dat maar doen. Nooit legde ze ons een strobreed in de weg. Of als we een showkostuum hadden dat de volgende dag weer keurig moest rijn. Dan De vier in vol ornaat stond ze 's nachts te wassen en te strijken en de volgende dag had je weer een nieuw pak. Dat was moe." CIRCUS Ondanks dat de broers Van Toor de eer zo gul naar bun moeder toeschuiven, moeten ze toege ven dat ook hun eigen talent en doorzettingsvermogen van met te onderschatten waarde is ge bleken op de klim naar het inmiddels in grote hoeveelhe den verworven succes. Daar willen ze dan ook best wat over verteden. Bas, de oudste als eerste: "Als jongen van veertien deed ik al aan wedstrijden mee als imitator. Lou Bandy. Daar mee won ik meteen de eerste prijs. Ook conferences. Dat ging wei lekker, maar ik had meer in mijn hoofd." Wat deed hij dus: Bas volgde de klassieke toer, hij liep op zijn achttiende van huis weg en dook onder in het circus van Tony Boltini. Maar hij, die dro men koesterde over optredens in prachtige kostuums, kwam van een koude kermis thuis: "De bouwde de tent mee op, dat was alles. Drie maanden later kwam ik helemaal berooid weer naar huis, zelfs een onder broek had ik niet meer aan mijn gat. Zeg maar, dat ik voor goed genezen was van mijn cir- cusaspiraties". Toch bleef de artiestenbacil rondwoelen in rijn lijf. Niet lang na de thuis komst van de verloren zoon begon hij broertjellef te bewer ken. Het resultaat was dat ze samen een nummer opbouw den. De prémière geschiedde in een zaaltje van café De Oude Markt, naast het stadhuis. Bas: "Het nummer zat nog hele maal niet Op de tafel waar we mee werkten zat een briefje met de volgorde van de dingen die we moesten doen." Via avondjes voor ouden van dagen en buurtverenigingen doken de twee Crocksons het kermiswe- reldje in: "Daar hebben we het vak geleerd, kan je wel zeggen. Dat waren 32 voorstellingen op een dag." Het duurde anderhalf jaar, de tijd waarin de broers hun toekomstige vrouwen te genkwamen, de eersten als ar tiesten, de laatsten als toe schouwsters. SNIP SNAP De kenniservaringen maakten de Crockson-broertjes rijp voor het grotere werk. Allerlei im press ario's, groten en kleintjes, schreven ze driftig aan onder enthousiaste aanprijzing van hun kunsten. Nu zegt Bas, niet zonder enige voldoening: "Die zelfde impressario's smeken ons nu om voor hen te werken. Maar wij kunnen het ons nu rustig permitteren om alleen dat te nemen wat we leuk vin den." De Crocksons speelden in kleine zaaltjes, maar ook in de pompeuze Snip en Snap-re vu es. Ze gingen tot de top van de variétéwereld, en daarna doken ze ver over de landsgrenzen. De vrouwen werden bij de artistie ke arbeid ingeschakeld (Sjaan: "De pijn die wij bij dat eerste half jaar trainen geleden heb ben, dat is niet na te vertellen") en land na land werd veroverd. En nu rijn ze dan weer thuis. Nog napratend over een laatste machtige ervaring in Oost- Duitsland. Daarover willen ze alle vier tegelijk wel over pra-, ten. "Dat was voor een televi sieprogramma, dat heet "Ein Kessel Buntes 1, dat wordt uit gezonden voor alle Oostbloklan den. Sterren uit heel de wereld doen steeds aan die uitzendin gen mee. Je treedt op voor een zaal van 2200 mensen, immens gewoon". Bas voert nu alleen het woord: "Het was een door slaand succes. Die mensen had- den nog nooit zoiets gezien. In alle bescheidenheid durf ik te zeggen dat wij de beste waren," Het „Dames en Heren hier komen de Crocksons" zal de komende tijd veel vaker binnen de Ne derlandse grenzen klinken dan de afgelopen jaren het geval is geweest In plaats van Brazilië of Zweden staat nu Zwijnd- recht of Utrecht in de agenda, een klein verschil maar een mens went overal aan. En wat doen de broers onderweg in de auto? Dan nog zijn zij artistiek bezig. Conny Vink, André van Duin en Sjakie Schram hebben er de vruchten inmiddels van geplukt Liedjes als "Ik heb niks gezien" van de laatste en "Jo met de jojo" van Van Dum zijn zeer populaire meedemers geworden. Aaa en Bas hebben nu zelf hun eerste plaatje volgezongen, vol gens Bas "ruet mooi, maar wel ontzettend hard". Het is de fraaie deun "Frites met mayo naise", door de broers uit het Frans zeer vrij vertaald. Dage