SCHIEDAMSCHE COURANT lijfjes1 mumigen bij .herenstraat wacJiten op s oop Kunst verkoopt zich snel in Stedelijk Bewoners wonen vooroorlogs99 m Nieuw zenuwcentrum op politiebureau SCHIEDAM SPAART MEER Peuter meegesleurd door auto AUTO TEGEN BUS Twee hardrijders bekeurd Fietser valt: hersen schudding College van b. en w. Openheid niet impliciet schadelijk Documentatiecentrum Linkerhoek Pech bij kraak van brandkast AUTORADIO GESTOLEN 'JA Zaterdag 30 november 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 99ste jaargang no, 25184 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Op korte termijn zullen opnieuw enkele huisjes in de Schiedamse binnenstad worden ge sloopt Het gaat hier om een twaalftal panden In de Herenstraat 25-klein. De eigenaar, het bouw- en aannemingsbedrijf D. Baron bv aan de Lange Kerk straat, heeft de gemeente gevraagd deze oude hofjes woningen uit de negentiende eeuw onbewoonbaar te verklaren. Drie woninkjes worden nog be woond. Het bureau huisvesting verwacht geen grote moeilijk heden rond de verhuizing van de bewoners, maar een woord voerder van de firma Baron vertelde ons: „Sentimenten spe len wel degelijk een rol. De mensen wonen hier hun leven lang al en zij zijn aan hun woninkjes, hoe oud die ook zijn, helemaal verknocht. Toch hoop ik dat de mensen zullen inzien, dat het niet anders kan zo. Zij leven nog min of meer vooroorlogs: het toilet bevindt zich buiten, de waterkraan heb ben zij in de gang", Het grootste deel van de oude hofjeswoningen van de Herenstraat 25-klein is al dichtgespijkerd. Na de onbe woonbaarverklaring wacht de woninkjes de slopershamer. Kunst te koop in het Stedelijk; nog maar de helft van het aanvankelijke expositiemateriaal is verkrijgbaar voor prijzen van 5 tot 300 gulden. Schiedam Een personen auto heeft het driejarige Schiedammertje Richard Leecdert bij een botsing een paar meter over de Hivendljk gesleurd. De knaap liep een gebroken arm en been op. Bij het spelen was hij plot seling de weg opgelopen, vlak voor de wagen, be stuurd door de 43-jarïge P. H. uit Schiedam. Ri chard is met de zieken wagen van de GG en GD naar het gemeentezieken huis gebracht, waar hij is opgenomen. Schiedam De verkooptentoonstelling „Het is geen kunst om Sint te zijn", die tot 9 december in het Stedelijk Museum wordt gehouden, is een groot succes. De helft van het tentoongestelde keramiek is al de deur uit, de santons zijn bijna uitverkocht en ook de grafieken worden zeer redelijk verkocht AI vanaf de eerste dag (zaterdag opende Sint Nicolaas de exposi tie) is er een grote belangstel ling voor de afgeprijsde kunst voorwerpen. Voor bedragen, variërend van vijf tot driehon derd gulden, kan men in het bezit komen van keramiek van onder* anderen Jan van der Vaart Bert en Will Colenbran der, Johan van Loon, Gert de Rijk en Marja Hooft, grafiek van ondermeer Guus Wilmink, Ton Mosley en de galeries^ Art Animation en Arta (respectieve lijk uit Groningen en uit Den Haag) en santons - kleine kleifi- guurtjes uit de Franse Camar- que - van Poulenc, Fouque, Chave en Carbonel. Van de Schiedamse kunstenaars is alleen de keramiste Ineke Roelfzema vertegenwoordigd, overigens met ,het mindere werk' uit haar keramiek. Ande re plaatselijke artiesten hadden door andere werkzaamheden geen tijd om iets voor de ver- - koop tentoonstelling te vervaar digen. Tot nu toe hebben ruim 1100 mensen de expositie bezocht. Meer dan 300 van hen deden bovendien een aankoop. Het is dit jaar de derde keer dat een Sinterklaastentoonstelling op een dergelijke manier m het