„Vanuit het eenvoudige iets OOIS aken Sof-o-klets treedt tweemaal in Schiedam op Schie-pop-tops Schiedamse popgroep in 975 op de plaat? Un RIJNMOND pvi 1 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 HIEDAMSCHE COURANT !!i!!!illi![[ii[[l!l[iiij|l!i[[[|[!rilIii!i[i[!!iilFiii[[!i!iïiririlI!!i(!II[[jrili]!ni[[l(irnillI!irnnii;)[!![[I!i[l!lliniI!ni[!l[[[]li[ll!!llil!!l(i!!i]l!li[[[|?!!:!![ 9 GSapdas Na uitverkocht optreden begin dit jaar in Zolder theater: Afscheid ds. A. D. Klaassen ELPEE TOP 10 SINGLE TOP 10 AZNAVOUR WERKEND ROMMELMARKT TOPPERS VAN DE WEEK 0rVS,"''*e*W; -?n*" w-«i»wWmw<»Bi*if* -aWwl;-«"•«••nrw,,*»y-3.i>v> -R-rrn^v»;«-» »- 3 Paul Boon (rechts) en Ton Oosterom: oprichters van de Schiedamse popformatie Co bald. DOOR KOR KEGEL Schiedam Wanneer de on langs in IJssetstijn gemaakte proefopnames door het plaat selijke theaterbureau worden gewaardeerd, zal de Schie damse popformatie Cobald binnenkort met een langspeel plaat op de markt komen. Dat betekent dat deze vijfmans band de eerste plaatselijke popgroep is, die een kans krijgt om een elpee op te nemen. Vergeleken met andere Schiedamse popgroepen is Cobald vrij uniek. Ei gen zweverige composities met een mysterieuze ondertoon, waarin volks muziek uit verschillende Europese landen wordt geromantiseerd, staan op het repertoire. Geen „gewone" blues dus zoals Schiedamse poplief hebbers van Lizzy Bee gewend zijn, geen commerciële „progressieve" mu ziek als van de Flails en ook geen hard-rock zoals men dat van onder andere Variabele Voice is gewend. Zelfs de inventiviteit van de nog steeds zonder naam opererende band van. de vroegere Iron Earth-gitarist Frans Wiegman wordt overtroffen. Evenals deze laatste band houdt Cobald zich nog uitsluitend bezig met repete ren. Dat gebeurt al geruime tijd in een donker vertrek van clubhuis De Doele aan het wat afgelegen Doele- plein. Jaren geleden speeLde hier al de bluesband Union Station. Voortdu rend vertrokken leden van deze groep, werden daarna vervangen door andere instrumentalisten en ten slotte bleven alleen sologitatist Paul en bassist Ton Oosterum over. Met organist/pianist Peter van Eijk. drum mer Fred Neervoort en sinds kort zanger en gitarist Pierre Stadts werd met een nieuwe, direct al veel belovende groep gestart De naam werd ontleend aan de bekende kleine, mysterieuze en gemene man netjes uit oude sproken. Alleen het geheimzinnige van de cobalt heeft betrekking op de muziek, die verre Europese invloeden heeft ondergaan. Het kleine en gemene van de midde leeuwse dwergen wordt nergens te ruggevonden: eerlijke melodieuze mu ziek op een brede basis opgezet is de typische sound van Cobald. Muziek, die niets met rock heeft te maken," maar veel meer met klassieke compo sities. Enkele leden van de groep hebben een gedegen opleiding gehad op de Schie damse Muziekschool. Dat is vooral te merken aan het klassieke gitaarspel van Paul Boon; het basspel van Ton Oosterum is trouwens ook erg func tioneel en getuigt van een lange sa menwerking met Paul Boon. De or gelklanken van Peet van Eijks instru ment berusten echter vaak op één thema en het gevaar bestaat bij lange composities, dat ze verzanden in een tonigheid. Naast deze drie musici, die alle nummers van de groep schrijven, vond men tot voor enkele weken gele den drummer Fred Neervoort. Een ongeluk met de brommer heeft deze bekwame slagwerker evenwel voor enige maanden uitgeschakeld. Zijn tijdelijke plaatsvervanger is Hans van Scheijndel, een drummer met opmer kelijk veel uithoudingsvermogen. Vocalist Pierre Stadts, die zich begin deze maand bij de ruim een half jaar oude groep aansloot, moet zich nog duidelijk aanpassen. "Voor de muziek, die Cobald maakt, klinkt zijn stem nog te gedwongen. „We willen per sé niet de commmerciële kant op", vertelt Paul Boon, het grote probleem van de popwereld aansnij dend. „Veel bands worden gedwon gen om hun progressiviteit op te ge ven, omdat platenmaatschappijen denken aan het winstbejag. Hopelijk krijgen wij de kans om een echt goede elpee met de progressieve mu ziek, waar wij zelf helemaal achter staan, uit te brengen". Als