lijks hoort men het fraaie lied op de verschillende zenders schallen. Ligt er misschien ook nog een zangcarrière voor de Crocksons in het verschiet? Zij zelf zien dat nog niet helemaal zitten. "Liedjes kunnen we blij ven schrijven, maar zingen, nou ja, wat wij doen dat kun je geen zingen noemen" meent Aad. Toch moet je je als acro baat weieens afvragen hoe lang je met al die gevaarlijke toeren door kunt gaan. Aad is nu 32, zijn broer bijna veertig Zien zij zichzelf op hun zeventigste nog balanceren op netelig geplaat ste stoelen? Eerst Aad daar over: "In principe kunnen wij dat makkelijk tot we zeventig rijn volhouden Het is namelijk niet eens een kwestie van con ditie, maar meer van techniek. Je hebt mensen die in een fa briek werken, die worden al op hun dertigste afgekeurd, omdat ze een verkeerde houding heb ben. Wij kunnen dit nummer door onze techniek heel 'lang volhouden." En Bas: "Ja, je kan het natuurlijk wel doen, maar ik zie mezelf met op mijn ze ventigste nog balanceren. Dat vind ik gewoon geen gericht Dat is net zoiets als een ballet danser van vijftig, die moet ook met meer optreden, dat kan gewoon met meer. Maar iets heel anders is het met ons ko misch nummer. Als komiek wordt je steeds beter naarmate je ouder wordt Dat zou ik ook wel willen blijven doen." Tijdens dit Komiscue nummer wordt er door de broers naar De Crocksons In burger, V. I. n. r. Bas, Sjaan Co en Aad. in het midden Daniël, zoontje van Aad en Sjaan. hartelust geïmproviseerd. Daar door is de act in de loop der jaren ook steeds veranderd. Heel anders is het met de stoe- lenbalans gesteld. "Dat kan je nooit repeteren, dat doe je als een automaat," licht Aad toe, "Ik zal je een heel sterk voor beeld geven: in Zwitserland wa ren wij dat nummer een keer aan het repeteren, bij wijze van uitzondering dus. Toen ik bo ven zat, wist ik ineens niet meer hoe ik naar beneden moest ko men. Zeker twee minuten heb ik gepiekerd, ik wist het ge woon met meer. Nou, toen heb ben we een beetje de muziek geneuried en toen ging het weer." Geen repetities dus. Trouwens, wanneer zou dat moeten gebeuren? De Crock sons, met rijn tweeën of met rijn vieren, njn dag in dag uit onderweg naar optredens. "Sla pen is bijzaak geworden" ver klaart Bas doodeenvoudig. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de laatste act van de ondernemende familie; Nederlands Jeugdvariété .de Drie Crocksons. Dan gaat Bas als clown, Aad als aangever en een goochelaar maakt het drie tal voL Driemaal raden wie dat is. Uiteraard ook een Van Toor, namelijk de jongste broer uit de familie. De Vlaardingse kin deren kunnen het komisch trio volgende week in levende lijve aanschouwen. Om kwart over twee, in de Lijnbaanhallen. door Trix Broekmans De kinderen van de twee echtpa ren zitten inmiddels weer heel rustig op een Vlaardingse school, alsof rij niet net zeven jaar buitenland achter de kie zen hebben "We hebben de kin deren altijd meegenomen op onze tournees" vertelt Co,"het is gebleken dat dat het beste was. Wij kregen van hun school in Vlaardmgen allerlei roosters en boeken mee en zo hebben we het bijgehouden. Onze Lies- beth is helemaal met achterge raakt." En schoonzus Sjaan: "Ze praten nu beter Engels of Spaans dan Nederlands." Postdirecteur AJ. van Broekhoven: geen koel bloedige vrouwen aan het lo ket". G Schiedam „Zolang ze niet Op de grond spugen, bepaalde taken van de gemeen- mogen ze van mij blijven". Directeur AJ. van te overgenomen". Broekhoven doelt met deze opmerking op een groep- v-rnmTTPWA rFV je sigaarrokenöe bejaarden dat de hal van het w/itrftiY postkantoor aan de Lange Nieuwstraat heeft uitver- Op het postkantoor in het noord- koren om als "clubhuis" te gebruiken. Temidden van leeftijdsgenoten halen zij daar in de middagu ren oude herinneringen op. Een sentimenteel tafereeltje in een bedrijf dat langzaam naar ze ker in een nieuw jasje wordt gestoken. Vandaag is in Schie dam de nieuwste modernisatie van start gegaan. De eerste van de viereneenhalfhonderd vrij staande brievenbussen rijn langs de weg geplaatst bij hui zen die meer dan tien meter van de openbare straat liggen. kans. Betaling en Ivering ge schiedt door een soortgelijk