museum wordt opgezet. Wegens succes wordt het gebeuren vol gend jaar geprolongeerd Schiedam - Bij een botsing met een bus op de hoek van de Burgemeester Knappertiaan en de Nieuwe Haven zijn de 31- jarige J.J.K. en de 49-ja- rige H.R., beiden uit Rot terdam, gewond geraakt J.J.K. verleende geen. voor rang aan do bus. De man en zijn passagier werden met nog onbekende ver wondingen naar het ge meenteziekenhuis ge bracht Schiedam Twee automo bilisten zijn bij een snel heidscontrole op de Nieuwe Damlaan be keurd. De radarcontrole werd gehouden van 's morgens II tot 12 uur. De hoogste snelheid die gemeten werd was nege nenzestig kilometer per uur. Maandag zal de commissie wo- ningdienst zich beraden over de noodzaak van onbewoonbaar- verklaring. Dat het er dik in zit dat op den duur de huizen zul len worden gesloopt, conclu deert de woordvoerder van het aannemersbedrijf, de heer De Man, ook uit het gemeentelijk saneringsplan. De panden zijn al in 1972 door de woningdienst in overleg met het ministerie van volks huisvesting beoordeeld als .Jtrepeer-gevallen, waarbij on middellijke onbewoonbaarver klaring en ontruiming zijn ver eist". Gemeenteambtenaar Van Heere van Openbare Werken: „Het is een wettelijke eis, dat dergelij ke oude woningen worden ge toetst aan de huidige levensnor men. De panden voldoen ge woon niet aan de hedendaagse behoeften1'. Op het gemeentearchief wist men te vertellen, dat bijna 25 jaar geleden alle panden in de He renstraat 25-klein nog waren bewoond. „Langzamerhand druppelden alle bewoners weg. De eigenaar deed niets meer; aan de woningen. Niet vreemd, want wat valt er nou nog aan zulke oude huisjes te verhelpen?" Het college van b. en w. wil dan ook de onbewoonbaarverkla ring bevorderen en met het in stemmend advies van de com-, missie woningdienst de proce dure op gang brengen. Voor del sloop heeft de eigenaar later geen vergunning nodig. Wel moet het aannemersbedrijf een mededeling doen aan de ge meente, die dan bepaalde eisen kan stellen om de veiligheid tijdens de sloop te garanderen. Schiedam - Het hoofdbu reau van politie aan de Lange Nieuwstraat heeft een nieuw zenuw centrum. Gisteren is de nieuwe meld tafel geïn stalleerd. Het apparaat heeft behalve hon derd gekleurde knopjes en pal letjes om ondermeer de surveil lancewagens op te roepen ook nog een diascherm met instruc ties voor niet alle daagse situa ties en een direkte "hot-line' met de GG en GD, de brand weer en de Benelux tunnel. Een bandrecorder zal de surveil lancedienst van de agenten Een trotse hoofdinspecteur D.P. van der Veen en briga dier W. Vink bij de nieuwe meldtafel. gaan analyseren. Bij de'nieuwe tafel, waarvan de kosten twee ton bedragen, komt ook een televisiescherm waarmee de ar restantencel en de binnenplaats wordt bewaakt. Wanneer de meldtafel is aange sloten kunnen twintig recher cheurs met een zogenaamde "pieper" in het bureau worden opgeroepen. Hoofdinspecteur D.P. van der Veen: "De inbrekers maken ook gebruik van technische ap paratuur. Wjj kunnen dan niet achterblijven. De achterstand moet zo klem mogelijk zijn". Schiedam - Bij het passeren van een voetganger is de 18-jarige los werkman J.G.M. met de fiets op de Lange Haven onder uit gegaan. Hij liep hierbij een hersenschudding op. De Schiedammer is naar het ge meenteziekenhuis gebracht, waar hij is opgenomen. Raadslid A. Lauwaars (VVD) ...dialoog geremd... Schiedam Het college van b, en w. is niet van mening dat de tegenwoordig zo gewenste openheid impliciet betekent dat regel matig het belang van bepaalde personen