■MS f IS! I D s terj jkomst van Sinterklaas 1-4 FC 5 december maakt furore in de Europa Cup ?ï;3- door Casper Postmaa Briljant idee Sterrenteam Dorstig Verdwenen e1? Somber druilt de regen neer op de glimmende daken. Het licht van de straatlantarens weerspiegelt fel op het - asfalt. Geen mens loopt over straat. Al leen een hond met zijn staart tussen de poten dicht langs de huizen. Verder is er niemand. Niemand? Wie goed kijkt kan boven op de daken een schim ont waren van een oude man die gebogen over het dak loopt. Zijn ro-. de mantel plakt aan 21 jn lichaam. Grote druppels hangen in zijn baard, zijn ogen staan somber en wie dichterbij komt kan de grijsaard in zijn baard horen moppe ren. Langzaam sjouwt hij van schoorsteen tot schoorsteen, buigt stram voorover, luis- tert even, schudt zijn hoofd en gaat dan verder. Soms blijft hij langer staan en een glimlach plooit zijn rimpelig gezicht en hij rommelt wat in de rafelige zak, die hij over zijn schouder draagt en gooit dan een pakje door de schoorsteenpijp naar bene den. Wie deze zonderling is? Nie mand minder dan Sinter klaas, de bisschop uit Span je, vertrouwensman van mil joenen kinderen- De held tuit lang vervlogen tijden, die niet meer terugkomen. Er zijn immers geen grote^ont vangsten meer met duizen den mensen langs de kade om de stoomboot van St Nicolaas te begroeten. De boot wordt al jaren door toeristen gebruikt om naar de Spaanse kust te varen. Sints schimmel heeft de strijd tegen de tijd reeds lang geleden opgegeven. Zijn Pieten zijn verdwenen naar vreemde landen om als gastarbeider te werken. Ver bitterd zet hij desondanks de strijd legen al die moder ne dingen voort- „Wie heeft er nog eerbied voor een Sinterklaas", vraagt de Sint zich af. „Eeuwen heb ik over daken gelopen, ca- deau's uitgedeeld, naar kin deren geluisterd. Ze kennen me nu niet eens meer. Ja, ja, ik ben nog goed voor recla meplaatjes met een of ande re nep klaas, maar bij de ka chel zingen de kinderen niet meer. Wat doe ik nog in dit land, waarom zit ik ook niet in een bejaardentehuis naar TROS-sport te kijken. Nee, zover krijgen ze me niet. Maar wat dan. Ik kan toch niet over de daken blijven lopen terwijl iedereen op de buis Cruyff bewondert en mij in de kou laat staan". Het was een van deze nachten dat de goedheiligman een briljant idee kreeg. Hij snel de naar Amsterdam, naar het huis van de bekende ju welier Cor Coster, die zich verwonderd afvroeg wie er op dit late uur nog aanbelde. „Ach Cor", zei zijn vrouw, „het is een vreemdeling ze ker, die verdwaald is zeker" „St. Nicolaas, St. Nicolaas" zei de oude man echter toen hij binnenkwam en de be roemde schoonvader de hand schudde. „Cor", zei de Sint, Ja ten we snel ter zake komen. Ik heb in Spanje vernomen dat jij de grootste voetbalbons in het land bent Ik vind dat mijn naam en reputatie nu eens eindelijk moet worden opgevijzeld. Ik heb geld en jij maakt voor mij een voet balelftal dat sterker is dan welke ploeg ook en binnen een jaar ben ik „de gene raal". De kinderen luisteren naar een voetbalberoemd heid; een Sinterklaas telt niet meer mee". Wekenlang stond de telefoon roodgloeiend in huize Cos- ter. Er werd onderhandeld met mysterieuze Hongaren, opvliegende Spanjaarden en* dronken Schotten. Telefoon tjes naar alle windstreken. En in minder dan geen tijd was de geheimzinnige 5-de- cembermagnaat St N. te M. de schrik van de Europese topclubs. Jaap van Praag dreigde al met een kort geding. Terwijl Dé Stoop sprak over gangster methoden en als vergeldings maatregel zijn spelers ver bood hun schoen voor de kachel te zetten op 5 decem ber. Alleen voor Jan Jong bloed werd een uitzondering