bakje als bij de loketten van de Nederlandse spoorwegen. Slechts een paar postkantoren in den lande hebben een derge lijke beveiliging. Over beveili ging. Over de beveiliging van en de andere postkantoren wordt geen verdere informatie losge laten. De P en T (de tweede T van telefoon is hier eigenlijk nooit geweest Dat wordt sinds jaar en dag vanuit Rotterdam gere geld., willen er toch prat op blijven gaan een dienstverle nend bedrijf te rijn. Daarom willen zij een beetje dichter bij 'de mensen komen. Geen gerin ge taak in een tijd waarin een lokettiste rich alleen veilig acht achter dik kogelvrij glas, omdat er bij tijd en wijle nog wel eens iemand een briefje op de balie legt met de raad zo spoedig mogelijk een fiks geldbedrag In een weekend-tas te stoppen. "Ik weet niet of we er trots op moeten rijn. Wij proberen meer kontakt met de cliënt te krij gen, maar aan de andere kant wiJJn we toch ook het personeel veiligheid garanderen." aldus de 42-jarige Van Broekhoven, die sinds drie jaar direkteur van de Schiedamse posterijen is. "Dat kontakt wordt door deze beveiliging natuurlijk weer minder. Vroeger was da- ter al zo weinig. De lokettist zat toen aan de balie achter gaas op een houten kruk en in een stofjas. In het gaas was alleen een doorgeefluik uitgespaard. en kunnen ondermeer visaktes worden aangevraagd. Ook voor paspoorten en uittreksels uit het persoonsregister kan men daar terecht. Dit zogenaamde vooruitgeschoven loket wordt groter wanneer het winkelcen trum aan de Zwaluwlaan ge reed is. Dan wordt ook de be stelling vandaar geregeld. Bij de planning zal meer rekening worden gehouden met de capa citeit dan bij het gebouw aan de Lange Nieuwstraat, waar een duidelijke overcapaciteit is. Een groot aantal loketten zijn onbemand. Reisbureaus en ver zekeringen kunnen nu de loket ten huren. 'In het begin gaan de veranderin gen natuurlijk wel met de nodi ge moeilijkheden gepaard. Toen de karretjes voor de be stellers geïntroduceerd werden, riepen sommigen dat ze niet achter een soort kinderwagen wilden lopen. Nu wil niemand meer tassen „behangen" IJN! Men placht dan het geheel wat kracht bij te zetten door met een schietwerktuig rond te zwaaien. TONG UITSTEKEN Bij het postkantoor aan de Die selstraat zal dit dringend advies niet worden opgevolgd. De lo kettiste zal hooguit haar tong naar de man uitsteken. Tussen het schietapparaat en de vrouw met het begeerde geld zit al een paar maanden tot aan de zolde ring dik kogelvrij glas. Zelfs een atletisch springende over valler heeft geen schijn van Toch hoeft de moderne lokettist echt geen held te zijn, die bij een overval koelbloedig op treedt Voor de cliënt lijkt me dat trouwens bij een jonge lo kettiste helemaal niet leuk. Je verwacht van zo'n meisje dat ze aardig is. Het werk is wel een voudiger geworden. Vroeger zat men aan de balie met een grote map waarin alles met de hand in moest worden ge schreven. Nu heeft iedereen de beschikking over een boekings machine. Het werk is wel uitge breid. Dit jaar kan men reeds voor de motorrijtuigenbelasting op het postkantoor terecht. Vol gend jaar komen daar de aan vragen voor de nieuwe kente kenbewijzen ook nog eens bij. In Kethel hebben wij ook al Het nieuwste wat er In Schiedam op het gebied van de posterijen te vinden Is, is toch de polyeste groene boxen. De sloten wor den echter pas later geleverd, zodat ze pas over een paar maanden gebruikt kunnen wor den. "Weer een vooruitgang. Het spaart niet alleen tijd, maar ook de bestellers. Zij zijn nu veilig voor de beruchte grote waakhond die grommend en met ontblote tanden achter het hek staat te wachten. Aan de deur blijven de moeilijkheden. Niet Iedereen heeft de stan daardgleuven op de juiste hoogte aangebracht Tot die tijd zal er regelmatig in de handen van de bestellers wor den gehapt" Gesloten loketten te huur. en ondere (ook dé Anton Pleck) O kookboeken O kinderboeken O detectives 0 romans posters agenda '3 O spelen Een winkel vol surpnse-ideeen bookshops ROITER[V\MSCH sr-jja N1EUWSB1AD ÖÜj! Coctrfngot 67 R'dam He**ept*et» 51 Ommoord Broor*vo»t 3 - Schiedam Uolendlpi 10 - Oud Bmfjeriênd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 2