voorbeeld van een progressieve „platengroep" wordt de Delftse formatie Aiquin ge noemd- Ton Oosterom vult aan: „De oppervlak kigheid van veel rockgroepen mag je bij Cobald nooit terugvinden. Inventi viteit staat wel voorop. Daarbij moet je ervan uitgaan, dat we proberen om vanuit het eenvoudige iets moois te maken. Het is beter om alles uit één akkoord te halen dan niets uit vijf akkoorden. Er moet iets van jezelf zitten in de muziek. Klakkeloos na spelen is er niet bij. Onze sound is dus in zekere zin gecompliceerd". „Het heeft te maken met het evolueren van je gevoel in combinatie met sys- teemmuziek", vindt Paul verder. IVIn de zes jaar dat Ton en ik nu samen spelen hebben we druk gezocht naar iets anders. Dat heeft geresulteerd in een aparte soort muziek. Zo maken we composities, die enigszins berus ten op volksmuziek. De oude thema's zijn wel flink bewerkt". Het voordeel van werken voor een thea terbureau is erg groot, vindt Cobald. „Je kunt je rustig uitleven in experi menteren met oude wijsjes. Als een groep goede progressieve muziek maakt, kan die band rustig zijn gang gaan. De waardering vindt men wel bij een dergelijk bureau Hoewel we nog repeteren, is het een leuk idee om te weten, dat later alle optredens voor ons worden verzorgd". Dezer dagen aal het theaterbureau de opnames beluisteren. Waarschijnlijk krijgt Cobald volgende maand, tus sen pakjesavond en Kerst, bericht of de langspeler mag worden gemaakt. Daarna worden de optredens gestart. Het ziet er dus in ieder geval naar uit, dat 1975 een „gelukkig nieuw jaar" voor de Schiedamse popgroep wordt. Probeer 't eens in Nieuwlandpiein 12 Tel. 706066. Elf EENS GEZETEN 7W bar bodega langehaven 8schiedamteloio-26K6o, BROERSVEST 119 AFSPRAAK <JE> Natuurlijk in d* AMSTELBRON KOEMARKT SCHIEDAM cafe-restaurant ,^)n (ie ctfo(uvc-c(jril" OOK VOOR UW PARTIJEN EN DINERS Tel. 703984 Schiedam RESTAURANT BARBECUE INN VOOR DE SNELLE TREK Ook om mee te nemen TEL 264191 DAM 22 - SCHIEDAM Schiedam De cabaret groep Sof-o-klets geeft dit weekeinde twee voorstellingen in het Zoldertheater. Morge nen zaterdagavond wordt er opgetreden, aanvang van beide voor stellingen is om negen uur. Het grote voorbeeld voor Sof-o- klets was indertijd het Lurelei Cabaret. Tien jaar geleden beïnvloedde dit cabaret trou wens veel jonge Amsterdam mers, die het waagden de rich ting van het cabaret uit te kij ken. De leden van Sof-o-klets leerden elkaar op school kennen. Hier werd al opgetreden en ook op feestjes van vrienden en kenni- sen werden wel voorstellingen gegeven. De leden van de cabaretgroep zijn Godelieve de Wijs (zusje van Ivo), Gerrie Overgooi, Jan Bal, Leo Driessen, Frans van Vuuren, Maarten Cligge en Leo Plasman (de twee laatstege- noemdéo hanteren respectieve lijk de gitaar en de piano). Niet lang na hun schaolcarnère drongen zij door tot het micro- theater. „Met programma's van wisselen de kleur", zo vermeldt de aan kondiging van het Zolderthea ter. „Van het sensibele Muze- poezetle tot en met een'geenga- geerde satire op Wim. lbo, dat uitmondde in een gecompliceer der stramien, waarbij de amu sementswaarde voor het pu bliek uitgangspunt was," aldus de Lyrische annonce. De Soïo-kietsers, die allen in het beroepsonderwijs werkzaam zijn geweest, hebben al eens op de planken van het Zoldertea- ter gestaan. Dat was begin dit jaar, toen de groep ook al als .veelbelovend' werd aangekon digd. Pet slot van rekening had Sof-o-klets het bekende caba- Sot-o-klets dit weekend In het Zoldertheater. retconeours Cameretten in 1973 gewonnen en dat was eerder al gepresteerd door Nederlands Hoop, Ivo de Wijs en Don Quis- hocking. Het valt echter te betwijfelen of Sof-o-klets ooit het niveau van deze geremommeerde cabaret groepen zal halen. Ondanks de volle bak in het Zolderteater m' de Teerstoof, toen de Amster damse groep hier optrad. Het Zoldertheater is gevestigd in gebouw de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Schiedam De Schiedamse dominee A. D. Klaas sen, die onlangs is benoemd tot ztekenhuispre- üikant aan het diakonessenhuis in Breda, zal zondagmiddag tijden een kerkdienst afscheid