gemaakt omdat in zijn con tract stond dat aan dit recht met mocht worden getornd. Sinterklaas was echter niet meer tegen te houden. Di Stefano had toegezegd de veldtrainïng te verzorgen. Ook de spelers stroomden snel naar het hoofdkwartier in Madrid, George Best kwam uit Ierland, de beken de Schotse Vlo, Jimmy Johnstone, die bij zijn eigen club op non-actief stond we gens overmatig drank ge- bruik~heeft Bij de FC 5 de cember getekend met als ex tra premie een fles Johnny Walker whisky. Bij een ge lijkspel blijft het echter bij Sangna. Het duurde niet lang of de Sint had een waarlijk ster renteam bij elkaar, dat het eerste het beste jaar in de Europa Cup zal uitkomen voor het dwergstaatje An dorra. Al maanden is de equipe in training Zij wacht vol spanning op de loting van de eerste ronde van de Europa Cup. Zenuwachtig loopt de Sint rond. „Het moet een Nederlandse ver eniging zijn. Daar moet ik het maken. Maar hoe kan dat als ik tegen een club uit Istanbul moet spelen? De ga het lot een handje helpen. De FC 5 december moet te gen Feyenoord spelen. Er is maar een man die hier hel pen kan", besloot de sint. „Fred Kaps gaat de loting verrichten en goochelt Feye noord en FC 5 december bij elkaar. Het enige probleem is hoe de secretaris van de UEFA bij de loting in" Zu rich weg te houden. „Geen paniek", zegt adviseur Aage M. Ik heb zijn hotel laten afluisteren. Daar is een hele boel bruikbare ïr irmatie uitgekomen. Die man is niet omkoopbaar, maar hij houdt van een wijntje en een trijn tje". „Geregeld", zegt de Sint, we sturen Jimmy Johnstone op hem af, die gaat met hem alle kroegen langs en tegen de morgen levert hij hem weer af. En reken maar dat die er voor zorgt dat hij niet te kort komt „Intussen brengen wij Fred Kaps naar de loting toe en stellen hem voor als de wereldkampioen goochelen, die graag aan dit gebeuren wil meewerken. Daar zeggen ze zeker geen nee op." Het verliep allemaal zoals was afgesproken en de voorbe reidingen voor het grote duel konden beginnen. Vel den werden aangelegd in de tuin van het paleis van de Sint, zodat hij vanaf het bal kon het spel kon volgen. Het ging weer goed met de oude man. Trots keek hij op zijn internationale keurkorps neer. 's Avonds verdiepte hij zich in zijn boeken met sys temen en noteerde driftig combinaties. Menig trainer werd *s nachts uit zijn bed gebeld om een deskundig advies te geven aan de Sint De grote dag kwam snel na derbij en enkele dagen voor de wedstrijd presenteerde de Sint de opstelling van zijn FC 5 december: in het doel: Jan Thomas jevski, achten Dobias, Rinus Israel, Fachetti, Gianni Rivera, midden: Jimmy Johnstone en Billy Bremner. Voor: George Best Altafini, Den nis Law en het voetbalwon der uit Andorra, Garry Gon zales. Een elftal dat vriend en vijand verraste. In oefen wedstrijden liep het alle maal gesmeerd. Het grote Real Madrid ging op eigen terrein met 40 door de knieen. Ach, het liep niet altijd even vlot. Er waren natuurlijk wel eens moeilijkheden. Bil ly en Dennis lieten zich vaak door hun dorstige Schotse natuur meeslepen en keken dan dieper in het glaasje dan verantwoord was. Maar de Suit nam al die zaken niet zo nauw. ,Jk vind een borreltje op zijn tijd erg sti mulerend", zei de Sint „Op het dak heb ik menig flesje jonge Bokma gedronken in al die jaren. Niet dat ik nou zo'n stevige drinker ben, maar in die koude decem ber nachten kan ik een op- kikkertje best gebruiken". „Ik kan me nog erg goed her inneren dat ik in Amster dam over een dak reed, het vroor dat het kraakte en ik moest af en toe een slok nemen om te voorkomen dat mijn oude botten versteen den van de kou. Ik denk dat ik die nacht