en de gemeente schade wordt berokkend. Het antwoordt dit op vragen van het WD-gemeenteraadslid A. Lauwaars, die hiermee reageerde op een artikel in de Schiedamse Courant van 13 november waarin stond dat de Passage voor een bedrag van 800.000 gulden aan de gemeente zou worden verkocht Volgens Lauwaars heeft deze publicatie de dialoog tussen de betrokken raadscommissies en de gemeenteraad geremd. Het college erkent wel dat voortijdige publicaties over zaken zoals het aankopen en dergelijke van invloed kunnen zijn op de meningsvorming van de raad. Het ontkent echter dat dat een regelrecht gevolg is van de zo gewenste inspraak. Men is van plan om in de toekomst regels te gaaan hanteren"voor die gevallen waarin het belang van personen en/of de gemeente gevaar dreigt te lopen. Schiedam De Spaarbank anno 1820 heeft verleden maand een inlegoversch^t van 363.701,89 kunnen noteren. De spaarder heeft in vergelijking met okto ber vorig jaar meer naar de bank gebracht Toen werd ruim 36.000 gulden meer terug betaald dan geind. De totale inleg was bijna 17 mil joen gulden. Het grootste ge deelte daarvan werd weer te rugbetaald. De inleg was onge veer 3,5 miljoen gulden groter dan oktober 1973, Het inlegoverschot bedraagt in de eerste tien maanden nu bijna negen miljoen gulden, tegen over zes miljoen in dezelfde periode vorig jaar. Het tegoed van de inleggers bedroeg op 31 oktober 127,7 miljoen (in '73 115,1 miljoen). Schiedam Met ingang van I december zal het documentatiecen trum De Linkerhoek weer nieuw leven worden ingeblazen- In dit centrum dat opgericht is door de plaatselijke afdeling van de PSP kan men zich oriënteren op Jinks" gebied, onder meer door het raadplegen van lectuur. De- Linkerhoek werd een jaar geleden opgericht Het werd redelijk-" bezocht, maar toch vonden de oprichters dat er te weinig bezoekers kwamen. „Misschien kwam het door drempelvrees of wellicht lag het aan ons, omdat wij ons doel niet zo vaak naar voren hebben gebracht", aldus het bestuur van de Linkerhoek. Daarom is men nu van plan de activiteiten meer naar buiten uit te dragen. Zo zullen er ook lezingen en dergelijke worden georganiseerd. De Linkerhoek is gevestigd in het Proveniershuis en dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Schiedam - Pech hebben inbre kers bij de Uwastenfabriek aan de Nieuw Mathenesserstraat gehad. In een gekraakte brand kast vonden zij niets anders dan voor hen waardeloze zake lijke documenten. De fabnek zijn zij binnengeko men door een ruit in te slaan. Met gereedschap uit de werk plaats van de fabriek is vervol gens een safe "opengeknipt". De schade die onbekenden heb ben aangericht bedraagt vijf honderd gulden. Schiedam Aan de Kerklaan is uit een niet afgesloten auto een radio gestolen. De eigenaar P.W., een 27-jange inwoner van Seined alii heett bij de politie aangifte gedaan van diefstal. De waarde van het apparaat wordt geschat op honderd gul den. SCHlEDAlflSD mm Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombmatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen Hei Rotierdamsch Nieuwsblad met nationaal- en miernationaai nieuws, ce Schiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws, Twee k ramen voor de prijs van een Profiteer ervan' P 5 Mocht li n teuKe vergeii|k>ntj hu OD ende/staand» ,'in m Ce öon dan m gasasnsicher Oip w>j wefcelijhsuiüOKC ri bedenk ft als aanvulling i U hans oo een ê»ciuSwve 3' demeesto«ginelei«»Mn I naam adres i woongtaais 1 telefoon 1 zoals 1 hoort bt| I I I I J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1