nemen van de protestantse gemeente. De dienst wordt gehouden tn het kerkgebouw van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Pro testanten Bond aan de Westvest 90. Aanvang is om dne uur. Na de dienst is er voor iedereen gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van dominee Klaassen. Voor de hervormde gemeente Schiedam worden zondag ook elders nog predikbeurten gehouden. Om 10 00 uur beginnen de volgende diensten. Grote Kerk (ds. M. C Baart), Bethelkapel (ds. H. J. Groenewegen). Opstandmgskerk (ds. D. J. Spaling), aula Pinaspletn (ds J. Feunekes uit Capelle aan de IJssel), Dorpskerk (ds. S. Ger- brandy) gebouw Irene {ds. E. M. Bakker uit Nieuwerkerk aan de IJssel). Dm 9.30 uur vangt in de St. Martmuskerk nog een dienst aan. Voorganger is de predikant P. Magré. Om 17 00 uur houdt ds. W. C. Hovius uit Ede nog een predikbeurt in de Grote Kerk en om 19 00 uur wordt tenslotte nog een jeugd dienst gehouden in de Rank. 1. (6) Tapestry of dreams Charles Aznavour 2. (7) Roxy four Roxy Music 3. (4) It's only rock and roll Rolling- Stones 4. {-) Storm bringer Deep Purple. 5. (I) For ever Elvis Presley 6. (-) Late for the sky Jackson Browne 7. (-) I'm a train Albert Hammond. 8. (8) When eagles fly Traffic. 9. (-) Hall of the mountain grill _Hawkwind 10.(-) The lamb lies down on broad way Gene sis. 1. (-) Long tall glasses Leo Sayer 2. (-) Sad sweet dreamer Sweet Sensation 3. (-) Come Sunday Cats. 4. (1) Kung fu fighting Carl Douglas. 5. (-) Sing a song of love George Baker Selection 6. (2) Swinging on a star Spooky and Sue 7. (3) I can't leave you alone George Mc Grae 8. (6) Traffic jam Sailor 9. (9) Hub it in Jack Jersey 10.(-) Simone Albert West. Toen Charles Aznavour zo'n kleine 25 jaar gele den voor het alleen optrad, verklaarde hij na afloop: „Ik blijf maar gewoon liedjes compone ren. Zingen is het niet voor mij". Tien jaar later was hij bijna de meest beminde Franse zanger en vijftien jaar later de meest favoriete filmster. Maar de impulsieve opmer king na zijn solo-debuut is hij niet vergeten. Naast het succes met zingen en acteren is hij' ook „gewoon" blijven componeren. Het komende weekeinde zal ons inziens terecht tot „Aznavour-weekend' kunnen worden omge doopt. Twee redenen: ten eerste is deze nu al 50-jarige chansonnier met zijn Engelstalige plaat „Tapestry of dreams" komend vanaf de zesde plaats op nummer één van de elpee-top-tien beland. Daarnaast is Charles himself dit weekeinde in Nederland voor drie concerten. Eén daarvan zal hij zondagavond om kwart over acht geven in de grote zaal van de Rotterdamse Doelen. De laatste keer dat hij hier optrad was in november 1969. In die vijf jaar is er verschrikkelijk veel gebeurd. Liedjes als „A ma fille", „She" en „Yesterday when I was young" werden wereld beroemd. Aznavour zingt en componeert rustig verder zonder echter het verleden te vergeten: Non, je n'ai rien oublié. CHARLES AZNAVOUR, zondag in De Doelen. Onze sportverslaggever Hans Soeters vond toch nog een „gaatje" voor deze week zijn persoonlijke top tien te maken. Hij beperkte zich daarbij tot het meer populaire genre, omdat hij de lezers van deze rubriek met wil vermoeien met zijn echte voorkeur; zeer moderne jazz en erg klassieke countrj» and western. Hans heeft van zijn ranglijst een gezellige „puinhoop" gemaakt. Uiteenlopende muziek, in de top tien opgenomen vanuit zijn eigen theorie dat oor en oog weliswaar totaal verschillende functies hebben maar dat, zodra één van beide geen dienst hoeft te doen het uitgeschakelde orgaan nimmer een onder geschikte rol mag spelen. Duidelijker gezegd: wanneer het oor hem zegt „Niet om aan te horen" dan bestaat altijd nog de mogelijkheid dat het oog goedkeurend knipoogt 1. Sing a song of love George Baker Selection. 2. She's a winner Intruders. 3.1 shot the sheriff Eric Clapton 4. The hostage Donna Summer. 5. Indian TJrprising Carnets 6. Ik doe wat ik doe Astrid Nijgh 7.1 can't leave you alone George Mc Crae 8. Swinging on a star Spooky and Sue. 9. Dirty old man Three Degrees 10. De nacht Astrid Nijgh.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3