te veel borrel tjes door het keelgat heb laten glijden. Want de vol gende dag las ik in de krant dat een klein jongetje een halve fles jenever in zijn schoen had gevonden." „Ja, dat zijn dingen die je meemaakt, als je vierhon derd jaar langs de schoor stenen gaat Dat lijkt nu een aflopende zaak. Maar daar kunnen jullie verandering in brengen als jullie deze week in Andorra in ons stadion „Het Bakkie", Feyenoord verslaan." Het heerlijk avondje was daar. De maan scheen door de bomen en de twee elftallen presenteerden zich aan de dol enthousiaste menigte van vierduizend Andoria- nen. FC 5 december speelde voor zijn leven maar kon toch niet voorkomen dat Feyenoord met 20 leidde bij rust Wat er echter na de thee gebeurde zal wel nie mand ooit te weten komen of begrijpen. Garry Gonza les en George Best liepen met zulk een gemak langs de' moeilijk verdedigende Rot terdammers, die slechts wankelend en lallend tegen- Stand boden en of en toe zelfs zonder een enkele re den ter aarde stortten. De wervelende aanvallen van FC 5 december waren alle maal te veel voor het be schonken ogende Feye noord. George Best, Dennis Law en Garry Gonzales goo chelden FC 5 december naar een 92 voorsprong. Terwijl Eddy Treytel, de Feyenoord- keeper, schaterlachend num mer tien zelf in de touwen schoot Na afloop hadden de opval lend naar alcohol riekende Feyeno orders geen enkele verklaring voor hun plotse linge ineenstorting. Het eni ge wat trainer Coerver zich kon herinneren dat ze in de rust thee kregen geserveerd van Jimmy Johnstone, die verdacht veel leek op een hele pittige borrel. Enkele weken later was de vreugde in het bisschoppe lijk kamp nog groter toen FC 5 december in Rotter dam een gelijkspel uit het vuur kon slepen. De weg naar de cup lag open. Inter nationale Milaan werd in twee hoogst merkwaardige wedstrijden verslagen. Ook Celtic was een gewillig slachtoffer. Niets stond de ploeg van Sinterklaas nog in de weg om de cup uit het Olympisch Stadion in Am sterdam weg te halen tegen de Spaanse kampioen CdF Barcelona. De club die de twee Nederlandse emigran ten herbergt waar de Sint juist zo bang voor is: Johan Cruyff en Johan Neeskens. Ook hier moest een oplos sing voor worden gevonden anders zou het cup-avontuur nog in het zicht van de ha ven stranden. De Sint kwam er niet een- twee-drie uit maar in zijn achterhoofd had hij toch wel een noodoplossing. Op de grote dag van de finale ging de bisschop-coach vol goede moed naar het stadion waar hij een wanhopig Barcelona tegen kwam dat koortsach tig op zoek was naar zijn vedetten. De twee voetbalto venaars waren echter spoor loos verdwenen en kwamen met meer te voorschijn. Dit was de extra stimulans die het bisschoppelijk team no dig had. FC 5 december rook zijn kans. De Ando- riaar.se top formatie begon aan een sprankelende wed strijd waarin het ontredder de Barcelona mei 30 op zijn broek kreeg. De dol ent housiaste menigte sprak van het mooiste sinterklaasca deau wat denkbaar was. Te gen de tijd echter dat de cup door aanvoerder Garry Gon zales in ontvangst werd ge nomen en het elftal zijn ere- ronde ging maken was Sin terklaas al verdwenen. Verdwenen? Niet helemaal. Wie 's nachts goed naar de daken keek kon daar een hele gelukkige Sinterklaas zien, die van schoorsteen naar schoorsteen snelde en zijn oor te luister legde bij schoorsteenpijpen waar op getogen Sinterklaas-liedjes opklonken in de stille de- cembemachL Ach, waar die twee voetballers zijn gebleven? Wie treurt daar nog om? Waarschijn lijk zitten ze in de zak naar Spanje. Maar daar zal Fred Kaps wel meer van wei ten......

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4